Dziecko wraz z mamą pierwszego dnia w przedszkolu, stoją przed budynkiem przedszkola i żegnają się
Anna Ościłowska

Jak przygotować dziecko do pierwszych dni w przedszkolu? 11 sprawdzonych sposobów

W jaki sposób pomóc dziecku w przygotowaniach do pójścia do przedszkola? Poznaj 11 sprawdzonych porad eksperta DOZ.pl, dotyczących tego, jak ułatwić dziecku rozpoczęcie nowego etapu w życiu i sprawić, by było ono naprawdę szczęśliwym przedszkolakiem. 

Pójście dziecka do przedszkola to ważne wydarzenie zarówno dla samego dziecka, jak również dla całej rodziny. Ten wyjątkowy czas może być dobrym i ciekawym przeżyciem dla dziecka, jak również pięknym wspomnieniem z dzieciństwa, dlatego warto, aby rodzice odpowiednio przygotowali się i swoją pociechę na tę chwilę.

Wskazówki dla rodziców przygotowujących dziecko do pierwszych dni w przedszkolu:

1. Emocje rodziców

To naturalne, że rodzice będą doświadczać różnych emocji związanych z sytuacją, jaką jest pójście ich dziecka do przedszkola. Emocje te wiążą się z obawami czy dziecko poradzi sobie bez rodziców, czy samo się ubierze, zje, załatwi potrzeby fizjologiczne. Należy pamiętać, że nastawienie dorosłych przekłada się bowiem na nastawienie dziecka do nowej sytuacji i zmian, jakie go czekają. Jeśli rodzice uwierzą w możliwości i umiejętności swojego dziecka, wówczas przyszłemu przedszkolakowi będzie łatwiej przeżyć tę zmianę.

2. Opowieści o przedszkolu

Ciekawym pomysłem jest opowiadanie dziecku o przedszkolu pozytywnie, jako o miejscu, w którym może interesująco spędzić czas z innymi dziećmi, podczas gdy rodzice będą w pracy.

Warto zapewnić dziecko, że zostanie przez opiekunów odebrane oraz spędzi popołudnie w rodzinnym gronie. Istotne jest również, aby zaznajomić dziecko, jak dokładnie będzie wyglądał jego dzień w przedszkolu, szczególnie ten pierwszy.

Można przećwiczyć sytuację, w której dziecko będzie się przedstawiało, czyli jak ma na imię, ile ma lat, co lubi robić. Dobrze jest zaangażować w zabawę osoby z rodziny. Dodatkowym atutem będzie podkreślenie faktu, że dziecko pozna nowe koleżanki i kolegów, z którymi będzie mogło bawić się w przedszkolu. Istotne jest, aby rodzic odpowiedział na wszystkie pytania zadane przez dziecko, wówczas przyszły przedszkolak poczuje się bezpieczniej.

3. Wspólne czytanie książek o tematyce przedszkolnej

Dostępne na rynku książki i opowiadania z pięknymi ilustracjami mogą w ciekawy i miły sposób wprowadzić dziecko do świata przedszkola, dlatego warto skorzystać z literatury na temat adaptacji przedszkolnej i czytać je wspólnie z pociechą.

4. Zabawy w przedszkole

Wykorzystując domowe pluszaki można zachęcić dziecko do zabawy w przedszkole. Zadaniem osoby dorosłej będzie wykreowanie sytuacji, które wzbudzą uśmiech na twarzy dziecka oraz rozładują napięcie, aby zmniejszyć lęk towarzyszący przyszłemu przedszkolakowi. W trakcie zabawy można również dowiedzieć się o wyobrażeniach dziecka na temat przedszkola, a w razie konieczności skorygować ten obraz.

5. Zajęcia adaptacyjne

Jeśli dane przedszkole organizuje zajęcia adaptacyjne, to warto z nich skorzystać. Jeśli takich zajęć nie ma w ofercie, wówczas najlepiej wybrać się z dzieckiem wcześniej do przedszkola, aby oswoiło się ono z tym miejscem należy wówczas pokazać dziecko sale, opowiedzieć co robią dzieci, a także przedstawić nauczyciela. Należy również poinformować pociechę, że pierwszego dnia wychowawczyni oprowadzi dzieci, aby mogły zaznajomić się ze wszystkimi pomieszczeniami w przedszkolu, takimi jak toaleta, sale, szatnia, gdyż to ułatwi dziecku poruszanie się w placówce.

6. Rytm dnia

Przed pójściem do przedszkola dobrze jest, aby stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do panującego w przedszkolu, czyli ustalić o odpowiedniej porze na przykład posiłki, drzemki, zabawy.

Dodatkowo, dobrym sposobem jest wspominanie w ciągu dnia, co o danej porze robią dzieci w przedszkolu. To pozwoli łatwiej wejść dziecku w nowy rytm i będzie stopniowo oswajało jego psychikę z wyzwaniem, jakim jest zostanie przedszkolakiem.

7. Samodzielność

Wdrażając dziecko do przedszkola, warto przygotowywać go do samodzielności poprzez na przykład wspólne siadanie do posiłku z rodziną, dawanie przyszłemu przedszkolakowi więcej czasu przy ubieraniu, udzielając pomocnych wskazówek czy podejmowanie prób samodzielnego jedzenia. Należy doceniać osiągnięcia rozwojowe dziecka i przejawy samodzielności, dając tym samym wyraz naszego uznania i podnosząc poczucie wartości u najmłodszych.  

8. Poczucie obowiązku

Aby pomóc dziecku wejść w nowe środowisko przedszkolne konieczne staje się wprowadzanie u przyszłych przedszkolaków, jeszcze w domu, różnych obowiązków dostosowanych do wieku dziecka, jak na przykład porządkowanie klocków i zabawek czy odnoszenie talerzyka po zjedzeniu. Zadania te będą kształtować u dziecka poczucie obowiązku, wytrwałości oraz pomogą w przyswojeniu zasad panujących w nowym środowisku, jakim jest przedszkole.

9. Wspólna wyprawka do przedszkola

Warto zaproponować przyszłemu przedszkolakowi aktywny udział w przygotowaniach, kupując wspólnie z nim piżamkę, buty czy ubranka. Z pewnością sprawi to dziecku dużą przyjemność. Będzie to również informacja dla dziecka, że pójście do przedszkola staje się rzeczywistością.

10. Ulubiona maskotka

Pomocne może okazać się wyposażenie dziecka w ulubioną maskotkę, która da mu oparcie i pozytywne emocje w nowej sytuacji.

11. Pożegnanie w przedszkolu

Warto, aby pożegnanie z dzieckiem pierwszego dnia w przedszkolu odbyło się ciepło i czule, ale sprawnie i bez niepotrzebnego przedłużania. Dobrze jest zapewnić dziecko o tym, że odbierzemy je, ustalając konkretny moment w ciągu dnia, na przykład po obiedzie lub po podwieczorku. Trzeba zapewnić dziecko, że na ten czas opiekę przejmuje pani wychowawczyni, zwana ciocią, do której w każdej sytuacji dziecko może się zwrócić.

Przygotowania do pójścia do przedszkola

Dobrze jest, aby przygotowania do tego ważnego dnia, jakim jest pójście dziecka do przedszkola, rozłożyć w czasie. Przyszły przedszkolak na spokojnie będzie mógł oswoić się z tą informacją. Warto zaznaczyć, że doświadczenia, które zdobywa dziecko w środowisku rodzinnym, podczas wspólnych przygotowań do przedszkola, w dużym stopniu wpływają na proces adaptacyjny do nowego środowiska przedszkolnego.

Aby pomóc dziecku w adaptacji w pierwszych dniach w przedszkolu, dobrze jest okazać mu zrozumienie, zwłaszcza w chwilach zmęczenia, rozdrażnienia, niepokojów i innych emocji. Może być to wynikiem utraty poczucia bezpieczeństwa, nowości, nadmiaru wrażeń oraz zmian. Trzeba pamiętać, że przyszły przedszkolak potrzebuje czasu, aby na nowo uporządkować swój świat.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij