Czym jest elektroneurografia i w jakim celu się ją wykonuje?
Anna Posmykiewicz

Czym jest elektroneurografia i w jakim celu się ją wykonuje?

Elektroneurografia (ENG) jest badaniem wykorzystywanym w neurologii i służy ono do oceny funkcji nerwów obwodowych, zarówno czuciowych, jak i ruchowych. A co dokładnie ocenia elektroneurografia? Elektroneurografia ocenia przewodnictwo nerwowe, czyli przewodzenie przez nerwy impulsów nerwowych. Jeśli przewodzenie impulsów nerwowych będzie nieprawidłowe, będzie to świadczyło o tym, że doszło do uszkodzenia konkretnego nerwu czuciowego lub ruchowego.

Jak wygląda badanie elektoneurograficzne?

Badanie elektroneurograficzne jest przeprowadzane w pozycji leżącej, zwykle trwa ono od 30 do 120 minut wszystko zależy od tego, jaka ilość włókien nerwowych będzie w czasie badania oceniana. W czasie przeprowadzania badania ważne jest, aby pacjent był zrelaksowany i odprężony, nie powinien się denerwować. W pomieszczeniu, w którym wykonywane jest badanie, temperatura powinna wynosić nie mniej niż 22 st.C (zwykle jest to 22-26 st.C), zaś temperatura badanej okolicy ciała powinna wynosić około 34 st.C. Jeśli spełnione są te wszystkie warunki, wtedy do skóry pacjenta można przymocować elektrody, które będą odczytywały przewodnictwo nerwowe. Skóra w miejscach, gdzie elektrody będą mocowane, powinna zostać dokładnie odtłuszczona alkoholem, aby elektrody w czasie badania nie odczepiały się, dodatkowo można je przymocować plastrami lub opaskami mocującymi.

Czy do badania należy się specjalnie przygotować?

Tak. W dniu badania, przed samym badaniem, należy dokładnie umyć badaną część ciała wodą z mydłem. Poza tym należy pamiętać o tym, aby w miejscach, gdzie będą mocowane elektrody, nie stosować żadnych kremów, maści i balsamów, które będą utrudniały przymocowanie elektrod (skóra będzie tłusta, elektrody będą się odczepiać). W okresie jesienno-zimowym przed badaniem należy też ogrzać badaną część ciała. Poza tym pacjenci, którzy przyjmują doustne leki przeciwkrzepliwe (między innymi acenokumarol) powinni po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym odstawić je na trzy dni przed badaniem, a zamiast nich w tym czasie stosować heparynę drobnocząsteczkową. Jeśli pacjent stosuje aspirynę, to nie stanowi ona przeciwwskazania do wykonania badania. 

Powiązane produkty

Jakie są wskazania do wykonania badania elektroneurografii?

Wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie neuropatii, czyli zwyrodnienia i uszkodzenia nerwów, w przbiegu której dochodzi do zaburzenia przewodnictwa nerwowego. Taka sytuacja może mieć miejsce między innymi w przypadku zatruć, chorób zakaźnych (np. boreliza), niektórych chorób reumatoidalnych, zespołu cieśni nadgarstka, cukrzycy czy zespołu Guillaina-Barrego. Ponadto elektroneurografia jest wykonywana też w przypadku podejrzenia miastenii. Dzięki elektroneurografii w przypadku tych i innych chorób, w których doszło do uszkodzenia nerwów obwodowych, można obserwować narastanie lub cofanie się objawów uszkodzenia.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania?

Wykonanie elektroneurografii jest przeciwwskazane u pacjentów z rozrusznikiem elektrycznym serca. Zdarza się, że w przypadku niektórych rodzajów rozruszników badanie jest możliwe do wykonania, musi na to jednak wyrazić zgodę lekarz kardiolog prowadzący pacjenta. Poza tym przeciwwskazaniem do badania jest też obecność metalowych zastawek w sercu lub też metalowych struktur w badanej okolicy ciała. Przeciwwskazaniem nie są natomiast elementy tytanowe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl