Jak nawilżyć włosy? 5 najlepszych domowych sposobów na nawilżenie włosów
Latem nasze włosy są wystawione na czynniki, które mogą powodować ich wysuszenie. Częste mycie, kąpiele w słonej wodzie, działanie promieni słonecznych czy klimatyzacja sprawiają, że włosy stają się suche i łamliwe. Jak temu zaradzić? Wypróbuj domowe sposoby na nawilżenie włosów. To działa!
- Jak dbać o włosy latem - najczęstsze błędy
- Jak nawilżyć włosy latem - wybieraj kosmetyki z odpowiednim składem
- Nawilżenie włosów - wypróbuj domowe maseczki
- Olejowanie sposobem na nawilżenie włosów
- Jak nawilżyć włosy - skorzystaj z mocy ziół
Włosy składają się głównie z wody, keratyny - białka, melaniny - barwnika i składników nieorganicznych. Proteiny odpowiedzialne są w głównej mierze za elastyczność i sprężystość włosów. Niekorzystne czynniki niszczą zaś proteiny i wpływają na zaburzenie gospodarki włosów.
Jak dbać o włosy latem - najczęstsze błędy
My zwykle lato uwielbiamy, nasze włosy jakby mniej... Ciepła część roku to okres, kiedy nasze włosy są najbardziej wystawione na działanie niekorzystnych czynników. Korzystamy wówczas na przykład z klimatyzacji, która poza tym, że przyjemnie chłodzi pomieszczenie czy pojazd, to wysusza naszą skórę i włosy. Suche powietrze z klimatyzacji uszkadza płaszcz hydrolipidowy naskórka i włosów, przez co powoduje ubytek wody. Naskórek się łuszczy, usta pierzchną, na skórze mogą się pojawić drobne zmarszczki, jest też bardziej podatna na działanie czynników drażniących, co może powodować świąd i stany zapalne, włosy stają się suche i łamliwe.
Częściej myjemy włosy, chłodzimy się w kąpielach w rzekach, jeziorach lub morzu, a woda wbrew pozorom wpływa na wysuszenie. Im dłuższe i częste kąpiele, tym większe ryzyko uszkodzenia ochronnego płaszcza hydrolipidowego skóry i włosów. Ale jak w ciepły dzień nie chłodzić się pod prysznicem czwarty czy piąty raz z rzędu? Jak się nie kąpać w morzu czy jeziorze?
Inna rzecz jest taka, że latem zdarza nam się wyjść z domu z mokrymi włosami, co jest nawet przyjemne. Robimy to, bo jest nam miło i po miesiącach szarych i zimnych cieszymy się tym beztrosko. Dla równowagi zaopiekujmy się później naszymi włosami, żeby nie zapłaciły zbyt wysokiej ceny za to błogie korzystanie z ciepła i słońca.
Jak zatem w domowy sposób zadbać o suche włosy? Wystarczy kilka prostych zasad.
Jak nawilżyć włosy latem - wybieraj kosmetyki z odpowiednim składem
Jeśli w ciepłe dni częściej niż zwykle potrzebujesz wziąć prysznic, to nie myj jednocześnie włosów. Staraj się myć je z taką samą częstotliwością jak zawsze. Natomiast częściej niż zimą używaj nawilżających masek. Swój szampon zastąp szamponem, który ma właściwości nawilżające. Spróbuj wybrać produkt, którego składniki w naturalny sposób nawilżają i regenerują suche włosy. Na przykład ekstrakt z korzenia mniszka odżywia i zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu włosy po umyciu są gładkie, lśniące i elastyczne. Proteiny owsa i olej z kiełków pszenicy mają działanie nawilżające i ochronne. Olej arganowy i masło shea regenerują strukturę włosa, nadają blask i odpowiednią elastyczność. Kwasy omega-3, -6, -9 oraz witaminy E i A zapewniają bardzo silne odżywienie skóry głowy oraz wzmocnienie cebulek włosów. Olejek makadamia skutecznie pielęgnuje włosy łamliwe, suche i delikatne. Regeneruje też skórę głowy i wzmacnia cebulki. Ekstrakt z liści aloesu odbudowuje naskórek i płaszcz lipidowy, nawilża skórę głowy i włosy. Im więcej naturalnych składników o działaniu nawilżającym i mniej chemii, tym lepiej dla twoich włosów, które w tej chwili potrzebują szczególnej pielęgnacji.
Nawilżenie włosów - wypróbuj domowe maseczki
Maseczka nawilżająca z żółtka jajka
Najprostsza domowa maseczka to taka z żółtka jaja. Żółtko jajka zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, E i D oraz żelazo, fosfor, cynk i selen. Aminokwasy tryptofan i tyrozyna mają silne właściwości przeciwutleniające. Foswityna występująca w żółtku - białko o właściwościach antyoksydacyjnych - nie wychwytuje wprawdzie wolnych rodników, ale wiąże metale, które sprzyjają ich powstawaniu. Surowe żółtka doskonale nawilżają i odżywiają suche i łamliwe włosy. Maseczkę na bazie żółtek można przygotować samemu: żółtka należy wymieszać w szklance, nałożyć na wilgotne włosy, wetrzeć, pozostawić na mniej więcej 20 minut, po czym zmyć letnią wodą i szamponem. Kurację można powtarzać raz w miesiącu.
Maseczka nawilżająca włosy z miodem
Doskonale do przyrządzenia domowej maseczki nada się także miód. Niezależnie od stopnia i przyczyny odwodnienia miód doskonale zregeneruje zniszczone, suche i łamliwe włosy. Prawdziwy naturalny miód (nie mylić z produktami miodopodobnymi) ma niezwykłe właściwości i zbawienny wpływ na organizm. W przypadku włosów - naturalnie i skutecznie zatrzymuje wilgoć, odżywia, wzmacnia, regeneruje. Sprawia, że włosy mają zdrowszy wygląd, są błyszczące i miękkie. Miód należy wmasować w wilgotne włosy i pozostawić na mniej więcej 20 minut, po czym spłukać wodą z szamponem. Jeśli włosy są bardzo wysuszone, można połączyć miód z awokado lub żółtkiem.
Olejowanie sposobem na nawilżenie włosów
Skuteczne nawilżanie włosów zapewnia również zabieg zwany olejowaniem. W olejowaniu chodzi o poprawę struktury włosa - kiedy łuski włosa będą zamknięte, wówczas oleje będą ograniczać utratę wilgotności. Tu warto zaznaczyć, że olej sam w sobie nie nawilża, a więc pokrycie nim warstwy przesuszonych włosów może doprowadzić do efektu “tłustego przesuszenia”, a po zmyciu oleju do braku widocznej poprawy wizualnej.
Jak nawilżyć włosy - skorzystaj z mocy ziół
W przypadku suchych włosów możemy również stosować płukankę z ziół, które naturalnie wykazują właściwości odżywiające, nawilżające i regenerujące. Najlepszy będzie napar z nagietka, kwiatu lipy, owsa lub melisy. Można również połączyć kilka z tych ziół lub wszystkie naraz. Napar najlepiej przygotować, zalewając trzy-cztery torebki z zielem litrem wrzątku. Tak przygotowanym, schłodzonym płynem przepłukujemy umyte wcześniej włosy. Płukankę można stosować nawet dwa razy w tygodniu.