szalki laboratoryjne z drobnoustrojami
Ewelina Sochacka

„Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.
 1. „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku – groźne zakażenia Vibrio vulnificus
 2. Jak wyglądają objawy zakażenia Vibrio vulnificus?
 3. Czy da się wyleczyć wibriozę?

„Mięsożerna bakteria” w Bałtyku – groźne zakażenia Vibrio vulnificus

W lipcu tego roku oddział sanepidu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim po raz pierwszy ostrzegał przed pojawieniem się bakterii Vibrio vulnificus w Bałtyku. Potem w sierpniu informowano o przypadku zarażenia tą bakterią 86-latki. Kobieta weszła do Bałtyku, mając otwarte rany na ciele. Były one efektem występującej u niej choroby przewlekłej, co koniec końców doprowadziło do hospitalizacji kobiety. Nie był to koniec zakażeń, gdyż kilka dni temu – 19 września – niemieckie władze podały informację o najbardziej tragicznym w skutkach zakażeniu Vibrio vulnificus w Bałtyku. 74-letni mężczyzna, u którego także zdiagnozowano przewlekłą chorobę i który również miał rany na skórze, zmarł na skutek zakażenia wywołanego bakterią.

Infekcje z 2023 roku nie pierwszy raz pojawiają się przy wybrzeżu Niemiec. Od 2003 roku potwierdzono tam 8 przypadków śmiertelnego zakażenia Vibrio vulnificus. Połowę z nich wykryto w 2019 roku. W Polsce zakażenie wykryto w 2021 roku. Wówczas 30-letni mieszkaniec Międzyzdrojów trafił na OIOM w bardzo ciężkim stanie.

Jak uniknąć zakażenia Vibrio vulnificus
Jak uniknąć zakażenia Vibrio vulnificus?


Jak wyglądają objawy zakażenia Vibrio vulnificus?

Niestety, przez wzgląd na zmiany klimatyczne przecinkowce Vibrio vulnificus (z rodzaju Vibrio, ale inne niż te, które wywołują cholerę – Vibrio cholerae) zaczęły pojawiać się w wodach, które znajdują się w północnych obszarach Ziemi, jak np. w Bałtyku. Bakteria ta może bytować zarówno w morzach, jak i w wodach słodkich – jeziorach, rzekach (głownie w ich ujściach).

Z początku wibriozy obejmowały zakażenia dotyczące weterynarii i dotykały głównie ryby. Vibrio vulnificus bywa określana mianem bakterii mięsożernej (ang. eating bacteria). Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt skażonej wody z uszkodzona skórą, spojówkami oka lub z uszami. To, którymi wrotami zakażenia patogen wtargnie do organizmu, definiuje później odczuwane objawy. Jeśli bakteria dostanie się do organizmu przez rany, wówczas dochodzi do ich zakażenia – pojawią się ropnie lub dojdzie do tzw. martwiczego zapalenia powięzi (skóra wokół rany zaczyna obumierać); jeśli przez ucho – objawem będzie jego zapalenie (zarówno ucha środkowego, jak i zewnętrznego); jeśli przez spojówki – objawem będzie ich zapalenie. Oznacza to, że zakażenie ograniczy się do miejsca, przez które bakteria przedostała się do organizmu.

Inne objawy to:

Symptomy te mogą być zarówno lżejsze, jak i cięższe. Mogą także doprowadzić nawet do sepsy i śmierci. Ciężki przebieg występuje najczęściej u pacjentów z obniżoną odpornością (w tym leczonych np. immunosupresantami), u osób, u których zdiagnozowano np. chorobę przewlekłą, a także u osób starszych, noworodków, niemowląt i małych dzieci.

Do zakażenia może dojść także na skutek zjedzenia niedogotowanych ryb i owoców morza, w których znajdują się te patogeny bakteryjne. W lipcu tego roku wibrioza dała o sobie znać na terenie San Jose (Kalifornia), gdzie 40-letnia kobieta poddana została amputacji wszystkich kończyn, po tym jak zjadła rybę – tilapię – zakupioną na lokalnym targu, w której najpewniej znajdował się przecinkowiec w postaci Vibrio vulnificus.

Powiązane produkty

Czy da się wyleczyć wibriozę?

Leczenie wibriozy w przypadku wystąpienia łagodnych objawów nie jest konieczne. Jeśli symptomy dotyczą układu pokarmowego, wówczas należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. W sytuacji, kiedy zakażenie obejmie rany, należy wdrożyć leczenie antyseptyczne – zadbać o higienę rany przy pomocy preparatów do dezynfekcji, które najpewniej zaordynuje lekarz. Jeśli przebieg zakażenia Vibrio vulnificus jest ciężki, niezbędna jest hospitalizacja i wdrożenie specjalistycznego leczenia pod opieką lekarzy.

 1. Infektion mit Vibrio vulnificus, [online] https://deximed.de/home/klinische-themen/infektionen/patienteninformationen/bakterielle-infektionen/vibrio-vulnificus-infektion [dostęp:] 21.09.2023.
 2. Ostsee-Urlauber stirbt nach Infektion – warum Vibrionen so gefährlich sind, [online] https://www.focus.de/gesundheit/ratgeber/todesfall-in-deutschland-ostsee-urlauber-stirbt-nach-infektion-so-gefaehrlich-sind-vibrionen_id_202426356.html [dostęp:] 21.09.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij