Zabiegi kosmetyczne na zimę – o których warto pamiętać?
Urszula Krzesiak

Zabiegi kosmetyczne na zimę – o których warto pamiętać?

Zima to idealny czas, aby nie tylko zregenerować własne siły, wyciszyć się i nabrać dystansu do wielu spraw. To dobry moment, by odpowiednio zadbać o urodę, decydując się na takie zabiegi kosmetyczne, które z różnych względów nie mogły zostać wykonane w terminie wcześniejszym, np. w okresie wakacyjnym. Sprawdź, dlaczego warto dbać o skórę w czasie zimy. 

Coraz krótsze dni i coraz dłuższe wieczory sprawiają, że chętniej się relaksujemy w domowym zaciszu, przy świetle świec i dobrej muzyce, skupiając naszą uwagę na dbaniu o urodę. Nie wyklucza to jednak w żaden sposób opcji korzystania z profesjonalnych usług gabinetów kosmetycznych. Tylko od nas samych zależy, jakie zabiegi i gdzie wykonać - w domu czy w salonie. Jeżeli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, z pomocą przyjdzie nam pełen wachlarz usług odpowiednio dobranych zarówno do pory roku, jak i do potrzeb naszej skóry. Okres zimowy to taki czas, w którym liczy się dla nas zarówno idealna kondycja naszej skory, jak i możliwość zrelaksowania się i odprężenia. Idealny zabieg to zatem taki, kiedy oddając się w ręce profesjonalistów, wychodzimy z salonu spokojniejsze, piękniejsze i pewniejsze siebie. 

Dlaczego warto dbać o skórę zimą? 

Istnieje wiele powodów, dla których to właśnie zima jest najodpowiedniejszym porą na przyjrzenie się kondycji naszej skóry i dobranie pod tym kątem odpowiednich zabiegów w gabinecie kosmetycznym lub we własnym domu. Przede wszystkim w okresie letnim rejestrujemy dużą ilość promieniowania słonecznego mającego zgubny wpływ na naszą cerę, szczególnie w przypadku osób, które niewystarczająco chroniły swoją twarz za pomocą filtrów przeciwsłonecznych. Może ono powodować nasilenie ilości przebarwień i plam pigmentacyjnych na naszej skórze. Zmiany te są trudne do zniwelowania za pomocą ogólnie dostępnych preparatów kosmetycznych, dopiero takie zabiegi jak np. peeling chemiczny są w stanie się z nimi uporać. Z drugiej strony zaś nasza skóra w okresie zimowym jest narażona na różnego rodzaju niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak wiatr czy mróz.

Nie pomagają jej również klimatyzowane wnętrza, w których panuje podwyższona temperatura i suche powietrze. Powoduje to, że nasza cera jest przesuszona, w skrajnych przypadkach nawet zaczerwieniona i zdecydowanie domaga się wsparcia w codziennej pielęgnacji. 

W domu czy w salonie? 

Kwestia miejsca, w którym zadbamy o naszą urodę to sprawa indywidualna. Niektórzy z nas bardzo chętnie korzystają z usług kosmetyczki i łatwiej się odprężają w gabinecie niż w domowym zaciszu, inni zaś najchętniej w ogóle nigdzie by nie bywali, ponieważ w domu mają idealne warunki do tego, aby się wyciszyć i zrelaksować. Pamiętajmy tylko, że wszystko zależy od rodzaju zabiegów, jakie chcemy wykonać.

Depilację laserową możemy np. wykonać zarówno w jednym, jak i w drugim miejscu (na rynku dostępne są bowiem urządzenia umożliwiające bezpieczną depilację w warunkach domowych), natomiast już peeling chemiczny tylko w salonie, niezbędna jest tu bowiem dokładna wiedza odnośnie kwasów, jakie można użyć w danym przypadku, a także ich stężeń.

Warto tu również podkreślić, że oddanie się w ręce specjalisty pozwoli nam na profesjonalną diagnostykę potrzeb naszej skóry i stworzenie na jej podstawie całego cyklu dedykowanych zabiegów w salonie kosmetycznym. Co więcej, decydując się na konkretną usługę, mamy pewność, że nasza skóra zostanie dobrze do niej przygotowana, a następnie, z uwagi na jej osłabienie, odpowiednio zabezpieczona przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. 

Polecane dla Ciebie

Zabiegi kosmetyczne na zimę – które wybrać? Które będą bezpieczne? 

Depilacja laserowa 

Depilacja laserowa to jak dotąd najskuteczniejszy sposób usuwania nadmiernego owłosienia. Jej działanie polega na naświetlaniu cebulek włosa delikatnymi impulsami światła, w konsekwencji czego włosy wypadają, a ich ponowny wzrost zostaje zahamowany. Regularne powtarzanie tego rodzaju zabiegu sprawia, że skóra pozostaje gładka przez kilka miesięcy, nawet na wrażliwych partiach ciała (twarz, pachy, okolice bikini). Zima to optymalny czas na przeprowadzenie takiego zabiegu, ponieważ skóra poddana tej depilacji nie może być opalona. Co więcej, przez dwa tygodnie od momentu wykonania zabiegu nie należy jej wystawiać na działanie promieni słonecznych. 

Peeling chemiczny 

Peeling chemiczny to jeden z zabiegów medycyny estetycznej. Polega on na różnym stopniu złuszczania martwego naskórka za pomocą odpowiednio dobranych substancji aktywnych. Wykorzystuje się go głównie w przypadku przebarwień i blizn. Miejsca, na których najczęściej stosuje się ten rodzaj peelingu to twarz, szyja, dekolt i plecy. Peeling prowadzi do odbudowy naskórka w wyniku wytwarzania nowych komórek. Każdy z wykorzystywanych tu kwasów (alfa-hydroksykwasy, beta-hydroksykwasy, polihydroksykwasy, α-ketokwasy, kwasy karboksylowe) charakteryzuje się także odrębnymi właściwościami pozytywnie wpływającymi na problemy skórne. Jest pomocny przy takich schorzeniach jak blizny potrądzikowe czy drobne zmarszczki.

Jeżeli ma być skuteczny, umówmy się na wizytę w gabinecie kosmetycznym. Wykonując go samodzielnie w nieumiejętny sposób, możemy sobie tylko zaszkodzić. 

Peeling mechaniczny 

Mikrodermabrazja, w przeciwności do peelingu chemicznego, to rodzaj peelingu mechanicznego. Polega on na dogłębnym złuszczeniu naszego naskórka, oczyszczeniu skóry z wszelkich nagromadzonych na niej zanieczyszczeń, zmniejszeniu ilości wydzielanego sebum oraz wielkości zaskórników. Do tego rodzaju zabiegu używa się sprzętu z wbudowaną końcówką diamentową (mikrodermabrazja diamentowa), można tu również użyć końcówki z kryształkami korundu (mikrodermabrazja korundowa), która złuszcza intensywniej niż diamentowa, lub z tlenem i kropelkami soli fizjologicznej (mikrodermabrazja tlenowa). Ta ostatnia jest zdecydowanie najdelikatniejsza, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe.

Należy tutaj pamiętać, iż intensywność tego zabiegu jest regulowana indywidualnie i dostosowywana do aktualnego stanu naszej skóry. Tego rodzaju peeling również wykonujemy w profesjonalnym salonie – mamy wtedy gwarancję, że zabieg ten będzie dla nas bezpieczny. 

Domowe SPA na zimę – kilka prostych przepisów 

We wcześniejszej części artykułu została poruszona tematyka profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych polecanych szczególnie w porze zimowej. Nie zapominajmy jednak, że w domowym zaciszu również możemy pozwolić sobie na pewne rytuały mające na celu poprawę kondycji naszej skóry, a co się z tym wiąże, poprawę naszego dobrego samopoczucia.

Odpowiednikiem peelingów stosowanych w salonie może być chociażby peeling wykonywany pod prysznicem lub w kąpieli. O ile w gabinecie proponowane są nam różnego rodzaju gotowe preparaty, tutaj możemy wykazać się inwencją i samodzielnie wykonać taki kosmetyk. Będziemy miały zatem wpływ nie tylko na jego skład, ale też i na zapach. Możemy zrobić np. domowy lawendowy scrub do ciała, do którego niezbędne będą następujące składniki: 1 szklanka cukru (najlepiej brązowego), suszone kwiaty lawendy (ich ilość uzależniona jest od osobistych gustów i preferencji), 1/2 szklanki oleju migdałowego, 1 łyżka dowolnie wybranego miodu i kilka kropli eterycznego olejku lawendowego. Jak przygotować taki scrub? Wsypujemy do naczynia cukier, łączymy z suszonymi kwiatami lawendy, do mieszanki dodajemy olej migdałowy, miód i olejek eteryczny, a następnie całość łączymy ze sobą. Peeling taki możemy stosować zarówno w trakcie kąpieli, jak i pod prysznicem. Warto tu również podkreślić, że sama lawenda ma właściwości uspokajające, regenerujące i kojące.

Zima to również czas sprzyjający wszelkiego rodzaju masażom. Długie wieczory sprawiają, że więcej uwagi możemy poświęcić na staranne zadbanie o nasze ciało. Sięgnijmy wtedy po kosmetyki o właściwościach odżywczych, posiadających gęstą konsystencję i bogatą formułę. Jeżeli akurat nie mamy pod ręką gotowych preparatów, z pomocą przychodzą nam kosmetyki, które możemy wykonać samemu, np. regenerujący krem do ciała. Do tego celu niezbędne będą: wosk pszczeli, masło shea, olej kokosowy i gliceryna. W kąpieli wodnej rozpuszczamy 1 łyżkę wosku pszczelego, dodajemy do niego 1 łyżkę masła shea i dokładnie mieszamy, aż do rozpuszczenia składników. Kolejnym krokiem jest dodanie 2 łyżeczek oleju kokosowego oraz 1 łyżeczki gliceryny, na koniec całość wstawiamy do lodówki i czekamy do zastygnięcia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij