Octenisept, płyn na skórę, 250 ml
Octenisept, płyn na skórę, 250 ml
29.99 zł

Octenisept, płyn na skórę, 250 ml

Octenisept, płyn na skórę, 250 ml
29.99 zł
BEZPŁATNIE

Octenisept - zastosowanie i działanie

Skład:

etanol octenidyna

Postać:

płyn do dezynfekcji

Kategoria:

Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)

Specjalności:

Dermatologia i wenerologia

Działanie:

antyseptyczne

Wskazania:

Preparat przeznaczony do krótkich zabiegów odkażających związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed zabiegami diagnostycznymi i operacyjnymi w dermatologii, przy pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Octenisept stosowany jest bez rozcieńczenia. Przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych nie penetrujących do jam ciała oraz przepłukiwanie ropni skóry, tkanki podskórnej, ropni okołoodbytniczych i zakażonych krwiaków wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli. Wnętrze rany odkażać stosując przymoczki z gazików i setonów nasączonych preparatem Octenisept. Partie skóry, opracowane rany i błony śluzowe, odkażać preparatem z atomizera lub jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 min., wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml preparatu Octenisept przez 20 sekund. Octenisept może być stosowany w okresie ciąży i karmienia. Nie zaleca się stosowania preparatu Octenisept do wnętrza ucha, do płukania jam ciała (opłucna, otrzewna) oraz nie należy dopuszczać do połykania preparatu.

Możliwe skutki uboczne:

Po płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę, ma to związek z oddziaływaniem preparatu.

Poinformuj lekarza:

 Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu.

Opis

Lek octenisept® przeznaczony jest do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z zaopatrywaniem ran, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed, w trakcie i po zabiegach diagnostycznych i operacyjnych w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii.

Skład

100 g płynu zawiera:

substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek 0,10 g, fenoksyetanol 2,00 g.

substancje pomocnicze: kokamidopropyiobetaina - roztwór 30 % lub 38 % (octan dimetylo-amoniowy kwasu amidopropylokokosowego, sodu chlorek, woda), sodu D-glukonian, glicerol 85 %, sodu wodorotlenek, sodu chlorek, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Lek octenisept® zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej.

 • Odkażanie ran chirurgicznych: Skuteczność leku octenisept® potwierdzono podczas opracowywania czystych i zakażonych ran cnirurgicznych. Lek octenisept® działa odkażająco i znieczulająco oraz oczyszcza zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny, przez co wpływa korzystnie na proces gojenia. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym lekiem octenisept®, promieniście od środka na zewnątrz rany
 • Płukanie zakażonych ran chirurgicznych: Przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych należy wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli. Pozostawienie gazików, setonów nasyconych lekiem octenisept® w obrębie zakażonej rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów.
 • Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy, miażdżycy itp.):  W przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych itp. lek octenisept® stosujemy w postaci przymoczek (gaziki nasycone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny dwa razy na dobę umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych.
 • Dezynfekcja skóry i błony śluzowej: Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym lekiem octenisept®. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minu. W sporadycznych przypadkach, po podjęciu takiej decyzji przez lekarza, można używać leku octenisept® z atomizera rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na conajmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp lek rozpylaćna chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni
 • Irygacje: octenisept® może być z powodzeniem stosowany do irygacji pochwy. Wymagany czas oddziaływania 60 sekund. Skuteczność osiągana jest często przy rozcieńczaniu 1:1 z wodą jałową. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek octenisept® skutecznie działa bakteriobójczona różne bakterie Gram dodatnie i Gram ujemne.
 • Dezynfekcja jamy ustnej: Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku octenisept* przez 20 sekund.

Działanie

Lek octenisept® jest płynem dezynfekującym zawierającym substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol.

Lek octenisept® działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo.

Wskazania

 • przy opracowywaniu czystych i płukaniu zakażonych ran chirurgicznych
 • przy opracowywaniu zakażonych ran oparzeniowych i owrzodzeń żylnych
 • przy płukaniu otwartych ropni około odbytniczych, zakażonych krwiaków itp.
 • przy pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych
 • w obrębie narządów rodnych kobiety np. zapalenie pochwy i żołędzi prącia mężczyzny
 • przed zabiegami diagnostycznymi w układzie moczowym
 • przy cewnikowaniu
 • przed badaniami dopochwowymi i pozapochwowymi
 • przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie
 • do pooperacyjnych i poporodowych Irygacji pochwy przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej
 • przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem
 • przed badaniami andrologicznymi
 • w pediatrii
 • do dezynfekcji jamy ustnej, np. afty, resekcja zęba.

Przeciwwskazania

 • Nie stosować w przypadku uczulenia na oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanoi lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku.
 • Nie należy stosować leku octenisept® do płukania jamy brzusznej.

Działania niepożądane

Po irygacjach pochwy rzadko może być odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia.

Po płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę, ma to związek z działaniem leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Uwaga! W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać leku do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz). Unikać kontaktu leku z oczami. Nie zaleca się stosowania leku octenisept® do wnętrza ucha oraz nie należy dopuszczać do jego połykania.

Oktenidyny dichlorowodorek jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niz doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwiobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji.

 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25 °C.
 • Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
 • Okres ważności po otworzeniu opakowania: 3 lata.

Stosowanie innych leków

Leku octenisept® nie należy używać razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień.

octenisept® jako lek kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami spowodować trudno rozpuszczalne pozostałości.

Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwali).

Ciąża i karmienie piersią

Brak wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Producent

SCHULKE & MAYER
Rydygiera 8
Warszawa
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT