Zapalenie torebki stawowej
Ewa Nowacka-Polka

Zapalenie torebki stawowej

Zapalenie torebki stawowej to patologiczny stan dotyczący najczęściej dużych stawów, do których możemy zaliczyć: staw barkowy, łokciowy, kolanowy oraz biodrowy. Do głównych objawów towarzyszących temu schorzeniu należy zaliczyć m.in. ból stawu objętego chorobą oraz ograniczenie jego ruchomości.

Anatomia

Torebka stawowa (łac. capsula articularis) łączy końce/powierzchnie stawowe kości, tworząc jednocześnie osłonę stawu, która odgranicza go od otoczenia.

Składa się z dwóch warstw:

  • zewnętrznej, mocniejszej włóknistej (nazywaną błoną włóknistą łac. membrana fibrosa)
  • wewnętrznej maziowej (cienkiej i delikatnej, nazywanej błoną maziową łac. membrana synovialis)

Błona włóknista zbudowana jest głównie z mocnych pęczków włókien łącznotkankowych. W różnych stawach, a nawet w różnych miejscach tego samego stawu, błona ta ma różną grubość. Torebki włókniste różnią się też znacznie stopniem napięcia w jednych stawach torebka jest bardziej luźna, pozwalając na znaczną ruchomość kości w stawie, a w innych jest silnie napięta tak, że hamuje ruchy kości wchodzących w skład stawu.

Błona maziowa (torebka maziowa) jest miękką, przesuwalną błoną łącznotkankową zawierającą włókna sprężyste i komórki tłuszczowe. Wytwarza maź (jasną ciecz zawierającą wodę, ziarenka tłuszczu oraz mucynę), która wypełnia przestrzeń między kośćmi (jamę stawową). Zmniejsza tym samym tarcie powierzchni kostnych, do którego dochodzi w stawie podczas wykonywania ruchów.

Zapalenie torebki stawowej

Zapalenie torebki stawowej to stan zapalny jednego z głównych elementów składowych stawu. Może ono przebiegać z nadmiernym wydzielaniem płynu surowiczego, prowadzącym do powstania opuchlizny w obrębie stawu i silnego napięcia torebki stawowej. Czasami występuje również pogrubienie/przerost jej warstw oraz powstawanie w jej obrębie zrostów, które mogą prowadzić do ograniczenia ruchomości stawu objętego procesem zapalnym oraz bólu. Jedynie prawidłowa diagnoza i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do pełnego powrotu do zdrowia.

Powiązane produkty

Objawy zapalenia torebki stawowej

W skład objawów zapalenia torebki stawowej wchodzą:

  • ból w obrębie stawu mogący stopniowo narastać,
  • uczucie tarcia lub trzeszczenie stawu podczas ruchów,
  • postępujące ograniczenie ruchomości stawu, a w zaawansowanych przypadkach zesztywnienie i zupełne zniesienie jego funkcji.

Przyczyny zapalenia torebki stawowej

Do stanów, które mogą doprowadzić do zapalenia torebki stawowej lub zwiększają ryzyko jej wystąpienia należy zaliczyć:

  • wcześniejsze, sumujące się urazy stawu (bagatelizowanie/nie leczenie wcześniejszych kontuzji)
  • monotonia ruchowa, a więc powtarzanie określonych ruchów np. podczas pracy zawodowej
  • przebyte operacje w obrębie stawu
  • wyczynowe lub amatorskie lecz bardzo intensywne uprawianie sportu
  • schorzenia ogólnoustrojowe (choroby reumatyczne, choroby metaboliczne w tym: cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, zaburzenia  hormonalne i autoimmunologiczne)

Leczenie zapalenia torebki stawowej

U osób ze zdiagnozowanym zapaleniem torebki stawowej, zaleca się przede wszystkim odciążenie chorego stawu. Ponadto w leczeniu można zastosować:

  • farmakoterapię – szczególnie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a w sytuacji dużych dolegliwości należy rozważyć zastosowanie iniekcji sterydowych podawanych bezpośrednio do bolącego stawu
  • fizykoterapię
  • rehabilitację ruchową – jej rozpoczęcie należy odroczyć do momentu, gdy ból zaczyna ustępować, a zakres ruchów jest nadal ograniczony;
  • w niektórych sytuacjach konieczny może okazać się zabieg operacyjny

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl