Trening EMS – na czym polega, jakie są jego efekty i przeciwwskazania
Mateusz Burak

Trening EMS – na czym polega, jakie są jego efekty i przeciwwskazania

Trening EMS to wywoływanie skurczów mięśni za pomocą impulsów elektrycznych (ich intensywność dobiera się w zależności od trenowanej grupy mięśniowej). Najczęściej wykorzystuje się do tego celu specjalny kombinezon – po założeniu wykonuje się proste ćwiczenia, a dzięki prądom EMS ich efektywność znacząco wzrasta. Efektami treningu EMS są przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, budowy masy mięśniowej i redukcji cellulitu. Prądy EMS wykorzystuje się również w fizjoterapii, zwłaszcza w schorzeniach, których objawami są osłabienie i zanik mięśni.

  1. Trening EMS – czym są prądy EMS?
  2. Trening EMS – na czym polega? 
  3. Trening EMS – komu może przynieść największe korzyści?
  4. Trening EMS – przeciwwskazania
  5. Trening EMS – efekty
  6. Trening EMS – opinie, cena 

Trening EMS – czym są prądy EMS?

Prądy EMS to impulsy elektryczne wykorzystywane w celu pobudzenia mięśni do skurczu (pobudzone zostają jednocześnie wszystkie włókna nerwowe). Znajdują one zastosowanie w fizjoterapii, kosmetologii i medycynie estetycznej oraz w treningach sportowych. Taka elektrostymulacja mięśni może być wykonywana za pomocą urządzeń stacjonarnych, kompaktowych, bezprzewodowych lub specjalistycznych systemów w postaci kombinezonów.

Dowiedz się więcej na temat elektrycznej stymulacji mięśni

Wykorzystywany prąd cechuje niska wartość napięcia, jego transmisja odbywa się za pośrednictwem elektrod umiejscowionych na skórze. Zwiększenie wartości natężenia w czasie trwania zabiegu doprowadza do rytmicznych skurczów mięśni. Umożliwia to wzmocnienie bez nadmiernego angażowania układu nerwowego, co jest przydatne w redukcji bólu i zmęczenia.

Trening EMS – na czym polega? 

Trening EMS polega na wykorzystywaniu generatora impulsów elektrycznych do poprawy kondycji mięśni. Można to robić na kilka sposobów: elektrostymulacja mięśni może być wykonywana w trakcie ćwiczeń odbywających się na siłowni lub innej formy treningu. Można również poddać włókna mięśniowe działaniu impulsów elektrycznych podczas odpoczynku oraz w trakcie wykonywania czynności codziennych.

Za jedną z najefektywniejszych form tego typu działań uznaje się jednak jednoczesne czynne zaangażowanie danej grupy mięśniowej w połączeniu z jej stymulacją za pomocą prądu. Taki trening EMS można wykonać np. z użyciem specjalnego kombinezonu. Jest on wykonany z odpowiedniego materiału i ma wbudowany system elektrod wykorzystywanych do stymulacji. Mówi się, że 30 minut treningu w kombinezonie odpowiada około 4 godzinom tradycyjnych ćwiczeń wykonywanych na siłowni. 

Powiązane produkty

Trening EMS – komu może przynieść największe korzyści?

Trening z wykorzystaniem elektrostymulatora EMS może być stosowany w różnych grupach wiekowych. W fizjoterapii trening EMS zdecydowanie najwięcej korzyści może przynieść osobom z zanikom mięśniowym wywołanym długotrwałym unieruchomieniem oraz schorzeniami takimi jak: rdzeniowy zanik mięśni (SMA), mózgowe porażenie dziecięce czy różnego rodzaju kontuzjami. W kosmetologii i odnowie biologicznej korzysta się przede wszystkim z efektów elektrostymulacji polegających na redukcji ilości tkanki tłuszczowej, uelastycznieniu, ujędrnieniu skóry oraz poprawie jej wyglądu dzięki redukcji cellulitu.

W sporcie celem treningu EMS jest zwiększenie wydajności ćwiczeń. Stymulacja z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń ma za zadanie wpłynąć na poprawę parametrów związanych z siłą mięśni i kontrolą motoryczną. Drugim powodem, dla którego warto korzystać z treningu EMS jest szybsza regeneracja po wysiłku, a przez to zminimalizowanie ryzyka ewentualnych kontuzji. 

Trening EMS – przeciwwskazania

Jak każdy rodzaj zabiegu, trening EMS posiada przeciwwskazania do jego zastosowania. Są to:

  • gorączka,
  • nowotwór,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • ciąża,
  • zwiększona wrażliwość na reakcji fizykochemiczne zachodzące pod wpływem przepływającego prądu,
  • obecność elektronicznych implantów i rozruszników serca w miejscu przepływu prądu,
  • obecność metalowych implantów wewnątrz ciała w obszarze przepływu prądu,
  • niektóre choroby serca,
  • zakrzepica,
  • niektóre schorzenia metaboliczne,
  • niektóre schorzenia psychiczne.

Bardzo często jako przeciwwskazanie do treningu EMS podaje się padaczkę. Należy pamiętać, że elektrostymulacja w przypadku tego schorzenia nie jest czynnikiem bezwzględnie dyskwalifikującym z zastosowania treningu. W przypadku występowania tej choroby nie można stosować bodźcowania prądem w okolicy głowy i szyi, natomiast pozostałe obszary ciała mogą być poddawane terapii z użyciem impulsów elektrycznych, jeśli lekarz wyrazi na zgodę. 

Trening EMS – efekty

Wśród pozytywnych efektów EMS wyróżnia się przede wszystkim utratę tkanki tłuszczowej, to z kolei przyczynia się do wyrzeźbienia pożądanej sylwetki i poprawy kondycji, a także zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób związanych z otyłością. Kształtowanie mięśni, ich wytrzymałości oraz poprawa stabilizacji pozwalają na polepszenie parametrów siłowych i wydolnościowych. Dodatkowo trening EMS przyczynia się do zmniejszenia ryzyka dolegliwości bólowych narządu ruchu. 

Sprawdź także tabletki i preparaty na spalanie tkanki tłuszczowej.

Niezaprzeczana jest także widoczna wyglądu skóry. Głębokie przekrwienie pomaga w usunięciu zbędnych produktów przemiany materii, ujędrnieniu i uelastycznieniu ciała. U osób ze schorzeniami neurologicznymi trening EMS może znacznie i ułatwić procesy motor learningu, pomóc przeciwdziałać zanikom mięśniowym i przyczynić się do regulacji dystrybucji napięcia. 

Trening EMS – opinie, cena 

Badania naukowe potwierdzają skuteczność funkcjonalnego treningu EMS. Jego zalety doceniają zwłaszcza osoby wykorzystujące specjalistyczne kombinezony z wbudowanym systemem elektrod. Trening EMS może być również wykonywany w domu. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele dobrej jakości kompaktowych i przenośnych urządzeń do stymulacji. Warto jednak skorzystać wcześniej z porady fizjoterapeuty w celu właściwej parametryzacji oraz zakupu odpowiedniego modelu stymulatora. 

Olbrzymie znaczenie ma też ułożenie elektrod w elektrostymulacji, jest ono uzależnione od tego, jakie efekty chcemy uzyskać. Elektrody umiejscawia się na wybranych partiach ciała, nad pożądanym mięśniem. 

Cena pojedynczego treningu EMS z użyciem kombinezonu waha się od 100 do 200 zł. Zakup takiego oprzyrządowania to już koszt kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku urządzeń kompaktowych ceny są już znacznie bardziej przystępne i zaczynają się od kilkuset złotych. Zakup bezprzewodowego urządzenia emitującego prądy EMS to wydatek rzędu 1500–6000 zł. 

  1. Fröhlich M., Emrich E., Schmidtbleicher D., Outcome effects of single-set versus multiple-set training-an advanced replication study, „Research in Sports Medicine” 2010, nr 18, s. 157–175.
  2. Kemmler W., von Stengel S., Schwarz J., Mayhew J. L., Effect of whole-body electromyostimulation on energy expenditure during exercise, „Journal of Strength and Conditioning Research” 2012, nr 26, s. 240–245.
  3. Filipovi A., Kleinode H., Dorman U., Meste J., Electromyostimulation – a systematic review of the influence of training regimens and stimulation parameters on effectiveness in electromyostimulation training of selected strength parameters, „Journal of Strength and Conditioning Research” 2011, nr 25, s. 3218–3238.
  4. Filipovic A., Kleinöder H., Dörmann U., Mester J., Electromyostimulation – a systematic review of the effects of different electromyostimulation methods on selected strength parameters in trained and elite athletes, „Journal of Strength and Conditioning Research” 2012, nr 26, s. 2600–2614.
  5. Peterson M. D., Sen A., Gordon P. M., Influence of resistance exercise on lean body mass in aging adults: a meta-analysis, „Medicine and Science in Sports and Exercise” 2011, nr 43, s. 249–258.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • HIIT - najlepszy trening odchudzający

    Odchudzanie to nie tylko dieta. Chwilowe ograniczenie kalorii nie zapewni wymarzonej figury - kilogramy wrócą z nawiązką, gdy tylko przestaniemy się pilnować. Jest jednak sposób na efekt jo-jo. To nowoczesny trening interwałowy, który spala więcej tłuszczu i zabiera znacznie mniej czasu niż klasyczne ćwiczenia.

  • Trening interwałowy – na czym polega? Przykłady i efekty ćwiczeń interwałowych

    Trening interwałowy (High Intensity Interval Training, HIIT) polega na wykonywaniu serii ćwiczeń o dużej intensywności – na poziomie 90% maksymalnego tętna, przeplatanych przerwami, podczas których tętno spada do 50–60%. Interwały są dużym obciążeniem dla organizmu, są wysiłkiem beztlenowym. Obciążają układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy, dlatego też nie powinny być wykonywane przez osoby początkujące bądź ze schorzeniami przewlekłymi bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. 

  • Ćwiczenia na schudnięcie – jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

    Czy same ćwiczenia wystarczą, by cieszyć się wymarzoną sylwetką? Jakie ćwiczenia odchudzające są najlepsze? O czym warto pamiętać, decydując się na zrzucenie dodatkowych kilogramów? Dowiedz się więcej w naszym artykule.

  • Cardio – podstawowe zasady i zalety treningu cardio

    Cardio to trening wytrzymałościowy, podczas którego znacząco wzrasta tętno oraz ilość oddechów na minutę. Wysiłek cardio pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Sprzyja także poprawie samopoczucia i dostarcza dużej dawki energii. 

  • Crossfit – jak wygląda trening, zasady, efekty, przykładowe ćwiczenia

    Trening crossfit pomaga utrzymać obecną kondycję, zrzucić zbędne kilogramy, zwiększyć wydolność organizmu i zadbać o zdrowy wygląd oraz ładną sylwetkę. Poleca się go zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Co warto wiedzieć o crossficie? Czy jest to bezpieczna aktywność dla wszystkich?

  • Białko w diecie – dlaczego takie ważne?

    Białko jest jednym z trzech makroskładników zawartych w naszym pożywieniu. Odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie, między innymi służy do budowy naszych tkanek i narządów, syntezy hormonów i enzymów, pełni funkcje transportowe, magazynujące (np. żelazo ), reguluje przebieg procesów biologicznych, immunologicznych, kontrolują procesy wzrostu i różnicowania komórek.

  • Posiłek potreningowy – czy trzeba go jeść? Co najlepiej jeść po treningu?

    Posiłek potreningowy to jedzenie, które zazwyczaj jest spożywane po to, aby zapewnić organizmowi odpowiednie zasoby energetyczne i składniki odżywcze do prawidłowej regeneracji i rozwoju mięśni. Mogą to być na przykład jogurty, batony energetyczne lub specjalne suplementy diety. Co jeść po treningu na masę, a co podczas redukcji? Kto powinien uzupełniać „węgle” w trakcie treningu?  

  • Trening na skakance

    Trening na skakance angażuje praktycznie wszystkie mięśnie całego ciała, nawet głębokie, o których istnieniu na co dzień nie mamy pojęcia. Bez wątpienia pracują mięśnie ramion, bardzo mocno łydki, napinają się także mięśnie brzucha w celu ustabilizowania kręgosłupa, który bez tego byłby narażony na znaczne impakty.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl