Czym jest elektroneurografia i w jakim celu się ją wykonuje?
Jak wygląda badanie elektoneurograficzne?
Badanie elektroneurograficzne jest przeprowadzane w pozycji leżącej, zwykle trwa ono od 30 do 120 minut – wszystko zależy od tego, jaka ilość włókien nerwowych będzie w czasie badania oceniana. W czasie przeprowadzania badania ważne jest, aby pacjent był zrelaksowany i odprężony, nie powinien się denerwować. W pomieszczeniu, w którym wykonywane jest badanie, temperatura powinna wynosić nie mniej niż 22 st.C (zwykle jest to 22-26 st.C), zaś temperatura badanej okolicy ciała powinna wynosić około 34 st.C. Jeśli spełnione są te wszystkie warunki, wtedy do skóry pacjenta można przymocować elektrody, które będą odczytywały przewodnictwo nerwowe. Skóra w miejscach, gdzie elektrody będą mocowane, powinna zostać dokładnie odtłuszczona alkoholem, aby elektrody w czasie badania nie odczepiały się, dodatkowo można je przymocować plastrami lub opaskami mocującymi.
Czy do badania należy się specjalnie przygotować?
Tak. W dniu badania, przed samym badaniem, należy dokładnie umyć badaną część ciała wodą z mydłem. Poza tym należy pamiętać o tym, aby w miejscach, gdzie będą mocowane elektrody, nie stosować żadnych kremów, maści i balsamów, które będą utrudniały przymocowanie elektrod (skóra będzie tłusta, elektrody będą się odczepiać). W okresie jesienno-zimowym przed badaniem należy też ogrzać badaną część ciała. Poza tym pacjenci, którzy przyjmują doustne leki przeciwkrzepliwe (między innymi acenokumarol) powinni po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym odstawić je na trzy dni przed badaniem, a zamiast nich w tym czasie stosować heparynę drobnocząsteczkową. Jeśli pacjent stosuje aspirynę, to nie stanowi ona przeciwwskazania do wykonania badania.
Jakie są wskazania do wykonania badania elektroneurografii?
Wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie neuropatii, czyli zwyrodnienia i uszkodzenia nerwów, w przbiegu której dochodzi do zaburzenia przewodnictwa nerwowego. Taka sytuacja może mieć miejsce między innymi w przypadku zatruć, chorób zakaźnych (np. boreliza), niektórych chorób reumatoidalnych, zespołu cieśni nadgarstka, cukrzycy czy zespołu Guillaina-Barrego. Ponadto elektroneurografia jest wykonywana też w przypadku podejrzenia miastenii. Dzięki elektroneurografii w przypadku tych i innych chorób, w których doszło do uszkodzenia nerwów obwodowych, można obserwować narastanie lub cofanie się objawów uszkodzenia.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania?
Wykonanie elektroneurografii jest przeciwwskazane u pacjentów z rozrusznikiem elektrycznym serca. Zdarza się, że w przypadku niektórych rodzajów rozruszników badanie jest możliwe do wykonania, musi na to jednak wyrazić zgodę lekarz kardiolog prowadzący pacjenta. Poza tym przeciwwskazaniem do badania jest też obecność metalowych zastawek w sercu lub też metalowych struktur w badanej okolicy ciała. Przeciwwskazaniem nie są natomiast elementy tytanowe.