Domowe i apteczne sposoby na zgagę w ciąży
Oczekiwanie na dziecko to dla wielu kobiet wspaniały czas. Jednak oprócz blasków ciąża ma również sporo cieni. Zgaga w ciąży to dolegliwość, która – obok mdłości – najbardziej uprzykrza ten wyjątkowy okres. Skąd się bierze i jak z nią skutecznie walczyć?
Zgaga w ciąży – przyczyny
Zgaga, zwana inaczej refluksem żołądkowo-przełykowym, to zaburzenie, które polega na cofaniu się treści żołądka do przełyku. Objawia się nieprzyjemnym pieczeniem w przełyku, uczuciem odbijania, kwaśności w ustach oraz wzdęciami. Choć może wystąpić u każdej osoby, w każdym wieku, kobiety w ciąży są na nią bardziej narażone – ich stan bowiem wyjątkowo nasila zgagę. Zgaga w ciąży w I trymestrze jest głównie efektem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży. Zwiększa się wówczas produkcja hormonów relaksyny i progesteronu, które powodują między innymi zwiotczenie i rozluźnienie mięśni przełyku oraz mięśni żołądka. Co nasila zgagę?
- nadwaga,
- przejadanie się,
- stres i nadmierna nerwowość,
- niewłaściwa dieta,
- niektóre leki.
Wymienione wyżej czynniki nie są jedynymi winowajcami.
Przy okazji warto wspomnieć, że zgaga w ciąży, choć potrafi być bardzo uciążliwa, nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia.
Domowe sposoby na zgagę w ciąży
Na szczęście ze zgagą poradzić sobie można prostymi domowymi i, co najważniejsze, bezpiecznymi metodami. Oto najbardziej polecane domowe sposoby na zgagę w ciąży. Pomysły te nie tylko zminimalizują nieprzyjemne objawy zgagi, ale również pomogą im przeciwdziałać:
- Popraw dietę – wyeliminuj produkty, które działają rozluźniająco na zwieracz przełyku i zwiększają ilość soków trawiennych. Ciężarna narzekająca na zgagę powinna omijać z daleka potrawy tłuste, smażone, kwaśne czy pikantne. Warto również wykreślić nasilające zgagę napoje gazowane, kawę, mocną herbatę, słodycze, warzywa cebulowe, ogórki kiszone, produkty z dodatkiem glutaminianu sodu oraz soki z kartonów – szczególnie pomidorowe i cytrusowe. Unikaj posiłków zbyt gorących i zbyt zimnych. Wszelkie używki oczywiście również powinny znaleźć się na czarnej liście – ale to wydaje się oczywiste.
- Przyjrzyj się swoim lekom – jeśli zmagasz się ze zgagą i równocześnie przyjmujesz leki na bezsenność, obniżające ciśnienie krwi, antydepresyjne czy wspierające leczenie chorób kardiologicznych, odwiedź lekarza. Skład oraz działanie niektórych leków mogą nasilać zgagę.
- Zwolnij przy stole – jedz małe porcje i nie spiesz się. Rozpychające się dziecko nie pozostawia twojemu żołądkowi za wiele miejsca. Jeśli dotąd jadłaś cztery-pięć posiłków dziennie, rozbij je na pomniejsze przekąski. Dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Jedz w spokojnej, przyjemnej atmosferze. Nie przejadaj się, a kolację jedz najpóźniej dwie godziny przed snem. Bezpośrednio po posiłku unikaj leżenia, staraj się zachować pozycję pionową.
- Jedz migdały – mają odczyn zasadowy, dzięki czemu potrafią zobojętnić kwas solny w żołądku. Regulują system trawienny, ale równocześnie, dzięki zawartości magnezu i wapnia, są cenne dla rozwoju dziecka i Twojego dobrego samopoczucia. Można podjadać je w ciągu dnia albo jakiś czas po posiłku. Potrafią być niestety alergenami i zawierają sporo kalorii – lepiej więc z nimi nie przesadzać.
- Polub imbir – jego kłącze korzystnie wpływa na proces trawienia. Imbir jest polecany w ciąży również ze względu na działanie przeciwwymiotne. Możesz dodawać go do obiadowych sosów, sałatek, pić napar ze świeżo startego lub pokrojonego korzenia lub po prostu żuć jego plasterek.
- Pij między posiłkami – miej przy sobie zawsze butelkę z wodą, najlepiej w pokojowej temperaturze, niskosodową i oczywiście niegazowaną. Nie pij jednak od razu po posiłku.
- Nie działaj gwałtownie – rano nie zrywaj się z łóżka. Poleż parę minut i dopiero wówczas spokojnie wstań. Po posiłku podobnie: odpocznij, zrelaksuj się, najlepiej w pozycji siedzącej. Na pewno nie wstawaj od razu do obowiązków, nie pochylaj się, nie kładź na plecach. Kobieta w ciąży, szczególnie narzekająca na zgagę, nie powinna się forsować.
- Śpij wyżej – zmodyfikuj również swoje łóżko. Śpij w pozycji, w której głowa i klatka znajdować się będą wyżej od poziomu brzucha. Pomoże ci w tym dodatkowa poduszka, która uniesie twoją głowę o jakieś 15-20 cm. Pozycja leżąca sprzyja zgadze, ułatwiając kwasom żołądkowym przesuwanie się do przełyku.
- Zakładaj luźną odzież – pilnuj, aby ubrania, które nosisz, nie uciskały twojego brzucha. Napierasz w ten sposób na żołądek i sprawiasz, że jego zawartość może się cofać.
Apteczne sposoby na zgagę w ciąży – zioła na zgagę
Jeśli domowe sposoby na zgagę w ciąży zawiodą lub okażą się niewystarczające, warto odwiedzić aptekę. W zwalczaniu tej dolegliwości w pierwszej kolejności powinny pomóc preparaty ziołowe. Zobojętnią kwasy żołądkowe, ochronią podrażniony przełyk, a także pomogą uregulować trawienie i uspokoją system trawienny. Wszystkie te właściwości będą bardzo pożądane w przypadku zgagi w ciąży. Jakie są zatem najlepsze zioła na zgagę?
- kmin rzymski (2 łyżeczki zalać wrzątkiem, pozostawić pod przykryciem na mniej więcej 20 minut, odsączyć i powoli popijać w ciągu dnia),
- wiązówka błotna (1 łyżeczkę zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem przez mniej więcej 20 minut, odcedzić i popijać powoli w ciągu dnia),
- siemię lniane, które koi (2-4 łyżeczki zalać wrzątkiem, zamieszać i odstawić do momentu uzyskania kleiku, który najlepiej spożyć mniej więcej godzinę po posiłku),
- prawoślaz lekarski (łyżkę startego korzenia zalać przegotowaną, letnią wodą i odstawić na minimum pół godziny, następnie odcedzić i popijać parę łyżek dziennie),
- melisa, koper włoski lub rumianek (1-2 łyżeczki zalać wrzątkiem, odsączyć i popijać w ciągu dnia).
Apteczne sposoby na zgagę w ciąży – leki na zgagę w ciąży
Kolejny sposób na zgagę w ciąży to środki farmakologiczne. Mogą okazać się ostatnią deską ratunku, jeśli domowe sposoby na zgagę w ciąży lub zioła na zgagę nie dadzą wystarczająco zadowalającego efektu. Zanim się jednak na nie zdecydujemy, zasięgnijmy porady lekarza – choć leki na zgagę w ciąży w większości nie wymagają recepty, warto wspólnie ze specjalistą przeanalizować ich skład i upewnić się, że są odpowiednie również dla ciężarnych kobiet.
Wśród składników dozwolonych do stosowania u kobiet w ciąży znajdują się m.in. węglan wapnia, węglan magnezu lub pozyskiwane z morskich wodorostów alginiany – te substancje w sposób bezpieczny dla kobiet w ciąży zobojętnią działanie kwasów żołądkowych i zminimalizują uciążliwe objawy zgagi.