kosmetyki
Joanna Orzeł

Ramnoza w kosmetykach – jaką odgrywa rolę?

„Najsłodszy składnik przeciwzmarszczkowy” tak mówi się o ramnozie w przemyśle kosmetycznym. Faktycznie ramnoza jest cukrem, ale czy ma słodki smak? Czy cukier może wykazywać właściwości przeciwstarzeniowe? Co spowodowało, że ten prosty związek chemiczny znalazł swoje miejsce w składzie wielu kosmetyków? Komu kosmetyki z ramnozą przyniosą najwięcej urodowych benefitów? Jak zwykle sprawdziliśmy.

Natura jest nieprzebranym źródłem składników aktywnych. Te pochodzenia roślinnego od wieków są stosowane w medycynie ludowej, jak i w preparatach mających wspomóc naszą skórę w walce z bezwzględną grawitacją, ekspresyjną mimiką czy działaniem wolnych rodników. Kąpiele w mleku czy okłady z maseczek z glinki są znane wielu z nas, ale czy cukier może być remedium na zmarszczki?

Ramnoza – co to takiego?

Ramnoza to związek chemiczny zaliczany do grupy cukrów (dokładniej deoksycukrów). Jej pełna chemiczna nazwa to 6-deoksy-L-mannoza, jednak w międzynarodowej systematyce INCI (ang. International Nomenclature Cosmetic Ingredient) znajdziemy ją pod nazwą Rhamnse.

Ramnoza jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się ją z różnorodnych roślin, zarówno natywnych dla klimatu zbliżonego do tego występującego w Polsce (np. brzoza), jak i występujących w klimacie cieplejszym (np. bambus). 

Ramnoza i jej właściwości

Ramnoza w postaci czystej jest białym proszkiem. Ze względu na swoja budowę chemiczną dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest również składnikiem higroskopijnym, co oznacza, że ma zdolność do wiązania cząsteczek wody. W przypadku jej właściwości kosmetycznych higroskopijność klasyfikuje ramnozę jako humektant. Takie składniki działają nawilżająco np. w rogowych warstwach naskórka, ale również zapobiegają wysychaniu produktu, w którego składzie się znajdują.

Ramnozie przypisuje się też właściwości przeciwutleniające, łagodzące i odżywcze. Wykazano, że pobudza receptory fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, co przyczynia się do poprawy jędrności i gęstość skóry – ma działanie przeciwzmarszczkowe.  

Powyższe właściwości ramnozy doceniane są przez przemysł kosmetyczny. Cukier, o którym w niniejszym artykule piszemy, jest również wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym jako prekursor leków czy w przemyśle spożywczym np. jako składnik gumy arabskiej.

Co może być ciekawe, ramnoza ze względu na swoją formę chemiczną nie koniecznie powinna być przez nasze kubki smakowe odbierana jako składnik o słodkim smaku. Dzieje się tak dlatego, że nasza biochemia nastawiona jest na przyjmowanie do organizmu cukrów o konfiguracji D-, nie zaś L-, w jakiej ramnoza naturalnie występuje w przyrodzie. Jednak nawet forma L- nie zmienia odczucia smaku tej substancji chemicznej, która w czystej postaci jest opisywana jako „niezwykle słodka”.

Powiązane produkty

Ramnoza – działanie

Skupiając się na kosmetycznym działaniu ramnozy, warto zgłębić jej właściwości przeciwstarzeniowe. Mimo że pierwsze wzmianki o możliwym użyciu tego cukru w składzie kosmetyków pojawiały się pod koniec XX w., mało jest badań, w których potwierdza się jego efektywne działanie. Większość z dostępnych wyników powstała na zlecenie francuskiego koncernu kosmetycznego, który jako pierwszy użył ramnozy w składzie swoich produktów kosmetycznych – L’Oreal. Co więcej, badania konsumenckie były prowadzone na stosunkowo małych kilkudziesięcioosobowych grupach testerów.

Niemniej jednak przedstawione wyniki wykazują, że ramnoza może skutecznie wspomagać komórki naszej skóry, zwłaszcza wobec walki z czynnikami wywołującymi jej przedwczesne starzenie, jakimi bezsprzecznie są wolne rodniki. Należy też zwrócić uwagę na to, że jest to składnik, który przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Nie jest natomiast zbadane, czy pomoże w wygładzeniu już istniejących bruzd na skórze. Z tego powodu powinien być raczej stosowany prewencyjnie.   

Rozwój przemysłu kosmetycznego jest nieustanny. Dlatego warto śledzić doniesienia naukowe, które być może dostarczą nam nowych informacji na temat działania tego składnika aktywnego w ujęciu kosmetycznym. 

Ramnoza – w jakich kosmetykach można ją znaleźć?

Wprowadzona przez francuski koncern kosmetyczny na salony ramnoza jest aktualnie chętnie wykorzystywanym w produktach kosmetycznych składnikiem. Znajdziemy ją pośród komponentów kremów pod oczy (np. w stężeniu 5%) czy serów odżywczych, przeciw niedoskonałościom i przeciwzmarszczkowych przeznaczonych do stosowania na dzień i na noc. Inne kosmetyki, które mogą zawierać ten cukier to toniki lub balsamy na spierzchnięte usta. Jako humektant bywa też dodawana do szamponów do włosów. 

  1. A. Kołaczek, Najpopularniejsze cukry wykorzystywane w kosmetologii,  „biotechnologia.pl” [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/najpopularniejsze-cukry-wykorzystywane-w-kosmetologii,17526 [dostęp:] 20.04.2022.
  2. H. Pageon, A. Azouaoui, H. Zucchi, S. Ricois, C. Tran, D Asselineau, Potentially beneficial effects of rhamnose on skin ageing: an in vitro and in vivo study. International Journal of Cosmetic Science,  nr 41 (3) 2019. 
  3. L. Robert, J. Molinari, V. Ravelojaona, E. Andrès, A.M. Robert, Age- and passage-dependent upregulation of fibroblast elastase-type endopeptidase activity. Role of advanced glycation endproducts, inhibition by fucose- and rhamnose-rich oligosaccharides, „Archives of Gerontology and Geriatrics”, nr 50 (3) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij