Długość cykli menstruacyjnych a ryzyko chorób serca
Justyna Piekara

Długość cykli menstruacyjnych a ryzyko chorób serca

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu dowiódł, że zmiany długości cyklu w okresie menopauzalnym mogą pomóc klinicystom przewidzieć, które pacjentki mogą być bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe. Dzięki odkryciu lekarze będą mogli wdrożyć odpowiednie strategie zapobiegawcze.

Trajektorie cyklu miesiączkowego wskaźnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni, ale w pobliżu menopauzy u wielu kobiet wydłuża się. Według Samar El Khoudary, głównej autorki badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Menopause”, zmiana długości cyklu, która jest związana z poziomem hormonów przekłada się na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Jest to prosty wskaźnik, na podstawie którego można określić, która pacjentka jest bardziej zagrożona. Zdaniem naukowca, odkrycie przybliża nas do personalizacji strategii zapobiegania tym schorzeniom.

Sprawdź także naturalne środki na menopauzę – zioła i suplementy.

W przyszłości El Khoudary chce również zbadać, czy wzorce cyklu miesiączkowego są powiązane z innymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, takimi jak otyłość brzuszna - tłuszcz brzuszny we wcześniejszych badaniach okazał się być związany z ryzykiem chorób serca u kobiet w okresie menopauzy.

Jak przebiegało badanie?

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące cyklu miesiączkowego w okresie menopauzy otrzymane od 428 kobiet w wieku od 45 do 52 lat, uczestniczących w ogólnokrajowym badaniu zdrowia. Zauważyli, że ponad połowa uczestniczek (62%) miała stabilne cykle, które nie zmieniły się znacząco przed menopauzą, ale pozostała grupa kobiet doświadczyła wzrostu długości cyklu, odpowiednio pięć (16%) lat lub dwa lata (22%) przed ostatnią miesiączką.

Ocenili ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej po menopauzie, badając stan ich tętnic. Okazało się, że kobiety, u których wcześniej doszło do wydłużenia się cyklu miały gorsze wyniki twardości i grubości tętnic, co wskazuje na większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zaskakujący jest fakt, że kobiety ze stabilnymi cyklami wykazywały większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby niż te, u których zmiany nastąpiły później w stosunku do pierwszej grupy.

Powiązane produkty

Długi cykl menstruacyjny predyktorem przedwczesnej śmierci

Yi-Xin Wang z Harvard T. H. Chan School of Public Health w Bostonie i jego współpracownicy przeanalizowali dane zebrane od 79505 kobiet, podczas trwania długotrwałego badania zdrowia pielęgniarek (Nurses' Health Study II) w latach 1993-2017. Wyniki ukazały się w czasopiśmie „BMJ”. Naukowcy zauważyli, że nieregularne i długie cykle miesiączkowe w okresie dojrzewania i dorosłości wiążą się z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci (przed ukończeniem 70 lat). Powiązania między wyższą śmiertelnością a długimi, nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi były silniejsze wśród kobiet, które paliły papierosy.

Chociaż badacze podkreślają, że było to badanie obserwacyjne, niedoskonałe, to ich zdaniem podkreśla potrzebę uwzględniania cech cyklu miesiączkowego przez cały okres życia reprodukcyjnego kobiet, jako dodatkowego parametru służącego do oceny ich ogólnego stanu zdrowia.

„Nieregularne działanie jajników nie jest zdrowe dla kobiet i wiąże się z przedwczesną śmiercią. Jest to zgodne z innymi badaniami łączącymi krótszą długość życia reprodukcyjnego i wczesną menopauzę z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi i wcześniejszą śmiertelnością”, powiedziała Stephanie S. Faubion, dyrektor Mayo Clinic Center for Women's Health.

Wszelkie zakłócenia funkcjonowania osi podwzgórze–przysadka–jajnik powodują nieprawidłowości hormonalne, których objawem są zaburzenia cyklu menstruacyjnego.  Często splata się to także z występowaniem choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu 2 i wielu innych powszechnych chorób przewlekłych, a także raka jajnika czy problemów ze zdrowiem psychicznym.

Co może powodować nieprawidłowości cyklu menstruacyjnego?

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą być spowodowane:

  • stresem,
  • dysfunkcjami tarczycy,
  • karmieniem piersią,
  • endometriozą,
  • przedwczesną niewydolnością jajników, czyli utratą ich prawidłowej funkcji przed 40. rokiem życia,
  • zespołem policystycznych jajników (PCOS, polycystic ovary syndrome),
  • zapaleniem narządów miednicy (PID, pelvic inflammatory disease),
  • zaistnieniem mięśniaków i polipów macicy,
  • przyjmowaniem niektórych leków (środki antykoncepcyjne, sterydy, leki rozrzedzające krew i przeciwzapalne),
  • ekstremalną utratą masy ciała, która może być następstwem zaburzeń odżywiania lub nadmiernych ćwiczeń.
  • otyłością i związaną z chorobą większą produkcja estrogenu.
  1. Changes in menstrual cycle length before menopause may predict risk of heart disease, „www.upmc.com" [online], https://www.upmc.com/media/news/101321-el-khoudary-menopause-cardiovascular, [dostęp:] 27.10.2021. 
  2. S. R. El Khoudary, M. Qi, X. Chen, Patterns of menstrual cycle length over the menopause transition are associated with subclinical atherosclerosis after menopause, „Menopause” 2021, [online] doi: 10.1097/GME.0000000000001876, [dostęp:] 27.10.2021. 
  3. Y. Wang, M. Arvizu, J. W. Rich-Edwards, Menstrual cycle regularity and length across the reproductive lifespan and risk of premature mortality: prospective cohort study, „BMJ” 2020, [online ] DOI: 10.1136/bmj.m3464, [dostęp:] 27.10.2021.
  4. Long, irregular menstrual cycles don’t bode well for longevity, „physiciansweekly.com” [online], https://www.physiciansweekly.com/long-irregular-menstrual-cycles-dont-bode-well-for-longevity, [dostęp:] 27.10.2021.
  5. Menstrual cycle: What's normal, what's not, „mayoclinic.org” https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186, [dostęp:] 27.10.2021.
  6. N. Silver, What causes long periods and when to seek help, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/womens-health/long-periods, [dostęp:] 27.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij