Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych
Urszula Krzesiak

Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych

Pielęgnacja włosów suchych i pielęgnacja włosów zniszczonych nie są pojęciami tożsamymi. Oznacza to, że zarówno włosy suche, jak i włosy zniszczone stanowią odrębną grupę w swojej klasyfikacji. W praktyce określenia te są jednak często mylone, należy bowiem pamiętać, że o ile każde włosy zniszczone są suche, to nie każde włosy suche są zniszczone. Różnica tkwi m.in. w przyczynie występowania danego rodzaju włosów. Kluczem do jego właściwego rozpoznania jest przede wszystkim przyjrzenie się naturze włosów i aktualnej ich pielęgnacji.

  1. Włosy suche
  2. Włosy zniszczone
  3. Właściwa pielęgnacja to klucz do zdrowych włosów

Włosy suche i włosy zniszczone to dwa różne typy włosów, a co sie z tym wiąże, wymagają one indywidualnego podejścia do kwestii pielęgnacji.

Włosy suche

Głównymi czynnikami wpływającymi negatywnie na kondycję włosów, czyli prowadzącymi do ich niszczenia są z pewnością zabiegi chemiczne (rozjaśnianie, przyciemnianie, trwała), zabiegi fryzjerskie (prostowanie, kręcenie, częste korzystanie z lokówki lub lokówko-suszarki), nieodpowiednio rozpisana pielęgnacja (szampony zawierające silne detergenty, odżywki, maski, sera o nieciekawych składach), czy też pocieranie włosów ręcznikiem przy wycieraniu lub mało delikatne ich rozczesywanie. Ale włosy można mieć również suche z natury. Ma to miejsce w przypadku gdy skóra nie produkuje wystarczającej ilości łoju lub gdy nie jest on dostatecznie rozprowadzany na całej długości włosa.

Suche włosy są w większym stopniu niż normalne czy tłuste podatne na zniszczenie – włos szybko traci nawilżenie, staje się kruchy, łamliwy i często ulega rozdwojeniu. Co więcej, włosy suche łatwo się plączą i trudno rozczesują, brakuje im blasku i elastyczności. Bardzo często mają one również tendencję do puszenia się. W odróżnieniu od włosów normalnych czy tłustych, włosy suche najlepiej wyglądają zaraz po umyciu.

Należy również pamiętać, że włosy suche z natury, w przeciwieństwie do tych zniszczonych, raczej nie tolerują silikonów. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest sięgnięcie po serum na bazie silikonów tylko do zabezpieczenia samych końcówek. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji włosów suchych należy kierować się przede wszystkim jego składem i właściwościami, ponieważ wiele tego typu produktów może włosy suche jeszcze bardziej przesuszyć (z uwagi na zawartość w INCI alkoholu czy protein). Warto więc, metodą prób i błędów, znaleźć odpowiedni dla siebie kosmetyk i stosować go bez obaw o pogorszenie kondycji naszych kosmyków.

Istotne jest ponadto każdorazowe używanie po myciu odżywki oraz maski, ponieważ włosy suche wymagają codziennego, stałego nawilżenia. Są to produkty uzupełniające, których nigdy nie powinno zabraknąć w naszej łazience. Najlepiej, aby były one dobrej jakości, z naturalnym składem i posiadały lekką konsystencję, aby nie stanowić zbędnego obciążenia. Po umyciu można dodatkowo zaaplikować na końcówki ulubiony olejek (np. olej kokosowy, który dzięki swoim wyjątkowym właściwościom wykazuje zdolność przenikania do struktury włosa, zwiększa nawilżenie końcówek i zapobiega ich rozdwajaniu). Składniki pomocne w nawilżeniu to także m.in. len, owies, masło shea, keratyna, olej arganowy, migdałowy czy z awokado.

Jeżeli chodzi o maskę w przypadku włosów suchych, to zdecydowanie warto sięgnąć po taką, której działanie polega na wzmocnieniu cebulek i mieszków włosowych, nawilżeniu i wygładzeniu (maska powinna być bogata w składniki nawilżające i odżywcze). Stosowanie odpowiednio dobranych masek sprawia, że włosy są mocne, lśniące i sprężyste. Nałożenie maski po umyciu ułatwia rozczesanie włosów, zapewnia efekt miękkich, lekkich i błyszczących kosmyków. Stosowanie maski jako kompresu, przed myciem, zdecydowanie poprawia nawilżenie i zwiększa ich elastyczność.

Włosy zniszczone

Częste i intensywne zabiegi pielęgnacyjne czy zbyt częste mycie włosów i stosowanie kosmetyków zawierających w składzie silne detergenty pozbawiają łuskę włosa naturalnej bariery ochronnej. Ciepło generowane przez suszarki, lokówki i prostownice do włosów dodatkowo przyczynia się do ich osłabienia. Należy przy tym pamiętać, że wraz ze wszelkimi zanieczyszczeniami, szampon zmywa z powierzchni włosów naturalną warstwę chroniącą przed potencjalnymi uszkodzeniami. Stąd też zalecane jest częste stosowanie odżywki, nawet jako kosmetyku do mycia. Najlepiej sprawdza się tu odżywka do spłukiwania, przy czym zawsze wybieraj odżywki na bazie silikonów. Niestety, metoda ta nie u wszystkich sprawdza się jednakowo, jeśli zatem używasz szamponu, zwróć uwagę, aby był on łagodny dla włosów i skóry głowy, bez SLS i SLES.

W przypadku włosów zniszczonych fajną opcją może okazać się również olejowanie. Najlepsze do tego celu będą oleje, które wnikają w głąb włosa (kokos, babassu, palmowy, masło kakaowe, shea czy mango). Oleje można  nakładać na kilka/kilkanaście godzin przed myciem, a także odrobinę po myciu – na same końcówki.

Powiązane produkty

Właściwa pielęgnacja to klucz do zdrowych włosów

W pielęgnacji takiego rodzaju włosów warto wybierać kosmetyki przeznaczone typowo do włosów zniszczonych, łamliwych, rozjaśnianych, suchych, puszących się i matowych, których zadaniem jest odżywienie, wygładzenie, nawilżenie i nabłyszczenie. Odpowiednio dobrana maska powinna wykazywać działanie pielęgnujące i ochronne przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych (wilgotność, wysoka i niska temperatura), a także zawierać składniki, które sprawią, że włosy będą miękkie, jedwabiste i błyszczące. Maska pod kątem składu powinna być tak dobrana, aby składniki aktywne wnikały do środka włosów i uzupełniały ubytki naturalnego cementu międzykomórkowego (tj. wzmacniały włókna i zamykały pootwierane łuski), w efekcie czego ich struktura stanie się zregenerowana, a włosy nawilżone, elastyczne i pełne blasku. W maskach powinna znaleźć się m.in. keratyna, która przenika przez powierzchnię włosów, wypełnia mikrouszkodzenia zniszczonych i przesuszonych włosów, zapobiega łamaniu i rozdwajaniu końcówek. Włosy odzyskają po niej miękkość i zdrowy połysk. Maskę należy nakładać nawet kilka razy w tygodniu na minimum 30 minut, przy czym zaleca się ją dodatkowo podgrzać suszarką – wyższa temperatura pomaga składnikom odżywczym szybciej wniknąć w głąb włosa.

Włosy suche i włosy zniszczone, mimo iż charakteryzują się innymi przyczynami występowania, mają również wiele cech wspólnych. Są to włosy, którym trzeba poświęcić nieco więcej uwagi i właściwie dobrać metodę pielęgnacji, ale zarówno jedne, jak i drugie odwdzięczą się nam za to zdrowiem i pięknym wyglądem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl