Domowe maski na piękne włosy
Agnieszka Szałańska

Domowe maski na piękne włosy

Lato to trudny czas dla włosów – wysokie temperatury, suche powietrze, szkodliwe promieniowanie słoneczne, słona woda, podróże i zmiany klimatu z nimi związane mają wpływ na kondycję i wygląd naszych włosów. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami zadbać o włosy po tym wymagającym okresie.

Domowe maski nawilżające

Ze swoich właściwości nawilżających znane jest nasze polskie super food, czyli siemię lniane, a właściwie przygotowany z siemienia kisiel.

Poza nawilżeniem siemię lniane przynosi ukojenie w stanach zapalnych (np. skóry głowy), łagodzi podrażnienia, a włosom nadaje gładkość i blask.

Jak zrobić z niego domową maseczkę nawilżającą na włosy? Pół szklanki ziarenek siemienia zalej wrzątkiem tak, aby woda sięgała na ok. 2 cm ponad nimi. Po kilku minutach w szklance powstanie charakterystyczny „glutek”, który należy przecedzić, wystudzić i nałożyć na włosy oraz skórę głowy. Dla zwiększenia działania możesz owinąć włosy folią i ręcznikiem i co jakiś czas podgrzewać je suszarką – ciepło otwiera łuskę włosa, dzięki czemu składniki aktywne łatwiej w niego wnikają i działają skuteczniej. Maskę spłucz po około godzinie, możesz dodatkowo umyć włosy szamponem.

Ratunkiem dla wysuszonych włosów okazać się może również maska z miodu i oliwy. Miód ma właściwości nawilżające, antybakteryjne oraz oczyszczające. Oliwa natomiast, dzięki zawartości witamin A i E, ma zbawienny wpływ na włosy – nawilża je, wygładza i wzmacnia ich strukturę. Jak przygotować taką maskę? Wypełnij szklankę w jednej trzeciej miodem i dolej tyle oliwy, by otrzymać pół szklanki kosmetyku. Wymieszaj dokładnie składniki i nałóż na włosy – zacznij od nasady i rozprowadź maskę na całej ich długości. Pozostaw na przynajmniej pół godziny. Jeśli masz czas, możesz pozwolić masce działać nawet przez kilka godzin. Po tym czasie spłucz dokładnie mieszankę i umyj głowę szamponem.

Odżywcza moc żółtka dla włosów zniszczonych

Maski odżywcze dobrze sprawdzą się w przypadku włosów zniszczonych, łamliwych i pozbawionych blasku. Do takiego stanu, poza niesprzyjającą aurą, mogą doprowadzić również częste lub źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie. Źródłem wielu cennych dla włosów składników odżywczych jest żółtko jaja. Zawiera białko oraz lecytynę, które nawilżają i wzmacniają włosy, zapobiegają ich wypadaniu i łamaniu się.

Witaminy zawarte w żółtku, zwłaszcza witamina A i E, mają kluczowe znaczenie dla kondycji włosów – witamina A wzmacnia ich strukturę, a witamina E wpływa na odżywienie mieszków włosowych; jest także źródłem przeciwutleniaczy, które zapobiegają niszczeniu włosów. Poza tym żółtko zawiera siarkę, która może być pomocna w walce z uciążliwym łupieżem.

Przygotowanie maski z żółtek jest bardzo proste – wymieszaj ze sobą 2 żółtka (najlepiej z jaj oznaczonych numerem „0” lub „1” – kury hodowane są w lepszych warunkach, dzięki czemu ich jaja mają więcej wartościowych składników odżywczych), 4 łyżki oliwy z oliwek i sok z połowy cytryny. Otrzymaną maskę nałóż na głowę i pozostaw na przynajmniej 30 min. W tym wypadku uważaj z podgrzewaniem włosów w trakcie zabiegu – zbyt wysoka temperatura może ściąć jajko i zamiast maseczki będziesz miała na głowie jajecznicę. Z tego samego powodu tę maseczkę lepiej zmywać letnią wodą – dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, a dodatkowo zachowasz efekt działania kosmetyku na dłużej – niska temperatura zamyka łuskę włosa, razem z użytymi preparatami. Po takiej jajeczno-oliwnej masce twoje włosy będą nawilżone i miękkie w dotyku, a dzięki dodatkowi soku z cytryny, bogatego w witaminę C, zyskają więcej blasku.

Powiązane produkty

Cudowny olej kokosowy

Olej kokosowy cieszy się coraz większym uznaniem w kosmetologii – i słusznie, bo jest źródłem cennych składników odżywczych i mikroelementów, które mają dobroczynny wpływ zarówno na skórę, jak i na stan włosów. Olej kokosowy ma właściwości nawilżające i łagodzące, chroni łuski włosa przed rozchylaniem, dzięki czemu zapobiega penetracji wody w głąb włosów, wygładza je i nadaje im połysku. Ponadto odżywia skórę głowy i pomaga w walce z łupieżem. Stosowanie oleju kokosowego na włosy jest bardzo proste! Możesz użyć go samego, wcierając we włosy godzinę przed myciem, albo wymieszać z innymi składnikami, aby zwiększyć zakres działania maski. Dla intensywnego odżywienia i nawilżenia przygotuj maskę z oleju kokosowego, miodu, jogurtu i odrobiny soku z cytryny. Łyżkę miodu wymieszaj z łyżką oleju kokosowego, dwiema łyżkami jogurtu naturalnego oraz łyżeczką soku z cytryny. Otrzymaną papkę wmasuj w skórę głowy, rozprowadź na włosach i pozostaw na 15-20 minut, a następnie dokładnie umyj włosy szamponem. Taka maska pozostawi włosy nawilżone, lśniące i wygładzone. Białko zawarte w jogurcie dodatkowo wzmocni ich strukturę, a kwas mlekowy oczyści skórę głowy.

Pielęgnacja włosów domowymi maskami może przynieść wiele radości, będziesz też zaskoczona, jak skuteczne jest ich działanie! Poza tym masz pełną kontrolę nad składem kosmetyku, który stosujesz. Przygotowanie takiej maski w domowym zaciszu ma też zbawienny wpływ na środowisko – ograniczając kupowanie gotowych kosmetyków, bezpośrednio przyczyniasz się do zmniejszenia ilości otaczającego nas plastiku.

Nie czekaj i wypróbuj działanie własnoręcznie robionych maseczek!
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij