Jak przygotować dziecko do pierwszych dni w przedszkolu? 11 sprawdzonych sposobów
W jaki sposób pomóc dziecku w przygotowaniach do pójścia do przedszkola? Poznaj 11 sprawdzonych porad eksperta DOZ.pl, dotyczących tego, jak ułatwić dziecku rozpoczęcie nowego etapu w życiu i sprawić, by było ono naprawdę szczęśliwym przedszkolakiem.
Pójście dziecka do przedszkola to ważne wydarzenie zarówno dla samego dziecka, jak również dla całej rodziny. Ten wyjątkowy czas może być dobrym i ciekawym przeżyciem dla dziecka, jak również pięknym wspomnieniem z dzieciństwa, dlatego warto, aby rodzice odpowiednio przygotowali się i swoją pociechę na tę chwilę.
Wskazówki dla rodziców przygotowujących dziecko do pierwszych dni w przedszkolu:
1. Emocje rodziców
To naturalne, że rodzice będą doświadczać różnych emocji związanych z sytuacją, jaką jest pójście ich dziecka do przedszkola. Emocje te wiążą się z obawami czy dziecko poradzi sobie bez rodziców, czy samo się ubierze, zje, załatwi potrzeby fizjologiczne. Należy pamiętać, że nastawienie dorosłych przekłada się bowiem na nastawienie dziecka do nowej sytuacji i zmian, jakie go czekają. Jeśli rodzice uwierzą w możliwości i umiejętności swojego dziecka, wówczas przyszłemu przedszkolakowi będzie łatwiej przeżyć tę zmianę.
2. Opowieści o przedszkolu
Ciekawym pomysłem jest opowiadanie dziecku o przedszkolu pozytywnie, jako o miejscu, w którym może interesująco spędzić czas z innymi dziećmi, podczas gdy rodzice będą w pracy.
Można przećwiczyć sytuację, w której dziecko będzie się przedstawiało, czyli jak ma na imię, ile ma lat, co lubi robić. Dobrze jest zaangażować w zabawę osoby z rodziny. Dodatkowym atutem będzie podkreślenie faktu, że dziecko pozna nowe koleżanki i kolegów, z którymi będzie mogło bawić się w przedszkolu. Istotne jest, aby rodzic odpowiedział na wszystkie pytania zadane przez dziecko, wówczas przyszły przedszkolak poczuje się bezpieczniej.
3. Wspólne czytanie książek o tematyce przedszkolnej
Dostępne na rynku książki i opowiadania z pięknymi ilustracjami mogą w ciekawy i miły sposób wprowadzić dziecko do świata przedszkola, dlatego warto skorzystać z literatury na temat adaptacji przedszkolnej i czytać je wspólnie z pociechą.
4. Zabawy w przedszkole
Wykorzystując domowe pluszaki można zachęcić dziecko do zabawy w przedszkole. Zadaniem osoby dorosłej będzie wykreowanie sytuacji, które wzbudzą uśmiech na twarzy dziecka oraz rozładują napięcie, aby zmniejszyć lęk towarzyszący przyszłemu przedszkolakowi. W trakcie zabawy można również dowiedzieć się o wyobrażeniach dziecka na temat przedszkola, a w razie konieczności skorygować ten obraz.
5. Zajęcia adaptacyjne
Jeśli dane przedszkole organizuje zajęcia adaptacyjne, to warto z nich skorzystać. Jeśli takich zajęć nie ma w ofercie, wówczas najlepiej wybrać się z dzieckiem wcześniej do przedszkola, aby oswoiło się ono z tym miejscem – należy wówczas pokazać dziecko sale, opowiedzieć co robią dzieci, a także przedstawić nauczyciela. Należy również poinformować pociechę, że pierwszego dnia wychowawczyni oprowadzi dzieci, aby mogły zaznajomić się ze wszystkimi pomieszczeniami w przedszkolu, takimi jak toaleta, sale, szatnia, gdyż to ułatwi dziecku poruszanie się w placówce.
6. Rytm dnia
Przed pójściem do przedszkola dobrze jest, aby stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do panującego w przedszkolu, czyli ustalić o odpowiedniej porze na przykład posiłki, drzemki, zabawy.
7. Samodzielność
Wdrażając dziecko do przedszkola, warto przygotowywać go do samodzielności poprzez na przykład wspólne siadanie do posiłku z rodziną, dawanie przyszłemu przedszkolakowi więcej czasu przy ubieraniu, udzielając pomocnych wskazówek czy podejmowanie prób samodzielnego jedzenia. Należy doceniać osiągnięcia rozwojowe dziecka i przejawy samodzielności, dając tym samym wyraz naszego uznania i podnosząc poczucie wartości u najmłodszych.
8. Poczucie obowiązku
Aby pomóc dziecku wejść w nowe środowisko przedszkolne konieczne staje się wprowadzanie u przyszłych przedszkolaków, jeszcze w domu, różnych obowiązków dostosowanych do wieku dziecka, jak na przykład porządkowanie klocków i zabawek czy odnoszenie talerzyka po zjedzeniu. Zadania te będą kształtować u dziecka poczucie obowiązku, wytrwałości oraz pomogą w przyswojeniu zasad panujących w nowym środowisku, jakim jest przedszkole.
9. Wspólna wyprawka do przedszkola
Warto zaproponować przyszłemu przedszkolakowi aktywny udział w przygotowaniach, kupując wspólnie z nim piżamkę, buty czy ubranka. Z pewnością sprawi to dziecku dużą przyjemność. Będzie to również informacja dla dziecka, że pójście do przedszkola staje się rzeczywistością.
10. Ulubiona maskotka
11. Pożegnanie w przedszkolu
Warto, aby pożegnanie z dzieckiem pierwszego dnia w przedszkolu odbyło się ciepło i czule, ale sprawnie i bez niepotrzebnego przedłużania. Dobrze jest zapewnić dziecko o tym, że odbierzemy je, ustalając konkretny moment w ciągu dnia, na przykład po obiedzie lub po podwieczorku. Trzeba zapewnić dziecko, że na ten czas opiekę przejmuje pani wychowawczyni, zwana ciocią, do której w każdej sytuacji dziecko może się zwrócić.
Przygotowania do pójścia do przedszkola
Dobrze jest, aby przygotowania do tego ważnego dnia, jakim jest pójście dziecka do przedszkola, rozłożyć w czasie. Przyszły przedszkolak na spokojnie będzie mógł oswoić się z tą informacją. Warto zaznaczyć, że doświadczenia, które zdobywa dziecko w środowisku rodzinnym, podczas wspólnych przygotowań do przedszkola, w dużym stopniu wpływają na proces adaptacyjny do nowego środowiska przedszkolnego.
Aby pomóc dziecku w adaptacji w pierwszych dniach w przedszkolu, dobrze jest okazać mu zrozumienie, zwłaszcza w chwilach zmęczenia, rozdrażnienia, niepokojów i innych emocji. Może być to wynikiem utraty poczucia bezpieczeństwa, nowości, nadmiaru wrażeń oraz zmian. Trzeba pamiętać, że przyszły przedszkolak potrzebuje czasu, aby na nowo uporządkować swój świat.