
Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?
Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?
- Jak pielęgnować skórę po zrobieniu tatuażu?
- Czym smarować świeży tatuaż?
- Czego nie wolno robić po wykonaniu tatuażu?
Choć dla wielu osób wykonanie tatuażu jest spełnieniem najskrytszych marzeń, zawsze wiąże się z uszkodzeniem skóry. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja wytatuowanego obszaru – zarówno zaraz po zabiegu, jak i po wygojeniu rany. Odpowiednio dobrane kosmetyki nie tylko przyspieszają gojenie, ale również nawilżają skórę i utrwalają kolory tatuażu.
Jak pielęgnować skórę po zrobieniu tatuażu?
Pierwszy krok w trosce o dobrą kondycję skóry i świeżo zrobionego tatuażu należy do tatuatora. Po zakończeniu dzieła powinien je odpowiednio zabezpieczyć. Dawniej w tym celu stosowano opatrunki z gazy czy zwykły bandaż, a potem folię spożywczą. Dziś najczęściej do ochrony tatuaży wykorzystuje się wodoodporne, paroprzepuszczalne i sterylne opatrunki foliowe, tzw. drugą skórę lub sztuczną skórę. Na rynku znajduje się wiele rodzajów ochronnych opatrunków foliowych, można je kupić zarówno w aptekach, jak i w specjalistycznych sklepach z akcesoriami do tatuażu.

preparaty zawierające panthenol, alantoinę czy maść z witaminą A.
Po kilku godzinach od wykonania tatuażu należy zdjąć folię ochronną. Tatuowane miejsce może być tkliwe, choć dzięki coraz powszechniejszemu wykorzystywaniu maści znieczulających ból podczas zabiegu i zaraz po nim nie jest tak dotkliwy.
Po zdjęciu opatrunku foliowego skórę należy przemyć letnią wodą lub specjalistycznym żelem czyszczącym, aby usunąć bakterie oraz resztki tuszu. W pielęgnacji tatuażu po zabiegu nie zaleca się stosowania kosmetyków silnie perfumowanych, jak również zwykłych mydeł, które mogą przesuszać skórę i dodatkowo ją podrażniać. Przed kolejnymi krokami pielęgnacji oczyszczoną skórę należy dokładnie osuszyć, najlepiej za pomocą papierowego ręcznika. Jest delikatniejszy i bardziej higieniczny niż ręcznik tradycyjny.
Czym smarować świeży tatuaż?
Smarowanie tatuażu po jego zrobieniu jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji i ma na celu dogłębne nawilżenie skóry i zachowanie trwałości pigmentu, a także przyspieszenie procesu gojenia. Do smarowania tatuażu przydadzą się proste maści i kremy, które można znaleźć w każdej aptece: preparaty zawierające pantenol, alantoinę czy maść z witaminą A świetnie sprawdzą się zwłaszcza na etapie gojenia skóry.
W pielęgnacji tatuażu można zastosować również naturalne sposoby z wykorzystaniem kosmetyków z domowej apteczki – do smarowania można użyć masła shea czy oleju kokosowego. Większość tatuatorów zaleca jednak stosowanie na świeży tatuaż specjalistycznych maści i kremów – nie tylko natłuszczają i nawilżają skórę, ale dostarczają też niezbędnych witamin, które przyspieszają proces gojenia. Często są hipoalergiczne, a zawarte w nich substancje chronią ponadto tatuaż przed wyblaknięciem.
Kremy zawierające substancje łagodzące i przyspieszające gojenie stosuje się na świeży tatuaż. Nakłada się je cienką warstwą, zawsze na umytą i osuszoną skórę. Zabieg ten powtarza się 3–4 razy dziennie, a posmarowany tatuaż warto zabezpieczyć folią, szczególnie jeśli planujemy wyjścia poza dom albo gdy ubranie zakrywa tatuaż.
Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu wygląda nieco inaczej. Na tym etapie skupiamy się przede wszystkim na długotrwałym nawilżeniu i ochronie tatuażu. Niezwykle ważnym elementem jest również ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Tatuaż – jako ciemniejsza plama na skórze – pochłania je, przez co może wyblaknąć, szczególnie białe i żółte barwniki. Dlatego też osoby z tatuażem powinny szczególnie uważać podczas opalania. Ekspozycję na słońce można rozpocząć dopiero po pełnym zagojeniu tatuażu, ale zawsze należy go posmarować kremem z wysokim filtrem SPF. Dotyczy to nie tylko miesięcy słonecznych, ale również jesieni i zimy, ponieważ promienie UV przenikają także przez chmury.
Czego nie wolno robić po wykonaniu tatuażu?
- W pierwszym tygodniu po wykonaniu tatuażu należy traktować go jak otwartą ranę. Może się z niego sączyć krew i osocze. W tym okresie, poza pielęgnacją, ważne jest unikanie ciasnych, przylegających do skóry ubrań. Warto zakładać przewiewną odzież, wykonaną z naturalnych materiałów, która ułatwi skórze oddychanie.
- W drugim tygodniu rozpoczyna się proces gojenia. Naturalnym jego objawem jest swędzenie skóry w miejscu wykonania tatuażu. Nie należy jej drapać, bo może to spowodować dodatkowe podrażnienia. W takiej sytuacji ulgę mogą przynieść okłady z lodu oraz intensywne nawilżanie tatuażu specjalistycznymi kosmetykami do pielęgnacji.
- W okresie gojenia się tatuażu nie należy korzystać z basenów i otwartych akwenów. Przeciwwskazana jest również sauna. Lepszym rozwiązaniem niż gorąca kąpiel w wannie będzie szybki prysznic w letniej wodzie.
- W pierwszych tygodniach po wykonaniu tatuażu warto ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny. Wydłuża on okres gojenia, a wydzielany podczas ćwiczeń pot może trwale uszkodzić tusz. Treningi najlepiej rozpocząć od tych partii ciała, na których nie był wykonywany tatuaż.
- Przez pierwsze dni po zabiegu należy bezwzględnie zrezygnować z konsumpcji alkoholu. Działa on rozrzedzająco na krew, co powoduje wydłużenie procesu gojenia. Nadmiernie sącząca się krew może powodować rozmycie tuszu i zniszczenie wzoru.