Domowe maski na piękne włosy
Agnieszka Szałańska

Domowe maski na piękne włosy

Lato to trudny czas dla włosów – wysokie temperatury, suche powietrze, szkodliwe promieniowanie słoneczne, słona woda, podróże i zmiany klimatu z nimi związane mają wpływ na kondycję i wygląd naszych włosów. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami zadbać o włosy po tym wymagającym okresie.

Domowe maski nawilżające

Ze swoich właściwości nawilżających znane jest nasze polskie super food, czyli siemię lniane, a właściwie przygotowany z siemienia kisiel.

Poza nawilżeniem siemię lniane przynosi ukojenie w stanach zapalnych (np. skóry głowy), łagodzi podrażnienia, a włosom nadaje gładkość i blask.

Jak zrobić z niego domową maseczkę nawilżającą na włosy? Pół szklanki ziarenek siemienia zalej wrzątkiem tak, aby woda sięgała na ok. 2 cm ponad nimi. Po kilku minutach w szklance powstanie charakterystyczny „glutek”, który należy przecedzić, wystudzić i nałożyć na włosy oraz skórę głowy. Dla zwiększenia działania możesz owinąć włosy folią i ręcznikiem i co jakiś czas podgrzewać je suszarką – ciepło otwiera łuskę włosa, dzięki czemu składniki aktywne łatwiej w niego wnikają i działają skuteczniej. Maskę spłucz po około godzinie, możesz dodatkowo umyć włosy szamponem.

Ratunkiem dla wysuszonych włosów okazać się może również maska z miodu i oliwy. Miód ma właściwości nawilżające, antybakteryjne oraz oczyszczające. Oliwa natomiast, dzięki zawartości witamin A i E, ma zbawienny wpływ na włosy – nawilża je, wygładza i wzmacnia ich strukturę. Jak przygotować taką maskę? Wypełnij szklankę w jednej trzeciej miodem i dolej tyle oliwy, by otrzymać pół szklanki kosmetyku. Wymieszaj dokładnie składniki i nałóż na włosy – zacznij od nasady i rozprowadź maskę na całej ich długości. Pozostaw na przynajmniej pół godziny. Jeśli masz czas, możesz pozwolić masce działać nawet przez kilka godzin. Po tym czasie spłucz dokładnie mieszankę i umyj głowę szamponem.

Odżywcza moc żółtka dla włosów zniszczonych

Maski odżywcze dobrze sprawdzą się w przypadku włosów zniszczonych, łamliwych i pozbawionych blasku. Do takiego stanu, poza niesprzyjającą aurą, mogą doprowadzić również częste lub źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie. Źródłem wielu cennych dla włosów składników odżywczych jest żółtko jaja. Zawiera białko oraz lecytynę, które nawilżają i wzmacniają włosy, zapobiegają ich wypadaniu i łamaniu się.

Witaminy zawarte w żółtku, zwłaszcza witamina A i E, mają kluczowe znaczenie dla kondycji włosów – witamina A wzmacnia ich strukturę, a witamina E wpływa na odżywienie mieszków włosowych; jest także źródłem przeciwutleniaczy, które zapobiegają niszczeniu włosów. Poza tym żółtko zawiera siarkę, która może być pomocna w walce z uciążliwym łupieżem.

Przygotowanie maski z żółtek jest bardzo proste – wymieszaj ze sobą 2 żółtka (najlepiej z jaj oznaczonych numerem „0” lub „1” – kury hodowane są w lepszych warunkach, dzięki czemu ich jaja mają więcej wartościowych składników odżywczych), 4 łyżki oliwy z oliwek i sok z połowy cytryny. Otrzymaną maskę nałóż na głowę i pozostaw na przynajmniej 30 min. W tym wypadku uważaj z podgrzewaniem włosów w trakcie zabiegu – zbyt wysoka temperatura może ściąć jajko i zamiast maseczki będziesz miała na głowie jajecznicę. Z tego samego powodu tę maseczkę lepiej zmywać letnią wodą – dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, a dodatkowo zachowasz efekt działania kosmetyku na dłużej – niska temperatura zamyka łuskę włosa, razem z użytymi preparatami. Po takiej jajeczno-oliwnej masce twoje włosy będą nawilżone i miękkie w dotyku, a dzięki dodatkowi soku z cytryny, bogatego w witaminę C, zyskają więcej blasku.

Cudowny olej kokosowy

Olej kokosowy cieszy się coraz większym uznaniem w kosmetologii – i słusznie, bo jest źródłem cennych składników odżywczych i mikroelementów, które mają dobroczynny wpływ zarówno na skórę, jak i na stan włosów. Olej kokosowy ma właściwości nawilżające i łagodzące, chroni łuski włosa przed rozchylaniem, dzięki czemu zapobiega penetracji wody w głąb włosów, wygładza je i nadaje im połysku. Ponadto odżywia skórę głowy i pomaga w walce z łupieżem. Stosowanie oleju kokosowego na włosy jest bardzo proste! Możesz użyć go samego, wcierając we włosy godzinę przed myciem, albo wymieszać z innymi składnikami, aby zwiększyć zakres działania maski. Dla intensywnego odżywienia i nawilżenia przygotuj maskę z oleju kokosowego, miodu, jogurtu i odrobiny soku z cytryny. Łyżkę miodu wymieszaj z łyżką oleju kokosowego, dwiema łyżkami jogurtu naturalnego oraz łyżeczką soku z cytryny. Otrzymaną papkę wmasuj w skórę głowy, rozprowadź na włosach i pozostaw na 15-20 minut, a następnie dokładnie umyj włosy szamponem. Taka maska pozostawi włosy nawilżone, lśniące i wygładzone. Białko zawarte w jogurcie dodatkowo wzmocni ich strukturę, a kwas mlekowy oczyści skórę głowy.

Pielęgnacja włosów domowymi maskami może przynieść wiele radości, będziesz też zaskoczona, jak skuteczne jest ich działanie! Poza tym masz pełną kontrolę nad składem kosmetyku, który stosujesz. Przygotowanie takiej maski w domowym zaciszu ma też zbawienny wpływ na środowisko – ograniczając kupowanie gotowych kosmetyków, bezpośrednio przyczyniasz się do zmniejszenia ilości otaczającego nas plastiku.

Nie czekaj i wypróbuj działanie własnoręcznie robionych maseczek!
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl