Matka w depresji i bawiące się dziecko
Arkadiusz Dąbek

Stres i depresja u matki mogą utrudniać rozwój poznawczy dziecka

Ciąża dla kobiety to wydarzenie emocjonalne, niosące za sobą spory bagaż przeżyć, z którym kobieta nie zawsze sobie radzi. Jednak, jak pokazują najnowsze badania naukowe, depresja i stany lękowe w ciąży mogą mieć negatywny wpływ zarówno na płód, jak i na całe przyszłe życie dziecka.

Naukowcy ze szpitala pediatrycznego w Waszyngtonie (USA) przeprowadzili badania, z których wynika, że zaburzenia nastroju oraz zaburzenia lękowe u matek wpływają na strukturę mózgu płodów i są związane z występowaniem zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Jest to kolejny dowód na to, jak istotne jest wsparcie zdrowia psychicznego kobiet w ciąży.

Stan psychiczny matki a rozwój dziecka

Depresja, stany lękowe związane ze stresem czy nerwica u kobiet ciężarnych wpływają nie tylko na samopoczucie i zdrowie matki, ale także na dziecko – mogą zaburzać jego rozwój emocjonalny i poznawczy. Naukowcy z Children's National Hospital w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili nowe badania, które potwierdziły ten fakt. Ponadto udowodnili, że zaburzenia nastroju i zaburzenia nerwicowe w okresie poporodowym mogą wpływać negatywnie na relacje matkadziecko i umiejętności samoregulacyjne niemowlęcia.

W badaniach wzięło udział 97 kobiet i ich dzieci (maluchy badano w łonie matki oraz gdy osiągnęły wiek 18 miesięcy). Aby określić poziom napięcia emocjonalnego u kobiet, naukowcy wykorzystali kwestionariusze samospisowe. U płodów ocenie podlegały struktura mózgu oraz poziom kreatyniny i choliny mierzone za pomocą protonowej spektroskopii rezonansu magnetycznego, a u półtorarocznych dzieci oceniano rozwój układu nerwowego za pomocą skali neurorozwojowej Bayleya.

Depresja w ciąży – przyczyny i objawy

Szacuje się, że na depresję może cierpieć aż 1015% ciężarnych, a tylko 20% z nich otrzymuje właściwe leczenie. Ciąża stanowi duże obciążenie biologiczne, ale także emocjonalno-społeczne, może być więc źródłem ogromnego stresu i lęku.

Na depresję mogą zapaść kobiety, które przed zajściem w ciążę leczyły się z powodu wystąpienia epizodu depresyjnego, ale również te, które nigdy wcześniej nie cierpiały na zaburzenia nastroju.

Przyczyn takiego stanu może być wiele, od zaburzeń hormonalnych, przez uwarunkowania biologiczne po czynniki psychologiczne, np. problemy rodzinne.

Powiązane produkty

Objawy depresji u kobiety w ciąży

•    obniżenie nastroju, smutek, brak energii, niezdolność do odczuwania przyjemności,
•    zaburzenia snu (
bezsenność lub wręcz przeciwnie – nadmierna senność),
•    uczucie wyczerpania, zmęczenia, braku sił,
•    trudności z podejmowaniem decyzji, niska samoocena,
•    zaniechanie prenatalnej opieki medycznej,
•    działania na niekorzyść płodu, np.
próby wywołania poronienia, zażywanie substancji psychoaktywnych,
•    lęk wolnopłynący,
•    brak apetytu lub nadmierne łaknienie,
•    myśli i próby samobójcze.

Depresja oraz zaburzenia lękowo-nerwicowe w okresie ciąży mogą prowadzić do utraty ciąży, przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Stres matki a struktura mózgu jej dziecka

W badaniach przeprowadzonych w Children's National Hospital wykazano, że prenatalna ekspozycja matki na stres niesie za sobą trwałe konsekwencje dla rozwoju mózgu dziecka. W badaniu MRI u dzieci mam z wysokim poziomem napięcia emocjonalnego zauważono m.in. wzrost objętości mózgu (np. ciała migdałowatego, hipokampu, móżdżku i istoty szarej), mierzono także gyryfikację, czyli kształtowanie się bruzd i zakrętów kory mózgowej. Badania 18-miesięcznych dzieci uwidoczniły natomiast zaburzenia neurorozwojowe (m.in. opóźniony rozwój mowy, zaburzenia poznawcze, zaburzenia rozwoju motorycznego).

Badanie jest ważne, ponieważ zwraca uwagę, że opieka prenatalna i okołoporodowa powinna obejmować nie tylko pomoc stricte medyczną, ale także psychologiczną. Depresja, zaburzenia lękowe, nadmierny stres są często występującym problemem u ciężarnych (największe ich ryzyko występuje w II i III trymestrze ciąży), a właściwe wsparcie i leczenie mogą pomóc nie tylko przyszłym mamom, ale mogą także ograniczyć ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych u ich dzieci.

  1. M. Urban-Kowalczyk, Leczenie objawów depresyjnych u kobiet w ciąży – opcje terapeutyczne, „Psychiatria po Dyplomie” 2017, nr 1.
  2. Y. Wu, K. M. Espinosa, S. D. Barnett i in., Association of elevated maternal psychological distress, altered fetal brain, and offspring cognitive and social-emotional outcomes at 18 months, „JAMA Network” 2022, nr 5(4).
  3. Stress, anxiety and depression during pregnancy may hinder toddler’s cognitive development, „eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/news-releases/951075, [dostęp:] 05.05.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij