Trycholog – specjalista od skóry głowy i włosów
Anna Miros

Trycholog – specjalista od skóry głowy i włosów

Jeśli Twoim problemem jest łysienie typu żeńskiego lub męskiego, wypadanie włosów, świąd skóry głowy, łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy lub po prostu zniszczone włosy w wyniku zabiegów fryzjerskich warto skonsultować się ze specjalistą zajmującym się schorzeniami skóry głowy oraz włosów – trychologiem.

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób skóry głowy i włosów oraz zaleca odpowiednią pielęgnację oraz zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Jego głównym celem jest zapobieganie schorzeniom włosów i skóry głowy oraz poprawa ich budowy oraz wyglądu. Trycholog nie musi być lekarzem, może być nim biotechnolog, kosmetolog lub inny absolwent uczelni medycznej posiadający wiedzę z zakresu trychologii. 

Wizyta u trychologa

Podczas pierwszej wizyty trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków, diety, trybu życia, pielęgnacji włosów oraz przeprowadzonych zabiegów fryzjerskich. Następnie wykonuje trichoskopię – badanie włosów i powierzchni skóry głowy przy użyciu mikrokamery, która powiększa obraz od 200 do 1000 razy (w zależności od stosowanego urządzenia). Podczas badania trichoskopowego można ocenić strukturę włosów, stan mieszków włosowych, fazy wzrostu włosów, unaczynienie skóry głowy, stan powierzchni naskórka, wydzielanie sebum oraz stopień keratynizacji. Dzięki czemu trycholog może zdiagnozować daną jednostkę chorobową oraz wprowadzić odpowiednie leczenie, pielęgnację i zabiegi, a także zlecić przeprowadzenie dodatkowych konsultacji u współpracujących specjalistów z zakresu dermatologii, endokrynologii, dietetyki, ginekologii a nawet psychologii.

Powiązane produkty

Dodatkowe badania diagnostyczne

Trycholog może zalecić wykonanie dodatkowych badań w celu szczegółowej diagnostyki stanu włosów i skóry głowy. Należą do nich:
•    Trichogram – badanie polegające na pobraniu około 100 włosów z owłosionej skóry głowy od pacjenta oraz analizie cebulek włosów pod mikroskopem. Pozwala na ocenę struktury łodygi włosów oraz cebulek, pomaga w określeniu w jakich fazach cyklu włosa są pobrane włosy (nieodpowiednia liczba włosów w danych fazach wskazuje na mechanizm wypadania włosów). Zalecane przy nadmiernym wypadaniu włosów oraz łysieniu.
Uwaga! 2 tygodnie przed badaniem nie można wykonywać zabiegów chemicznych (farbowanie, ondulacja) oraz 48 godzin przed badaniem nie należy myć głowy oraz używać kosmetyków do stylizacji włosów.
•    Analiza pierwiastkowa włosa – określa skład mineralny włosów i ocenia stan odżywiania się organizmu na podstawie 29 pierwiastków znajdujących się we włosach. Do przeprowadzenia badania potrzebne są próbki włosów, które ścina się w 3-4 miejscach przy samej skórze, w okolicy potylicy (do 1 grama). Do badania wykorzystuje się włosy naturalne (jeśli są farbowane należy odczekać 6-8 tygodni i ścina się odrosty) oraz umyte bez kosmetyków do stylizacji.
•    Badanie mykologiczne – przeprowadzane w przypadku podejrzenia zmian grzybiczych i określenia gatunku grzyba chorobotwórczego oraz jego lekowrażliwości. Do badania potrzebne są zeskrobiny ze zmiany chorobowej.

Zabiegi trychologiczne

W zależności od schorzenia czy problemu skóry głowy i włosów trycholog proponuje zabiegi pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb pacjenta. Najczęściej zabiegi polegają na wykonaniu peelingu skóry głowy oraz masażu odpowiednimi preparatami kosmetycznymi zawierającymi składniki lecznicze oraz pielęgnacyjne (witaminy, minerały, oleje roślinne, zioła). Wyróżnia się zabiegi: przeciwłojotokowe, przeciwłupieżowe, łagodzące wrażliwą, swędzącą skórę głowy, regenerujące włosy zniszczone, przeciwko wypadaniu oraz łysieniu, przeciwstarzeniowe oraz przy zmianach łuszczycowych.

Popularnym zabiegiem kosmetologicznym jest mezoterapia mikroigłowa, polegająca na wprowadzaniu koktajli z substancjami aktywnymi np. witaminami, kwasem hialuronowym za pomocą licznych iniekcji lub przy pomocy specjalnego pistoletu czy dermapenu albo wykonaniu masażu derma-rollerem. Coraz częściej do mezoterapii wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta. Efektem takich zabiegów jest przede wszystkim zahamowanie wypadania włosów oraz pobudzenie wzrostu nowych włosów.

W gabinecie trychologicznym stosuje się również prądy Darsonvala wykorzystując elektrodę grzebieniową, w celu poprawy ukrwienia, regeneracji oraz wzmocnienia cebulek włosów, a także do zmniejszenia łojotoku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl