Wczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób serca
Katarzyna Szulik

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób serca

Zgodnie z wynikami najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Queensland, kobiety, które przeszły menopauzę przed upływem 50. roku życia powinny liczyć się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia schorzeń układu sercowo–naczyniowego, takich jak zawał czy udar, przy czym ryzyko wzrasta wraz z obniżaniem się wieku menopauzalnego. 

Choroby serca groźne, lecz nie śmiertelne

Zdaniem autorów opracowania, kobiety osiągające menopauzę w okolicy 40. roku życia są niemal dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie chorób serca i układu krążenia przed ukończeniem 60. roku życia od tych, u których zjawisko to wystąpiło w standardowym wieku.

W przypadku kobiet między 40. a 44. rokiem życia, ryzyko to jest o aż 40 proc. wyższe. Mowa jednak o zdarzeniach zdrowotnych o łagodnym przebiegu, które zagrażają zdrowiu, ale nie życiu. 

Na zjawisko korelacji wcześniej menopauzy z chorobami serca wpływają również czynniki środowiskowe, takie jak palenie papierosów, nadwaga i otyłość, a czasem również niższy poziom wykształcenia. Dodatkowo wczesną menopauzą zagrożone są kobiety zamieszkujące tereny wysokogórskie, pochodzące z ciąż mnogich oraz te, u których pierwsza miesiączka wystąpiła późno. 

Wczesna diagnoza zwiększa szanse na wyleczenie

Wyniki badań mają przełożenie na praktykę kliniczną, dostarczają lekarzom podstaw, by baczniej monitorować funkcjonowanie układu sercowo–naczyniowego kobiet doświadczających wczesnej menopauzy. Im szybciej zostaną wdrożone strategie profilaktyczne, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych schorzeń realnie zagrażających zdrowiu i życiu. 

Niedowaga a menopauza

Choć zazwyczaj to nadwaga sprzyja nieprawidłowościom zdrowotnym, w przypadku wczesnej menopauzy negatywnym czynnikiem prognostycznym może być również niedowaga – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Massachusetts. Badanie niemal 80 tys. kobiet dowodzi, że te z nich, które mają niedowagę lub doświadczyły jej w wieku nastoletnim lub w połowie czwartej dekady życia, są zagrożone wystąpieniem wczesnej menopauzy, a więc pojawieniem się jej symptomów przed 45. rokiem życia.

Niedowaga zwiększa ryzyko wystąpienia wczesnej menopauzy o nawet 30 proc. niezależnie od wieku, natomiast jeśli wystąpiła w okolicy 18. roku życia, ryzyko to wzrasta do 50 proc. Gdy natomiast niedowaga wystąpiła w wieku około 35 lat, ryzyko wczesnej menopauzy wynosi niemal 60 proc. Na potrzeby badania niedowagę określono na podstawie wskaźnika BMI wynoszącego mniej niż 18,5, a wszystkie dane porównawcze dotyczyły kobiet o normalne wadze, a więc mieszczącej się między 25 a 29,9 BMI. Jak wynika z badania, wystąpieniu wczesnej menopauzy sprzyjają również wielokrotne epizody spadku wagi wynoszące co najmniej 10 kilogramów w młodym wieku, między 18. a 30. rokiem życia. 

Czym jest wczesna menopauza?

Wczesna menopauza dotyka średnio 10 proc. kobiet, a jej wystąpienie wiąże się z wyższym ryzykiem wspomnianych wcześniej chorób układu sercowo–naczyniowego, obniżenia zdolności kognitywnych, osteoporozy, a nawet przedwczesnej śmierci.

Objawy wczesnej menopauzy obejmują zaburzenia długości cykli miesiączkowych i samej miesiączki (znaczące skrócenie lub wydłużenie, w przypadku miesiączki połączone ze zmianą obfitości krwawień), suchość pochwy, obniżenie libido, uderzenia gorąca, wczesne nastroje czy nadmierną potliwość, jak również kołatanie serca.

Szczególną czujność powinno wzbudzać ustanie miesiączkowania na dłuższy czas, obejmujące co najmniej kilka miesięcy. Wczesna menopauza najczęściej dotyka kobiet w okolicy 40. roku życia, choć może wystąpić również u kobiet mających 30, a w skrajnych przypadkach nawet 20 lat. 

 1. Przedwczesna menopauza – kiedy może wystąpić i jak się objawia? "zdrowie.wprost.pl" [online], https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10197496/przedwczesna–menopauza–kiedy–moze–wystapic–i–jak–sie–objawia.html, [dostęp:] 14.10.2019 r.
 2. University of Massachusetts at Amherst, Study finds women underweight in teens, mid–30s are at greater risk of early menopause "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017–10/uoma–sfw102417.php, [dostęp:] 14.10.2019.
 3. K. L. Szegda, B. W. Whitcomb, A. C. Purdue–Smithe i in., Adult adiposity and risk of early menopause, "Human Reprouction" 2017 Dec 1;32(12):2522–2531. doi: 10.1093/humrep/dex304.
 4. University of Queensland, Early menopause predictor of heart disease, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019–10/uoq–emp100319.php, [dostęp:] 14.10.2019 r.
 5. L. Bernhardt, C. A. Lawson, Early menopause and risk of cardiovascular disease: an issue for young women, “The Lancet Public Health” 2019; DOI: 10.1016/S2468–2667(19)30184–7.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij