Jakich trunków lepiej unikać w noc sylwestrową?
Przed nami Sylwester — impreza, podczas której wielu z nas sięgnie po alkohol. Decydując się na jego spożycie, należy zdawać sobie sprawę, że sięgamy równocześnie po puste kalorie, czyli takie, które nie dostarczają żadnych składników odżywczych. Pomimo że wiele drinków nie zawiera w sobie tłuszczy, alkohol sam w sobie jest źródłem energii. Pamiętajmy o tym, że wraz z drinkiem otrzymujemy mieszankę składników, do których zaliczają się: cukry, słód, syrop, sok, żółtka jajek, kakao — ich wartości kaloryczne sumują się z kaloriami zawartymi w alkoholu, i powstaje bomba kaloryczna. Jakich trunków zatem unikać w noc sylwestrową?
- Jakich alkoholi i drinków lepiej unikać w noc sylwestrową?
- Czym się kierować przy wyborze alkoholu?
- Propozycje kilku napojów czyli…
Po spożyciu nawet dużych ilości alkoholu, wciąż możemy mieć uczucie pustego żołądka. Dlaczego? Ponieważ przyjmowanie płynów (wyjątek to mleko oraz napoje mieszane o dużej ilości białka), nie wywołuje procesu produkcji hormonów, które wysyłają do mózgu sygnał o sytości. W efekcie alkohole, pomimo że należące do wyjątkowo kalorycznych, nie dają uczucia nasycenia. Pochodzące z alkoholu kalorie stanowią energię, której organizm nie jest w stanie zmagazynować — efektem jest proces spalania. Organizm najpierw przetwarza alkohol (odbierając go jako toksyny). Osiągalne zaś w tym samym czasie źródła energii (tłuszcz oraz węglowodany) zostają zamienione w tkankę zapasową (tłuszczową).
Jakich alkoholi i drinków lepiej unikać w noc sylwestrową?
- Alkohole wysokoprocentowe
Wartość kaloryczna alkoholi mocnych (m.in. gin, whisky, rum, wódka) uwarunkowana jest ich mocą (procentowa zawartość alkoholu). Tak więc, im wyższa zawartość alkoholu w danym trunku, tym wyższa jest jego kaloryczność np. 100 gram czystej 40 procentowej wódki, to 230 kcal
- Piwo
Napój alkoholowy uwielbiany zwłaszcza przez młode osoby. Niestety wyjątkowo kaloryczny i to bez względu na rodzaj. Butelka piwa ciemnego to 250 kcal, piwa jasnego zaś 230 kcal.
- Czerwone słodkie wino
Mimo że uważane za zdrowe (przez wzgląd na obecność antyoksydantów), ma w sobie sporo kalorii. Jedna lampka takiego trunku to około 150 kcal.
- Piña Colada
Ten lubiany przez płeć piękną drink, kryje w sobie aż 640 kcal.
- Margarita
Jeden kieliszek tego meksykańskiego specjału to 740 kcal.
- Long Island Iced Tea
Połączenie wódki, tequili, rumu, ginu, curacao, daje niezwykłą mieszankę 780 kcal!
Warto zrezygnować także z Blue Hawaiian oraz White Rusian — są to tzw. „tłuste drinki”. Wysoka kaloryczność oraz zawartość tłuszczu jest wynikiem użytej do ich wykonania pełnotłustej śmietany i tłustego oraz bardzo słodkiego likieru kawowego.
Warto wiedzieć, że im bardziej efektowna kolorystycznie i bogata w składniki mieszanka, tym większa pewność, że taki drink przekracza 200 kcal.
Czym się kierować przy wyborze alkoholu?
- Umiar
Dodaj do alkoholu kilka kostek lodu, w ten sposób wydłużysz czas picia. Decydując się na drinka, bądź koktajl — zamawiaj mniejsze porcje.
- Patrz na barwę
Im jaśniejszy kolor alkoholu, tym mniej w nim kalorii. Wybieraj szampana, białe wino oraz czyste alkohole.
- Unikaj gotowych mieszanek
Takie alkohole są produkowane na bazie syropów wzbogaconych cukrem.
- Zwróć uwagę na skład drinków
Unikaj drinków jeżeli nie wiesz co wchodzi w ich skład. Przykładowo, tak popularna Margarita może mieć od 150 do nawet 1000 kcal!
- Rób mieszanki z głową
Spora część alkoholi nie zawiera cukrów, węglowodanów, ani tłuszczy. Jednakże, gdy zmiksujesz owe alkohole z lodami, bananem, słodzonymi sokami — wyjdzie z tego nie lada kaloryczny drink! Tak więc, należy ostrożnie dobierać składniki. Postaw na takie dodatki jak naturalnie wyciskane soki, wodę gazowaną, sok z cytryny.
- Jakość to podstawa
Należy wybierać alkohole dobrej jakości. Im lepszy alkohol, tym mniej zawiera szkodliwych dodatków, które mają na celu m.in. poprawę jego walorów smakowych.
Propozycje kilku napojów czyli…
Napoje alkoholowe o stosunkowo najmniejszej ilości alkoholu, kalorii oraz cukru, które można bez obaw o uszczerbek na swojej sylwetce, wybrać w noc sylwestrową.
- Rum z colą bez cukru — około 100 kcal i zero gram cukru.
- Wódka z wodą gazowaną i dodatkiem cytryny oraz listkiem mięty — 97 kcal i zero gram cukru.
- Kieliszek wytrawnego wina (średniej wielkości) — 125 kcal i 1,5 g cukru.
- Gin z tonikiem bez cukru — około 100 kcal i zero gram cukru.
Naukowcy przekonują, że na etykietkach alkoholi powinny być informacje o ich kaloryczności.
*Dr Fiona Sim, szefowa brytyjskiego Royal Society for Public Heath, uważa, że alkohol przyczynia się do powstawania otyłości. Dlatego też wskazane jest, aby restauracyjne menu oraz etykiety na butelkach określały zawartość kalorii, jak i również podawały wartość energetyczną drinków.
Badanie przeprowadzone na grupie 2117 osób pokazało, że aż 80% respondentów nie zdawało sobie sprawy ile kalorii zawierają popularne drinki. Większość nie miała pojęcia, że alkohol dodaje się do ogólnej liczby spożytych kalorii.