×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

10 najbardziej stresujących sytuacji w życiu

Niektóre wydarzenia w naszym życiu mogą wywoływać większy bądź mniejszy stres – im więcej mocniejszych stresowo zdarzeń w naszym życiu, tym większe istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się kryzysu. Stresorami mogą być poważne powody, ale i także błahe wydarzenia – uwarunkowane jest to sposobem postrzegania przez daną osobę sytuacji, z jaką przyszło się jej zmierzyć.

Dla jednych powód do radości, dla innych przyczyna silnego napięcia nerwowego – każdy człowiek ma inną psychikę i inaczej może reagować na to, co go otacza. Życie w stresie negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Skutki przewlekłego stresu wpływają m.in. na osłabienie układu odpornościowego, zaostrzenie objawów wielu chorób z autoagresji (Hashimoto, Gravesa-Basedowa), reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Udowodniono statystyczny związek pomiędzy stresorami a chorobą. Thomas Holmes oraz Richard Rahe – psychiatrzy z Washington University w Seattle, ogłosili w 1967 roku alternatywną koncepcję stresu, która bazuje na pojęciu stresora. Holmes i Rahe opracowali skalę 43 wydarzeń życiowych, którą uszeregowano według tego, jak wielkiego przystosowania wymaga każde wydarzenie. Badano względną siłę działania sytuacji stresowych, przypisując bodźcowi odpowiednią wartość umowną jednostek stresu w skali od 0 do 100. Dzięki temu powstał popularny kwestionariusz Social Readjustment Rating Scale (SRRS).

Kwestionariusz Holmesa i Rahe’a aplikowano pacjentom przywiezionym na ostry dyżur oraz osobom towarzyszącym. Okazało się, że osoby chore doświadczyły znacznie więcej stresujących sytuacji w przeciągu roku poprzedzającego chorobę, niż osoby towarzyszące.

Oto lista 10 najbardziej stresujących wydarzeń w życiu:

  1. Śmierć współmałżonka (100)
  2. Rozwód (73)
  3. Separacja małżeńska (65)
  4. Pobyt w więzieniu (63)
  5. Śmierć bliskiego członka rodziny (63)
  6. Zranienie ciała lub choroba (53)
  7. Zawarcie małżeństwa (50)
  8. Zwolnienie z pracy (47)
  9. Pogodzenie się ze skłóconym współmałżonkiem (45)
  10. Przejście na rentę lub emeryturę (45)

Z badań Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a wynika zależność statystyczna pomiędzy stresorami, a prawdopodobieństwem zapadnięcia na poważną chorobę:

* 150 -199 jednostek stresu = 37% szansa choroby w ciągu kolejnych 2 lat.

* 200 - 299 jednostek stresu = 51% szansa choroby w ciągu kolejnych 2 lat.

* ponad 300 jednostek stresu = 79% szansa choroby w ciągu kolejnych 2 lat.

Wysoki wynik nie musi wcale oznaczać, że na pewno zapadnie się na poważną chorobę – skala ta pomaga wstępnie oszacować, jak wielki zamęt wywołuje w życiu człowieka dane wydarzenie.

Wysoki wynik powinien jednak uświadomić, że należy zmienić tryb życia, postarać się unikać stresogennych sytuacji, nauczyć się relaksacyjnych technik.

Przyczyny stresu mają różne podłoże, nie można jednak pozwolić, aby stres przejął kontrolę nad naszym życiem. Istotne jest zidentyfikowanie źródła stresu, by następnie stawić mu czoła.

Źródła: stressfree.pl, sensity.pl, psychika.net


Podziel się: