Długość cykli menstruacyjnych a ryzyko chorób serca
Justyna Piekara

Długość cykli menstruacyjnych a ryzyko chorób serca

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu dowiódł, że zmiany długości cyklu w okresie menopauzalnym mogą pomóc klinicystom przewidzieć, które pacjentki mogą być bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe. Dzięki odkryciu lekarze będą mogli wdrożyć odpowiednie strategie zapobiegawcze.

Trajektorie cyklu miesiączkowego wskaźnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni, ale w pobliżu menopauzy u wielu kobiet wydłuża się. Według Samar El Khoudary, głównej autorki badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Menopause”, zmiana długości cyklu, która jest związana z poziomem hormonów przekłada się na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Jest to prosty wskaźnik, na podstawie którego można określić, która pacjentka jest bardziej zagrożona. Zdaniem naukowca, odkrycie przybliża nas do personalizacji strategii zapobiegania tym schorzeniom.

Sprawdź także naturalne środki na menopauzę – zioła i suplementy.

W przyszłości El Khoudary chce również zbadać, czy wzorce cyklu miesiączkowego są powiązane z innymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, takimi jak otyłość brzuszna - tłuszcz brzuszny we wcześniejszych badaniach okazał się być związany z ryzykiem chorób serca u kobiet w okresie menopauzy.

Jak przebiegało badanie?

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące cyklu miesiączkowego w okresie menopauzy otrzymane od 428 kobiet w wieku od 45 do 52 lat, uczestniczących w ogólnokrajowym badaniu zdrowia. Zauważyli, że ponad połowa uczestniczek (62%) miała stabilne cykle, które nie zmieniły się znacząco przed menopauzą, ale pozostała grupa kobiet doświadczyła wzrostu długości cyklu, odpowiednio pięć (16%) lat lub dwa lata (22%) przed ostatnią miesiączką.

Ocenili ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej po menopauzie, badając stan ich tętnic. Okazało się, że kobiety, u których wcześniej doszło do wydłużenia się cyklu miały gorsze wyniki twardości i grubości tętnic, co wskazuje na większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zaskakujący jest fakt, że kobiety ze stabilnymi cyklami wykazywały większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby niż te, u których zmiany nastąpiły później w stosunku do pierwszej grupy.

Polecane dla Ciebie

Długi cykl menstruacyjny predyktorem przedwczesnej śmierci

Yi-Xin Wang z Harvard T. H. Chan School of Public Health w Bostonie i jego współpracownicy przeanalizowali dane zebrane od 79505 kobiet, podczas trwania długotrwałego badania zdrowia pielęgniarek (Nurses' Health Study II) w latach 1993-2017. Wyniki ukazały się w czasopiśmie „BMJ”. Naukowcy zauważyli, że nieregularne i długie cykle miesiączkowe w okresie dojrzewania i dorosłości wiążą się z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci (przed ukończeniem 70 lat). Powiązania między wyższą śmiertelnością a długimi, nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi były silniejsze wśród kobiet, które paliły papierosy.

Chociaż badacze podkreślają, że było to badanie obserwacyjne, niedoskonałe, to ich zdaniem podkreśla potrzebę uwzględniania cech cyklu miesiączkowego przez cały okres życia reprodukcyjnego kobiet, jako dodatkowego parametru służącego do oceny ich ogólnego stanu zdrowia.

„Nieregularne działanie jajników nie jest zdrowe dla kobiet i wiąże się z przedwczesną śmiercią. Jest to zgodne z innymi badaniami łączącymi krótszą długość życia reprodukcyjnego i wczesną menopauzę z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi i wcześniejszą śmiertelnością”, powiedziała Stephanie S. Faubion, dyrektor Mayo Clinic Center for Women's Health.

Wszelkie zakłócenia funkcjonowania osi podwzgórze–przysadka–jajnik powodują nieprawidłowości hormonalne, których objawem są zaburzenia cyklu menstruacyjnego.  Często splata się to także z występowaniem choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu 2 i wielu innych powszechnych chorób przewlekłych, a także raka jajnika czy problemów ze zdrowiem psychicznym.

Co może powodować nieprawidłowości cyklu menstruacyjnego?

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą być spowodowane:

 • stresem,
 • dysfunkcjami tarczycy,
 • karmieniem piersią,
 • endometriozą,
 • przedwczesną niewydolnością jajników, czyli utratą ich prawidłowej funkcji przed 40. rokiem życia,
 • zespołem policystycznych jajników (PCOS, polycystic ovary syndrome),
 • zapaleniem narządów miednicy (PID, pelvic inflammatory disease),
 • zaistnieniem mięśniaków i polipów macicy,
 • przyjmowaniem niektórych leków (środki antykoncepcyjne, sterydy, leki rozrzedzające krew i przeciwzapalne),
 • ekstremalną utratą masy ciała, która może być następstwem zaburzeń odżywiania lub nadmiernych ćwiczeń.
 • otyłością i związaną z chorobą większą produkcja estrogenu.
 1. Changes in menstrual cycle length before menopause may predict risk of heart disease, „www.upmc.com" [online], https://www.upmc.com/media/news/101321-el-khoudary-menopause-cardiovascular, [dostęp:] 27.10.2021. 
 2. S. R. El Khoudary, M. Qi, X. Chen, Patterns of menstrual cycle length over the menopause transition are associated with subclinical atherosclerosis after menopause, „Menopause” 2021, [online] doi: 10.1097/GME.0000000000001876, [dostęp:] 27.10.2021. 
 3. Y. Wang, M. Arvizu, J. W. Rich-Edwards, Menstrual cycle regularity and length across the reproductive lifespan and risk of premature mortality: prospective cohort study, „BMJ” 2020, [online ] DOI: 10.1136/bmj.m3464, [dostęp:] 27.10.2021.
 4. Long, irregular menstrual cycles don’t bode well for longevity, „physiciansweekly.com” [online], https://www.physiciansweekly.com/long-irregular-menstrual-cycles-dont-bode-well-for-longevity, [dostęp:] 27.10.2021.
 5. Menstrual cycle: What's normal, what's not, „mayoclinic.org” https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186, [dostęp:] 27.10.2021.
 6. N. Silver, What causes long periods and when to seek help, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/womens-health/long-periods, [dostęp:] 27.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

  Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

 • Atak woreczka żółciowego – objawy. Jak odróżnić ból pęcherzyka żółciowego od innych dolegliwości?

  Przeszywający, nagły ból brzucha po prawej stronie, któremu towarzyszą nudności, wymioty, dreszcze czy gorączka, może oznaczać atak woreczka żółciowego. Dowiedz się, jak rozpoznać ból pęcherzyka żółciowego. Sprawdź też, kiedy z tego typu dolegliwościami należy zgłosić się do lekarza.

 • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

  Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

 • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

  Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij