Czym jest elektroneurografia i w jakim celu się ją wykonuje?
Anna Posmykiewicz

Czym jest elektroneurografia i w jakim celu się ją wykonuje?

Elektroneurografia (ENG) jest badaniem wykorzystywanym w neurologii i służy ono do oceny funkcji nerwów obwodowych, zarówno czuciowych, jak i ruchowych. A co dokładnie ocenia elektroneurografia? Elektroneurografia ocenia przewodnictwo nerwowe, czyli przewodzenie przez nerwy impulsów nerwowych. Jeśli przewodzenie impulsów nerwowych będzie nieprawidłowe, będzie to świadczyło o tym, że doszło do uszkodzenia konkretnego nerwu czuciowego lub ruchowego.

Jak wygląda badanie elektoneurograficzne?

Badanie elektroneurograficzne jest przeprowadzane w pozycji leżącej, zwykle trwa ono od 30 do 120 minut wszystko zależy od tego, jaka ilość włókien nerwowych będzie w czasie badania oceniana. W czasie przeprowadzania badania ważne jest, aby pacjent był zrelaksowany i odprężony, nie powinien się denerwować. W pomieszczeniu, w którym wykonywane jest badanie, temperatura powinna wynosić nie mniej niż 22 st.C (zwykle jest to 22-26 st.C), zaś temperatura badanej okolicy ciała powinna wynosić około 34 st.C. Jeśli spełnione są te wszystkie warunki, wtedy do skóry pacjenta można przymocować elektrody, które będą odczytywały przewodnictwo nerwowe. Skóra w miejscach, gdzie elektrody będą mocowane, powinna zostać dokładnie odtłuszczona alkoholem, aby elektrody w czasie badania nie odczepiały się, dodatkowo można je przymocować plastrami lub opaskami mocującymi.

Czy do badania należy się specjalnie przygotować?

Tak. W dniu badania, przed samym badaniem, należy dokładnie umyć badaną część ciała wodą z mydłem. Poza tym należy pamiętać o tym, aby w miejscach, gdzie będą mocowane elektrody, nie stosować żadnych kremów, maści i balsamów, które będą utrudniały przymocowanie elektrod (skóra będzie tłusta, elektrody będą się odczepiać). W okresie jesienno-zimowym przed badaniem należy też ogrzać badaną część ciała. Poza tym pacjenci, którzy przyjmują doustne leki przeciwkrzepliwe (między innymi acenokumarol) powinni po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym odstawić je na trzy dni przed badaniem, a zamiast nich w tym czasie stosować heparynę drobnocząsteczkową. Jeśli pacjent stosuje aspirynę, to nie stanowi ona przeciwwskazania do wykonania badania. 

Powiązane produkty

Jakie są wskazania do wykonania badania elektroneurografii?

Wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie neuropatii, czyli zwyrodnienia i uszkodzenia nerwów, w przbiegu której dochodzi do zaburzenia przewodnictwa nerwowego. Taka sytuacja może mieć miejsce między innymi w przypadku zatruć, chorób zakaźnych (np. boreliza), niektórych chorób reumatoidalnych, zespołu cieśni nadgarstka, cukrzycy czy zespołu Guillaina-Barrego. Ponadto elektroneurografia jest wykonywana też w przypadku podejrzenia miastenii. Dzięki elektroneurografii w przypadku tych i innych chorób, w których doszło do uszkodzenia nerwów obwodowych, można obserwować narastanie lub cofanie się objawów uszkodzenia.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania?

Wykonanie elektroneurografii jest przeciwwskazane u pacjentów z rozrusznikiem elektrycznym serca. Zdarza się, że w przypadku niektórych rodzajów rozruszników badanie jest możliwe do wykonania, musi na to jednak wyrazić zgodę lekarz kardiolog prowadzący pacjenta. Poza tym przeciwwskazaniem do badania jest też obecność metalowych zastawek w sercu lub też metalowych struktur w badanej okolicy ciała. Przeciwwskazaniem nie są natomiast elementy tytanowe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

    Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

  • Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?

    Rezonans magnetyczny (MRI) głowy to badanie, w którym wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego. Najczęściej MRI głowy zleca się po wypadkach samochodowych i urazach głowy, a także w sytuacji pogłębienia diagnostyki neurologicznej. Główną wadą rezonansu, będącego badaniem refundowanym, jest czas oczekiwania na to prześwietlenie, liczony nawet w miesiącach. 

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

  • Rytm zatokowy: badanie EKG, rytm miarowy, przyspieszony i zwolniony – co to oznacza?

    Rytm zatokowy to podstawowy i prawidłowy rytm pracy serca. Może być niekiedy przyspieszony lub zbyt wolny. Mówi się wtedy o tachykardii lub bradykardii zatokowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij