Anty-TG – badanie, normy, za wysokie, za niskie. Jak interpretować wyniki?
Barbara Sitek

Anty-TG – badanie, normy, za wysokie, za niskie. Jak interpretować wyniki?

Badanie anty-TG, czyli oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych, zleca się najczęściej pacjentom z chorobą Hashimoto i rakiem tarczycy. Ponadto oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TG umożliwia weryfikację badania oceniającego stężenie endogennej tyreoglobuliny. Oznaczenie anty-TG jest badaniem refundowanym przez NFZ, jeśli pacjent zostanie na nie skierowany przez lekarza. Jak wygląda badanie miana przeciwciał anty-TG, czy do pobrania krwi należy przystąpić na czczo oraz ile kosztuje oznaczenie tego parametru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TG są to białka skierowane przeciwko tyreoglobulinie, czyli substancji produkowanej przez komórki tarczycy i niezbędnej do wytworzenia jej dwóch najważniejszych hormonów: trijodotyroniny (FT3) oraz tyroksyny (FT4). Podwyższony poziom przeciwciał anty-TG może być skutkiem choroby autoimmunologicznej, która doprowadziła do uszkodzenia komórek tarczycy lub też nowotworu tego narządu i zawsze wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Jest to jedno z najważniejszych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób autoimmunologicznych tarczycy, stosowane najczęściej wraz z oznaczeniem przeciwciał anty-TPO (skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej) i badaniem stężenia hormonów.

Czym jest badanie anty-TG? W jakim celu należy je wykonać?

Badanie anty-TG polega na określeniu stężenia przeciwciał, a mówiąc precyzyjnej –  miana przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoglobulinie w osoczu krwi pacjenta. Tyreoglobulina jest białkiem wytwarzanym przez komórki pęcherzykowe tarczycy, która na skutek dalszych przemian bierze udział w powstawaniu dwóch najważniejszych hormonów tarczycy:

  • FT3 – trijodotyronina,
  • FT4 – tyroksyna.

U zdrowej osoby prawidłowy poziom przeciwciał anty-TG jest niski (u około 10% zdrowej populacji, szczególnie u dorosłych kobiet, stwierdza się stały niski poziom przeciwciał anty-TG we krwi), rośnie on natomiast znacznie w przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Gravesa-Basedowa czy choroba Hashimoto, jak również w raku tarczycy. Jeżeli wysoki poziom przeciwciał anty-TG utrzymuje się we krwi przez dłuższy czas, w organizmie może dochodzić do uszkodzeń, a nawet niszczenia komórek tarczycy, prowadząc stopniowo do niewydolności tego narządu.

Z tego powodu absolutnie każdy wynik badania poziomu przeciwciał anty-TG jakkolwiek odbiegający od normy powinien być skonsultowany z lekarzem endokrynologiem.

Anty-TG – kiedy należy wykonać badanie?

Badanie poziomu przeciwciał antytarczycowych wykonuje się przy podejrzeniu raka tarczycy, ponieważ są one swoistymi markerami niektórych typów nowotworów tego narządu. Oznaczenia miana anty-TG stanowi także dodatkowy parametr, wykorzystywany w diagnozowaniu autoimmunologicznych chorób tarczycy, takich jak choroba Hashimoto, czy choroba Gravesa-Basedowa.

Test ten zalecany jest u wszystkich pacjentów, u których wystąpiły następujące objawy, takie jak:

  • powiększenie tarczycy,
  • pojawienie się wola na szyi,
  • pojawienie się guzków w obrazie USG,
  • nieprawidłowy poziom któregoś z hormonów tarczycy (TSH, FT3 lub FT4),
  • przy objawach mogących wskazywać na zaburzenia w pracy tarczycy, jak np. szybki spadek lub wzrost masy ciała, łamliwość i wypadanie włosów, obrzęk twarzy, tachykardia – przyspieszone bicie serca, nadpobudliwość, duszność, drżenie rąk lub zaburzenia miesiączkowania.

Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienie choroby Hashimoto u pacjentek z zespołem policystycznych jajników (PCOS), warto dodać oznaczenie anty-TG lub po prostu wykonać kompletny panel tarczycowy. To badanie korzystnie jest wykonać także u wszystkich pacjentów, którzy chorują na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy oraz niedokrwistość złośliwą. Ponadto także wśród kobiet, u których dochodziło wcześniej do poronień, jak i tych planujących ciążę (szczególnie zamierzających poddać się zapłodnieniu in vitro). Obecność przeciwciał anty-TG może utrudnić zajście w ciążę, a także jej prawidłowe donoszenie. Badanie anty-TG może być również wykorzystywane do monitorowania leczenia pacjentów przyjmujących preparaty z jodem oraz do wykrywania wznowy zróżnicowanego raka tarczycy.Oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TG umożliwia weryfikację badania oceniającego stężenie endogennej tyreoglobuliny. Przeciwciała anty-TG mają zdolność wiązania się z tyreoglobuliną i tworzenia z nią kompleksów, co uniemożliwia wykrycie endogennej tyreoglobuliny w badanej próbce i skutkuje fałszywie zaniżonym wynikiem.

Powiązane produkty

Interpretacja wyników anty-TG – normy

W warunkach prawidłowych poziom przeciwciał anty-TG nie powinien przekraczać 100 IU/ml, chociaż zakresy referencyjne mogą się różnić pomiędzy laboratoriami w zależności od stosowanej metody. Podczas interpretacji wyniku warto zwrócić uwagę na zakres norm, który jest proponowany przez dane laboratorium, a także obecność symbolu H (ang. high) lub wskazującego na podwyższony poziom przeciwciał.

Interpretacja wyników anty-TG – za wysokie

Podwyższony poziom przeciwciał anty-TG może być skutkiem autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, czyli choroby Hashimoto, ale także innych chorób z autoagresji, takich jak choroba Gravesa-Basedowa lub nowotworów tarczycy: gruczolakoraka, raka brodawkowatego, czy pęcherzykowatego. Jeżeli w powtarzanych cyklicznie oznaczeniach stężenie przeciwciał ciągle rośnie może to wskazywać na wznowę procesu nowotworowego. Ponadto do niewielkiego wzrostu stężenia anty-TG może także dochodzić w przebiegu innych chorób, m.in. chorób tkanki łącznej (kolagenoz), cukrzycy typu I, niewydolności wątroby, czy reumatoidalnego zapalenia  stawów (RZS), a także u seniorów, osób leczonych jodem i poddawanych zabiegom chirurgicznym tarczycy.

Interpretacja wyników anty-TG – za niskie

Nie istnieje dolna granica poziomu stężenia anty-TG, tym samym nie jest ustalony dolny zakres referencyjny. Pomimo tego, ocena braku obecności przeciwciał w organizmie jest wykorzystywana w celu potwierdzenia skuteczności operacji radykalnego usunięcia gruczołu tarczowego lub radioterapii i jest to bardzo istotną informacja dla lekarza kierującego takim leczeniem. Jeżeli poziom przeciwciał jest niewykrywalny, wówczas przyjmuje się, że w organizmie nie pozostała tkanka gruczołu, tym samym doszło do wyleczenia pacjenta.

Anty-TG – jak należy się przygotować do badania?  Cena/refundacja i skierowanie

Do badania potrzebna jest próbka krwi żylnej, pobierana zazwyczaj z żyły łokciowej. Na poziom przeciwciał anty-TG w próbce nie wpływa ani przyjmowana dieta, ani wysiłek fizyczny, dlatego nie jest wymagane szczególne przygotowywanie do pobrania krwi. Nie jest konieczne ani bycie na czczo, ani ograniczanie uprawiania sportu w dniach poprzedzających test. Należy jedynie poinformować personel laboratorium, jak i lekarza zlecającego badanie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lekach, w tym także preparatach ziołowych i suplementach, np. o kelpie. Ewentualną przerwę w przyjmowaniu leków można zrobić jedynie na wyraźne polecenie lekarza prowadzącego. Jeżeli badanie anty-TG zostało zlecone na podstawie skierowania lekarskiego, pacjent nie ponosi żadnych kosztów. W przypadku realizacji oznaczenia we własnym zakresie, może natomiast spodziewać się zakresu cen pomiędzy 50–100 zł.

  1. R. Caquet, „250 badań laboratoryjnych", Warszawa, 2007, ss. 388–389.
  2. A. Madej i in., „Częstość występowania przeciwciał przeciwtarczycowych i zaburzeń funkcji tarczycy u dorosłych chorych na cukrzycę typu 1", „Diabetologia Praktyczna", nr 6 (12) 2011.
  3. A. Barić i in., „Thyroglobulin Antibodies are Associated with Symptom Burden in Patients with Hashimoto’s Thyroiditis: A Cross-Sectional Study, „Immunological Investigations", nr 48 (2) 2019.
  4. A. Hubalewska-Dydejczyk i in., „Postępowanie w chorobach tarczycy u kobiet w ciąży", „Endokrynologia Polska", nr 4 (62) 2011
  5. K. Kowal, „Przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TG", „wylecz.to” [online] https://wylecz.to/badania-laboratoryjne/przeciwciala-przeciwtarczycowe-anty-tg/ [dostęp:] 03.03. 2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl