anty-TPO – norma, wysokie, niskie. Kiedy należy wykonać oznaczenie aTPO? Cena i skierowanie na badanie
Barbara Sitek

anty-TPO – norma, wysokie, niskie. Kiedy należy wykonać oznaczenie aTPO? Cena i skierowanie na badanie

Badanie poziomu anty-TPO, czyli autoprzeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej, najczęściej zleca się pacjentkom, u których podejrzewa się chorobę autoimmunologiczną tarczycy, jaką jest np. Hashimoto. W celu sprawdzenia tego parametru należy oddać krew w laboratoryjnym punkcie pobrań o dowolnej porze dnia, bez konieczności bycia na czczo. Najczęściej anty-TPO oznacza się wraz z określeniem poziomu innych parametrów hormonalnych należących do tzw. panelu tarczycowego, czyli TSH, FT3 i FT4, anty-TG i TG. Ile kosztuje badanie anty-TPO i jakie są jego normy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TPO jest jednym z podstawowych badań biochemicznych stosowanych do oceny wydolności pracy tarczycy, szczególnie u pacjentów z podejrzeniem choroby autoimmunologicznej tego narządu. Chociaż sam podwyższony wynik anty-TPO nie pozwala na postawienie jednoznacznego rozpoznania, tak z pewnością stanowi bardzo istotny parametr, który jest wykorzystywany podczas prowadzenia procesu diagnostycznego choroby Hashimoto i choroby Gravesa-Basedowa. Stężenie anty-TPO powinno być oznaczane u wszystkich osób, u których wyniki badań hormonów tarczycy znalazły się poza zakresem norm, a także w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego obrazu gruczołu w badaniu USG tarczycy, wskazującego na podejrzenie jednej z chorób autoimmunologicznych.

Co to jest anty-TPO?

Celem badania anty-TPO jest oznaczenie poziomu przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej, produkowanych  przez komórki wydzielnicze (pęcherzyki) tarczycy. Przeciwciała anty-TPO należą do grupy tzw. autoprzeciwciał, czyli białek wytwarzanych przez układ immunologiczny i skierowanych przeciwko komórkom własnego organizmu. Produkcja przeciwciał anty-TPO zachodzi w momencie uznania własnych komórek za obce i może rozpocząć proces ich niszczenia, co w konsekwencji doprowadzi do zapalenia i niewydolności tarczycy. Peroksydaza tarczycowa, która jest „głównym celem ataku" przeciwciał anty-TPO, to enzym niezbędny do prawidłowej syntezy dwóch najważniejszych hormonów tarczycy, czyli trójjodotyroniny (FT3) i tyroksyny (FT4). Stąd w przypadku obniżenia stężenia któregoś z nich, często zleca się pacjentom wykonanie badania stężenia anty-TPO, aby wykluczyć lub potwierdzić autoimmunologiczny charakter ich choroby.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda badanie, jakie są normy i objawy podwyższonego fT3 (trójjodotyroniny)

anty-TPO – kto i kiedy powinien wykonać badanie?

Oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TPO powinno być wykonane u pacjentów podejrzewanych zarówno o niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy. Badanie to wykonuje się najczęściej wraz z oznaczeniem poziomu hormonów tarczycy: TSH (hormonu tyreotropowego), FT3 (trójjodotyroniny) i FT4 (tyroksyny), a także oznaczeniem stężenia tyreoglobuliny (TG) i przeciwciał anty-TG, skierowanych przeciwko tyreoglobulinie. Dopiero łączna analiza wszystkich tych parametrów, wraz z oceną wyników badań obrazowych i zebraniem dokładnego wywiadu od pacjenta, pozwala na właściwe ocenienie kondycji tarczycy.

Do objawów wskazujących na możliwe zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, które powinny być zgłoszone lekarzowi i które są wskazaniem do zbadania poziomu anty-TPO, należą zarówno objawy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy, czyli przewlekłe uczucie zmęczenia, wypadanie włosów, znaczny wzrost lub spadek masy ciała, zaparcia, nadmierne pocenie się, zaburzenia rytmu pracy serca, wrażliwość na zimno, drżenia mięśni, zaburzenia cyklu miesiączkowego, problemy ze snem, sucha skóra, pojawienie się wola tarczycowego (widoczne zgrubienie, wypukłość na szyi) lub wytrzeszczu oczu.

Stężenie anty-TPO często oznacza się także pacjentom cierpiącym na inne schorzenia autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), czy niedokrwistość złośliwą. Poziom przeciwciał anty-TPO powinien być również sprawdzony u wszystkich osób, u których planowane jest leczenie za pomocą leków, takich jak: amiodaron, interferon alfa i interleukina 2. Badanie poziomu przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej zalecane jest również kobietom, mającym trudności z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem, a także tym pacjentkom, u których doszło do przedwczesnego porodu. Oznaczenie anty-TPO u kobiet w ciąży umożliwia natomiast ocenienie ryzyka wystąpienia u nich poporodowego zapalenia tarczycy.

Polecane dla Ciebie

anty-TPO – norma

Przeciwciała anty-TPO nie powinny znajdować się we krwi zdrowych osób. Okazuje się jednak, że u około 5% z nich mogą się one pojawiać i nie mają żadnego związku z rozwijaniem się jakiejkolwiek choroby. Częstość pojawiania się tego stanu wzrasta wraz z wiekiem pacjenta i tak wśród kobiet powyżej 60. roku życiu może to być nawet 10–15% tej populacji.

Ze względu na to, że do oznaczania anty-TPO wykorzystywane mogą być różne metody, każde laboratorium ustala swój własny zakres referencyjny. Jest to jeden z nielicznych parametrów, dla którego brak jest jednej, uniwersalnej normy. Warto zatem, aby pacjenci, którzy powtarzają test po raz kolejny, robili to w tym samym punkcie pobrań, szpitalu czy laboratorium, co umożliwi porównanie uzyskanych wyników.

anty-TPO – o czym świadczy zbyt wysokie miano przeciwciał?

Obecność przeciwciał przeciwtarczycowych jest bardzo istotnym i czułym wskaźnikiem wystęowania choroby Hashimoto: przeciwciała anty-TPO pojawiają się we krwi w 60–90% przypadków tej choroby. Zwiększone stężenie anty-TPO stwierdza się również w 80% przypadków nadczynności tarczycy, w 50% przypadków pierwotnej niedoczynności tarczycy u dorosłych, ponadto u około 60–85% chorych na chorobę Gravesa-Basedowa, w 50–70% przypadków poporodowego zapalenia tarczycy i w niemal 20% przypadków raków tarczycy.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są objawy niedoczynności traczycy

Wzrost miana przeciwiciał anty-TPO może niekiedy poprzedzać pojawianie się pozostałych objawów niedoczynności tarczycy, czyli wzrostu TSH i spadku FT4, stąd prawidłowy poziom tych hormonów nie jest potwierdzeniem braku schorzeń gruczołu tarczowego. W przypadku, gdy stężenia hormonów mieszczą się w zakresie normy, a miano przeciwciał anty-TPO rośnie, wymagana jest konsultacja z lekarzem i dalsza, dokładniejsza diagnostyka.

anty-TPO – o czym świadczy za niskie miano przeciwciał?

Ze względu na to, że przeciwciała anty-TPO nie występują u wszystkich pacjentów z chorobą Hashimoto i chorobą Gravesa-Basedowa, należy pamiętać, że ujemny wynik badania nie wyklucza obecności tych schorzeń. Decyzja o ewentualnym leczeniu podejmowana jest zawsze na podstawie całościowego obrazu i historii danego pacjenta.

anty-TPO – jak przygotować się do badania? Cena/refundacja

Aby oznaczyć poziom przeciwciał anty-TPO, konieczne jest pobranie od pacjenta próbki krwi żylnej. Na wynik badania nie wpływa dieta ani wysiłek fizyczny, stąd można się na nie zgłosić w dowolnej porze dnia, bez wcześniejszego przygotowania. Nie istnieją również wskazania dotyczące oddania krwi, będąc na czczo. Koszt badania wykonywanego komercyjnie waha się w granicach od 25 do 50 zł. Jeśli jednak jest ono realizowane na podstawie skierowania od lekarza endokrynologa (lekarz POZ nie może wystawić takiego skierowania), to pacjent nie ponosi żadnych związanych z nim kosztów, ponieważ badanie poziomu anty-TPO jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

  1. R. Caquet, 250 badań laboratoryjnych, Warszawa, 2007, s. 388–389.
  2. J. Luty i in.,Choroba Hashimoto- aspekt genetyczny i środowiskowy, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, tom 11, nr 1.
  3. F. Gołkowski, Aktualne spojrzenie na etiopatogenezę i aspekty kliniczne choroby Hashimoto, „Państwo i Społeczeństwo", nr 4 (XVI), 2016.
  4. E. Jastrzębska-Bohaterewicz i in., Miejsce oznaczeń poziomu przeciwciał anty-tyreoglobulinowych w diagnostyce autoimunologicznych chorób tarczycy, „Endokrynologia Polska", nr 1 (56), 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przesiewowe badanie słuchu

    Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czy mutacja genu MTHFR może być przyczyną poronień nawykowych i zakrzepicy?

    Genotyp genu MTHFR pośrednio wpływa na metabolizm i przyswajanie kwasu foliowego w organizmie człowieka. Mutacja w genie MTHFR jest łączona z występowaniem u pacjenta tendencji do nadkrzepliwości i zakrzepicy, nowotworów bądź zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. Doniesienia te jednak bywają sprzeczne i nie znajdują przełożenia na rekomendacje specjalistów w sprawie wdrożenia profilaktycznej diagnostyki mutacji w genie MTHFR. Kwestia niedoborów kwasu foliowego jest szczególnie istotna w planowaniu ciąży, diagnostyce niepowodzeń położniczych i trudności z utrzymaniem ciąży, a także przy ustalaniu przyczyn urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.

  • Badanie genetyczne BRCA1 i BRCA2 – na czym polega i jak interpretować wyniki?

    Ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i jajników u osoby posiadającej mutację genu BRCA wzrasta odpowiednio do około 60% w przypadku raka piersi i do około 40% w przypadku raka jajnika. Badania mutacji BRCA zaleca się kobietom, u których bliskich krewnych wystąpiły co najmniej dwa przypadki zachorowań na złośliwy nowotwór piersi i/lub jajnika, zwłaszcza gdy choroba pojawiła się u krewnego przed 50. rokiem życia.

  • Co to jest antybiogram i jak wygląda to badanie?

    W 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy szeroko stosowany antybiotyk – penicylinę. Ten przełomowy moment w historii medycyny doprowadził nie tylko do zmniejszenia liczby zgonów z powodu zakażeń, lecz również zapoczątkował erę antybiotykoterapii. Szerokie zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych doprowadziło jednak do sytuacji, w której bakterie potrafią wymykać się leczeniu. Dlatego w podjęciu decyzji o wyborze jak najskuteczniejszego leku z pomocą przychodzi antybiogram.

  • Badanie in vivo – co to jest?

    Badania in vitro i in vivo stanowią nieodłączny element rozwoju medycyny i nauk pokrewnych. Warto wiedzieć, czym się różnią, aby zrozumieć ich znaczenie dla procesu odkrywania nowych leków czy terapii.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Echokardiografia – jak wygląda to badanie, ile trwa?

    Rozwój ultrasonografii pozwolił na nieinwazyjne obrazowanie wielu przestrzeni ludzkiego ciała. Klasyczny aparat USG pozwala nie tylko na obrazowanie jamy brzusznej, ale również serca. Badanie to określa się mianem echokardiografii lub potocznie – echo serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij