Makijaż permanentny
Ewa Marańda

Makijaż permanentny

Która z nas nie marzyła choć raz, aby móc wyjść rano z domu bez konieczności wykonywania codziennego makijażu, albo wyglądać świetnie nawet po wyjściu z basenu. taką możliwość daje makijaż permanentny.

Makijaż permanentny to rodzaj tatuażu o bardzo płytkim przenikaniu barwnika. Jest znacznie delikatniejszy niż tatuaż tradycyjny. Tatuaż ten nie przekracza granicy naskórka, natomiast przy tatuażu tradycyjnym pigment wprowadzany jest pod naskórek, aż do skóry właściwej, do jej warstwy brodawkowej.

Dlatego też trwałość makijażu permanentnego jest dużo krótsza niż tatuażu tradycyjnego i zazwyczaj zanika on po około 2 latach.

Makijaż permanentny jest od bardzo dawna znany i stosowany w różnych kulturach. Pierwsze wzmianki o tym makijażu pojawiają się w Chinach, jako metoda ozdabiania twarzy i znany był już 2000 lat temu. Wówczas stosowano barwniki wyłącznie roślinne i wprowadzano go do naskórka za pomocą specjalnego aparatu z jedną lub kilkoma igłami.

Od kilku lat w kosmetyce stosuje się ten rodzaj makijażu. Sam aparat do wykonywania zabiegu jest tak zaprojektowany, że igła dostaje się tylko do drugiej warstwy naskórka (naskórek ma pięć warstw), do warstwy jasnej, czyli warstwy znajdującej się zaraz pod warstwą rogową naskórka. Warstwa rogowa to jest warstwa najbardziej zewnętrzna naszego naskórka. Ponieważ w warstwie jasnej naskórka nie ma zakończeń nerwowych ani naczyń krwionośnych zabieg jest bezkrwawy i niemalże bezbolesny. Ważne jest także to, że podczas zabiegu ani po nim bardzo rzadko dochodzi do opuchnięcia.

Przed przystąpieniem do implantowania barwnika w naskórek należy wykonać próbę uczuleniową. Zazwyczaj wykonuje się ją w okolicy pachy lub za uchem. Próba ta polega na wprowadzeniu niewielkiej ilości barwnika pod naskórek, uzyskując tym samym tzw. punkt próbny, który jest wielkości pieprzyka. Po okresie czterech tygodni należy sprawdzić, czy nie wystąpił odczyn alergiczny. Jeśli tak się nie stało, można przystąpić do zabiegu, po wcześniejszym omówieniu z kosmetyczką wszystkich istotnych kwestii dotyczących makijażu.

Etapy zabiegu 

Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia miejsc przeznaczonych do wykonania zabiegu. Zazwyczaj stosuje się znieczulający krem, który pozostawia się na około 60-90 minut. Ze wzglądu na fakt, iż należy odczekać ponad godzinę, aby zaczął on w pełni działać, zazwyczaj zaleca się zastosowanie go pacjentce w domu przed zabiegiem. Następnie w gabinecie, za pomocą specjalnego aparatu wprowadza się barwniki do powierzchniowej warstwy naskórka. Po wykonaniu makijażu skórę należy zdezynfekować i nałożyć krem o działaniu łagodzącym oraz przeciwzapalnym.

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może powrócić do swoich zajęć, ewentualna opuchlizna zejdzie w przeciągu kilku godzin. Uzyskany kolor zaraz po zabiegu jest bardzo intensywny, właściwej barwy nabierze po około tygodniu.

Osoba wykonująca ten typ tatuażu powinna posiadać ukończony właściwy kurs makijażu permamentnego a sprzęt, którym się posługuje musi posiadać odpowiednie certyfikaty (oznakowanie CE) i być stale konserwowany. Pracować należy igłami jednorazowego użytku, z maską na twarzy i ochronnym czepku na głowie. Kosmetyczka wykonująca taki zabieg musi posiadać zdolności plastyczne, umiejętnie dobierać kolory i kształty. Musi być osobą cierpliwą, dokładną i ostrożną.

 • Konturowanie brwi - nadanie brwiom właściwego kształtu jest bardzo ważne przy makijażu, a zwłaszcza przy makijażu permanentnym. Każdy człowiek ma nadany kształt brwi i nie należy go radykalnie zmieniać, wskazane jest jedynie wykonywanie korekty np. brwi za krótkich lub uzupełnianie brwi w miejscu ich braku np. w miejscu gdzie znajduje się blizna.
 • Konturowanie ust - kształt ust jest bardzo ważnym elementem urody i zazwyczaj każda z nas pragnie, aby ich kształt był idealny. Kształt ust powinien zawsze harmonizować z kształtem twarzy i jej kolorytem. Grubość warg powinna być taka sama dla wargi górnej jak i dolnej. Biorąc pod uwagę naturalny kształt ust można je albo delikatnie powiększyć lub zwęzić.
 • Korekta kształtu oka- zazwyczaj polega ona na namalowaniu delikatnej kreski na linii rzęs tak, aby była ona prawie niewidoczna. Najlepszy efekt uzyskuje się stosując kolor barwnika w tej samej tonacji, co kolor rzęs. Po nałożeniu tuszu już w makijażu tradycyjnym daje to efekt pogrubienia rzęs, a oczy nabierają wyrazistości.

Po zabiegu 

W pierwszych godzinach po zabiegu miejsca, które były mu poddane są bardziej wrażliwe niż zwykle. Podczas pielęgnacji skóry należy pilnować, aby nie miała ona kontaktu z mydłami i olejkami. Nie należy za często dotykać skóry ani wykonywać peelingu. Podczas regeneracji należy stosować preparaty pielęgnujące i łagodzące. Szczególnej pielęgnacji wymagają kontury ust. Przez pierwszych kilka dni po każdym posiłku należy spryskiwać usta specjalnym tonikiem i dezynfekować. Należy unikać przebywania na słońcu, płyny przyjmować przez słomkę, zrezygnować przez pierwszych kilka tygodni z sauny i kąpieli w basenie.

Po wykonaniu makijażu permanentnego mogą wystąpić pewne powikłania i spowodowane są one głównie niefachowym personelem, niezachowaniem wymogów higieny. Decydując się na makijaż permanentny należy zawsze udać się do znanego i poleconego gabinetu. A przede wszystkim należy dobrze się zastanowić, czy faktycznie taki typ makijażu nam odpowiada. W końcu kobieta zmienną jest i to, co dziś wydaje się nam modne i atrakcyjne, za jakiś czas może nas po prostu znudzić.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nawilżanie skóry. Prosta recepta na urodę

  Nie możemy zatrzymać upływającego czasu, który czy chcemy czy nie i tak wywrze wpływ na naszą urodę. Jednak ten swoisty wyścig z czasem możemy wygrać – należy tylko wiedzieć jak można o siebie dbać, nie tylko z próżności, ale przede wszystkim w celu zachowania na długo dobrego zdrowia.

 • Pielęgnacja cery naczyniowej

  Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, potocznie nazywane pajączkami. Taka cera wymaga szczególnej pielęgnacji.

 • Sposoby na oparzenia słoneczne

  Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ma korzystny wpływ na samopoczucie, aktywność fizyczną, pobudza wydzielanie wielu hormonów, umożliwia syntezę witamin z grupy D. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie stwarza dla naszej skóry.

 • Techniki masażu

  Wyróżniamy kilka technik masażu, obecnie bardzo modne są masaże orientalne, ale każdy z nich ma podobny wpływ na nasz organizm. Istnieje jednak kilka wspólnych zasad dotyczących masażu. Powinien być wykonywany w określonym tempie, rytmicznie, z określoną siłą, bez rozciągania skóry, zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych od obwodu do serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij