Emolienty dla dzieci — czy warto je stosować?
Alicja Świątek

Emolienty dla dzieci — czy warto je stosować?

Emolienty są rodzajem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Powodują powstanie na skórze ochronnego filmu, który zapobiega utracie wody, co pozwala utrzymać właściwe nawilżenie i elastyczność skóry. Emolienty wpływają na poprawę wyglądu skóry, regenerują ją i wspomagają przywrócenie naturalnej bariery hydrolipidowej. Łagodzą podrażnienia, stany zapalne skóry i świąd, dlatego są szczególnie rekomendowane w pielęgnacji skóry problematycznej, np. przy atopowym zapaleniu skóry czy egzemach. Skład dermokosmetyków tego typu jest dobrany do potrzeb skóry delikatnej, wiele z nich można stosować już od pierwszych dni życia. Nie zawierają parabenów, sztucznych barwników i innych dodatków. 

  1. Emolienty – czym są? 
  2. Emolienty u noworodków 
  3. Emolienty dla skóry atopowej u dzieci 

Aplikowanie emolientów na skórę jest często stosowane w codziennej rutynie pielęgnacyjnej noworodków. Emolienty można znaleźć w aptekach oraz sklepach internetowych.  

Emolienty – czym są? 

Emolienty to rodzaj składnika kosmetycznego o charakterze hydrofobowym, który warunkuje właściwości natłuszczające, zmiękczające i wygładzające. Pod pojęciem emolient można także rozumieć gotowy produkt kosmetyczny działający natłuszczająco i wygładzająco, stosowany do pielęgnacji skóry. Działanie emolientów opiera się na zapobieganiu nadmiernej utracie wody przez skórę oraz tworzeniu bariery ochronnej dla zewnętrznych czynników drażniących, które mogą aktywować stany zapalne skóry.  

Kosmetyki dla noworodka, jakie warto kupić? Dowiedz się.

Można wyróżnić 4 rodzaje emolientów, w zależności od ich struktury, składu i konsystencji:

  • najrzadsze balsamy,
  • żele,
  • gęstsze kremy,
  • maści, które mają bardzo zwartą strukturę.

Emolienty dostępne są w aptekach bez recepty, jednak przed zakupem warto zasięgnąć porady u lekarza lub farmaceuty. Zazwyczaj emolienty wybierane są przez pacjentów drogą prób i błędów, ponieważ to indywidualne predyspozycje warunkują właściwy dobór produktu.

EMOLIENTY

OLIWKI DLA DZIECI

PREPARATY DO KĄPIELI NIEMOWLĄT

 

W jednym z badań przeprowadzonym u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat analizowano doświadczenia rodziców i dzieci, które były poddawane aplikacji różnych postaci emolientów (kremy, balsamy, żele, maści). Emolienty o gęstszej strukturze były doceniane za długotrwałe działanie, dawały również uczucie ochrony skóry przez dłuższy czas, były jednak trudne w stosowaniu, łatwiej brudziły odzież. Produkty o rzadszej konsystencji dość łatwo się wchłaniały, dając uczucie nawilżenia, jednak nie dawały odczucia trwałego działania ochronnego.  

Emolienty u noworodków 

W codziennej pielęgnacji skóry dzieci zdrowych nie ma jednoznacznych rekomendacji co do stosowania emolientów. Przypuszcza się, że regularne stosowanie emolientów może wpływać na zwiększenie przyrostu masy ciała dziecka i ograniczenie ryzyka wystąpienia infekcji, w tym infekcji szpitalnych. Ma to znaczenie zwłaszcza u wcześniaków, gdyż wykazano, że zaburzona bariera skórna w tej grupie dzieci przyczynia się do wzrostu zapadalności na infekcje, inne zachorowania i śmiertelność. U noworodków i niemowląt ze zdrową skórą, u których nie ma wskazań do stosowania specjalistycznych produktów dermatologicznych wystarczy łagodny płyn do kąpieli o prostym składzie przeznaczony do pielęgnacji najmłodszych. Natomiast w przypadku dzieci z predyspozycjami do zmian skórnych wskazana jest odpowiednia pielęgnacja z zastosowaniem m.in. emolientów. 

Istnieją doniesienia naukowe, że regularna ochrona bariery skórnej u małych dzieci może zmniejszać ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry.

Przeprowadzono badanie u noworodków (w wieku do 4 dni) z grupy wysokiego ryzyka (w wywiadzie rodzinnym AZS, astma lub alergiczny nieżyt nosa), którym do drugiego miesiąca życia, dwa razy dziennie, aplikowano na skórę emolienty. Zweryfikowano, czy stosowanie we wczesnym dzieciństwie emolientów może zapobiec wystąpieniu AZS w późniejszym okresie życia, w tym przypadku u dzieci w 12. miesiącu życia. Badanie wykazało, że wczesne rozpoczęcie regularnego stosowania emolientów obniża częstotliwość wystąpienia AZS u dzieci z grupy wysokiego ryzyka w pierwszym roku życia. Natomiast stosowanie emolientów w populacji ogólnej dzieci nie ma wpływu na wystąpienie AZS.  

Powiązane produkty

Emolienty dla skóry atopowej u dzieci 

Ogólnoświatowe towarzystwa medyczne rekomendują jako podstawę pielęgnacji skóry atopowej utrzymanie odpowiedniej bariery skórnej. Używanie delikatnych emolientów przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej (z egzemą, atopowym zapaleniem skóry) jest pomocne w łagodzeniu objawów choroby, a jednocześnie nie zakłóca naturalnej bariery skórnej. Pomimo, że niekiedy dermokosmetyki są niewystarczającym środkiem terapeutycznym to leki na receptę (np. zawierające sterydy) są mniej preferowane do stosowania u niemowląt i małych dzieci.  

Jako podstawę leczenia atopowego zapalenia skóry u małych dzieci wytyczne wskazują częste i regularne aplikowanie emolientów na skórę dzieci w celu zapobiegania zaostrzeniom choroby i utrzymania właściwej bariery skórnej.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl