Nerwica natręctw myślowych – leczenie, objawy i przyczyny
Anna Posmykiewicz

Nerwica natręctw myślowych – leczenie, objawy i przyczyny

Czym jest nerwica natręctw?

Nerwica natręctw jest zaburzeniem psychicznym, które zaliczane jest do zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych ( OCD). Charakteryzuje się ona występowaniem u pacjenta natrętnych myśli (czyli myśli obsesyjnych) lub/i przymusowych zachowań (czyli zachowań kompulsyjnych). W przebiegu nerwicy natręctw chory zatem nie jest w stanie powstrzymać się od obsesyjnego myślenia o niektórych sytuacjach i rzeczach (można wtedy powiedzieć, że jest to nerwica natręctw myślowych) oraz od wykonywania niektórych czynności. 

Według dotychczasowych badań wykazano, że na nerwice natręctw cierpią tak samo często kobiety, jak i mężczyźni. Można ją zdiagnozować zarówno u starszych dzieci i u młodzieży, jak również u osób dorosłych w średnim wieku oraz u pacjentów w wieku podeszłym.

Jak dotąd nie ustalono dokładnie, jakie są przyczyny powstawania nerwicy natręctw. W mechanizmie jej powstawania bierze się pod uwagę zaburzenia w funkcjonowaniu niektórych obszarów naszego mózgu, nieprawidłowe wydzielanie niektórych neuroprzekaźników, jak również zaburzenia sfery psychologicznej. Ponadto przypuszcza się, że w mechanizmie powstawania nerwicy natręctw bierze też udział nadmierny perfekcjonizm niektórych osób oraz prowadzenie bardzo kontrolującego trybu życia. 

Jakie objawy daje nerwica natręctw?

Nerwica natręctw zwykle ma charakter przewlekły, w jej przebiegu zdarzają się zarówno okresy zaostrzenia, jak i okresy remisji, kiedy pacjent czuje się dobrze i w jego zachowaniu nie ma żadnych zaburzeń. Zdarza się też, choć bardzo rzadko, że u niektórych pacjentów początek nerwicy natręctw zaczyna się w ostry sposób. U pacjenta z nerwicą natręctw obecne są prawie cały czas obsesyjne myśli, mówi się wtedy o nerwicy natręctw myślowych.

Czego najczęściej dotyczą te obsesyjne myśli? Zwykle obsesyjne myśli w przebiegu nerwicy natręctw myślowych związane są ze zdrowiem pacjenta oraz jego najbliższej rodziny, do pacjenta cały czas powracają myśli dotyczące chorób, na które cierpi on lub jego rodzina. Chory myśli też ciągle o tym, jakie ewentualnie choroby mogą go spotkać, pomimo iż jest zdrowy. Obsesyjne myśli mogą też dotyczyć czystości ciała, pacjent odczuwa potrzebę zachowania jego nieskazitelnej wręcz czystości. Ponadto choroby z nerwicą natręctw myślowych cały czas zastanawia się czy na pewno wszystko zrobił, np. czy dokładnie zamknął drzwi, czy wyłączył pralkę, czy dokładnie poskładał wszystkie ubrania. Obsesyjne myśli często również mogą dotyczyć religii, własnego życia, seksu. Pacjent chory na nerwice natręctw musi też borykać się z kompulsjami, czyli z czynnościami, które są przez niego wykonywane w celu zapobiegnięcia jakiemuś wydarzeniu, które miałoby się wydarzyć, jeśli dana czynność nie zostałaby przez pacjenta wykonana.

Pacjent może ciągle myć ręce, zamykać drzwi, przestawiać niektóre przedmioty. Wykonanie takiej czynności przynosi choremu uspokojenie na bardzo krótką chwile, dlatego też po krótkim czasie chory musi daną czynność powtórzyć i wykonać ją od nowa. Należy pamiętać, że osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi zdają sobie sprawę z irracjonalności swoich myśli i zachowań, jednak z powodu silnego lęku nie mogą się powstrzymać i muszą te czynności ciągle wykonywać i powtarzać. U pacjenta z nerwicą natręctw objawy są tak bardzo nasilone, że uniemożliwiają choremu codzienne normalne funkcjonowanie. Chory nie może wykonywać w normalny sposób codziennych obowiązków w domu i pracy, bowiem jego umysł cały czas pochłaniają obsesyjne myśli i nie może on skupić się na niczym innym, zaś cały czas powtarzane czynności uniemożliwiają wykonywanie czegoś innego, tym bardziej, że czynności te bardzo często pochłaniają choremu bardzo dużo czasu. Zdarza się bowiem, że mycie rak czy przekładanie książek zajmuje chorym pół dnia, a sprawdzanie czy okna lub drzwi zostały na pewno zamknięte nie pozwala na wyjście z domu i zajęcie się czymś innym. 

Polecane dla Ciebie

Jak leczy się nerwice natręctw?

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jest leczeniem skojarzonym i musi obejmować w tym samym czasie leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię. W farmakoterapii nerwicy natręctw najczęściej wykorzystywane są leki należące do grupy leków będących inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny.

Czasami stosowane są też leki należące do grupy neuroleptyków. Tak naprawdę jednak większą role od środków farmakologicznych w przypadku nerwicy natręctw odgrywa właściwie prowadzona psychoterapia. Najlepsze efekty obserwuje się u tych pacjentów, u których prowadzona jest regularnie terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia behawioralna skupiona na technice ekspozycji i powstrzymywania reakcji.

Należy jednak pamiętać o tym, że leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych zwykle trwa długo, pacjent musi być poddawany regularnej psychoterapii, musi też pamiętać o regularnym zażywaniu leków. Tylko wytrwałość zarówno pacjenta, jak i jego lekarza prowadzącego, może przyczynić się do sukcesu i wyleczenia pacjenta z uciążliwego zaburzenia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Jaki jest prawidłowy kolor moczu?

    Oddawanie moczu jest naturalną potrzebą, którą realizujemy kilka razy dziennie. Kolor moczu może być także wyznacznikiem stanu naszego zdrowia, rodzaju spożywanych leków oraz składu naszej diety. Co więc może oznaczać zmiana jego barwy?

  • Odma opłucnowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Odmą opłucnową nazywamy obecność powietrza w jamie opłucnej, która spowodowana jest uszkodzeniem płuca lub klatki piersiowej. Czy ten stan zawsze jest niebezpieczny dla życia? Z jakimi objawami się wiąże?

  • Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

    Krwawienie z odbytu jest najczęściej objawem schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, nieswoiste zapalenie jelit, wrzody i rak jelita grubego. Zwykle krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym, w wodzie w muszli klozetowej lub w stolcu. Ważne jest, aby w momencie zauważenia problemu skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, która rozwija się w organizmie.

  • Czy można od urodzenia nie czuć bólu? Co to jest analgezja?

    Ból jest wpisany w ludzkie istnienie. Wbrew pozorom to zjawisko pozytywne, ponieważ informuje nas o zagrożeniach zdrowia, a nawet życia. Jednakże są ludzie, którzy nie są zdolni do odczuwania bólu, cierpią bowiem na analgezję wrodzoną.

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij