Tatuaż na bicepsie mężczyzny
Barbara Bukowska

Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena  jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  1. Jak pielęgnować skórę po zrobieniu tatuażu?
  2. Czym smarować świeży tatuaż?
  3. Czego nie wolno robić po wykonaniu tatuażu?

Choć dla wielu osób wykonanie tatuażu jest spełnieniem najskrytszych marzeń, zawsze wiąże się z uszkodzeniem skóry. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja wytatuowanego obszaru – zarówno zaraz po zabiegu, jak i po wygojeniu rany. Odpowiednio dobrane kosmetyki nie tylko przyspieszają gojenie, ale również nawilżają skórę i utrwalają kolory tatuażu.

Jak pielęgnować skórę po zrobieniu tatuażu?

Pierwszy krok w trosce o dobrą kondycję skóry i świeżo zrobionego tatuażu należy do tatuatora. Po zakończeniu dzieła powinien je odpowiednio zabezpieczyć. Dawniej w tym celu stosowano opatrunki z gazy czy zwykły bandaż, a potem folię spożywczą. Dziś najczęściej do ochrony tatuaży wykorzystuje się wodoodporne, paroprzepuszczalne i sterylne opatrunki foliowe, tzw. drugą skórę lub sztuczną skórę. Na rynku znajduje się wiele rodzajów ochronnych opatrunków foliowych, można je kupić zarówno w aptekach, jak i w specjalistycznych sklepach z akcesoriami do tatuażu.

Kobieta z wytatuowanymi plecami
Do smarowania tatuażu przydadzą się proste maści i kremy, które można znaleźć w każdej aptece:
preparaty zawierające panthenol, alantoinę czy maść z witaminą A.

Po kilku godzinach od wykonania tatuażu należy zdjąć folię ochronną. Tatuowane miejsce może być tkliwe, choć dzięki coraz powszechniejszemu wykorzystywaniu maści znieczulających ból podczas zabiegu i zaraz po nim nie jest tak dotkliwy.

PRODUKTY Z PANTHENOLEM

PRODUKTY Z ALANTOINĄ

PRODUKTY Z WITAMINĄ A

Skóra pod opatrunkiem może być również zaczerwieniona i lekko opuchnięta. W pierwszych dniach po zabiegu jest to normalne – pigment stosowany przez tatuatora jest ciałem obcym. Organizm uruchamia procesy mające na celu pozbycie się go, dlatego powstają podrażnienia.

Po zdjęciu opatrunku foliowego skórę należy przemyć letnią wodą lub specjalistycznym żelem czyszczącym, aby usunąć bakterie oraz resztki tuszu. W pielęgnacji tatuażu po zabiegu nie zaleca się stosowania kosmetyków silnie perfumowanych, jak również zwykłych mydeł, które mogą przesuszać skórę i dodatkowo ją podrażniać. Przed kolejnymi krokami pielęgnacji oczyszczoną skórę należy dokładnie osuszyć, najlepiej za pomocą papierowego ręcznika. Jest delikatniejszy i bardziej higieniczny niż ręcznik tradycyjny.

Czym smarować świeży tatuaż?

Smarowanie tatuażu po jego zrobieniu jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji i ma na celu dogłębne nawilżenie skóry i zachowanie trwałości pigmentu, a także przyspieszenie procesu gojenia. Do smarowania tatuażu przydadzą się proste maści i kremy, które można znaleźć w każdej aptece: preparaty zawierające pantenol, alantoinę czy maść z witaminą A świetnie sprawdzą się zwłaszcza na etapie gojenia skóry.

W pielęgnacji tatuażu można zastosować również naturalne sposoby z wykorzystaniem kosmetyków z domowej apteczki – do smarowania można użyć masła shea czy oleju kokosowego. Większość tatuatorów zaleca jednak stosowanie na świeży tatuaż specjalistycznych maści i kremów – nie tylko natłuszczają i nawilżają skórę, ale dostarczają też niezbędnych witamin, które przyspieszają proces gojenia. Często są hipoalergiczne, a zawarte w nich substancje chronią ponadto tatuaż przed wyblaknięciem.

Kremy zawierające substancje łagodzące i przyspieszające gojenie stosuje się na świeży tatuaż. Nakłada się je cienką warstwą, zawsze na umytą i osuszoną skórę. Zabieg ten powtarza się 3–4 razy dziennie, a posmarowany tatuaż warto zabezpieczyć folią, szczególnie jeśli planujemy wyjścia poza dom albo gdy ubranie zakrywa tatuaż.

Szczególnie ważna jest również pielęgnacja i zabezpieczenie świeżego tatuażu na noc – to wtedy skóra regeneruje się najintensywniej. Aby proces ten zachodził bez przeszkód, należy zadbać o higieniczne warunki snu – w okresie gojenia co kilka dni zmieniać pościel, a także zrezygnować ze spania w jednym łóżku z czworonożnym przyjacielem. Przed snem tatuaż dokładnie nawilżamy i przykrywamy folią. W podobny sposób należy zabezpieczyć tatuaż przed wyjściem do pracy.

Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu wygląda nieco inaczej. Na tym etapie skupiamy się przede wszystkim na długotrwałym nawilżeniu i ochronie tatuażu. Niezwykle ważnym elementem jest również ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Tatuaż – jako ciemniejsza plama na skórze – pochłania je, przez co może wyblaknąć, szczególnie białe i żółte barwniki. Dlatego też osoby z tatuażem powinny szczególnie uważać podczas opalania. Ekspozycję na słońce można rozpocząć dopiero po pełnym zagojeniu tatuażu, ale zawsze należy go posmarować kremem z wysokim filtrem SPF. Dotyczy to nie tylko miesięcy słonecznych, ale również jesieni i zimy, ponieważ promienie UV przenikają także przez chmury.

Powiązane produkty

Czego nie wolno robić po wykonaniu tatuażu?

  • W pierwszym tygodniu po wykonaniu tatuażu należy traktować go jak otwartą ranę. Może się z niego sączyć krew i osocze. W tym okresie, poza pielęgnacją, ważne jest unikanie ciasnych, przylegających do skóry ubrań. Warto zakładać przewiewną odzież, wykonaną z naturalnych materiałów, która ułatwi skórze oddychanie.
  • W drugim tygodniu rozpoczyna się proces gojenia. Naturalnym jego objawem jest swędzenie skóry w miejscu wykonania tatuażu. Nie należy jej drapać, bo może to spowodować dodatkowe podrażnienia. W takiej sytuacji ulgę mogą przynieść okłady z lodu oraz intensywne nawilżanie tatuażu specjalistycznymi kosmetykami do pielęgnacji.
  • W okresie gojenia się tatuażu nie należy korzystać z basenów i otwartych akwenów. Przeciwwskazana jest również sauna. Lepszym rozwiązaniem niż gorąca kąpiel w wannie będzie szybki prysznic w letniej wodzie.
  • W pierwszych tygodniach po wykonaniu tatuażu warto ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny. Wydłuża on okres gojenia, a wydzielany podczas ćwiczeń pot może trwale uszkodzić tusz. Treningi najlepiej rozpocząć od tych partii ciała, na których nie był wykonywany tatuaż.
  • Przez pierwsze dni po zabiegu należy bezwzględnie zrezygnować z konsumpcji alkoholu. Działa on rozrzedzająco na krew, co powoduje wydłużenie procesu gojenia. Nadmiernie sącząca się krew może powodować rozmycie tuszu i zniszczenie wzoru.
Ważna jest również staranna obserwacja świeżego tatuażu. W pierwszych dniach lekka opuchlizna i delikatny stan zapalny są naturalnymi reakcjami obronnymi, powinny jednak ustąpić po kilku dobach. Jeśli jednak miejsce wykonania tatuażu jest tkliwe i obrzęknięte, pokryte drobnymi ranami, z których wycieka ropa, a dodatkowo występuje podwyższona temperatura ciała, może to świadczyć o zakażeniu skóry. W takiej sytuacji niezbędna jest szybka wizyta u lekarza i wdrożenie antybiotykoterapii.
  1. A. Fauger, S. Sonck, N. Kluger i in., Tattoo aftercare management with a dermo-cosmetic product: Improvement in discomfort sensation and skin repair quality, „J Cosmet Dermatol” 21(3), 2022.
  2. C.D. Gonzalez, B.J. Walkosz, R.P. Dellavalle, Aftercare Instructions in the Tattoo Community: An Opportunity to Educate on Sun Protection and Increase Skin Cancer AwarenessJ Clin Aesthet Dermatol” 13(6), 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

    Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl