Emolienty dla dzieci — czy warto je stosować?
Anna Posmykiewicz

Emolienty dla dzieci — czy warto je stosować?

Skóra małych dzieci, zwłaszcza niemowląt, jest bardzo delikatna i wrażliwa na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Dlatego też należy dbać o nią we właściwy sposób — prawidłowa pielęgnacja może spowodować, że nasz maluch nie będzie miał żadnych wysypek czy odparzeń, a jego skóra będzie miękka i właściwie nawilżona.

Kosmetyki do pielęgnacji dla niemowląt

Na rynku dostępnych jest wiele środków kosmetycznych do pielęgnacji skóry niemowląt, można je kupić zarówno w drogeriach, jak i w aptekach. Jednak nie wszystkie tego typu preparaty są dla dziecka dobre. Należy unikać środków, które pięknie pachną i mają intensywny kolor. Najlepiej do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka stosować emolienty.

Emolienty są specjalistycznymi dermokosmetykami, których zadaniem jest troska o właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry maluszka. Dzięki specjalnym składnikom zawartym w ich składzie kosmetyki te odbudowują płaszcz hydrolipidowy naskórka, skóra dziecka jest miękka, gładka i bardzo dobrze natłuszczona.

Dlaczego warto stosować emolienty u dziecka?

Jest kilka powodów. Emolienty nie zawierają żadnych barwników ani substancji zapachowych. W ich skład wchodzą zwykle naturalne tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, masło shea, olej kukurydziany czy też olej macadamia. Ponadto ich receptura oparta jest też na moczniku, hialuronianie sodu oraz alantoinie i panthenolu. Emolienty są wolne od parabenów oraz sztucznych barwników.

Istnieje naprawdę minimalne ryzyko, że przy stosowaniu tego typu produktów do pielęgnacji skóry dziecka, dojdzie w jakikolwiek sposób do jej podrażnienia czy reakcji alergicznej. Dzięki temu, że emolienty są takie łagodne, można bez strachu stosować je u dzieci od pierwszych dni życia.

Ponadto emolienty znakomicie nawilżają i natłuszczają skórę dziecka. Ma to kolosalne znacznie dla dzieci, które cierpią z powodu alergii na białko mleka krowiego oraz atopowego zapalenia skóry. Wtedy bowiem skóra maluszków jest bardzo sucha, szorstka oraz zwykle też zaczerwieniona i wymagająca naprawdę troskliwej pielęgnacji. Dzięki nim skóra atopowa stopniowo odzyskuje właściwe nawilżenie, zaczynają też znikać podrażnienia. Warto wspomnieć także o tym, że skład emolientów dodatkowo łagodzi świąd skóry, który w przypadku alergii oraz atopowego zapalenie skóry jest po pierwsze bardzo częsty, a po drugie bardzo uciążliwy dla dziecka, które z jego powodu może być niespokojne i płaczliwe.

Emolienty znakomicie sprawdzą się również u dziecka w przypadku podrażnień skóry spowodowanych innymi czynnikami niż alergia. Jeśli u malucha na pupie pojawią się odparzenia od pieluszki, czy też jego skóra ulegnie podrażnieniu na skutek zastosowania nowego proszku do prania ubrań, wtedy emolienty doskonale sobie poradzą z „doprowadzeniem skóry do porządku”. Emolienty są hipoalergiczne, dzięki czemu praktycznie nie wywołują one uczuleń ani podrażnień skóry. Regularnie stosowane emolienty spowodują także, że skóra będzie naprawdę elastyczna i właściwie nawilżona — nawet u tych dzieci, które mają problem z atopowym zapaleniem skóry.

Polecane dla Ciebie

Gdzie można kupić emolienty?

Emolienty dostępne są zarówno w aptekach, jak i w drogeriach. Ich gama jest naprawdę bardzo duża i każdy znajdzie na pewno taki produkt, który będzie najodpowiedniejszy się na dla jego dziecka.

Rodzaje emolientów

W sklepach można spotkać emolinety, które służą do kąpieli maluszka. Zwykle mają one formę olejku, który dodaje się do wanienki dziecka. Taką wodą można umyć całe ciało malucha, włącznie z twarzą oraz główką. Dla nieco starszych dzieci można też kupić emolienty w postaci mydeł lub olejków pod prysznic, choć tego typu środków jest zdecydowanie mniej. Ponadto w aptekach i drogeriach można znaleźć różnego rodzaju balsamy i kremy emolientowe, które stosuje się na skórę dziecka już po kąpieli — dzięki dodatkowej pielęgnacji, staje się ona jeszcze lepiej nawilżona i jeszcze bardziej elastyczna.

Chcąc spowodować, aby skóra naszego dziecka była gładka i elastyczna oraz aby nasz maluch nie miał problemów z alergią po zastosowaniu u niego kosmetyków, powinniśmy sięgać właśnie po emolienty. W tej chwili ich ilość w sklepach jest naprawdę bardzo duża i każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla własnego dziecka, także pod względem cenowym . Emolienty w chwili obecnej są stosowane do mycia noworodków na oddziałach neonatologicznych, są one polecane przez położne oraz pediatrów. Wykorzystywane są one także przez lekarzy na oddziałach dermatologicznych. W dzisiejszych czasach, kiedy ilość alergii i atopowego zapalenia skóry zwiększa się z roku na rok, emolienty sprawdzą się doskonale i być może uchronią nasze dziecko przed rozwojem u niego alergii w przyszłości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij