Domowe sposoby na „brudne” łokcie i kolana – jak pozbyć się problemu rogowaciejącej skóry?
Alicja Świątek

Domowe sposoby na „brudne” łokcie i kolana – jak pozbyć się problemu rogowaciejącej skóry?

Jak poradzić sobie z suchą skórą na łokciach i kolanach? To pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych na forach internetowych związanych z pielęgnacją ciała i kosmetykami do tego przeznaczonymi. Istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować w trosce o przesuszoną skórę. Z pewnością i przede wszystkim należy skupić się nie na samym skutku, czyli ciemnych łokciach i kolanach, ale na przyczynie tej przypadłości, którą może być cukrzyca, jak i niedoczynność tarczycy. Pielęgnacja natomiast powinna być systematyczna i przemyślana. O czym pamiętać szukając skutecznego preparatu na „brudne łokcie i kolana", czy gorące kąpiele są wskazane i z czego zrobić domową regenerującą maskę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Często spotykaną dolegliwością są nadmiernie suche łokcie i kolana. Przyczyną tego problemu mogą być predyspozycje genetyczne lub niektóre choroby, jak niedoczynność tarczycy czy cukrzyca. Niekiedy nawet niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do tego typu dolegliwości. Przesuszona, szorstka skóra na łokciach i kolanach nie tylko stanowi dyskomfort estetyczny, ale również jest nieprzyjemna w dotyku, czasem pęka i nadmiernie się łuszczy. Warto dowiedzieć się więcej, jak można poradzić sobie z tym problemem.

„Brudne łokcie i kolana”

Jednymi z najbardziej predysponowanych na otarcia i uszkodzenia fragmentami ciała są łokcie i kolana. Nawet wygojone rany i urazy skórne w tych obszarach nie zawsze ulegają pełnej regeneracji. Skóra jest bardziej szorstka, a niekiedy tworzą się zbliznowacenia. Czasami dochodzi do stanu, w którym okolice łokci i kolan wydają się być wręcz brudne. W wyniku licznych uszkodzeń następuje zmiana struktury skóry, przez co jest ona grubsza, szorstka i wygląda mniej estetycznie, przypominając  zabrudzoną. Co prawda jest to problem estetyczny, niemniej może być objawem kilku poważnych problemów zdrowotnych. Problem „brudnych kolan” występuje przede wszystkim w niedoczynności tarczycy i cukrzycy. Ten patologiczny stan następuje w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka w obrębie łokci i kolan. Pojawia się wówczas zwiększone złuszczanie warstwy rogowej oraz staje się on bardziej pofałdowany, szorstki i bardziej podatny na zabrudzenia, co wygląda jak brudne plamy. W momencie zauważenia takiego objawu należy udać się jak najszybciej do lekarza. 

Być może jest to tylko drobny problem dermatologiczny, z którym można poradzić sobie konsekwentną pielęgnacją, niemniej jako objaw chorób tarczycy lub trzustki, powinien być koniecznie skontrolowany.

Jakie są przyczyny przesuszonej skóry na łokciach i kolanach?

Zmiany pojawiające się na skórze zazwyczaj są odzwierciedleniem zaburzeń występujących wewnątrz organizmu. Spośród chorób, które mogą być przyczyną tej dolegliwości, wyróżnia się: niedoczynność tarczycy, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczycę, różnego rodzaju egzemy oraz cukrzycę. Nadmiernie sucha skóra na łokciach i kolanach może być wynikiem uwarunkowań genetycznych lub zaburzeń hormonalnych. Przesuszenie skóry łokci i kolan może być także spowodowane niewłaściwą lub niewystarczającą pielęgnacją. Należy pamiętać, że są to miejsca bardziej narażone na wysuszenie i wymagają niekiedy dodatkowej interwencji. W sytuacji, gdy problem przesuszonej skóry łokci i kolan utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zgłosić się do endokrynologa oraz wykonać badania weryfikujące prawidłowość funkcjonowania tarczycy i trzustki. W tym celu oznacza się poziom hormonów (wykonać tzw. panel tarczycowy): TSH, FT3, FT4, przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TG i anty-TPO, DHEA-SO4 oraz zbadać poziom insuliny i glukozy we krwi.

Polecane dla Ciebie

Domowe sposoby na suchą skórę na łokciach i kolanach

Istnieje szereg domowych sposobów na przywrócenie właściwego stanu skóry na łokciach i kolanach, które można wykonać z wykorzystaniem tanich produktów aptecznych lub zielarskich. Zwłaszcza w okresie letnim, gdy odsłaniamy tę części ciała, warto zadbać o ich estetyczny wygląd. Jednocześnie należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji skóry przez cały rok, ponieważ zarówno nadmierna ekspozycja latem na słońce, jak również narażenie zimą na przemarznięcie i przesuszenie może ją podrażnić i zwiększyć szorstkość. Niekiedy wystarczy zastosować składniki, które dostępne są w naszych domach, aby przygotować „domowe Spa” i zregenerować przesuszoną skórę na łokciach i kolanach.

Parafina na suche łokcie i kolana

Parafina to rodzaj oleistej substancji mineralnej, która wprawdzie nie ma właściwości nawilżających, niemniej wykazuje cechy substancji okluzyjnej, czyli tworzącej na powierzchni skóry film w postaci warstwy zatrzymującej wilgoć, nie dopuszczając do utraty jej nawilżenia. Jest substancją natłuszczającą, rozluźniającą, ponadto nakładana na skórę „ogrzewa ją" – poprawia krążenie, wygładza i regeneruje przesuszoną skórę. Zalecane jest stosowanie okładów z parafiny, które powodują rozszerzenie porów na powierzchni skóry, a tym samym lepsze wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Regularne wykonywanie zabiegów z parafiną pozwala przywrócić skórze ładny i zdrowy wygląd. Dostępnych jest wiele preparatów zawierających w swoim składzie parafinę, ale także samą parafinę w wielu rodzajach: ciekłej, miękkiej, twardej. W przypadku suchej skóry łokci i kolan polecane są zwłaszcza maski oraz emolienty z parafiną, których cena zaczyna się od około 30 zł. Czystą parafinę można kupić już za 5 zł. Autorzy poradników zawierających przepisy na domowe sposoby na suchą skórę łokci i kolan często sugerują również, aby przed wykonaniem zabiegu parafinowego (a także innych mających na celu regenerację przesuszonej skóry) najpierw wykonać delikatny peeling tych miejsc. Zrogowaciały naskórek najlepiej jest po prostu usunąć. Wówczas parafiną zadziałamy na tę powierzchnię skóry, która „ma szansę" się zregenerować. Takich peelingów nie należy jednak wykonywać zbyt często, wystarczy zrobić go raz w tygodniu, wówczas skóra nie nadrabia ze dwojonym tempem ciągłego ścierania go peelingiem. Maskę parafinową wystarczy nałożyć na okolicę łokci i kolan na 15 minut, niemniej można także pozostawić ją na dłużej. W gabinetach kosmetycznych często na warstwę parafiny nakłada się folię spożywczą, a następnie przykrywa się ją ciepłym ręcznikiem. Proces ten usprawnia regenerację. Jest także bardzo przyjemny. Z powodzeniem można zrobić go w ten sam sposób w domu. 

Kosmetyki natłuszczające i nawilżające

Kluczowe w pielęgnacji nadmiernie suchej skóry jest właściwe, systematyczne jej nawilżanie i natłuszczanie. Bardzo ważne jest regularne stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, dostarczających skórze substancji aktywnych. W aptece warto pytać o produkty, które w swoim składzie zawierają następujące komponenty:

  • witamina A i E,
  • alantoina,
  • masło Shea,
  • olej z awokado,
  • olej z pestek malin,
  • olej z rokitnika,
  • olej z pestek dyni,
  • olej z pestek moreli,
  • mocznik,
  • gliceryna,
  • borowina,
  • nagietek,
  • oleje konopne,
  • kwas linolowy,
  • kwas hialuronowy,
  • lanolina.

W miejscach szczególnie narażonych na przesuszenie i otarcia, jakimi są łokcie i kolana, zwykłe kremy mogą być niewystarczające. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest wybranie preparatów odżywczych bogatych zarówno w składniki nawilżające, jak i natłuszczające, które pozwolą na odbudowę ochronnego płaszcza hydrolipidowego. Szukając odpowiedniego produktu warto wybierać emolienty, przeznaczone do skóry bardzo suchej i atopowej. Są to preparaty bogate właśnie w składniki hydrofobowe, czyli mające jednocześnie właściwości natłuszczające, wygładzające i zmiękczające. Należy unikać kosmetyków wybielających, ponieważ mogą jedynie podrażnić już szorstką skórę, którą przed użyciem produktów o silnych właściwościach rozjaśniających, najpierw należy zregenerować. W aptekach i drogeriach kosmetycznych można znaleźć wiele produktów dermokosmetycznych, takich jak balsamy, kremy, emulsje emolientowe czy maski i oleje.

Domowe pasty z siemienia lnianego, cytryny, miodu i oliwy z oliwek

Niezwykle skutecznym, naturalnym sposobem na złagodzenie problemu suchych łokci i kolan jest regularne stosowanie maseczki z siemienia lnianego, cytryny, miodu i oliwy z oliwek. Istnieje wiele przepisów na jej wykonanie, jednak najczęściej polecane jest połączenie: 4 łyżek zmielonego siemienia lnianego, ½ szklanki gorącej wody, do których po ostygnięciu dodajemy sok z połówki cytryny, łyżkę miodu i łyżkę oliwy z oliwek.  Tak przygotowana papka powinna przypominać konsystencją kleik. Maseczkę nakładamy na uprzednio speelingowaną powierzchnię łokci i kolan na około 15–20 minut, po czym zmywamy letnią wodą. W celu uzyskania najlepszych rezultatów zabieg należy wykonywać 2 razy w tygodniu.

Kąpiele – czego unikać, a co warto używać, aby dodatkowo nie wysuszać skóry na łokciach i kolanach?

Przy nadmiernie przesuszonej skórze należy ograniczyć dłuższe i gorące kąpiele, które mogą spowodować rozmiękczanie naskórka, a na skutek wysokiej temperatury łatwo doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry, przez co zaczyna się ona łuszczyć, jest zaczerwieniona, gorzej radzi sobie z wszelkimi infekcjami bakteryjnymi. Temperatura wywołuje także delipidację naskórka, czyli zmywanie substancji natłuszczające jego powierzchnię, osłabiając warstwę hydrolipidową, która chroni skórę przed utratą niezbędnego nawilżenia. Dlatego podczas dłuższego przebywania w wannie warto dodawać do niej odpowiednie emolienty do kąpieli, które stworzą ochronną warstwę na skórze i ograniczą jej uszkodzenia. W przeciwieństwie do klasycznych żeli pod prysznic, mydeł czy soli do kąpieli, które mają głównie działanie oczyszczające i aromatyzujące, emolientowe preparaty pozostawiają na powierzchni skóry film ograniczający utratę wody przez skórę. Dodatkowo nie należy używać zbyt gorącej wody, która może podrażniać skórę. U osób z nadmiernie przesuszoną skórą łokci i kolan odradzane są kąpiele w basenie, ponieważ chlor występujący w wodzie narusza warstwę lipidową skóry, zwiększając jej predyspozycje na uszkodzenia.

Dieta

Niezwykle ważna dla utrzymania prawidłowego stanu skóry jest właściwa dieta. Szczególnie istotne w tym przypadku jest dostarczenie odpowiednich tłuszczów oraz właściwej ilości płynów. Niedostateczne przyjmowanie tych składników może być przyczyną nadmiernie przesuszonej skóry. Dlatego zalecane jest codzienne spożywanie produktów bogatych w wartościowe tłuszcze, zwłaszcza z grupy kwasów omega-3 i omega-6, które znajdziemy przede wszystkim w rybach lub suplementach diety, np. w tranie. W mniejszych ilościach występują w oleju lnianym, migdałach, czy orzechach włoskich. Dodatkowo nie należy zapominać o wypijaniu co najmniej 2 litrów płynów każdego dnia. Skóra lubi także napary ziołowe, np. z mięty, bratka czy mniszka lekarskiego.

  1. J. Maj, A. Jankowska-Konsur, J. Gruber, Zmiany skórne w endokrynopatiach, „yadda.icm.edu.pl”,  [online], http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.desklight-6369c897-74f7-4363-9222-42da17f47b3d, [dostęp:] 26.04.2021 r.
  2. M. Ruchała, E. Gurgul, Co dermatolog powinien wiedzieć o skórnej manifestacji chorób endokrynologicznych, „podyplomie.pl”,  [online], https://podyplomie.pl/dermatologia/15891,co-dermatolog-powinien-wiedziec-o-skornej-manifestacji-chorob-endokrynologicznych, [dostęp:] 26.04.2021 r.
  3. P.  Nockowski, Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp, „aestheticcosmetology.com”,  [online], http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-1.pdf, [dostęp:] 26.04.2021 r.
  4. P. Hawrylak, Pielęgnacja skóry u osób chorujących na Hashimoto, „aestheticcosmetology.com”,  [online], http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-6.pdf,  [dostęp:] 26.04.2021 r.
  5. S. Legierska, Zmiany skórne w schorzeniach endokrynologicznych, „ruj.uj.edu.pl”, [online], https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/209492, [dostęp:] 26.04.2021 r.
  6. Endokrynologia kliniczna. Podręcznik dla studentów. Red. Andrzej Milewicz. Wyd. II rozszerzone. Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich, Wrocław 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij