Kobieta trzyma w garści leki
Ewelina Sochacka

Dlaczego antydepresanty powodują odrętwienie emocjonalne? Nowe badanie

Naukowcy z Anglii przeprowadzili badanie, podczas którego starali się określić, dlaczego antydepresanty z grupy SSRI powodują odrętwienie emocjonalne (dotyczące nawet 60% pacjentów zażywających te leki). Do jakich wniosków doszli?

  1. Leki przeciwdepresyjne jako przyczyna „emocjonalnego otępienia”
  2. Leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI – jak działają?
  3. Jakie wnioski płyną z badania?

Leki przeciwdepresyjne jako przyczyna „emocjonalnego otępienia”

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii zbadali wpływ stosowanych przewlekle leków przeciwdepresyjnych z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), a dokładniej escitalopramu, na funkcje poznawcze u zdrowych ochotników. Badaczy interesowały szczególnie tzw. gorące i chłodne procesy poznawcze, w tym uczenie się przez wzmacnianie. W badaniu przeprowadzonym w okresie od maja 2020 do października 2021 roku wzięło udział 66 ochotników dopasowanych pod względem wieku, płci czy IQ – 32 z nich otrzymywało 20 mg escitalopramu, a 34 placebo przez co najmniej 21 dni. Po tym czasie badani wypełnili kwestionariusze (oceniali m.in. objawy depresyjne, stany lękowe, impulsywność, kompulsywność oraz cechy osobowości), wykonano też testy neuropsychologiczne i oznaczenie escitalopramu w surowicy.

Badanie wykazało, że uczestnicy stali się mniej wrażliwi na pozytywne i negatywne informacje zwrotne. Tymczasem teoria wzmocnienia to ważna koncepcja behawiorystyczna, która opisuje proces uczenia się na podstawie skutków zachowań (informacji pochodzących ze środowiska fizycznego i społecznego). Zespół badawczy odkrył, że uczestnicy przyjmujący escitalopram rzadziej korzystali z pozytywnych i negatywnych informacji zwrotnych podczas nauki danego im zadania w porównaniu z uczestnikami zażywającymi placebo. Sugeruje to, że lek wpłynął na ich wrażliwość na nagrody i zdolność do odpowiedniego reagowania. Tłumaczy to, dlaczego leczenie lekami z grupy SSRI często powoduje tzw. odrętwienie emocjonalne.

Dowiedz się, jak zbadać poziom serotoniny w organizmie – sprawdź na DOZ.pl

Leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI – jak działają?

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), do których należą: citalopram, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna i sertralina, hamują transport serotoniny (neuroprzekaźnika odgrywającego istotną rolę w regulacji nastroju, emocji i zachowania) z powrotem do komórek nerwowych. Tym samym jej poziom w mózgu wzrasta. Leki te są stosowane w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, zaburzeń odżywiania i innych zaburzeń psychicznych związanych z dysregulacją poziomu serotoniny w mózgu. SSRI należą do najczęściej stosowanych leków przeciwdepresyjnych.

Niektórzy pacjenci przyjmujący te leki zgłaszają, że czują się otępiali emocjonalnie, nie potrafią odczuwać ani wyrażać emocji. Jedno z badań sugeruje, że dotyczy to 40–60% osób zażywających SSRI. Inne częste skutki uboczne stosowania takich preparatów to m.in. nadmierna senność/bezsenność, utrata/wzrost masy ciała, zaburzenia funkcji seksualnych, zmniejszenie stężenia sodu we krwi.

Powiązane produkty

Jakie wnioski płyną z badania?

Do tej pory większość badań nad selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny dotyczyła jedynie ich krótkotrwałego stosowania, ale w przypadku klinicznego zastosowania w depresji leki te przyjmowane są przez dłuższy czas. Dlatego też badanie naukowców z Uniwersytetu w Cambridge jest tak istotne. Uczeni podkreślają, że ich odkrycia mogą być przydatne dla pacjentów zażywających leki SSRI. Mogą być oni bowiem w pełni świadomi tego, co dzieje się w ich organizmie i dlaczego zachowują się w określony sposób.

Jednocześnie specjaliści wyraźnie zaznaczają, że nie jest to powód do niestosowania leków przeciwdepresyjnych – w wielu przypadkach ratują one życie. W żadnym razie nie można ich też odstawiać bez konsultacji z psychiatrą.
  1. Ch. Langley i in., Chronic escitalopram in healthy volunteers has specific effects on reinforcement sensitivity: a double-blind, placebo-controlled semi-randomised study, „Neuropsychopharmacology” 2023, nr 48, s. 664–670.
  2. K. Cherry, Positive and Negative Reinforcement in Operant Conditioning, [online] https://www.verywellmind.com/what-is-reinforcement-2795414 [dostęp] 05.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij