Jak nawilżyć włosy? 5 najlepszych domowych sposobów na nawilżenie włosów
Marta Figas

Jak nawilżyć włosy? 5 najlepszych domowych sposobów na nawilżenie włosów

Latem nasze włosy są wystawione na czynniki, które mogą powodować ich wysuszenie. Częste mycie, kąpiele w słonej wodzie, działanie promieni słonecznych czy klimatyzacja sprawiają, że włosy stają się suche i łamliwe. Jak temu zaradzić? Wypróbuj domowe sposoby na nawilżenie włosów. To działa!

  1. Jak dbać o włosy latem - najczęstsze błędy
  2. Jak nawilżyć włosy latem - wybieraj kosmetyki z odpowiednim składem
  3. Nawilżenie włosów  - wypróbuj domowe maseczki 
  4. Olejowanie sposobem na nawilżenie włosów
  5. Jak nawilżyć włosy - skorzystaj z mocy ziół

Włosy składają się głównie z wody, keratyny - białka, melaniny - barwnika i składników nieorganicznych. Proteiny odpowiedzialne są w głównej mierze za elastyczność i sprężystość włosów. Niekorzystne czynniki niszczą zaś proteiny i wpływają na zaburzenie gospodarki włosów. 

Jak dbać o włosy latem - najczęstsze błędy

My zwykle lato uwielbiamy, nasze włosy jakby mniej... Ciepła część roku to okres, kiedy nasze włosy są najbardziej wystawione na działanie niekorzystnych czynników. Korzystamy wówczas na przykład z klimatyzacji, która poza tym, że przyjemnie chłodzi pomieszczenie czy pojazd, to wysusza naszą skórę i włosy. Suche powietrze z klimatyzacji uszkadza płaszcz hydrolipidowy naskórka i włosów, przez co powoduje ubytek wody. Naskórek się łuszczy, usta pierzchną, na skórze mogą się pojawić drobne zmarszczki, jest też bardziej podatna na działanie czynników drażniących, co może powodować świąd i stany zapalne, włosy stają się suche i łamliwe. 

Częściej myjemy włosy, chłodzimy się w kąpielach w rzekach, jeziorach lub morzu, a woda wbrew pozorom wpływa na wysuszenie. Im dłuższe i częste kąpiele, tym większe ryzyko uszkodzenia ochronnego płaszcza hydrolipidowego skóry i włosów. Ale jak w ciepły dzień nie chłodzić się pod prysznicem czwarty czy piąty raz z rzędu? Jak się nie kąpać w morzu czy jeziorze?

Inna rzecz jest taka, że latem zdarza nam się wyjść z domu z mokrymi włosami, co jest nawet przyjemne. Robimy to, bo jest nam miło i po miesiącach szarych i zimnych cieszymy się tym beztrosko. Dla równowagi zaopiekujmy się później naszymi włosami, żeby nie zapłaciły zbyt wysokiej ceny za to błogie korzystanie z ciepła i słońca.

Wygląd włosa zależny jest przede wszystkim od kondycji jego osłonki, jej łuski chronią bowiem włókna keratynowe wewnątrz włosa. Promienie UV niszczą wiązania białkowe, które są budulcem włosów. Promienie słoneczne w połączeniu z wodą działają jeszcze bardziej niekorzystnie. Krople wody są jak soczewki skupiające promienie UV. Częste wystawianie mokrych włosów na działanie słońca może skutkować poważnym uszkodzeniem włosów wymagającym specjalnych zabiegów regeneracyjnych.

Jak zatem w domowy sposób zadbać o suche włosy? Wystarczy kilka prostych zasad.

Jak nawilżyć włosy latem - wybieraj kosmetyki z odpowiednim składem

Jeśli w ciepłe dni częściej niż zwykle potrzebujesz wziąć prysznic, to nie myj jednocześnie włosów. Staraj się myć je z taką samą częstotliwością jak zawsze. Natomiast częściej niż zimą używaj nawilżających masek. Swój szampon zastąp szamponem, który ma właściwości nawilżające. Spróbuj wybrać produkt, którego składniki w naturalny sposób nawilżają i regenerują suche włosy. Na przykład ekstrakt z korzenia mniszka odżywia i zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu włosy po umyciu są gładkie, lśniące i elastyczne. Proteiny owsa i olej z kiełków pszenicy mają działanie nawilżające i ochronne. Olej arganowy i masło shea regenerują strukturę włosa, nadają blask i odpowiednią elastyczność. Kwasy omega-3, -6, -9 oraz witaminy E i A zapewniają bardzo silne odżywienie skóry głowy oraz wzmocnienie cebulek włosów. Olejek makadamia skutecznie pielęgnuje włosy łamliwe, suche i delikatne. Regeneruje też skórę głowy i wzmacnia cebulki. Ekstrakt z liści aloesu odbudowuje naskórek i płaszcz lipidowy, nawilża skórę głowy i włosy. Im więcej naturalnych składników o działaniu nawilżającym i mniej chemii, tym lepiej dla twoich włosów, które w tej chwili potrzebują szczególnej pielęgnacji.

Powiązane produkty

Nawilżenie włosów  - wypróbuj domowe maseczki 

Maseczka nawilżająca z żółtka jajka

Najprostsza domowa maseczka to taka z żółtka jaja. Żółtko jajka zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, E i D oraz żelazo, fosfor, cynk i selen. Aminokwasy tryptofan i tyrozyna mają silne właściwości przeciwutleniające. Foswityna występująca w żółtku - białko o właściwościach antyoksydacyjnych - nie wychwytuje wprawdzie wolnych rodników, ale wiąże metale, które sprzyjają ich powstawaniu. Surowe żółtka doskonale nawilżają i odżywiają suche i łamliwe włosy. Maseczkę na bazie żółtek można przygotować samemu: żółtka należy wymieszać w szklance, nałożyć na wilgotne włosy, wetrzeć, pozostawić na mniej więcej 20 minut, po czym zmyć letnią wodą i szamponem. Kurację można powtarzać raz w miesiącu.

Maseczka nawilżająca włosy z miodem

Doskonale do przyrządzenia domowej maseczki nada się także miód. Niezależnie od stopnia i przyczyny odwodnienia miód doskonale zregeneruje zniszczone, suche i łamliwe włosy. Prawdziwy naturalny miód (nie mylić z produktami miodopodobnymi) ma niezwykłe właściwości i zbawienny wpływ na organizm. W przypadku włosów - naturalnie i skutecznie zatrzymuje wilgoć, odżywia, wzmacnia, regeneruje. Sprawia, że włosy mają zdrowszy wygląd, są błyszczące i miękkie. Miód należy wmasować w wilgotne włosy i pozostawić na mniej więcej 20 minut, po czym spłukać wodą z szamponem. Jeśli włosy są bardzo wysuszone, można połączyć miód z awokado lub żółtkiem.

Dowiedz się więcej na temat domowych masek na piękne włosy.

Olejowanie sposobem na nawilżenie włosów

Skuteczne nawilżanie włosów zapewnia również zabieg zwany olejowaniem. W olejowaniu chodzi o poprawę struktury włosa - kiedy łuski włosa będą zamknięte, wówczas oleje będą ograniczać utratę wilgotności. Tu warto zaznaczyć, że olej sam w sobie nie nawilża, a więc pokrycie nim warstwy przesuszonych włosów może doprowadzić do efektu “tłustego przesuszenia”, a po zmyciu oleju do braku widocznej poprawy wizualnej.

Metodę olejowania można stosować prewencyjnie, jako zabezpieczenie włosów przed utratą wilgotności. Jeśli jednak włosy już są suche, to olejowanie przyniesie efekt, jeśli zastosujemy je na podkład nawilżający - mgiełkę lub tonik. Dopiero wówczas możemy nałożyć jeden z olejów, które doskonale sprawdzają się w pielęgnacji włosów: olej arganowy, kokosowy, jojoba, z awokado, ze słodkich migdałów, rozmarynowy, rokitnikowy lub dowolne kombinacje. Można też oleje połączyć z żółtkiem lub miodem. Zabieg powinien trwać 2-3 godziny. Po tym czasie włosy trzeba spłukać wodą z szamponem.
Przeczytaj także nasz artykuł: Olejowanie włosów - jak zacząć?

Jak nawilżyć włosy - skorzystaj z mocy ziół

W przypadku suchych włosów możemy również stosować płukankę z ziół, które naturalnie wykazują właściwości odżywiające, nawilżające i regenerujące. Najlepszy będzie napar z nagietka, kwiatu lipy, owsa lub melisy. Można również połączyć kilka z tych ziół lub wszystkie naraz. Napar najlepiej przygotować, zalewając trzy-cztery torebki z zielem litrem wrzątku. Tak przygotowanym, schłodzonym płynem przepłukujemy umyte wcześniej włosy. Płukankę można stosować nawet dwa razy w tygodniu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy - płukanki, maski, peelingi

    Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy mogą być naprawdę bardzo skuteczne. Należy tylko wiedzieć, co służy tłustym włosom, a czego lepiej w ich pielęgnacji unikać. Obecnie przemysł kosmetyczny oferuje wiele bardzo nowoczesnych i specjalistycznych produktów do dbania o różne rodzaje włosów, w tym także do włosów przetłuszczających się. Kosmetyki zostały opracowane tak, aby oczyścić gruczoły łojowe, dodatkowo normalizując ich wzmożoną aktywność. Ogromnym wsparciem dla profesjonalnych produktów mogą być również te naturalne, czyli domowe sposoby na przetłuszczające się włosy. Które domowe sposoby na tłuste włosy są skuteczne i czym należy się kierować w wyborze szamponu i odżywki do włosów z takim problemem? Odpowiedzi na te i inne pytania, porady i przepisy na domowe płukanki i odżywki znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak wybrać olej do włosów? Na jakie efekty można liczyć?

    Wprawdzie olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny, który znany jest od setek lat, to dopiero w dobie wszechobecnych virali internetowych i coraz prężniej działającej społeczności włosomaniaczek stał się prawdziwym hitem pielęgnacyjnym. Jak wybrać właściwy olej do włosów i na jakie efekty można liczyć dzięki regularnemu olejowaniu włosów?

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl