Nowa terapia pozwoli wyleczyć HIV?
Katarzyna Szulik

Nowa terapia pozwoli wyleczyć HIV?

Choć obecnie medyczny świat skupia się przede wszystkim na walce z koronawirusem, wciąż nie udało się wygrać z wieloma innymi drobnoustrojami, które sieją zdrowotne spustoszenie na całym świecie. Jednym z groźniejszych przeciwników nadal pozostaje wirus HIV, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Choć dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, AIDS obecnie uznać można za chorobę przewlekłą, z którą można żyć względnie dobrze i długo, zwalczenie samego wirusa pozostaje niedoścignionym celem. Czy nowa terapia da nadzieję chorym?

Trzeci wyleczony na świecie?

Jak dotąd, trwale wyleczyć z wirusa HIV wywołującego AIDS udało się zaledwie dwie osoby na całym świecie, co jednak wynikało z bardzo specyficznych uwarunkowań zdrowotnych. Wspomniane terapie były kombinacją kilku strategii związanych z dodatkowymi schorzeniami posiadanymi przez pacjenta, które należało zastosować w celu ratowania jego życia. Pozbycie się wirusa z organizmu w tym wypadku było więc poniekąd skutkiem ubocznym leczenia. 

Przypadek, o którym mowa jest inny. Dotyczy on mężczyzny z HIV pochodzącego z Brazylii, który przez niemal rok otrzymywał standardową terapię antyretrowirusową, równocześnie regularnie przyjmując witaminę B3. W marcu 2019 r. przerwał terapię i od tamtej pory w jego krwi nie wykryto śladu wirusa ani jego przeciwciał. 

Taki obrót spraw zaskoczył naukowców, przynosząc nie tylko nadzieję, ale również sceptycyzm wobec rzekomego, nagłego wyzdrowienia. Jak podkreślają lekarze, od chwili stwierdzenia braku wirusa w organizmie mężczyzny minęło zbyt mało czasu, by można było mówić o wyzdrowieniu. 

Intensywne uderzenie w wirusa HIV

Jeśli jednak pacjent pozostanie zdrowy, byłby trzecią osobą na świecie, u której udało się osiągnąć długotrwałą remisję choroby oraz pierwszą, u której było to możliwe bez przeszczepu szpiku kostnego i transplantacji komórek macierzystych. Jak informują naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo, którzy nadzorowali leczenie mężczyzny, 36–latek rozpoczął standardowe leczenie na HIV w dwa miesiące po postawieniu diagnozy, w październiku 2012 r. We wrześniu 2015 roku stał się jednym z pięciu uczestników eksperymentalnego programu terapeutycznego i jedynym, u którego zaobserwowano pozytywne rezultaty leczenia. Polegało ono na dodaniu do ich standardowej terapii kombinacji trzech dodatkowych leków: maraviroku, który uniemożliwia wirusowi wniknięcie do komórek, dolugetaviru o działaniu antyretrowirusowym oraz witaminy B pod postacią nikotynamidu. Dodatek tego ostatniego miałby, przynajmniej w teorii, uszkodzić komórki wióra, by w razie wybudzenia uległy samozniszczeniu lub stały się bardziej wrażliwe na immunoterapię. 

Intensywna terapia antyretrowirusowa trwała 48 tygodni, po których pacjenci na kolejne trzy lata powrócili do standardowej terapii antyretrowirusowej, by następnie całkowicie jej zaprzestać. U czterech z nich wirus bardzo szybko się odrodził, ale pacjent z Sao Paulo pozostaje od niego wolny już od ponad roku. Wykonywane testy nie wykazały obecności wirusa w jego krwi nawet na poziomie komórkowym. Co ciekawe, mężczyzn był jedynym, u którego w trakcie intensywnej terapii antywirusowej wykryto obecność wirusa we krwi i to dwukrotnie. 

Powiązane produkty

Terapia ratująca życie

Osoby zakażone wirusem HIV standardowo przyjmują leki antyretrowirusowe, które zapobiegają replikacji wirusa w ciele i chronią przed jego najcięższymi konsekwencjami zdrowotnymi, a ponadto niemal do zera minimalizują ryzyko zakażenia nim innych, w tym partnerów seksualnych. Ochronę dają jedynie leki – jeśli pacjent przestanie je przyjmować, infekcja może się odrodzić i zaatakować z pełną siłą. Właśnie ta zdolność do błyskawicznej regeneracji czyni z wirusa HIV tak groźnego przeciwnika. 

Konieczne dalsze badania

Jeśli ozdrowienie pacjenta z Sao Paulo się potwierdzi, przed medycznym światem otwiera się nowa szansa na całkowite wyleczenie osób zarażonych wirusem HIV. Póki co jednak, pełną wiedzę na temat tego przypadku mają wyłącznie lekarze z Brazylii, więc dla uwiarygodnienia ich tez konieczne byłoby zrewidowanie przypadku przez innych specjalistów. 

Lekarze muszą również być pewni co do tego, kiedy pacjent faktycznie przestał przyjmować leki antyretrowirusowe i w jakim momencie rozpoczął terapię. W tym wypadku kluczowe znaczenie ma to, ile czasu upłynęło od zakażenia do rozpoczęcia leczenia, ponieważ wcześniejsze badania wykazywały, że zrobienie tego szybko znacząco zwiększa szanse na trwałe pozbycie się wirusa z organizmu na drodze terapii antyretrowirusowej. Obecnie naukowcy bazują wyłącznie na deklaracjach pacjenta, który podejrzewa, że do zakażenia doszło w czerwcu 2012 r., a w grudniu tego samego roku rozpoczął leczenie. 

  1. J. Coen, An intriguing-but far from proven-HIV cure in the São Paulo Patient, "sciencemag.org" [online], https://www.sciencemag.org/news/2020/07/intriguing–far–proven–hiv–cure–s–o–paulo–patient, [dostęp:] 09.07.2020 r. 
  2. M. Marchione, Doctors say experimental treatment may have rid man of HIV, "apnews.com" [online], https://apnews.com/32171d5b5edb3babe25ba6edc4b505d6, [dostęp:] 09.07.2020 r. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij