
Emolienty dla dzieci — czy warto je stosować?
Kosmetyki do pielęgnacji dla niemowląt
Na rynku dostępnych jest wiele środków kosmetycznych do pielęgnacji skóry niemowląt, można je kupić zarówno w drogeriach, jak i w aptekach. Jednak nie wszystkie tego typu preparaty są dla dziecka dobre. Należy unikać środków, które pięknie pachną i mają intensywny kolor. Najlepiej do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka stosować emolienty.
Emolienty są specjalistycznymi dermokosmetykami, których zadaniem jest troska o właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry maluszka. Dzięki specjalnym składnikom zawartym w ich składzie kosmetyki te odbudowują płaszcz hydrolipidowy naskórka, skóra dziecka jest miękka, gładka i bardzo dobrze natłuszczona.
Dlaczego warto stosować emolienty u dziecka?
Jest kilka powodów. Emolienty nie zawierają żadnych barwników ani substancji zapachowych. W ich skład wchodzą zwykle naturalne tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, masło shea, olej kukurydziany czy też olej macadamia. Ponadto ich receptura oparta jest też na moczniku, hialuronianie sodu oraz alantoinie i panthenolu. Emolienty są wolne od parabenów oraz sztucznych barwników.
Ponadto emolienty znakomicie nawilżają i natłuszczają skórę dziecka. Ma to kolosalne znacznie dla dzieci, które cierpią z powodu alergii na białko mleka krowiego oraz atopowego zapalenia skóry. Wtedy bowiem skóra maluszków jest bardzo sucha, szorstka oraz zwykle też zaczerwieniona i wymagająca naprawdę troskliwej pielęgnacji. Dzięki nim skóra atopowa stopniowo odzyskuje właściwe nawilżenie, zaczynają też znikać podrażnienia. Warto wspomnieć także o tym, że skład emolientów dodatkowo łagodzi świąd skóry, który w przypadku alergii oraz atopowego zapalenie skóry jest po pierwsze bardzo częsty, a po drugie bardzo uciążliwy dla dziecka, które z jego powodu może być niespokojne i płaczliwe.
Emolienty znakomicie sprawdzą się również u dziecka w przypadku podrażnień skóry spowodowanych innymi czynnikami niż alergia. Jeśli u malucha na pupie pojawią się odparzenia od pieluszki, czy też jego skóra ulegnie podrażnieniu na skutek zastosowania nowego proszku do prania ubrań, wtedy emolienty doskonale sobie poradzą z „doprowadzeniem skóry do porządku”. Emolienty są hipoalergiczne, dzięki czemu praktycznie nie wywołują one uczuleń ani podrażnień skóry. Regularnie stosowane emolienty spowodują także, że skóra będzie naprawdę elastyczna i właściwie nawilżona — nawet u tych dzieci, które mają problem z atopowym zapaleniem skóry.
Polecane dla Ciebie
Gdzie można kupić emolienty?
Emolienty dostępne są zarówno w aptekach, jak i w drogeriach. Ich gama jest naprawdę bardzo duża i każdy znajdzie na pewno taki produkt, który będzie najodpowiedniejszy się na dla jego dziecka.
Rodzaje emolientów
W sklepach można spotkać emolinety, które służą do kąpieli maluszka. Zwykle mają one formę olejku, który dodaje się do wanienki dziecka. Taką wodą można umyć całe ciało malucha, włącznie z twarzą oraz główką. Dla nieco starszych dzieci można też kupić emolienty w postaci mydeł lub olejków pod prysznic, choć tego typu środków jest zdecydowanie mniej. Ponadto w aptekach i drogeriach można znaleźć różnego rodzaju balsamy i kremy emolientowe, które stosuje się na skórę dziecka już po kąpieli — dzięki dodatkowej pielęgnacji, staje się ona jeszcze lepiej nawilżona i jeszcze bardziej elastyczna.
Chcąc spowodować, aby skóra naszego dziecka była gładka i elastyczna oraz aby nasz maluch nie miał problemów z alergią po zastosowaniu u niego kosmetyków, powinniśmy sięgać właśnie po emolienty. W tej chwili ich ilość w sklepach jest naprawdę bardzo duża i każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla własnego dziecka, także pod względem cenowym . Emolienty w chwili obecnej są stosowane do mycia noworodków na oddziałach neonatologicznych, są one polecane przez położne oraz pediatrów. Wykorzystywane są one także przez lekarzy na oddziałach dermatologicznych. W dzisiejszych czasach, kiedy ilość alergii i atopowego zapalenia skóry zwiększa się z roku na rok, emolienty sprawdzą się doskonale i być może uchronią nasze dziecko przed rozwojem u niego alergii w przyszłości.