Postaci z bajek z zaburzeniami psychicznymi.
Weronika Babiec

10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  1. Syndrom sztokholmski w bajkach Disneya
  2. Król Lew i zaburzenia osobowości
  3. Kapitan Hak i zespół stresu pourazowego
  4. Elsa i zaburzenia lękowe
  5. Pinokio i jego wieczne kłamstwa
  6. Arielka i kompulsyjne zbieranie rzeczy
  7. Depresja Kłapouchego
  8. Syndrom Piotrusia Pana
  9. Meg z Herkulesa z borderline

Syndrom sztokholmski w bajkach Disneya

Roszpunka z popularnej bajki pt. „Zaplątani” od samego początku boryka się z różnego rodzaju problemami. Jako dziecko została porwana przez swoją matkę, która zamknęła ją w wieży i odizolowała od świata zewnętrznego. Roszpunka nie wie, jak wygląda rzeczywistość, nie ma kontaktu z nikim innym oprócz matki. Takie zachowanie rodzica to wyrządzanie dziecku ogromnej krzywdy i w realnym świecie byłoby uznane za przemoc psychiczną.

Roszpunka natomiast nie widzi w tym nic złego, jest przekonana, że matka troszczy się o nią i nawet gdy ma możliwość „wyjść do świata”, waha się i nie wie, czy powinna to zrobić. Właśnie z tego powodu jej postać odzwierciedla osobę cierpiącą na syndrom sztokholmski, który polega m.in. na stworzeniu więzi ze swoimi porywaczami, na próbie rozumienia ich, uczucia empatii wobec nich, próbie zaprzyjaźnienia się z nimi czy nawet zakochania się.

Drugim przykładem postaci, która może przejawiać objawy syndromu sztokholmskiego, jest postać Belli z bajki „Piękna i Bestia”. Bella w zamian za uwolnienie swojego ojca zostaje zmuszona do zamieszkania w domu Bestii. Choć początkowo boi się Bestii, to z czasem zaczyna dostrzegać w nim ludzkie cechy, współczuć mu, troszczyć się o niego i zaprzyjaźniać z nim. Gdy Bestia pozwala Belli odwiedzić ojca, Bella zyskuje możliwość ucieczki, ale nie decyduje się na powrót do domu. Po odwiedzinach u ojca powraca do pałacu Bestii. To również typowy objaw syndromu sztokholmskiego – ofiary nawet jeśli mają możliwość ucieczki, nie decydują się na nią, ponieważ zaczynają odczuwać więź emocjonalną z porywaczem.

Król Lew i zaburzenia osobowości

W kultowej bajce „Król Lew” mamy z kolei do czynienia z zaburzeniami osobowości. Skaza cierpi na socjopatię i narcystyczne zaburzenie osobowości. W pogoni za władzą zabija swojego brata i usiłuje zamordować swojego bratanka.

Powiązane produkty

Kapitan Hak i zespół stresu pourazowego

Kapitan Hak z bajki „Piotruś Pan” przedstawiony jest jako postać, która w przeszłości doświadczyła traumatycznego wydarzenia, jakim była utrata ręki. Nieustannie nawiedzają go nieprzyjemne wspomnienia, wywołują w nim lęki, stany nadpobudliwości i niepokoju. Zazwyczaj emocje te pojawiają się, gdy Kapitan Hak napotyka sytuacje przypominające traumatyczne wydarzenie.

Takie objawy mogą wskazywać na zespół stresu pourazowego u Kapitana Haka, czyli PTSD. To zaburzenie rozwija się na skutek jakiegoś traumatycznego doświadczenia i objawia się właśnie flashbackami, czyli nieustannym powracaniem do traumatycznej sytuacji i odczuwaniem tak silnych emocji, jakby wydarzenie to znowu miało miejsce.

Elsa i zaburzenia lękowe

Elsa, czyli postać z „Krainy Lodu”, urodziła się z magicznymi mocami, nad którymi nie potrafiła zapanować jako dziecko. Przez to całe swoje życie spędziła w odosobnieniu z obawy przed tym, że w wyniku utraty kontroli nad swoimi mocami skrzywdzi inne osoby. Izolowała się nawet od swojej siostry. Unikała sytuacji, w których ucieczka byłaby niemożliwa.

Z czasem Elsa zaczęła również przejawiać objawy nadmiernej podejrzliwości wobec innych. Obawiała się, że wszyscy są jej wrogami, że chcą skrzywdzić ją lub jej bliskich. Nie ufała innym i nie chciała angażować się w żadne relacje. Objawy te mogą wskazywać na agorafobię i paranoję.

Pinokio i jego wieczne kłamstwa

Pinokio i jego rosnący nos to humorystyczna postać znana prawie każdemu dziecku. Można jednak sądzić, że Pinokio był kompulsywnym kłamcą. Kłamstwo wykorzystywał do zaspokojenia swoich potrzeb czy też w celu uniknięcia kary. Kłamał impulsywnie i z czasem przestał panować nad tym, co mówi. To wszystko sprawia, że zdaniem niektórych psychologów mógłby zostać uznany za patologicznego kłamcę, który wymaga specjalistycznej pomocy.

Arielka i kompulsyjne zbieranie rzeczy

Ariel z „Małej Syrenki” była znana z kolekcjonowania ludzkich przedmiotów w swojej grocie. Cechowało ją silne pragnienie posiadania tych artefaktów. Jej obsesyjna fascynacja ludzkimi przedmiotami i kompulsywne zbieranie mogą wskazywać na brak możliwości kontrolowania myśli lub zachowań, co jest typowe dla zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

PREPARATY NA STRES

WITAMINY I MINERAŁY

NA ENERGIĘ I POPRAWĘ NASTROJU

Depresja Kłapouchego

Postać Kłapouchego na pierwszy rzut oka przypomina melancholijnego i spokojnego osobnika. Kłapouchy wycofuje się z relacji z innymi, niechętnie podejmuje jakiekolwiek aktywności, nic nie sprawia mu radości, nie ma energii ani motywacji do działania, nic go nie interesuje, jest nieustannie smutny i ospały. Takie objawy obserwowane u ludzi to typowe symptomy depresji.

Mówiąc o zaburzeniach i chorobach psychicznych, można również przytoczyć postać Kubusia Puchatka, znanego z objadania się nawet pomimo uczucia sytości. Taki wzorzec zachowania jest objawem zaburzeń odżywiania z napadami objadania się.

Syndrom Piotrusia Pana

Syndrom Piotrusia Pana opisuje charakterystyczny typ osób, które – podobnie jak bajkowy Piotruś Pan – nie chcą dorosnąć. U ludzi z syndromem Piotrusia Pana zauważa się takie cechy, jak niechęć do bycia dorosłym, unikanie odpowiedzialności, brak stabilności życiowej, nadmierna potrzeba zabawy oraz przygód.

Meg z Herkulesa z borderline

W bajce „Herkules” mogliśmy poznać Meg, która przejawiała objawy zaburzenia osobowości typu borderline. Meg charakteryzowały niestabilne relacje z innymi osobami. Najpierw była lojalna wobec jednej osoby, niedługo później już wobec kogoś innego. Raz była radosna i pewna siebie, raz smutna i złośliwa. Meg podejmowała również szereg impulsywnych decyzji, nie przejmując się konsekwencjami swoich działań. Zachowywała się podobnie jak osoby z zaburzeniami osobowości borderline.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zaburzenia lękowe – objawy, przyczyny, leczenie

    Szacuje się, że na zaburzenia lękowe cierpi około 15-20 proc. osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Ten rodzaj zaburzeń częściej dotyczy kobiet, niemniej jednak dotyka również mężczyzn. Jakie są objawy zaburzeń lękowych? Jak sobie z nimi radzić i jak wygląda leczenie?

  • Borderline – czym charakteryzuje się osobowość borderline? Jak leczy się zaburzenia osobowości typu borderline?

    Osobowość borderline, znana także jako osobowość z pogranicza, to zaburzenie charakteryzujące się zmiennym obrazem samego siebie, silnymi wahaniami nastroju oraz bardzo emocjonalnymi związkami interpersonalnymi, które wynikają z silnego strachu przed odrzuceniem lub wręcz przeciwnie – ze strachu przed całkowitym zatracaniem się w drugiej osobie. Przyczyny wykształcania się tego rodzaju zaburzenia osobowości nie zostały dotychczas wystarczająco zbadane, choć uważa się, że odpowiadają za nie pewne czynniki genetyczne. Zaburzenia osobowości typu borderline dotyczą około 2–3% społeczeństwa i występują częściej u kobiet. 

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • ADHD wieku dorosłego – jak sprawdzić, czy masz? Jakie są objawy?

    Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, inaczej nazywany zespołem hiperkinetycznym, jest zaburzeniem charakteryzującym się stałymi wzorcami zachowań. Wzorce te składają się na trzy główne objawy: trudności z utrzymaniem skupienia uwagi, problemy z kontrolą impulsywności oraz nadmierna aktywność ruchowa. Jest to zaburzenie, które najczęściej kojarzy się z okresem dzieciństwa (szczyt rozpoznań ADHD przypada na 7. rok życia). Jednakże występowanie ADHD nie jest ograniczone tylko do dzieci. W rzeczywistości wielu dorosłych również zmaga się z tym stanem. Jak sprawdzić występowanie ADHD u osoby dorosłej? Jak sobie z nim radzić?

  • Paranoja indukowana (Folie a deux) – na czym polega zaburzenie psychiczne znane z filmu „Joker 2”?

    Wszystko wskazuje na to, że fabuła powstającego filmu „Joker 2" zbudowana zostanie wokół zaburzenia zwanego paranoją indukowaną (folie a deux). Znajomość objawów i charakterystyki tej przypadłości pozwala przewidzieć, o czym będzie opowiadała kontynuacja kinowego przeboju z 2019 roku. 

  • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

  • Stres i depresja u matki mogą utrudniać rozwój poznawczy dziecka

    Ciąża dla kobiety to wydarzenie emocjonalne, niosące za sobą spory bagaż przeżyć, z którym kobieta nie zawsze sobie radzi. Jednak, jak pokazują najnowsze badania naukowe, depresja i stany lękowe w ciąży mogą mieć negatywny wpływ zarówno na płód, jak i na całe przyszłe życie dziecka.

  • Zaburzenia odżywiania – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

    Zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych, chorób i groźnych powikłań, dlatego nie należy ich bagatelizować. Jakie zaburzenia odżywiania występują najczęściej? Jak je rozpoznać i leczyć? W jaki sposób pomóc osobie, która ma przejawia problemy z odżywianiem? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl