Octenisept, płyn na skórę, 250 ml
Octenisept, płyn na skórę, 250 ml
29.99 zł

Octenisept, płyn na skórę, 250 ml

Octenisept, płyn na skórę, 250 ml
29.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Lek octenisept® przeznaczony jest do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z zaopatrywaniem ran, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed, w trakcie i po zabiegach diagnostycznych i operacyjnych w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii.

Skład

100 g płynu zawiera:

substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek 0,10 g, fenoksyetanol 2,00 g.

substancje pomocnicze: kokamidopropyiobetaina - roztwór 30 % lub 38 % (octan dimetylo-amoniowy kwasu amidopropylokokosowego, sodu chlorek, woda), sodu D-glukonian, glicerol 85 %, sodu wodorotlenek, sodu chlorek, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Lek octenisept® zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej.

 • Odkażanie ran chirurgicznych: Skuteczność leku octenisept® potwierdzono podczas opracowywania czystych i zakażonych ran cnirurgicznych. Lek octenisept® działa odkażająco i znieczulająco oraz oczyszcza zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny, przez co wpływa korzystnie na proces gojenia. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym lekiem octenisept®, promieniście od środka na zewnątrz rany
 • Płukanie zakażonych ran chirurgicznych: Przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych należy wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli. Pozostawienie gazików, setonów nasyconych lekiem octenisept® w obrębie zakażonej rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów.
 • Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy, miażdżycy itp.):  W przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych itp. lek octenisept® stosujemy w postaci przymoczek (gaziki nasycone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny dwa razy na dobę umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych.
 • Dezynfekcja skóry i błony śluzowej: Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym lekiem octenisept®. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minu. W sporadycznych przypadkach, po podjęciu takiej decyzji przez lekarza, można używać leku octenisept® z atomizera rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na conajmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp lek rozpylaćna chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni
 • Irygacje: octenisept® może być z powodzeniem stosowany do irygacji pochwy. Wymagany czas oddziaływania 60 sekund. Skuteczność osiągana jest często przy rozcieńczaniu 1:1 z wodą jałową. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek octenisept® skutecznie działa bakteriobójczona różne bakterie Gram dodatnie i Gram ujemne.
 • Dezynfekcja jamy ustnej: Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku octenisept* przez 20 sekund.

Działanie

Lek octenisept® jest płynem dezynfekującym zawierającym substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol.

Lek octenisept® działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo.

Wskazania

 • przy opracowywaniu czystych i płukaniu zakażonych ran chirurgicznych
 • przy opracowywaniu zakażonych ran oparzeniowych i owrzodzeń żylnych
 • przy płukaniu otwartych ropni około odbytniczych, zakażonych krwiaków itp.
 • przy pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych
 • w obrębie narządów rodnych kobiety np. zapalenie pochwy i żołędzi prącia mężczyzny
 • przed zabiegami diagnostycznymi w układzie moczowym
 • przy cewnikowaniu
 • przed badaniami dopochwowymi i pozapochwowymi
 • przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie
 • do pooperacyjnych i poporodowych Irygacji pochwy przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej
 • przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem
 • przed badaniami andrologicznymi
 • w pediatrii
 • do dezynfekcji jamy ustnej, np. afty, resekcja zęba.

Przeciwwskazania

 • Nie stosować w przypadku uczulenia na oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanoi lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku.
 • Nie należy stosować leku octenisept® do płukania jamy brzusznej.

Działania niepożądane

Po irygacjach pochwy rzadko może być odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia.

Po płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę, ma to związek z działaniem leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Uwaga! W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać leku do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz). Unikać kontaktu leku z oczami. Nie zaleca się stosowania leku octenisept® do wnętrza ucha oraz nie należy dopuszczać do jego połykania.

Oktenidyny dichlorowodorek jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niz doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwiobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji.

 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25 °C.
 • Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
 • Okres ważności po otworzeniu opakowania: 3 lata.

Stosowanie innych leków

Leku octenisept® nie należy używać razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień.

octenisept® jako lek kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami spowodować trudno rozpuszczalne pozostałości.

Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwali).

Ciąża i karmienie piersią

Brak wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Producent

SCHULKE & MAYER
Rydygiera 8
Warszawa

Octenisept - zastosowanie i działanie

Skład:

etanol octenidyna

Postać:

płyn do dezynfekcji

Kategoria:

Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)

Specjalności:

Dermatologia i wenerologia

Działanie:

antyseptyczne

Wskazania:

Preparat przeznaczony do krótkich zabiegów odkażających związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed zabiegami diagnostycznymi i operacyjnymi w dermatologii, przy pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Octenisept stosowany jest bez rozcieńczenia. Przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych nie penetrujących do jam ciała oraz przepłukiwanie ropni skóry, tkanki podskórnej, ropni okołoodbytniczych i zakażonych krwiaków wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli. Wnętrze rany odkażać stosując przymoczki z gazików i setonów nasączonych preparatem Octenisept. Partie skóry, opracowane rany i błony śluzowe, odkażać preparatem z atomizera lub jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 min., wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml preparatu Octenisept przez 20 sekund. Octenisept może być stosowany w okresie ciąży i karmienia. Nie zaleca się stosowania preparatu Octenisept do wnętrza ucha, do płukania jam ciała (opłucna, otrzewna) oraz nie należy dopuszczać do połykania preparatu.

Możliwe skutki uboczne:

Po płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę, ma to związek z oddziaływaniem preparatu.

Poinformuj lekarza:

 Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu.