Jak dbać o dłonie zimą?
Urszula Krzesiak

Jak dbać o dłonie zimą?

Zadbane dłonie (i paznokcie) to wizytówka każdej eleganckiej kobiety. Dłonie jako jedne z pierwszych zdradzają nasz wiek, styl życia, dietę, czy też rodzaj wykonywanej pracy. Dlatego właśnie dbałość o nie powinna być naszym codziennym obowiązkiem. Tym bardziej, iż pielęgnacja dłoni i paznokci nie wymaga dużego wysiłku i nie zajmuje wiele czasu.

Dłonie i paznokcie narażone są na niszczenie każdego dnia, zwłaszcza wtedy, gdy nasze ręce mają kontakt z wodą i różnego rodzaju detergentami, np. płynem do mycia naczyń, środkami czystości, czy też po prostu zwykłym mydłem. W połączeniu z wodą, zwłaszcza gorącą, sprawiają one, że skóra dłoni staje się szorstka, zaczerwieniona i zaczyna szczypać, a paznokcie ulegają pęknięciu. Najlepszym sposobem na to, by zadbać wielokierunkowo o kondycję dłoni i paznokci jest stosowanie łagodnego środka oczyszczającego, regularne używanie odpowiednio dobranego do potrzeb skóry preparatu pielęgnacyjnego oraz korzystanie z rękawic, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem silnych detergentów w trakcie domowych porządków.

W przypadku produktów pielęgnacyjnych, na rynku kosmetyków drogeryjnych i aptecznych możemy znaleźć szeroki wachlarz preparatów, których działanie uzależnione jest od tego, w jaki sposób chcemy zadziałać na nasze dłonie i jaki czas chcemy na to przeznaczyć.

Kremy do rąk (balsamy)

Do codziennej pielęgnacji podrażnionej skóry najlepszy będzie zwykły, klasyczny krem, gdyż jest to preparat przeznaczony do częstego stosowania. Możemy po niego sięgać wielokrotnie w ciągu dnia, po umyciu rąk, bądź też każdorazowo, gdy czujemy, że skóra naszych rąk jest spierzchnięta, szorstka i wymaga wygładzenia. Najlepszy będzie tu lekki krem nawilżający, również delikatnie natłuszczający, a zimą, z uwagi na niższe temperatury, krem o bardziej bogatym składzie i konsystencji, odżywczy. Swój ulubiony krem (balsam) dobrze jest mieć zawsze pod ręką, czyli w łazience, na nocnym stoliku, w torebce. Przy aplikacji kremu należy również pamiętać o okolicach skórek (stąd też niektóre z nich dedykowane są zarówno dłoniom, jak i paznokciom). Dobry krem do rąk powinien zawierać w składzie witaminy, mocznik, glicerynę roślinną, proteiny mleczne, proteiny jedwabiu, odżywcze oleje (migdałowy, arganowy, kokosowy, z pestek winogron), masło shea, czy też ekstrakty roślinne (np. rumianek).

Do zalet skutecznego kremu do rąk (balsamu) zdecydowanie możemy zaliczyć następujące wyróżniki:

  • zmniejszenie uczucia przesuszenia, szorstkości i ściągnięcia naskórka,
  • wzmocnienie paznokci,
  • poprawienie ich wyglądu,
  • nabłyszczanie oraz zapobieganie rozdwajaniu i łamliwości,
  • szybkość i łatwość wchłaniania się,
  • przyjemny zapach i konsystencja.

Sera do rąk

Serum do rąk intensywnie regeneruje, odżywia i pielęgnuje suchą, spierzchniętą skórę dłoni. Dzięki odpowiednio dobranej kompozycji składników aktywnych chroni ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, nawilża i przywraca elastyczność. Serum wzmacnia skórę i wspomaga proces regeneracji, wygładza, poprawia elastyczność i przywraca napięcie skórze dłoni, a także odbudowuje jej naturalną barierę ochronną. Dodatkowo serum korzystnie wpływa na utrzymanie jędrności skóry dłoni, pomaga chronić ją przed fotostarzeniem oraz redukuje drobne przebarwienia. Serum do rąk może być stosowane okresowo, jako kuracja, lub przez cały rok, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Powiązane produkty

Profesjonalne kuracje (maski) do rąk w postaci rękawiczek

Kolejnym rodzajem produktu dedykowanego skórze rąk jest tzw. jednorazowa kuracja, czyli zabieg do samodzielnego wykonania w domu. Ma on za zadanie nawilżyć i odżywić skórę dłoni, przeciwdziałając tym samym oznakom starzenia. Innowacyjna formuła w postaci rękawiczek nasączonych serum ociepla bowiem dłonie i otwiera pory w skórze, pomagając składnikom aktywnym dotrzeć do głębszych warstw naskórka. Kurację taką stosuje sie na umyte i osuszone dłonie i pozostawia na około pół godziny Po zdjęciu rękawiczek należy wmasować w dłonie nadmiar serum. Nie ma potrzeby ponownego mycia rąk. W celu utrzymania efektu, zabieg należy powtarzać w zależności od potrzeb. Aby wzmocnić działanie kosmetyku, można na wierzch założyć dodatkowo bawełniane rękawice.

Peelingi do rąk

Tego rodzaju kosmetyki delikatnie eksfoliują i wygładzają naskórek, a także niwelują przebarwienia. Kwas hialuronowy i kolagen zawarte zazwyczaj w składzie nawilżają i uelastyczniają skórę dłoni. Peeling idealnie przygotowuje skórę do aplikacji serum lub kremu do rąk. Należy go nakładać na oczyszczoną skórę dłoni i pozostawić na kilka minut. Po upływie wskazanego czasu delikatnie wymasować skórę okrężnymi ruchami i zmyć preparat za pomocą wody. Do niewątpliwych zalet takiego produktu możemy zaliczyć:

  • odnowienie,
  • rozjaśnienie,
  • wygładzenie skóry rąk,
  • usunięcie zrogowaciałego naskórka,
  • regenerację i uelastycznienie,
  • rozjaśnienie skóry,
  • poprawę mikrokrążenia i kolorytu,
  • zmiękczenie skórek i ułatwienie ich usunięcia,
  • zwiększenie wchłanialności i wzmocnienie działania kosmetyków pielęgnacyjnych (np. kremu, balsamu czy sera).

Peeling należy nanieść na wilgotną skórę dłoni, a następnie wmasować. Po tym etapie należy spłukać go wodą i zastosować wybrany kosmetyk pielęgnacyjny.

Jak widzimy, o dłonie możemy zadbać na kilka różnych sposobów. Ważne jest nie tylko stosowanie odpowiednich preparatów drogeryjnych i aptecznych, ale także wcielenie w życie kilku dobrych nawyków, np. sprzątanie, zmywanie naczyń, czy też wykonywanie prac ogrodniczych w gumowych rękawicach. Przy zachowaniu systematyczności w codziennej pielęgnacji, nasze dłonie będą naszą piękną ozdobą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

  • Jak zabezpieczyć pękającą skórę dłoni i ust w zimne dni?

    Jesienią i zimą wiele osób boryka się z problemem pękającej skóry – zwłaszcza na dłoniach i twarzy w okolicach ust. Niska temperatura, wiatr oraz suche powietrze w pomieszczeniach mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Jak skutecznie chronić skórę przed pękaniem i co zrobić, gdy już do tego dojdzie?

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.