Kobieta przed lustrem sprawdza jakośc jej włosów
Ewelina Sochacka

Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  1. Dlaczego włosy są oklapnięte?
  2. Jak zwiększyć objętość  włosów?
  3. Domowe sposoby na zwiększenie objętości włosów
  4. Domowe wcierki do włosów – mogą być skutecznym sposobem na stymulację wzrostu włosów i dodanie im objętości. Jak je przygotować?

Dlaczego włosy są oklapnięte?

Zdecydowana większość posiadaczek włosów pozbawionych objętości, szybko przetłuszczających się i przylegających do skóry głowy zastanawia się, jak temu zaradzić i unieść włosy u nasady. Dlaczego nasze kosmyki nie są sprężyste i puszyste, a fryzura nie jest pełna życia? Najczęściej problem z oklapniętymi włosami pojawia się jesienią i zimą, gdy nosimy czapki, jednak może wystąpić również w innych porach roku.

Jakie mogą być inne przyczyny przyklapniętych włosów?

  • Niewłaściwa pielęgnacja – stosowanie kosmetyków do pielęgnacji i/lub stylizacji, które nadmiernie obciążają włosy, zawierających np. silikony czy oleje. Nakładanie odżywek i masek na skórę głowy (zamiast wyłącznie na włosy).
  • Posiadanie włosów niskoporowatych – są gładkie i lśniące, jednak są również „ciężkie”, co sprawia, że mogą sprawiać wrażenie przyklapniętych.
  • Posiadanie cienkich, delikatnych włosów – kosmykom, które są naturalnie rzadkie, bardzo trudno nadać teksturę i objętość, nawet gdy zastosujemy kosmetyki unoszące włosy u nasady.
  • Przetłuszczająca się skóra głowy – to problem, który polega na nadmiernej produkcji sebum, co z kolei przyczynia się do tego, że włosy szybko stają się tłuste i wyglądają nieświeżo.
  • Choroby skóry głowy – łupież czy zapalenie mieszków włosowych może prowadzić do osłabienia włosów, co wpływa na ich wygląd.
  • Choroby ogólnoustrojowe – jeżeli oklapniętym włosom towarzyszy ich nadmierne wypadanie, warto skonsultować się z lekarzem, np. dermatologiem. Może to być jeden z objawów chorób tarczycy, anemii czy cukrzycy.

Jak zwiększyć objętość  włosów?

Aby włosy były bardziej puszyste, miękkie i odbite od nasady, warto wcielić w życie kilka prostych wskazówek.

Właściwa pielęgnacja

Do mycia oklapniętych włosów używaj delikatnych szamponów, które łagodnie oczyszczają skórę głowy (agresywnie oczyszczające szampony nie są dobrym rozwiązaniem nawet w przypadku włosów przetłuszczających się, ponieważ paradoksalnie mogą potęgować problem nadmiernego wydzielania sebum). Następnie nałóż odżywkę zwiększającą objętość – wybieraj kosmetyki przeznaczone specjalnie dla włosów cienkich i pozbawionych objętości. 1–2 razy w tygodniu stosuj maski – również wybieraj te do oklapniętych, cienkich włosów. Odżywią i nawilżą włosy, jednocześnie ich nie obciążając. Po umyciu możesz nałożyć na końcówki niewielką ilość oleju bądź serum, które dodadzą im sprężystości i blasku.

Stylizacja

Po umyciu i odżywieniu włosów oraz po zabezpieczeniu końcówek czas na stylizację. Na rynku znajdziesz wiele specjalnych produktów do układania włosów pozbawionych puszystości, takich jak pianki lub mgiełki, które pomagają zwiększyć objętość włosów. Nakładaj je u nasady, pamiętając, aby nie przesadzić z ilością.

Suszenie

Suszenie włosów od nasady w kierunku końcówek może pomóc w nadaniu im objętości. Możesz również suszyć włosy, modelując je na dużej, okrągłej szczotce. Pamiętaj, aby strumień powietrza nie był zbyt gorący i stosuj produkty termoochronne, aby zminimalizować uszkodzenia spowodowane wysoką temperaturą.

Fryzura

O nadanie włosom objętości możesz zadbać już podczas wizyty u fryzjera. Jeśli poinformujesz stylistę, że zależy Ci na fryzurze dodającej włosom objętości, z pewnością wykona on właściwe cięcie. Na co dzień możesz także pokusić się o robienie loków bądź fal – taka fryzura sprawi, że włosów będzie optycznie więcej.

AMPUŁKI DO WŁOSÓW

SZAMPONY DO WŁOSÓW

ODŻYWKI DO WŁOSÓW

Powiązane produkty

Domowe sposoby na zwiększenie objętości włosów

Z oklapniętymi włosami można również spróbować rozprawić się, stosując domowe sposoby na zwiększenie ich objętości. Wśród nich znajdują się:

  • Peeling skóry głowy – wykonywany raz w tygodniu (nie częściej) pomaga pozbyć się martwego naskórka, reguluje wydzielanie sebum, a tym samym poprawia ogólną kondycję skóry głowy i odbija włosy od nasady. Peelingi stymulują także mikrokrążenie i wzrost włosów, dlatego sprawdzają się w przypadku ich nadmiernego wypadania. Jeśli Twoje włosy są cienkie i delikatne, wybierz peeling enzymatyczny. Możesz również przygotować taki kosmetyk w domowym zaciszu: wymieszaj kilka łyżek delikatnego szamponu z łyżką cukru oraz kilkoma kroplami octu jabłkowego. Delikatnie wmasuj w skórę głowy, a następnie dokładnie spłucz i nałóż odżywkę bądź maskę.
  • Olejowanie włosów – pomaga odżywić i nawilżyć włosy, sprawia, że stają się miękkie, bardziej sypkie, wygładzone oraz lśniące. Wbrew pozorom olejowanie nie obciąża nadmiernie włosów i nie powoduje, że są przyklapnięte, pod warunkiem że wybierzemy odpowiedni olej oraz prawidłowo przeprowadzimy taki zabieg. W przypadku cienkich włosów wybierz olej lekki, który dobrze się wchłania. Sprawdzą się tu szczególnie: oliwa z oliwek, olej lniany, olej arganowy czy olej jojoba. Warto wypróbować różne metody olejowania (na sucho, na mokro, na odżywkę czy na żel aloesowy) i wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Trzeba pamiętać, że każdy włos reaguje nieco inaczej na olejowanie.

Domowe wcierki do włosów – mogą być skutecznym sposobem na stymulację wzrostu włosów i dodanie im objętości. Jak je przygotować?

Wcierka z rozmarynu – rozmaryn jest znany ze swoich właściwości stymulujących wzrost włosów i poprawiających mikrokrążenie. Wcierkę z rozmarynu przygotujesz, macerując świeże lub suszone liście w oleju bazowym takim jak oliwa z oliwek czy olej kokosowy. Taką miksturę pozostaw w zamkniętym słoiczku na kilka tygodni, a następnie odcedź. Delikatnie wmasowuj wcierkę w skórę głowy (pozostaw na kilka godzin lub na całą noc, a potem umyj włosy i nałóż odżywkę). Możesz również zalać liście rozmarynu szklanką wody i zagotować. Po wystygnięciu taki napar jest gotowy do wtarcia w skórę głowy.

Wcierka z kozieradki – roślina ta wykazuje szereg właściwości leczniczych, jest też wykorzystywana w pielęgnacji skóry i włosów. Między innymi zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu oraz sprawia, że mniej się przetłuszczają i są bardziej odbite od nasady. Do przygotowania wcierki wykorzystaj kilka łyżeczek nasion kozieradki (kupisz je w aptece) oraz szklankę wrzątku. Napar pozostaw pod przykryciem na 15–20 minut, a następnie przecedź i przelej do butelki bądź słoiczka. Regularnie wcieraj go w skórę głowy, nie spłukuj.

  1. A. Jackson-Cannady, Pump Up Your Hair Volume, [online] https://www.webmd.com/beauty/features/pump-up-hair-volume [dostęp:] 28.08.2023.
  2. How to Stop Thinning Hair, [online] https://trichologists.org.uk/how-to-stop-thinning-hair/ [dostęp:] 28.08.2023.
  3. R. D. Sinclair, Healthy Hair: What Is it?, „Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings” 2007, t. 12.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.