Karmienie dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia
Ewa Nowacka-Polka

Karmienie dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia

Przyjmowanie pokarmu to jeden z podstawowych warunków prawidłowego rozwoju noworodka. Karmienie dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia wymaga pewnej wprawy i wiedzy na temat samej wady oraz metod ułatwiających tę czynność i korzystnie wpływających na dalszy przebieg wady.

Rozszczep wargi lub podniebienia to wada wrodzona spowodowana nieprawidłowym połączeniem obu stron twarzy podczas rozwoju płodowego. Rodzice dzieci urodzonych z tą wadą miewają często wiele obaw dotyczących pielęgnacji swoich pociech. Najwięcej z nich dotyczy najważniejszej, obok oddychania, czynności jaką jest przyjmowanie pokarmu przez noworodka. 

Karmienie dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia jest tym bardziej utrudnione, im większy jest zakres rozszczepu. U dzieci z rozszczepem wargi w większości przypadków możliwe jest karmienie dziecka piersią. Kluczem do sukcesu jest dobranie optymalnej pozycji w czasie karmienia, tak aby do buzi dziecka nie dostawało się powietrze. Dziecko z rozległym rozszczepem wargi i podniebienia nie może być karmione piersią. Otwarte połączenie jamy ustnej z jamą nosową sprawia, że dziecko nie umie ssać piersi mimo zachowanego odruchu ssania. Noworodki te nie mogą wytworzyć podciśnienia koniecznego do wyssania pokarmu, a więc dziecko nie tyle nie umie, ile nie może ssać. Przy podejmowaniu prób karmienia piersią istnieje także niebezpieczeństwo uduszenia dziecka - jeśli pierś wypełni otwór jamy ustnej i jamy nosowej uniemożliwiając tym samym dostanie się powietrza do dróg oddechowych. Jeśli pokarm z piersi wydostaje się dużym strumieniem do jamy ustnej dziecka może spłynąć nie tylko do przełyku, ale również do krtani, tchawicy i dalej do płuc. Następstwem tego może być zachłystowe zapalenie płuc lub ropień płuc. Na oddziałach noworodków, dzieci z rozległym rozszczepem podniebienia początkowo są karmione za pomocą sondy, dzięki czemu odpowiednia ilość pokarmu dostaje się bezpośrednio do żołądka. Następnie należy stopniowo próbować karmić dziecko butelką z pokarmem ściągniętym od matki- pod warunkiem, że jest ona zdrowa. Do tego należy używać indywidualnie dobranych smoczków.

Do karmienia dzieci z rozszczepem przeznaczone są specjalne smoczki. Jeśli smoczek nie ma wykonanych fabrycznie otworków, należy zrobić w nim kilka małych dziurek w miejscu oddalonym od rozszczepu. Dzięki temu po przechyleniu butelki pokarm powinien wypływać „szybkimi kroplami” i nie wpadać do jamy nosowej. Błędem jest wykonywanie jednego dużego otworu w smoczku, gdyż wtedy mleko zalewa jamę ustną dziecka, co może doprowadzić do zachłyśnięcia niemowlęcia. Ważne jest także ułożenie dziecka w czasie karmienia przez smoczek z butelki. Matka powinna trzymać niemowlę prawie pionowo, lekko tylko skośnie i przez cały czas patrzeć na buzię dziecka, czy przełyka pokarm i czy się nie krztusi. Dzięki sile grawitacji pokarm nie będzie dostawał się do nosa, a dziecko nie będzie się krztusić.

Butelka z mlekiem powinna być trzymana skośnie, a w miarę zmniejszania się ilości mleka w butelce coraz bardziej pionowo, aby dziecko nie łykało powietrza. Należy także pamiętać o tym, aby pokarm nie wlewał się do buzi w zbyt dużej ilości, gdyż może to utrudniać dziecku oddychanie. Jeżeli mleko przedostaje się przez nos, trzeba przerwać karmienie, wyjąć smoczek z buzi i poczekać, aż dziecko przełknie mleko znajdujące się w jamie ustnej. Nie powinno się zmuszać niemowlęcia do karmienia, jeżeli ono płacze i wzbrania się przed wkładaniem smoczka do buzi. Trzeba odczekać, aż się uspokoi i wtedy wznowić próbę podawania pokarmu. Najczęściej dzieci z rozszczepem wysysają jednorazowo mniejsze porcje mleka niż ich rówieśnicy bez rozszczepu, dlatego dzieci z tą wadą należy karmić częściej. 

U dzieci, u których szczelina rozszczepu podniebienia jest szeroka, karmienie przez smoczek ułatwia aparat ortodontyczny tzw. płytka podniebienna, wykonywana indywidualnie dla każdego dziecka. Płytka znacznie ułatwia nam karmienie i wpływa korzystnie na rozwój, wzrost i kształtowanie się rozszczepionej szczęki. Jej zastosowanie nie tylko czyni karmienie łatwiejszym i bezpieczniejszym, ale jest także rodzajem wczesnego leczenia ortodontycznego. Płytka włożona do jamy ustnej dziecka pokrywa podniebienie i wał dziąsłowy zasłaniając szczelinę rozszczepu i w ten sposób oddzielając jamę nosową od jamy ustnej. W czasie karmienia smoczek opiera się na płytce, a pokarm ze smoczka spływa do gardła. Zastosowanie płytki podniebiennej pozwala wyeliminować karmienie przez sondę. Dziecko powinno nosić płytkę nie tylko do karmienia, ale właściwie przez całą dobę. Jest to o tyle istotne, ponieważ w czasie jej nieobecności w jamie ustnej język wciska się w szczelinę rozszczepu, uniemożliwiając tym samym wzrastanie szczęki i zmniejszanie się otworu podniebienia. Owa płytka powinna być zdejmowana tylko do jej umycia. W pierwszych dniach stosowania płytki matka powinna po karmieniu zaglądać do jamy ustnej dziecka i sprawdzać czy nie ma uszkodzeń błony śluzowej w postaci otarć. Jeśli takie zmiany występują, nie należy zakładać płytki, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortodonty prowadzącego leczenie, w celu dopasowania płytki.

Rodzice dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia zaraz po porodzie powinni skonsultować  się z zespołem specjalistów opiekujących się ich dzieckiem, w celu opracowania indywidualnych zaleceń opieki nad ich maluchem. Jest to bardzo istotne ponieważ poprawnie wykonywane karmienie dziecka z tą wadą, zapewnia nie tylko jego prawidłowy rozwój, ale także może korzystnie wpływać na proces kształtowania się szczęki.

Chcesz wiedzieć więcej? Polecamy artykuły:

Przedszkolak z rozszczepem wargi lub podniebienia – jak rozwija się mowa po operacji rozszczepu?

Dziecko z rozszczepem wargi lub podniebienia w szkole – na co warto zwrócić uwagę?

Rozszczep wargi i podniebienia u malucha. Leczenie ortodontyczne i operacyjne – poradnik dla rodziców

Problem rozszczepu wargi i podniebienia - przyczyny, rodzaje i leczenie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Czy glukometr może być dobrym prezentem?

  Szukając prezentu dla diabetyka, warto pomyśleć o glukometrze. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które przede wszystkim umożliwia codzienną samokontrolę poziomu cukru. Glukometry różnią się między sobą kolorem, wielkością wyświetlacza, ale przede wszystkim rodzajem i liczbą dodatkowych funkcji. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać potrzebom i stylowi życia osoby, którą chcemy obdarować, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

 • Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) – przyczyny, objawy i leczenie

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) nazywane również chorobą Bechterewa to przewlekły, postępujący proces zapalny, swoim zasięgiem zazwyczaj obejmujący stawy krzyżowo–biodrowe, drobne stawy i więzadła kręgosłupa oraz pierścienie włókniste krążków międzykręgowych (tzw. dysków). Jego głównym objawem jest uciążliwy ból i sztywność kręgosłupa. Częstość występowania ZZSK w populacji ogólnej szacuje się na 0,1–1,4%.

 • Ból łydki – przyczyny

  Ból łydek to dolegliwość, która występuje u wielu osób. Z jednej strony może być objawem stanów łagodnych (jak np. zmęczenie nóg), a z drugiej poważnych chorób o ciężkim i niebezpiecznym dla życia przebiegu. Ból bez względu na umiejscowienie jest objawem subiektywnym i mało swoistym. Niekiedy bywa nagły, silny, innym razem stopniowo narastający, ćmiący. Może być zarówno obrazem procesu toczącego się miejscowo, tzn. może dotyczyć wszystkich struktur znajdujących się w łydce (m.in. mięśni i naczyń), ale także może być objawem ogólnoustrojowych zaburzeń (np. w przypadku niedoboru m.in. magnezu).

 • Zapalenie torebki stawowej

  Zapalenie torebki stawowej to patologiczny stan dotyczący najczęściej dużych stawów, do których możemy zaliczyć: staw barkowy, łokciowy, kolanowy oraz biodrowy. Do głównych objawów towarzyszących temu schorzeniu należy zaliczyć m.in. ból stawu objętego chorobą oraz ograniczenie jego ruchomości.

 • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

  Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij