Dziecko wraz z mamą pierwszego dnia w przedszkolu, stoją przed budynkiem przedszkola i żegnają się
Anna Ościłowska

Jak przygotować dziecko do pierwszych dni w przedszkolu? 11 sprawdzonych sposobów

W jaki sposób pomóc dziecku w przygotowaniach do pójścia do przedszkola? Poznaj 11 sprawdzonych porad eksperta DOZ.pl, dotyczących tego, jak ułatwić dziecku rozpoczęcie nowego etapu w życiu i sprawić, by było ono naprawdę szczęśliwym przedszkolakiem. 

Pójście dziecka do przedszkola to ważne wydarzenie zarówno dla samego dziecka, jak również dla całej rodziny. Ten wyjątkowy czas może być dobrym i ciekawym przeżyciem dla dziecka, jak również pięknym wspomnieniem z dzieciństwa, dlatego warto, aby rodzice odpowiednio przygotowali się i swoją pociechę na tę chwilę.

Wskazówki dla rodziców przygotowujących dziecko do pierwszych dni w przedszkolu:

1. Emocje rodziców

To naturalne, że rodzice będą doświadczać różnych emocji związanych z sytuacją, jaką jest pójście ich dziecka do przedszkola. Emocje te wiążą się z obawami czy dziecko poradzi sobie bez rodziców, czy samo się ubierze, zje, załatwi potrzeby fizjologiczne. Należy pamiętać, że nastawienie dorosłych przekłada się bowiem na nastawienie dziecka do nowej sytuacji i zmian, jakie go czekają. Jeśli rodzice uwierzą w możliwości i umiejętności swojego dziecka, wówczas przyszłemu przedszkolakowi będzie łatwiej przeżyć tę zmianę.

2. Opowieści o przedszkolu

Ciekawym pomysłem jest opowiadanie dziecku o przedszkolu pozytywnie, jako o miejscu, w którym może interesująco spędzić czas z innymi dziećmi, podczas gdy rodzice będą w pracy.

Warto zapewnić dziecko, że zostanie przez opiekunów odebrane oraz spędzi popołudnie w rodzinnym gronie. Istotne jest również, aby zaznajomić dziecko, jak dokładnie będzie wyglądał jego dzień w przedszkolu, szczególnie ten pierwszy.

Można przećwiczyć sytuację, w której dziecko będzie się przedstawiało, czyli jak ma na imię, ile ma lat, co lubi robić. Dobrze jest zaangażować w zabawę osoby z rodziny. Dodatkowym atutem będzie podkreślenie faktu, że dziecko pozna nowe koleżanki i kolegów, z którymi będzie mogło bawić się w przedszkolu. Istotne jest, aby rodzic odpowiedział na wszystkie pytania zadane przez dziecko, wówczas przyszły przedszkolak poczuje się bezpieczniej.

3. Wspólne czytanie książek o tematyce przedszkolnej

Dostępne na rynku książki i opowiadania z pięknymi ilustracjami mogą w ciekawy i miły sposób wprowadzić dziecko do świata przedszkola, dlatego warto skorzystać z literatury na temat adaptacji przedszkolnej i czytać je wspólnie z pociechą.

4. Zabawy w przedszkole

Wykorzystując domowe pluszaki można zachęcić dziecko do zabawy w przedszkole. Zadaniem osoby dorosłej będzie wykreowanie sytuacji, które wzbudzą uśmiech na twarzy dziecka oraz rozładują napięcie, aby zmniejszyć lęk towarzyszący przyszłemu przedszkolakowi. W trakcie zabawy można również dowiedzieć się o wyobrażeniach dziecka na temat przedszkola, a w razie konieczności skorygować ten obraz.

5. Zajęcia adaptacyjne

Jeśli dane przedszkole organizuje zajęcia adaptacyjne, to warto z nich skorzystać. Jeśli takich zajęć nie ma w ofercie, wówczas najlepiej wybrać się z dzieckiem wcześniej do przedszkola, aby oswoiło się ono z tym miejscem należy wówczas pokazać dziecko sale, opowiedzieć co robią dzieci, a także przedstawić nauczyciela. Należy również poinformować pociechę, że pierwszego dnia wychowawczyni oprowadzi dzieci, aby mogły zaznajomić się ze wszystkimi pomieszczeniami w przedszkolu, takimi jak toaleta, sale, szatnia, gdyż to ułatwi dziecku poruszanie się w placówce.

6. Rytm dnia

Przed pójściem do przedszkola dobrze jest, aby stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do panującego w przedszkolu, czyli ustalić o odpowiedniej porze na przykład posiłki, drzemki, zabawy.

Dodatkowo, dobrym sposobem jest wspominanie w ciągu dnia, co o danej porze robią dzieci w przedszkolu. To pozwoli łatwiej wejść dziecku w nowy rytm i będzie stopniowo oswajało jego psychikę z wyzwaniem, jakim jest zostanie przedszkolakiem.

7. Samodzielność

Wdrażając dziecko do przedszkola, warto przygotowywać go do samodzielności poprzez na przykład wspólne siadanie do posiłku z rodziną, dawanie przyszłemu przedszkolakowi więcej czasu przy ubieraniu, udzielając pomocnych wskazówek czy podejmowanie prób samodzielnego jedzenia. Należy doceniać osiągnięcia rozwojowe dziecka i przejawy samodzielności, dając tym samym wyraz naszego uznania i podnosząc poczucie wartości u najmłodszych.  

8. Poczucie obowiązku

Aby pomóc dziecku wejść w nowe środowisko przedszkolne konieczne staje się wprowadzanie u przyszłych przedszkolaków, jeszcze w domu, różnych obowiązków dostosowanych do wieku dziecka, jak na przykład porządkowanie klocków i zabawek czy odnoszenie talerzyka po zjedzeniu. Zadania te będą kształtować u dziecka poczucie obowiązku, wytrwałości oraz pomogą w przyswojeniu zasad panujących w nowym środowisku, jakim jest przedszkole.

9. Wspólna wyprawka do przedszkola

Warto zaproponować przyszłemu przedszkolakowi aktywny udział w przygotowaniach, kupując wspólnie z nim piżamkę, buty czy ubranka. Z pewnością sprawi to dziecku dużą przyjemność. Będzie to również informacja dla dziecka, że pójście do przedszkola staje się rzeczywistością.

10. Ulubiona maskotka

Pomocne może okazać się wyposażenie dziecka w ulubioną maskotkę, która da mu oparcie i pozytywne emocje w nowej sytuacji.

11. Pożegnanie w przedszkolu

Warto, aby pożegnanie z dzieckiem pierwszego dnia w przedszkolu odbyło się ciepło i czule, ale sprawnie i bez niepotrzebnego przedłużania. Dobrze jest zapewnić dziecko o tym, że odbierzemy je, ustalając konkretny moment w ciągu dnia, na przykład po obiedzie lub po podwieczorku. Trzeba zapewnić dziecko, że na ten czas opiekę przejmuje pani wychowawczyni, zwana ciocią, do której w każdej sytuacji dziecko może się zwrócić.

Przygotowania do pójścia do przedszkola

Dobrze jest, aby przygotowania do tego ważnego dnia, jakim jest pójście dziecka do przedszkola, rozłożyć w czasie. Przyszły przedszkolak na spokojnie będzie mógł oswoić się z tą informacją. Warto zaznaczyć, że doświadczenia, które zdobywa dziecko w środowisku rodzinnym, podczas wspólnych przygotowań do przedszkola, w dużym stopniu wpływają na proces adaptacyjny do nowego środowiska przedszkolnego.

Aby pomóc dziecku w adaptacji w pierwszych dniach w przedszkolu, dobrze jest okazać mu zrozumienie, zwłaszcza w chwilach zmęczenia, rozdrażnienia, niepokojów i innych emocji. Może być to wynikiem utraty poczucia bezpieczeństwa, nowości, nadmiaru wrażeń oraz zmian. Trzeba pamiętać, że przyszły przedszkolak potrzebuje czasu, aby na nowo uporządkować swój świat.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

  ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

 • Standardowe mleko modyfikowane. Co znajduje się w mleku dla niemowląt?

  Kiedy dziecko jest zdrowe, nie ma alergii i większych problemów z trawieniem, można podawać mu tzw. standardowe mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Takie preparaty mają na rynku status tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ich skład jest regulowany prawem i ściśle nadzorowany. Dlaczego jednak takie mleko jest nazywane modyfikowanym i na czym te modyfikacje polegają? Jednym z głównych składników mleka modyfikowanego jest mleko krowie. Mleko krowie różni się od ludzkiego pod wieloma względami. Zawartość podstawowych składników odżywczych – tłuszczu, białka i węglowodanów – jest inna w każdym z nich.

 • Aspirator do nosa — jak używać ręcznego, a jak elektrycznego?

  U noworodków i niemowląt katar może stanowić znaczące zagrożenie, ponieważ dzieci do ok. 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Występująca u najmłodszych zalegająca wydzielina w nosku powstrzymuje oddychanie, jedzenie i picie. Dodatkowo nieusunięta wydzielina może prowadzić do powikłań w postaci stanów zapalnych w obrębie oka, ucha, oskrzeli lub płuc, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Z pomocą przychodzą aspiratory do nosa, które można stosować u dzieci już od chwili narodzin. Są prostą, wygodną i bezpieczną metodą usuwania zalegającej wydzieliny u maluszka.

 • Wymioty u dziecka – przyczyny i skutki. Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

  Ostatnio obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do przychodni i szpitali z silnymi wymiotami. U dzieci wywoływane są one zwykle przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, a także przez błędy dietetyczne. Co ma zrobić rodzic, gdy dziecko wymiotuje? Podpowiadamy.

 • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

  Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

  Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij