
Emolienty dla dzieci — czy warto je stosować?
Emolienty są rodzajem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Powodują powstanie na skórze ochronnego filmu, który zapobiega utracie wody, co pozwala utrzymać właściwe nawilżenie i elastyczność skóry. Emolienty wpływają na poprawę wyglądu skóry, regenerują ją i wspomagają przywrócenie naturalnej bariery hydrolipidowej. Łagodzą podrażnienia, stany zapalne skóry i świąd, dlatego są szczególnie rekomendowane w pielęgnacji skóry problematycznej, np. przy atopowym zapaleniu skóry czy egzemach. Skład dermokosmetyków tego typu jest dobrany do potrzeb skóry delikatnej, wiele z nich można stosować już od pierwszych dni życia. Nie zawierają parabenów, sztucznych barwników i innych dodatków.
Aplikowanie emolientów na skórę jest często stosowane w codziennej rutynie pielęgnacyjnej noworodków. Emolienty można znaleźć w aptekach oraz sklepach internetowych.
Emolienty – czym są?
Emolienty to rodzaj składnika kosmetycznego o charakterze hydrofobowym, który warunkuje właściwości natłuszczające, zmiękczające i wygładzające. Pod pojęciem emolient można także rozumieć gotowy produkt kosmetyczny działający natłuszczająco i wygładzająco, stosowany do pielęgnacji skóry. Działanie emolientów opiera się na zapobieganiu nadmiernej utracie wody przez skórę oraz tworzeniu bariery ochronnej dla zewnętrznych czynników drażniących, które mogą aktywować stany zapalne skóry.
Można wyróżnić 4 rodzaje emolientów, w zależności od ich struktury, składu i konsystencji:
- najrzadsze balsamy,
- żele,
- gęstsze kremy,
- maści, które mają bardzo zwartą strukturę.
Emolienty dostępne są w aptekach bez recepty, jednak przed zakupem warto zasięgnąć porady u lekarza lub farmaceuty. Zazwyczaj emolienty wybierane są przez pacjentów drogą prób i błędów, ponieważ to indywidualne predyspozycje warunkują właściwy dobór produktu.
W jednym z badań przeprowadzonym u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat analizowano doświadczenia rodziców i dzieci, które były poddawane aplikacji różnych postaci emolientów (kremy, balsamy, żele, maści). Emolienty o gęstszej strukturze były doceniane za długotrwałe działanie, dawały również uczucie ochrony skóry przez dłuższy czas, były jednak trudne w stosowaniu, łatwiej brudziły odzież. Produkty o rzadszej konsystencji dość łatwo się wchłaniały, dając uczucie nawilżenia, jednak nie dawały odczucia trwałego działania ochronnego.
Emolienty u noworodków
W codziennej pielęgnacji skóry dzieci zdrowych nie ma jednoznacznych rekomendacji co do stosowania emolientów. Przypuszcza się, że regularne stosowanie emolientów może wpływać na zwiększenie przyrostu masy ciała dziecka i ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji, w tym infekcji szpitalnych. Ma to znaczenie zwłaszcza u wcześniaków, gdyż wykazano, że zaburzona bariera skórna w tej grupie dzieci przyczynia się do wzrostu zapadalności na infekcje, inne zachorowania i śmiertelność. U noworodków i niemowląt ze zdrową skórą, u których nie ma wskazań do stosowania specjalistycznych produktów dermatologicznych wystarczy łagodny płyn do kąpieli o prostym składzie przeznaczony do pielęgnacji najmłodszych. Natomiast w przypadku dzieci z predyspozycjami do zmian skórnych wskazana jest odpowiednia pielęgnacja z zastosowaniem m.in. emolientów.
Przeprowadzono badanie u noworodków (w wieku do 4 dni) z grupy wysokiego ryzyka (w wywiadzie rodzinnym AZS, astma lub alergiczny nieżyt nosa), którym do drugiego miesiąca życia, dwa razy dziennie, aplikowano na skórę emolienty. Zweryfikowano, czy stosowanie we wczesnym dzieciństwie emolientów może zapobiec wystąpieniu AZS w późniejszym okresie życia, w tym przypadku u dzieci w 12. miesiącu życia. Badanie wykazało, że wczesne rozpoczęcie regularnego stosowania emolientów obniża częstotliwość wystąpienia AZS u dzieci z grupy wysokiego ryzyka w pierwszym roku życia. Natomiast stosowanie emolientów w populacji ogólnej dzieci nie ma wpływu na wystąpienie AZS.
Emolienty dla skóry atopowej u dzieci
Ogólnoświatowe towarzystwa medyczne rekomendują jako podstawę pielęgnacji skóry atopowej utrzymanie odpowiedniej bariery skórnej. Używanie delikatnych emolientów przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej (z egzemą, atopowym zapaleniem skóry) jest pomocne w łagodzeniu objawów choroby, a jednocześnie nie zakłóca naturalnej bariery skórnej. Pomimo, że niekiedy dermokosmetyki są niewystarczającym środkiem terapeutycznym to leki na receptę (np. zawierające sterydy) są mniej preferowane do stosowania u niemowląt i małych dzieci.