kobieta łapie się za brzuch w trakcie biegania
Mateusz Burak

Kolka podczas biegania – jak jej uniknąć? Co robić, gdy nas dopadnie?

Kolka podczas biegania to ostry, przeszywający ból, który nasila się podczas wdechu. Dlaczego się pojawia? Jak sobie radzić z kolką w trakcie biegu? Co warto robić, aby jej uniknąć?

Słowo „kolka” najczęściej wzbudza skojarzenia z przyczyną uporczywego płaczu niemowląt. Może jednak dotyczyć tak samo dorosłych. Wówczas dolegliwości te są odczuwane jako nagle pojawiający się ból okolicy żołądkowo-jelitowej, przepony lub też dróg moczowych. W miarę upływu czasu i ustania aktywności, w trakcie której się pojawił, zaczyna zmniejszać swoje nasilenie.  

Kolka podczas biegania – czym jest, dlaczego się pojawia?

Kolka pojawia się podczas wysiłku fizycznego i ma charakter przeszywającego bólu, który często utrudnia lub nawet uniemożliwia dalsze kontynuowanie podjętej aktywności. Dolegliwości są dość charakterystyczne i ciężko jest je pomylić z czymś innym. Najczęściej nie pojawia się od razu, tylko po kilku minutach od rozpoczęcia wysiłku, szczególnie jeśli przybiera on na intensywności. Co, ważne nasila się podczas pogłębiania wdechu.

Dlaczego łapie nas kolka podczas biegania? Wspomniany wcześniej przeszywający ból pojawia się najczęściej z lewej strony. Jest to związane z przyczynami powstawania kolki. Jedną z hipotez jest to, że w wyniku wysiłku następuje skurcz mięśni gładkich jamy brzusznej. To z kolei doprowadza do wtłoczenia dużej ilości krwi do narządu, jakim jest śledziona. Powiększenie w ten sposób jej rozmiarów generuje dolegliwości w miejscu, w którym się ona znajduje – pod żebrami, po lewej stronie.

Od czego robi się kolka podczas biegania? Wśród innych, możliwych przyczyn wyróżnia się zaburzenia wodno-elektrolitowe, spożycie zbyt obfitego posiłku tuż przed rozpoczęciem wysiłku, zaburzenia ukrwienia przepony, gwałtowny odpływ krwi od niektórych narządów wewnętrznych jak np. żołądek. 

Jak pozbyć się kolki podczas biegania?

Istnieje mnóstwo teorii na temat przyczyn i sposobów pozbywania się kolki. Wśród możliwych rozwiązań podpowiadanych przez specjalistów pojawia się kilka ciekawych i wydaje się, że skutecznych metod walki z tą nieprzyjemną dolegliwością. Z pewnością ryzyko napadu kolki zmniejszymy, unikając spożywania obfitych posiłków minimum 23 godziny przez zaplanowanym wysiłkiem fizycznym. To samo dotyczy picia dużej ilości wody. Nawodnienie powinno odbywać nawet kilkanaście godzin wcześniej. Spożycie obfitej objętości płynów tuż przed aktywnością może mieć podobny rezultat, co zjedzenie zbyt dużego posiłku.

Dysbalans mięśniowy, słaba kondycja fizyczna i brak przygotowania w postaci rozgrzewki to również czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed startem i w miarę możliwości wpłynąć na ich szybką modyfikację.

Kiedy mimo wszystko pojawia się atak kolki podczas biegania, który utrudnia nam kontynuację wysiłku, warto zastosować kilka trików, które być może okażą się pomocne. Przede wszystkim należy zwolnić tempo i wyrównać oddech. Warto pamiętać, aby wdech następował przez nos, a wydech przez usta. Ważne, aby cały czas być w ruchu. Tempo powinno być wolniejsze, ale staramy się unikać przebywania w pozycji statycznej.

Innym sposobem może być próba intensyfikacji pracy przepony poprzez naprzemienne wciąganie i uwydatnianie brzucha. Do kolejnej metody walki z kolką podczas biegania zalicza się próbę rozluźnienia mięśni poprzez odpowiednie ułożenie rąk (np. splecenie przed sobą lub na głowie), pomocne może też okazać się uciskanie ręką miejsca bólu, z większym dociskiem podczas wydechu.

Polecane dla Ciebie

Jak zapobiegać kolce podczas biegania?

Jak już częściowo wspomniano, aby uniknąć kolki podczas biegania należy przede wszystkim odpowiednio się przygotować. Oznacza to, że nie powinniśmy rozpoczynać tej aktywności bez właściwej rozgrzewki, która przygotuje zarówno mięśnie, jak i nasz układ oddechowy, sercowo-naczyniowy do intensywniejszej aktywności niż zwykle. Takie „hartowanie” z pewnością umożliwi przyjemniejszy przebieg wysiłku i zmniejszy ryzyko kontuzji, urazów.

Bardzo ważne jest także stopniowe zwiększanie poziomu trudności, w tym przypadku prędkości biegu (szczególnie u osób początkujących). W innym przypadku może to oznaczać bardzo gwałtowną reakcję organizmu i opisywany wcześniej równie drastyczny odpływ krwi z narządów wewnętrznych, a w efekcie skurcz mięśni gładkich, ból i kolkę.

Warto pomyśleć także o wcześniejszym treningu, który pomoże wzmocnić mięśnie głębokie, poprawić stabilizację i w efekcie również lepiej przygotować organizm do wysiłku, co pomoże uniknąć incydentów związanych z atakiem kolki. 
  1. C. A. Canivet, P. O. Ostergren, A. S. Rosen i in., Infantile colic and the role of trait anxiety during pregnancy in relation to psychosocial and socioeconomic factors, „Scandinavian Journal of Public Health”, nr 33 2005.
  2. J. L. Mole, M. L. Bird, J. W. Fell, The effect of transversus abdominis activation on exercise-related transient abdominal pain, „Journal of Science and Medicine in Sport”, nr 17 2013.
  3. F. C. Dimeo, J. Peters, H. Guderian, Abdominal pain in long distance runners: case report and analysis of the literature, „British Journal of Sports Medicine”, nr 38 2004.
  4. C. P. Desmond, S. K. Roberts, Exercise-related abdominal pain as a manifestation of the median arcuate ligament syndrome, „Scandinavian Journal of Gastroenterology”, nr 39 2004.
  5. R. W. Ter Steege, J. J. Kolkman, Review article: the pathophysiology and management of gastrointestinal symptoms during physical exercise, and the role of splanchnic blood flow, „Alimentary Pharmacology & Therapeutics”, nr 35 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Posiłek potreningowy – czy trzeba go jeść? Co najlepiej jeść po treningu?

    Posiłek potreningowy to jedzenie, które zazwyczaj jest spożywane po to, aby zapewnić organizmowi odpowiednie zasoby energetyczne i składniki odżywcze do prawidłowej regeneracji i rozwoju mięśni. Mogą to być na przykład jogurty, batony energetyczne lub specjalne suplementy diety. Co jeść po treningu na masę, a co podczas redukcji? Kto powinien uzupełniać „węgle” w trakcie treningu?  

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij