Karmienie dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia
Ewa Nowacka-Polka

Karmienie dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia

Przyjmowanie pokarmu to jeden z podstawowych warunków prawidłowego rozwoju noworodka. Karmienie dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia wymaga pewnej wprawy i wiedzy na temat samej wady oraz metod ułatwiających tę czynność i korzystnie wpływających na dalszy przebieg wady.

Rozszczep wargi lub podniebienia to wada wrodzona spowodowana nieprawidłowym połączeniem obu stron twarzy podczas rozwoju płodowego. Rodzice dzieci urodzonych z tą wadą miewają często wiele obaw dotyczących pielęgnacji swoich pociech. Najwięcej z nich dotyczy najważniejszej, obok oddychania, czynności jaką jest przyjmowanie pokarmu przez noworodka. 

Karmienie dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia jest tym bardziej utrudnione, im większy jest zakres rozszczepu. U dzieci z rozszczepem wargi w większości przypadków możliwe jest karmienie dziecka piersią. Kluczem do sukcesu jest dobranie optymalnej pozycji w czasie karmienia, tak aby do buzi dziecka nie dostawało się powietrze. Dziecko z rozległym rozszczepem wargi i podniebienia nie może być karmione piersią. Otwarte połączenie jamy ustnej z jamą nosową sprawia, że dziecko nie umie ssać piersi mimo zachowanego odruchu ssania. Noworodki te nie mogą wytworzyć podciśnienia koniecznego do wyssania pokarmu, a więc dziecko nie tyle nie umie, ile nie może ssać. Przy podejmowaniu prób karmienia piersią istnieje także niebezpieczeństwo uduszenia dziecka - jeśli pierś wypełni otwór jamy ustnej i jamy nosowej uniemożliwiając tym samym dostanie się powietrza do dróg oddechowych. Jeśli pokarm z piersi wydostaje się dużym strumieniem do jamy ustnej dziecka może spłynąć nie tylko do przełyku, ale również do krtani, tchawicy i dalej do płuc. Następstwem tego może być zachłystowe zapalenie płuc lub ropień płuc. Na oddziałach noworodków, dzieci z rozległym rozszczepem podniebienia początkowo są karmione za pomocą sondy, dzięki czemu odpowiednia ilość pokarmu dostaje się bezpośrednio do żołądka. Następnie należy stopniowo próbować karmić dziecko butelką z pokarmem ściągniętym od matki- pod warunkiem, że jest ona zdrowa. Do tego należy używać indywidualnie dobranych smoczków.

Do karmienia dzieci z rozszczepem przeznaczone są specjalne smoczki. Jeśli smoczek nie ma wykonanych fabrycznie otworków, należy zrobić w nim kilka małych dziurek w miejscu oddalonym od rozszczepu. Dzięki temu po przechyleniu butelki pokarm powinien wypływać „szybkimi kroplami” i nie wpadać do jamy nosowej. Błędem jest wykonywanie jednego dużego otworu w smoczku, gdyż wtedy mleko zalewa jamę ustną dziecka, co może doprowadzić do zachłyśnięcia niemowlęcia. Ważne jest także ułożenie dziecka w czasie karmienia przez smoczek z butelki. Matka powinna trzymać niemowlę prawie pionowo, lekko tylko skośnie i przez cały czas patrzeć na buzię dziecka, czy przełyka pokarm i czy się nie krztusi. Dzięki sile grawitacji pokarm nie będzie dostawał się do nosa, a dziecko nie będzie się krztusić.

Butelka z mlekiem powinna być trzymana skośnie, a w miarę zmniejszania się ilości mleka w butelce coraz bardziej pionowo, aby dziecko nie łykało powietrza. Należy także pamiętać o tym, aby pokarm nie wlewał się do buzi w zbyt dużej ilości, gdyż może to utrudniać dziecku oddychanie. Jeżeli mleko przedostaje się przez nos, trzeba przerwać karmienie, wyjąć smoczek z buzi i poczekać, aż dziecko przełknie mleko znajdujące się w jamie ustnej. Nie powinno się zmuszać niemowlęcia do karmienia, jeżeli ono płacze i wzbrania się przed wkładaniem smoczka do buzi. Trzeba odczekać, aż się uspokoi i wtedy wznowić próbę podawania pokarmu. Najczęściej dzieci z rozszczepem wysysają jednorazowo mniejsze porcje mleka niż ich rówieśnicy bez rozszczepu, dlatego dzieci z tą wadą należy karmić częściej. 

U dzieci, u których szczelina rozszczepu podniebienia jest szeroka, karmienie przez smoczek ułatwia aparat ortodontyczny tzw. płytka podniebienna, wykonywana indywidualnie dla każdego dziecka. Płytka znacznie ułatwia nam karmienie i wpływa korzystnie na rozwój, wzrost i kształtowanie się rozszczepionej szczęki. Jej zastosowanie nie tylko czyni karmienie łatwiejszym i bezpieczniejszym, ale jest także rodzajem wczesnego leczenia ortodontycznego. Płytka włożona do jamy ustnej dziecka pokrywa podniebienie i wał dziąsłowy zasłaniając szczelinę rozszczepu i w ten sposób oddzielając jamę nosową od jamy ustnej. W czasie karmienia smoczek opiera się na płytce, a pokarm ze smoczka spływa do gardła. Zastosowanie płytki podniebiennej pozwala wyeliminować karmienie przez sondę. Dziecko powinno nosić płytkę nie tylko do karmienia, ale właściwie przez całą dobę. Jest to o tyle istotne, ponieważ w czasie jej nieobecności w jamie ustnej język wciska się w szczelinę rozszczepu, uniemożliwiając tym samym wzrastanie szczęki i zmniejszanie się otworu podniebienia. Owa płytka powinna być zdejmowana tylko do jej umycia. W pierwszych dniach stosowania płytki matka powinna po karmieniu zaglądać do jamy ustnej dziecka i sprawdzać czy nie ma uszkodzeń błony śluzowej w postaci otarć. Jeśli takie zmiany występują, nie należy zakładać płytki, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortodonty prowadzącego leczenie, w celu dopasowania płytki.

Rodzice dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia zaraz po porodzie powinni skonsultować  się z zespołem specjalistów opiekujących się ich dzieckiem, w celu opracowania indywidualnych zaleceń opieki nad ich maluchem. Jest to bardzo istotne ponieważ poprawnie wykonywane karmienie dziecka z tą wadą, zapewnia nie tylko jego prawidłowy rozwój, ale także może korzystnie wpływać na proces kształtowania się szczęki.

Chcesz wiedzieć więcej? Polecamy artykuły:

Przedszkolak z rozszczepem wargi lub podniebienia – jak rozwija się mowa po operacji rozszczepu?

Dziecko z rozszczepem wargi lub podniebienia w szkole – na co warto zwrócić uwagę?

Rozszczep wargi i podniebienia u malucha. Leczenie ortodontyczne i operacyjne – poradnik dla rodziców

Problem rozszczepu wargi i podniebienia - przyczyny, rodzaje i leczenie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) – przyczyny, objawy i leczenie

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) nazywane również chorobą Bechterewa to przewlekły, postępujący proces zapalny, swoim zasięgiem zazwyczaj obejmujący stawy krzyżowo–biodrowe, drobne stawy i więzadła kręgosłupa oraz pierścienie włókniste krążków międzykręgowych (tzw. dysków). Jego głównym objawem jest uciążliwy ból i sztywność kręgosłupa. Częstość występowania ZZSK w populacji ogólnej szacuje się na 0,1–1,4%.

 • Jak zadbać o serce w młodym wieku?

  Powszechnie wiadomo, że bez względu na to, o jakich schorzeniach byśmy nie mówili, to lepiej jest im zapobiegać niż leczyć. Te znane od starożytności słowa (łac. morbum evitare quam curare facilius est), przypisywane Hipokratesowi oznaczają, że profilaktyka (w tym przypadku chorób układu krążenia) jest łatwiejszym, skuteczniejszym i tańszym rozwiązaniem, niż usuwanie skutków chorób, którym nie udało się zapobiec. Na to, w jak dobrym lub w jak złym stanie jest lub będzie nasze serce pracujemy całe życie, dlatego profilaktykę i dbałość o nie powinniśmy rozpocząć od jak najmłodszych lat.

 • Ból łydki – przyczyny

  Ból łydek to dolegliwość, która występuje u wielu osób. Z jednej strony może być objawem stanów łagodnych (jak np. zmęczenie nóg), a z drugiej poważnych chorób o ciężkim i niebezpiecznym dla życia przebiegu. Ból bez względu na umiejscowienie jest objawem subiektywnym i mało swoistym. Niekiedy bywa nagły, silny, innym razem stopniowo narastający, ćmiący. Może być zarówno obrazem procesu toczącego się miejscowo, tzn. może dotyczyć wszystkich struktur znajdujących się w łydce (m.in. mięśni i naczyń), ale także może być objawem ogólnoustrojowych zaburzeń (np. w przypadku niedoboru m.in. magnezu).

 • Zapalenie torebki stawowej

  Zapalenie torebki stawowej to patologiczny stan dotyczący najczęściej dużych stawów, do których możemy zaliczyć: staw barkowy, łokciowy, kolanowy oraz biodrowy. Do głównych objawów towarzyszących temu schorzeniu należy zaliczyć m.in. ból stawu objętego chorobą oraz ograniczenie jego ruchomości.

 • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

  Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij