Porady dla rodziców – aktualna wiedza o zdrowiu dziecka

W czytelni DOZ.pl znajdziesz wiarygodne informacje na temat chorób dziecięcych, towarzyszących im objawów oraz sposobów leczenia. Treści znajdujące się w tej kategorii zawierają praktyczne wskazówki umożliwiające wczesne rozpoznanie schorzeń, szybką reakcję rodziców i wdrożenie odpowiedniego postępowania. Dotyczą one również profilaktyki, prawidłowego rozwoju malucha i zbilansowanego żywienia. Wszystkie porady tworzone są przez ekspertów zajmujących się zdrowiem dziecka (pediatrów, fizjoterapeutów czy dietetyków).  

Dziecko – rzetelne porady dla rodziców 

Dla każdego rodzica zdrowie i prawidłowy rozwój jego dziecka to wartości nadrzędne. Jeszcze przed narodzinami szukają informacji na temat właściwej pielęgnacji niemowlęcia, najczęściej występujących chorób wieku dziecięcego czy kamieni milowych w rozwoju malucha. Po przyjściu pociechy na świat troszczą się o jego zdrowie, dbają o optymalne żywienie, suplementację, czuwają nad jego prawidłowym rozwojem fizycznym, poznawczym i społecznym.  

Źródeł informacji na temat szeroko rozumianego zdrowia dziecka jest wiele, nie wszystkie jednak zawierają treści zgodne z aktualną wiedzą i najnowszymi doniesieniami naukowymi z dziedziny pediatrii. Dlatego też, poszukując porad dotyczących profilaktyki, rozpoznawania ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju czy sprawdzonych sposobów na określone dolegliwości maluszka, takie jak gorączka czy wymioty u dziecka, warto zwrócić szczególną uwagę na ich rzetelność. Artykuły na DOZ.pl znajdujące się w kategorii „dziecko” są tworzone przez lekarzy pediatrów oraz innych specjalistów (m.in. fizjoterapeutów, psychologów, stomatologów), dla których zdrowie najmłodszych pacjentów jest priorytetem. 

Choroby wieku dziecięcego i rozwój dziecka 

W tej kategorii znajdziesz bazę wiedzy na temat rozprzestrzeniania się chorób, pierwszych objawów oraz sposobów walki z uciążliwymi dolegliwościami. Układ immunologiczny małego dziecka jest niedojrzały, co jest przyczyną częstych infekcji, przede wszystkim górnych i dolnych dróg oddechowych. Spędza to sen z powiek rodziców, którzy gorączkowo poszukują informacji na temat przyczyn, objawów i metod leczenia chorób dziecięcych. Schorzenia najczęściej występujące u małych pacjentów to: przeziębienie, angina, zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli. Równie często, głównie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, pediatrzy diagnozują choroby zakaźne wieku dziecięcego, takie jak: ospa wietrzna (wiatrówka), trzydniówka (rumień nagły), krztusiec, mononukleoza czy szkarlatyna (płonica).  

Zwłaszcza w pierwszym roku życia dziecka wielu świeżo upieczonych rodziców obawia się, czy maluszek w odpowiednim czasie nabywa umiejętności ruchowych, a także czy rozwój jego mowy jest prawidłowy. W kategorii „dziecko” znajdziesz także artykuły szeroko omawiające rozwój maluszka w różnych sferach: fizycznej, poznawczej, społecznej i emocjonalnej oraz metody terapii rozmaitych zaburzeń, np. zaburzeń integracji sensorycznej czy jąkania.  

Szczepienia, badania, bilanse zdrowia dziecka 

Niezwykle istotnym elementem dbania o dobry stan zdrowia dziecka są działania profilaktyczne – szczepienia, badania diagnostyczne, bilanse. Kalendarz szczepień, czyli schematy szczepień obowiązkowych i zalecanych, artykuły wyjaśniające działanie poszczególnych szczepionek czy te, opisujące choroby, przed którymi chronią, pomogą rodzicom odnaleźć się w gąszczu informacji dotyczących ich działania oraz ewentualnych działań niepożądanych. Jednym z groźniejszych patogenów wywołujących ciężkie zakażenia (takie jak zapalenia dróg oddechowych czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) są pneumokoki, a najskuteczniejszą metodą profilaktyki są szczepienia, które można wykonać już u dziecka powyżej 6. tygodnia życia.  

Opiekunowie znajdą na DOZ.pl również treści na temat badań przesiewowych czy też okresowych bilansów zdrowia dziecka, które umożliwiają kompleksową ocenę stanu zdrowia i wczesne wykrycie zaburzeń, przede wszystkim wad wzroku, słuchu, wad postawy czy chorób serca. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij