Zmiany nastroju w menopauzie - jak sobie z nimi radzić?
Marta Figas

Zmiany nastroju w menopauzie - jak sobie z nimi radzić?

Menopauza jest fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Dodatkowo wiążą się z nią liczne nieprzyjemne objawy - m.in. zmiany nastroju, które mogą naphttps://www.doz.pl/apteka/k545-Stres_poprawa_nastrojurawdę uprzykrzyć życie. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić. 

Zespół objawów klimakteryjnych - terapia hormonalna i fitoestrogeny 

Nawet 75 proc. kobiet w okresie przekwitania zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które towarzyszą menopauzie. Średnio utrzymują się one od roku do dwóch lat, ale w niektórych przypadkach mogą trwać nawet 10 lat. Zdecydowana większość kobiet skarży się na wahania nastroju o różnym nasileniu. Nawet jednorazowy epizod wahań nastroju jest męczący, osłabia i wytrąca z równowagi, a co dopiero rok, dwa czy dziesięć lat takiej huśtawki.  

Skutecznym sposobem łagodzenia tych objawów jest suplementacja niedoboru estrogenu. Preparaty tzw. hormonalnej terapii zastępczej bazują na estradiolu, estriolu, estrogenach skoniugowanych i związkach steroidowych i mają za zadanie uzupełnić niedobory naturalnego hormonu - estrogenu.

Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej musi być jednak poprzedzone konsultacją z ginekologiem, który przeprowadzi wywiad i zaleci odpowiednie badania, aby wykluczyć ewentualne przeciwskazania.  

Warto jednak rozważyć przyjmowanie tzw. fitoestrogenów. Są to naturalne substancje pochodzenia roślinnego o budowie i działaniu zbliżonym do estrogenów. Do roślin szczególnie bogatych w te związki należą: soja i produkty sojowe, nasiona lnu, orzechy ziemne, nasiona sezamu i słonecznika, zielona herbata, koper włoski, winogrona a nawet czerwona koniczyna i pluskwica groniasta. Fitoestrogeny aktywowane są w przewodzie pokarmowym pod wpływem flory jelitowej.  

Na rynku dostępne są również suplementy, głównie na bazie soi, bogate w fitoestrogeny, które mają za zadanie uzupełnienie niedoborów estrogenu i tym samym łagodzenie objawów łagodzą objawy zespołu klimakteryjnego, a w szczególności wahań nastroju.  

Metaanaliza oraz niezależne badania dotyczące skuteczności stosowania fitoestrogenów w łagodzeniu objawów menopauzy wykazały, że ​​fitoestrogeny powodują istotne zmniejszenie częstotliwości występowania zespołu klimakteryjnego. Wykazują działanie estrogenne i tym samym łagodzą objawy niedoboru estrogenu u kobiet w trakcie menopauzy. W związku z tym istnieje globalny ruch w kierunku zwiększenia spożycia żywności bogatej w fitoestrogeny lub suplementacji fitoestrogenów w czasie menopauzy. 

Zmiany nastrojów w menopauzie - zioła i zmiana trybu życia 

Uzupełnieniem codziennej diety mogą być herbaty ziołowe specjalnie skomponowane dla kobiet w okresie menopauzy. Szałwia i chmiel wpływają na zmniejszenie potliwości. Chmiel niweluje również rozdrażnienie i uczucie wyczerpania. Melisa wpływa na dobry nastrój i wspomaga radzenie sobie z trudnymi emocjami. Kwiat głogu, ziele werbeny i liść okwiatu pomagają w odprężeniu i wpływają na dobre samopoczucie. 

Lekkie objawy menopauzalne można łagodzić również modyfikacją diety - zmniejszając kaloryczność posiłków, ograniczając tłuszcze, zwiększając ilość warzyw i owoców. Istotna jest również zmiana trybu życia - ograniczenie palenia, spożywania kofeiny i alkoholu, za to zwiększona aktywność fizyczna. 

Menopauza - zmiany nastrojów a depresja 

Warto jednak pamiętać, że nawet u 50 proc. kobiet w Polsce objawy menopauzy przyjmują formę depresji o różnym stopniu nasilenia. To zjawisko potwierdzają badania przeprowadzone w USA. Joyce T. Bromberger - profesor psychiatrii na University of Pittsburgh i Howarda M. Kravitza - profesor psychiatrii na Rush University Medical Center, Chicago wyraźnie podkreślają w wynikach swoich badań, że czas przekwitania jest okresem zwiększonego ryzyka wystąpienia objawów depresyjnych, a także klinicznych i zaburzeń depresyjnych. Podatność na depresję naukowcy przypisują wielu czynnikom, w tym dyskomfortowi związanemu z objawami somatycznymi, stresorami psychospołecznymi, nieodpowiednim wsparciem społecznym, ale też stylem życia i epizodami depresyjnymi w przeszłości. Dlatego z dużą uważnością należy przyglądać się zmianom nastroju, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij