×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Makijaż permanentny

Która z nas nie marzyła choć raz, aby móc wyjść rano z domu bez konieczności wykonywania codziennego makijażu, albo wyglądać świetnie nawet po wyjściu z basenu. taką możliwość daje makijaż permanentny.

Makijaż permanentny to rodzaj tatuażu o bardzo płytkim przenikaniu barwnika. Jest znacznie delikatniejszy niż tatuaż tradycyjny. Tatuaż ten nie przekracza granicy naskórka, natomiast przy tatuażu tradycyjnym pigment wprowadzany jest pod naskórek, aż do skóry właściwej, do jej warstwy brodawkowej.

Dlatego też trwałość makijażu permanentnego jest dużo krótsza niż tatuażu tradycyjnego i zazwyczaj zanika on po około 2 latach.

Makijaż permanentny jest od bardzo dawna znany i stosowany w różnych kulturach. Pierwsze wzmianki o tym makijażu pojawiają się w Chinach, jako metoda ozdabiania twarzy i znany był już 2000 lat temu. Wówczas stosowano barwniki wyłącznie roślinne i wprowadzano go do naskórka za pomocą specjalnego aparatu z jedną lub kilkoma igłami.

Od kilku lat w kosmetyce stosuje się ten rodzaj makijażu. Sam aparat do wykonywania zabiegu jest tak zaprojektowany, że igła dostaje się tylko do drugiej warstwy naskórka (naskórek ma pięć warstw), do warstwy jasnej, czyli warstwy znajdującej się zaraz pod warstwą rogową naskórka. Warstwa rogowa to jest warstwa najbardziej zewnętrzna naszego naskórka. Ponieważ w warstwie jasnej naskórka nie ma zakończeń nerwowych ani naczyń krwionośnych zabieg jest bezkrwawy i niemalże bezbolesny. Ważne jest także to, że podczas zabiegu ani po nim bardzo rzadko dochodzi do opuchnięcia.

Przed przystąpieniem do implantowania barwnika w naskórek należy wykonać próbę uczuleniową. Zazwyczaj wykonuje się ją w okolicy pachy lub za uchem. Próba ta polega na wprowadzeniu niewielkiej ilości barwnika pod naskórek, uzyskując tym samym tzw. punkt próbny, który jest wielkości pieprzyka. Po okresie czterech tygodni należy sprawdzić, czy nie wystąpił odczyn alergiczny. Jeśli tak się nie stało, można przystąpić do zabiegu, po wcześniejszym omówieniu z kosmetyczką wszystkich istotnych kwestii dotyczących makijażu.

Etapy zabiegu 

Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia miejsc przeznaczonych do wykonania zabiegu. Zazwyczaj stosuje się znieczulający krem, który pozostawia się na około 60-90 minut. Ze wzglądu na fakt, iż należy odczekać ponad godzinę, aby zaczął on w pełni działać, zazwyczaj zaleca się zastosowanie go pacjentce w domu przed zabiegiem. Następnie w gabinecie, za pomocą specjalnego aparatu wprowadza się barwniki do powierzchniowej warstwy naskórka. Po wykonaniu makijażu skórę należy zdezynfekować i nałożyć krem o działaniu łagodzącym oraz przeciwzapalnym.

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może powrócić do swoich zajęć, ewentualna opuchlizna zejdzie w przeciągu kilku godzin. Uzyskany kolor zaraz po zabiegu jest bardzo intensywny, właściwej barwy nabierze po około tygodniu.

Osoba wykonująca ten typ tatuażu powinna posiadać ukończony właściwy kurs makijażu permamentnego a sprzęt, którym się posługuje musi posiadać odpowiednie certyfikaty (oznakowanie CE) i być stale konserwowany. Pracować należy igłami jednorazowego użytku, z maską na twarzy i ochronnym czepku na głowie. Kosmetyczka wykonująca taki zabieg musi posiadać zdolności plastyczne, umiejętnie dobierać kolory i kształty. Musi być osobą cierpliwą, dokładną i ostrożną.

  • Konturowanie brwi - nadanie brwiom właściwego kształtu jest bardzo ważne przy makijażu, a zwłaszcza przy makijażu permanentnym. Każdy człowiek ma nadany kształt brwi i nie należy go radykalnie zmieniać, wskazane jest jedynie wykonywanie korekty np. brwi za krótkich lub uzupełnianie brwi w miejscu ich braku np. w miejscu gdzie znajduje się blizna.
  • Konturowanie ust - kształt ust jest bardzo ważnym elementem urody i zazwyczaj każda z nas pragnie, aby ich kształt był idealny. Kształt ust powinien zawsze harmonizować z kształtem twarzy i jej kolorytem. Grubość warg powinna być taka sama dla wargi górnej jak i dolnej. Biorąc pod uwagę naturalny kształt ust można je albo delikatnie powiększyć lub zwęzić.
  • Korekta kształtu oka- zazwyczaj polega ona na namalowaniu delikatnej kreski na linii rzęs tak, aby była ona prawie niewidoczna. Najlepszy efekt uzyskuje się stosując kolor barwnika w tej samej tonacji, co kolor rzęs. Po nałożeniu tuszu już w makijażu tradycyjnym daje to efekt pogrubienia rzęs, a oczy nabierają wyrazistości.

Po zabiegu 

W pierwszych godzinach po zabiegu miejsca, które były mu poddane są bardziej wrażliwe niż zwykle. Podczas pielęgnacji skóry należy pilnować, aby nie miała ona kontaktu z mydłami i olejkami. Nie należy za często dotykać skóry ani wykonywać peelingu. Podczas regeneracji należy stosować preparaty pielęgnujące i łagodzące. Szczególnej pielęgnacji wymagają kontury ust. Przez pierwszych kilka dni po każdym posiłku należy spryskiwać usta specjalnym tonikiem i dezynfekować. Należy unikać przebywania na słońcu, płyny przyjmować przez słomkę, zrezygnować przez pierwszych kilka tygodni z sauny i kąpieli w basenie.

Po wykonaniu makijażu permanentnego mogą wystąpić pewne powikłania i spowodowane są one głównie niefachowym personelem, niezachowaniem wymogów higieny. Decydując się na makijaż permanentny należy zawsze udać się do znanego i poleconego gabinetu. A przede wszystkim należy dobrze się zastanowić, czy faktycznie taki typ makijażu nam odpowiada. W końcu kobieta zmienną jest i to, co dziś wydaje się nam modne i atrakcyjne, za jakiś czas może nas po prostu znudzić.


Podziel się: