Olejowanie włosów – jak zacząć?
Do głównych korzyści wynikających z olejowania włosów można zaliczyć ogólną poprawę kondycji włosów, na co składają się następujące czynniki:
- włosy stają się mocniejsze, grubsze, bardziej elastyczne
- włosy mniej się plączą i łatwiej rozczesują (są bardziej „sypkie” w dotyku)
- włosy są odporne na uszkodzenia mechaniczne (np. modelowanie czy prostowanie za pomocą szczotki)
- włosy są odżywione i nawilżone, czyli lśniące i gładkie w dotyku (przestają być „tępe”, matowe)
- końcówki włosów są wygładzone, nie rozdwajają się i nie łamią
- skóra głowy jest zdrowsza, normalizuje się wydzielanie sebum, cebulki włosów są wzmocnione
Olejowanie włosów – jak zacząć?
Rytuał olejowania włosów powinno się wykonywać na 1-3 godziny przed myciem, przy czym kurację taką stosuje się 1-2 razy w tygodniu, aby nie przeolejować włosów (włosy mogą wchłonąć jedynie określoną ilość substancji odżywczych). Trzeba wyczuć jaka ilość i częstotliwość sprawdza się w naszym przypadku, ponieważ jest to kwestia indywidualna i zależy od rodzaju włosów i ich potrzeb – wiadomo, że te zniszczone (wysokoporowate) będą potrzebowały jej więcej niż zdrowe (niskoporowate). Po kilku lub kilkunastu godzinach (w zależności od tego, jakim czasem dysponujemy) zmywamy nasz olej. W pierwszej kolejności staramy się go spłukać samą wodą, następnie dopiero myjemy włosy delikatnym szamponem. Ważne jest, aby do oczyszczania włosów nie stosować produktów zawierających w składzie silikony, ponieważ olejowanie nie przyniesie wtedy pożądanych rezultatów (silikony oblepiają włosy, nie dopuszczając do wniknięcia w nie drogocennych składników zawartych w olejach). Decydując się na naprawdę naturalną pielęgnację, warto konsekwentnie unikać szamponów zawierających silne detergenty (nie tylko w przypadku olejowania!). Wybierajmy raczej łagodne szampony, bo wtedy mamy pewność, że substancje wnikające wgłąb włosa nie spowodują wypłukania substancji zawartych w olejach. Pamiętajmy też, że po każdym olejowaniu należy zastosować odżywczą i nawilżającą maskę do włosów.
Istnieje wiele czynników, jakimi należy kierować się dokonując wyboru odpowiedniego oleju (wybór oleju pod kątem porowatości włosów, podziału według zawartości kwasów tłuszczowych: nasyconych i nienasyconych, czy też jego ogólnych właściwości). Czasami trzeba dokonać wielu prób, aby trafić na swojego „ulubieńca”, ale jest kilka takich olejów, po które możemy sięgnąć w ciemno. Oleje są bowiem dla włosów naturalną odżywką, a przy umiejętnym ich doborze potrafią wręcz zdziałać cuda. Pamiętajmy tylko, aby zawsze sięgać po produkty nierafinowane, tłoczone na zimno, przechowywane w ciemnym szkle, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że stosujemy kosmetyk najwyższej jakości. Do olejowania włosów możemy też zastosować dowolnie przez siebie skomponowanych mieszanek lub użyć gotowych, aby wzmocnić ich efekt działania.
Do najbardziej znanych i polecanych olejów świata należą:
Olej kokosowy – najpopularniejszy olej stosowany do olejowania włosów, doskonale odżywia włosy suche i regeneruje końcówki. Olej kokosowy wnika do głębokich warstw włosa, aktywnie hamuje utratę składników budulcowych; wzmacnia strukturę włosów, zapobiegając ich łamliwości, jak również doskonale nawilża.
Olej arganowy – dzięki wysokiej zawartości witaminy E chroni włosy przed niszczącym działaniem wolnych rodników oraz promieniowaniem UV. Hamuje procesy starzenia, dodaje włosom blasku, sprężystości, wygładza ich powierzchnię. Olej arganowy głęboko nawilża i odżywia zniszczone włosy.
Olej rycynowy – zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu końcówek, pomaga zwalczyć łupież.
Olej ze słodkich migdałów – idealny dla matowych i przesuszonych włosów.
Olej jojoba – nawilża i zmiękcza słabe, zniszczone włosy, działa kojąco przy łupieżu. Olej jojoba posiada doskonałe właściwości zmiękczające, nadaje połysk i nawilża włosy.
Oliwa z oliwek – posiada silne właściwości nawilżające, doskonale nadaje się do włosów suchych.
Olej makadamia – stanowi bogate źródło kwasu palmitooleinowego, harmonijnie funkcjonującego z naturalnymi lipidami skóry. Doskonale odżywia skórę głowy, warunkując prawidłowy wzrost zdrowych włosów.
Olej lniany – Olejek lniany posiada wysoki poziom kwasów Omega 3 i 6, które zapewniają długotrwałą regeneracje włosów.
Olej z korzenia łopianu – odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, poprawia wzrost włosów, działa korzystnie przy łupieżu, suchości i swędzeniu skóry głowy, odnawia uszkodzoną strukturę włosów.
Sposoby olejowania włosów
Olejowanie włosów na sucho – polega na nałożeniu wybranego oleju lub mieszanki olejów na suche włosy, jeszcze przed ich umyciem. Warto jest je wtedy przeczesać grzebieniem, żeby olej równomiernie się rozprowadził. Można też nałożyć olej jedynie na końcówki albo od połowy włosów.
Olejowanie włosów na mokro polega na nałożeniu wybranego oleju lub mieszanki olejów na zwilżone włosy. Włosy powinny być wilgotne, ale nie mokre, więc nadmiar wody należy odcisnąć ręcznikiem. Włosów przed zastosowaniem tej metody nie myjemy, jedynie zwilżamy ciepłą wodą lub ulubionym hydrolatem.
Olejowanie włosów to powrót do tradycji i czerpanie pełnymi garściami z tego, co oferuje nam natura. Nie ma bowiem niż bardziej harmonijnego niż korzystanie z naturalnych surowców i włączanie ich w codzienne rytuały pielęgnacyjne. Kobiety od wieków zgłębiały bezcenną wiedzę o tym jak wykorzystać siłę tkwiącą w naturalnych olejach, czego najlepszym dowodem jest to, że ta wiedza wykorzystywana jest niezmiennie po dziś dzień.