szalki laboratoryjne z drobnoustrojami
Ewelina Sochacka

„Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

  1. „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku – groźne zakażenia Vibrio vulnificus
  2. Jak wyglądają objawy zakażenia Vibrio vulnificus?
  3. Czy da się wyleczyć wibriozę?

„Mięsożerna bakteria” w Bałtyku – groźne zakażenia Vibrio vulnificus

W lipcu tego roku oddział sanepidu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim po raz pierwszy ostrzegał przed pojawieniem się bakterii Vibrio vulnificus w Bałtyku. Potem w sierpniu informowano o przypadku zarażenia tą bakterią 86-latki. Kobieta weszła do Bałtyku, mając otwarte rany na ciele. Były one efektem występującej u niej choroby przewlekłej, co koniec końców doprowadziło do hospitalizacji kobiety. Nie był to koniec zakażeń, gdyż kilka dni temu – 19 września – niemieckie władze podały informację o najbardziej tragicznym w skutkach zakażeniu Vibrio vulnificus w Bałtyku. 74-letni mężczyzna, u którego także zdiagnozowano przewlekłą chorobę i który również miał rany na skórze, zmarł na skutek zakażenia wywołanego bakterią.

Infekcje z 2023 roku nie pierwszy raz pojawiają się przy wybrzeżu Niemiec. Od 2003 roku potwierdzono tam 8 przypadków śmiertelnego zakażenia Vibrio vulnificus. Połowę z nich wykryto w 2019 roku. W Polsce zakażenie wykryto w 2021 roku. Wówczas 30-letni mieszkaniec Międzyzdrojów trafił na OIOM w bardzo ciężkim stanie.

Jak uniknąć zakażenia Vibrio vulnificus
Jak uniknąć zakażenia Vibrio vulnificus?


Jak wyglądają objawy zakażenia Vibrio vulnificus?

Niestety, przez wzgląd na zmiany klimatyczne przecinkowce Vibrio vulnificus (z rodzaju Vibrio, ale inne niż te, które wywołują cholerę – Vibrio cholerae) zaczęły pojawiać się w wodach, które znajdują się w północnych obszarach Ziemi, jak np. w Bałtyku. Bakteria ta może bytować zarówno w morzach, jak i w wodach słodkich – jeziorach, rzekach (głownie w ich ujściach).

Z początku wibriozy obejmowały zakażenia dotyczące weterynarii i dotykały głównie ryby. Vibrio vulnificus bywa określana mianem bakterii mięsożernej (ang. eating bacteria). Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt skażonej wody z uszkodzona skórą, spojówkami oka lub z uszami. To, którymi wrotami zakażenia patogen wtargnie do organizmu, definiuje później odczuwane objawy. Jeśli bakteria dostanie się do organizmu przez rany, wówczas dochodzi do ich zakażenia – pojawią się ropnie lub dojdzie do tzw. martwiczego zapalenia powięzi (skóra wokół rany zaczyna obumierać); jeśli przez ucho – objawem będzie jego zapalenie (zarówno ucha środkowego, jak i zewnętrznego); jeśli przez spojówki – objawem będzie ich zapalenie. Oznacza to, że zakażenie ograniczy się do miejsca, przez które bakteria przedostała się do organizmu.

Inne objawy to:

Symptomy te mogą być zarówno lżejsze, jak i cięższe. Mogą także doprowadzić nawet do sepsy i śmierci. Ciężki przebieg występuje najczęściej u pacjentów z obniżoną odpornością (w tym leczonych np. immunosupresantami), u osób, u których zdiagnozowano np. chorobę przewlekłą, a także u osób starszych, noworodków, niemowląt i małych dzieci.

Do zakażenia może dojść także na skutek zjedzenia niedogotowanych ryb i owoców morza, w których znajdują się te patogeny bakteryjne. W lipcu tego roku wibrioza dała o sobie znać na terenie San Jose (Kalifornia), gdzie 40-letnia kobieta poddana została amputacji wszystkich kończyn, po tym jak zjadła rybę – tilapię – zakupioną na lokalnym targu, w której najpewniej znajdował się przecinkowiec w postaci Vibrio vulnificus.

Powiązane produkty

Czy da się wyleczyć wibriozę?

Leczenie wibriozy w przypadku wystąpienia łagodnych objawów nie jest konieczne. Jeśli symptomy dotyczą układu pokarmowego, wówczas należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. W sytuacji, kiedy zakażenie obejmie rany, należy wdrożyć leczenie antyseptyczne – zadbać o higienę rany przy pomocy preparatów do dezynfekcji, które najpewniej zaordynuje lekarz. Jeśli przebieg zakażenia Vibrio vulnificus jest ciężki, niezbędna jest hospitalizacja i wdrożenie specjalistycznego leczenia pod opieką lekarzy.

  1. Infektion mit Vibrio vulnificus, [online] https://deximed.de/home/klinische-themen/infektionen/patienteninformationen/bakterielle-infektionen/vibrio-vulnificus-infektion [dostęp:] 21.09.2023.
  2. Ostsee-Urlauber stirbt nach Infektion – warum Vibrionen so gefährlich sind, [online] https://www.focus.de/gesundheit/ratgeber/todesfall-in-deutschland-ostsee-urlauber-stirbt-nach-infektion-so-gefaehrlich-sind-vibrionen_id_202426356.html [dostęp:] 21.09.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij