kosmetyki
Joanna Orzeł

Ramnoza w kosmetykach – jaką odgrywa rolę?

„Najsłodszy składnik przeciwzmarszczkowy” tak mówi się o ramnozie w przemyśle kosmetycznym. Faktycznie ramnoza jest cukrem, ale czy ma słodki smak? Czy cukier może wykazywać właściwości przeciwstarzeniowe? Co spowodowało, że ten prosty związek chemiczny znalazł swoje miejsce w składzie wielu kosmetyków? Komu kosmetyki z ramnozą przyniosą najwięcej urodowych benefitów? Jak zwykle sprawdziliśmy.

Natura jest nieprzebranym źródłem składników aktywnych. Te pochodzenia roślinnego od wieków są stosowane w medycynie ludowej, jak i w preparatach mających wspomóc naszą skórę w walce z bezwzględną grawitacją, ekspresyjną mimiką czy działaniem wolnych rodników. Kąpiele w mleku czy okłady z maseczek z glinki są znane wielu z nas, ale czy cukier może być remedium na zmarszczki?

Ramnoza – co to takiego?

Ramnoza to związek chemiczny zaliczany do grupy cukrów (dokładniej deoksycukrów). Jej pełna chemiczna nazwa to 6-deoksy-L-mannoza, jednak w międzynarodowej systematyce INCI (ang. International Nomenclature Cosmetic Ingredient) znajdziemy ją pod nazwą Rhamnse.

Ramnoza jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się ją z różnorodnych roślin, zarówno natywnych dla klimatu zbliżonego do tego występującego w Polsce (np. brzoza), jak i występujących w klimacie cieplejszym (np. bambus). 

Ramnoza i jej właściwości

Ramnoza w postaci czystej jest białym proszkiem. Ze względu na swoja budowę chemiczną dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest również składnikiem higroskopijnym, co oznacza, że ma zdolność do wiązania cząsteczek wody. W przypadku jej właściwości kosmetycznych higroskopijność klasyfikuje ramnozę jako humektant. Takie składniki działają nawilżająco np. w rogowych warstwach naskórka, ale również zapobiegają wysychaniu produktu, w którego składzie się znajdują.

Ramnozie przypisuje się też właściwości przeciwutleniające, łagodzące i odżywcze. Wykazano, że pobudza receptory fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, co przyczynia się do poprawy jędrności i gęstość skóry – ma działanie przeciwzmarszczkowe.  

Powyższe właściwości ramnozy doceniane są przez przemysł kosmetyczny. Cukier, o którym w niniejszym artykule piszemy, jest również wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym jako prekursor leków czy w przemyśle spożywczym np. jako składnik gumy arabskiej.

Co może być ciekawe, ramnoza ze względu na swoją formę chemiczną nie koniecznie powinna być przez nasze kubki smakowe odbierana jako składnik o słodkim smaku. Dzieje się tak dlatego, że nasza biochemia nastawiona jest na przyjmowanie do organizmu cukrów o konfiguracji D-, nie zaś L-, w jakiej ramnoza naturalnie występuje w przyrodzie. Jednak nawet forma L- nie zmienia odczucia smaku tej substancji chemicznej, która w czystej postaci jest opisywana jako „niezwykle słodka”.

Powiązane produkty

Ramnoza – działanie

Skupiając się na kosmetycznym działaniu ramnozy, warto zgłębić jej właściwości przeciwstarzeniowe. Mimo że pierwsze wzmianki o możliwym użyciu tego cukru w składzie kosmetyków pojawiały się pod koniec XX w., mało jest badań, w których potwierdza się jego efektywne działanie. Większość z dostępnych wyników powstała na zlecenie francuskiego koncernu kosmetycznego, który jako pierwszy użył ramnozy w składzie swoich produktów kosmetycznych – L’Oreal. Co więcej, badania konsumenckie były prowadzone na stosunkowo małych kilkudziesięcioosobowych grupach testerów.

Niemniej jednak przedstawione wyniki wykazują, że ramnoza może skutecznie wspomagać komórki naszej skóry, zwłaszcza wobec walki z czynnikami wywołującymi jej przedwczesne starzenie, jakimi bezsprzecznie są wolne rodniki. Należy też zwrócić uwagę na to, że jest to składnik, który przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Nie jest natomiast zbadane, czy pomoże w wygładzeniu już istniejących bruzd na skórze. Z tego powodu powinien być raczej stosowany prewencyjnie.   

Rozwój przemysłu kosmetycznego jest nieustanny. Dlatego warto śledzić doniesienia naukowe, które być może dostarczą nam nowych informacji na temat działania tego składnika aktywnego w ujęciu kosmetycznym. 

Ramnoza – w jakich kosmetykach można ją znaleźć?

Wprowadzona przez francuski koncern kosmetyczny na salony ramnoza jest aktualnie chętnie wykorzystywanym w produktach kosmetycznych składnikiem. Znajdziemy ją pośród komponentów kremów pod oczy (np. w stężeniu 5%) czy serów odżywczych, przeciw niedoskonałościom i przeciwzmarszczkowych przeznaczonych do stosowania na dzień i na noc. Inne kosmetyki, które mogą zawierać ten cukier to toniki lub balsamy na spierzchnięte usta. Jako humektant bywa też dodawana do szamponów do włosów. 

  1. A. Kołaczek, Najpopularniejsze cukry wykorzystywane w kosmetologii,  „biotechnologia.pl” [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/najpopularniejsze-cukry-wykorzystywane-w-kosmetologii,17526 [dostęp:] 20.04.2022.
  2. H. Pageon, A. Azouaoui, H. Zucchi, S. Ricois, C. Tran, D Asselineau, Potentially beneficial effects of rhamnose on skin ageing: an in vitro and in vivo study. International Journal of Cosmetic Science,  nr 41 (3) 2019. 
  3. L. Robert, J. Molinari, V. Ravelojaona, E. Andrès, A.M. Robert, Age- and passage-dependent upregulation of fibroblast elastase-type endopeptidase activity. Role of advanced glycation endproducts, inhibition by fucose- and rhamnose-rich oligosaccharides, „Archives of Gerontology and Geriatrics”, nr 50 (3) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl