Trycholog – specjalista od skóry głowy i włosów
Anna Miros

Trycholog – specjalista od skóry głowy i włosów

Jeśli Twoim problemem jest łysienie typu żeńskiego lub męskiego, wypadanie włosów, świąd skóry głowy, łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy lub po prostu zniszczone włosy w wyniku zabiegów fryzjerskich warto skonsultować się ze specjalistą zajmującym się schorzeniami skóry głowy oraz włosów – trychologiem.

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób skóry głowy i włosów oraz zaleca odpowiednią pielęgnację oraz zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Jego głównym celem jest zapobieganie schorzeniom włosów i skóry głowy oraz poprawa ich budowy oraz wyglądu. Trycholog nie musi być lekarzem, może być nim biotechnolog, kosmetolog lub inny absolwent uczelni medycznej posiadający wiedzę z zakresu trychologii. 

Wizyta u trychologa

Podczas pierwszej wizyty trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków, diety, trybu życia, pielęgnacji włosów oraz przeprowadzonych zabiegów fryzjerskich. Następnie wykonuje trichoskopię – badanie włosów i powierzchni skóry głowy przy użyciu mikrokamery, która powiększa obraz od 200 do 1000 razy (w zależności od stosowanego urządzenia). Podczas badania trichoskopowego można ocenić strukturę włosów, stan mieszków włosowych, fazy wzrostu włosów, unaczynienie skóry głowy, stan powierzchni naskórka, wydzielanie sebum oraz stopień keratynizacji. Dzięki czemu trycholog może zdiagnozować daną jednostkę chorobową oraz wprowadzić odpowiednie leczenie, pielęgnację i zabiegi, a także zlecić przeprowadzenie dodatkowych konsultacji u współpracujących specjalistów z zakresu dermatologii, endokrynologii, dietetyki, ginekologii a nawet psychologii.

Polecane dla Ciebie

Dodatkowe badania diagnostyczne

Trycholog może zalecić wykonanie dodatkowych badań w celu szczegółowej diagnostyki stanu włosów i skóry głowy. Należą do nich:
•    Trichogram – badanie polegające na pobraniu około 100 włosów z owłosionej skóry głowy od pacjenta oraz analizie cebulek włosów pod mikroskopem. Pozwala na ocenę struktury łodygi włosów oraz cebulek, pomaga w określeniu w jakich fazach cyklu włosa są pobrane włosy (nieodpowiednia liczba włosów w danych fazach wskazuje na mechanizm wypadania włosów). Zalecane przy nadmiernym wypadaniu włosów oraz łysieniu.
Uwaga! 2 tygodnie przed badaniem nie można wykonywać zabiegów chemicznych (farbowanie, ondulacja) oraz 48 godzin przed badaniem nie należy myć głowy oraz używać kosmetyków do stylizacji włosów.
•    Analiza pierwiastkowa włosa – określa skład mineralny włosów i ocenia stan odżywiania się organizmu na podstawie 29 pierwiastków znajdujących się we włosach. Do przeprowadzenia badania potrzebne są próbki włosów, które ścina się w 3-4 miejscach przy samej skórze, w okolicy potylicy (do 1 grama). Do badania wykorzystuje się włosy naturalne (jeśli są farbowane należy odczekać 6-8 tygodni i ścina się odrosty) oraz umyte bez kosmetyków do stylizacji.
•    Badanie mykologiczne – przeprowadzane w przypadku podejrzenia zmian grzybiczych i określenia gatunku grzyba chorobotwórczego oraz jego lekowrażliwości. Do badania potrzebne są zeskrobiny ze zmiany chorobowej.

Zabiegi trychologiczne

W zależności od schorzenia czy problemu skóry głowy i włosów trycholog proponuje zabiegi pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb pacjenta. Najczęściej zabiegi polegają na wykonaniu peelingu skóry głowy oraz masażu odpowiednimi preparatami kosmetycznymi zawierającymi składniki lecznicze oraz pielęgnacyjne (witaminy, minerały, oleje roślinne, zioła). Wyróżnia się zabiegi: przeciwłojotokowe, przeciwłupieżowe, łagodzące wrażliwą, swędzącą skórę głowy, regenerujące włosy zniszczone, przeciwko wypadaniu oraz łysieniu, przeciwstarzeniowe oraz przy zmianach łuszczycowych.

Popularnym zabiegiem kosmetologicznym jest mezoterapia mikroigłowa, polegająca na wprowadzaniu koktajli z substancjami aktywnymi np. witaminami, kwasem hialuronowym za pomocą licznych iniekcji lub przy pomocy specjalnego pistoletu czy dermapenu albo wykonaniu masażu derma-rollerem. Coraz częściej do mezoterapii wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta. Efektem takich zabiegów jest przede wszystkim zahamowanie wypadania włosów oraz pobudzenie wzrostu nowych włosów.

W gabinecie trychologicznym stosuje się również prądy Darsonvala wykorzystując elektrodę grzebieniową, w celu poprawy ukrwienia, regeneracji oraz wzmocnienia cebulek włosów, a także do zmniejszenia łojotoku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij