Syndrom sztokholmski - ofiara
Weronika Grzywna

Syndrom sztokholmski – na czym polega?

Syndrom sztokholmski to pojęcie znane z kryminałów, ale także często przewijające się w mediach. Co właściwie oznacza ten termin i w jakich sytuacjach ofiara staje się niejako przywiązana do swojego kata i oprawcy, do którego teoretycznie powinna pałać nienawiścią?

Syndrom sztokholmski definiowany jest jako stan psychiczny, w którym ofiara przywiązuje się do swojego oprawcy. Termin ten powstał w 1973 roku w związku z nietypowym zachowaniem zakładników przetrzymywanych w jednym ze sztokholmskich banków. Czym jest i jak leczyć syndrom sztokholmski?

Na czym polega syndrom sztokholmski?

Syndrom sztokholmski to stan psychiczny odnoszący się do relacji ofiara-kat. W jego przebiegu obserwuje się przede wszystkim odczuwanie empatii, solidarności i zrozumienia w stosunku do swojego oprawcy. Przez psychologów syndrom sztokholmski uznawany jest za nieświadomy mechanizm ochronny, który pozwala ofiarom przetrwać w trudnych warunkach, w jakich się znalazły. Najczęściej diagnozowany jest on u:

 • ofiar porwań, gwałtów, a także przemocy fizycznej i psychicznej,
 • członków sekt,
 • osób porwanych,
 • osób więzionych,
 • zakładników,
 • jeńców wojennych.
Ponadto syndrom sztokholmski coraz częściej obserwowany jest także w środowisku zawodowym, rodzinnym czy też w związkach.

Dlaczego syndrom sztokholmski tak się nazywa?

Co zapoczątkowało syndrom sztokholmski? Historia syndromu sztokholmskiego ma związek z wydarzeniami z dnia 23 sierpnia 1973 roku. Do jednego z głównych oddziałów Kreditbanken w centrum Sztokholmu wszedł wówczas zamaskowany mężczyzna, który oddał z karabinu maszynowego serię strzałów i kazał pracownikom położyć się na podłodze. Napastnik m.in. żądał, aby dołączył do niego niejaki Clark Olofsson, który przebywał aktualnie w więzieniu. Po spełnieniu warunków napastnika zakładnicy byli przetrzymywani łącznie przez 6 dni w siedzibie banku i już przez ten krótki czas u niektórych z nich zaobserwowane zostały objawy syndromu nazwanego później syndromem sztokholmskim.

Zakładnicy podczas składania zeznań zeznawali w obronie napastników i uważali, że cała sytuacja jest winą policji. Jedna z kobiet, Kristin Enmark, która była zakładniczką napastników, mówiła, że ma do swoich oprawców zaufanie. Podczas przetrzymywania w siedzibie banku, kobieta... zaręczyła się nawet z jednym ze swoich porywaczy. Inny zakładnik z kolei założył fundację charytatywną, która miała na celu zebrać środki finansowe na opłacenie adwokatów napastników.

W wyniku tych wydarzeń Nils Bejerot, szwedzki psycholog i kryminolog, po raz pierwszy w historii użył określenia syndrom sztokholmski.

Czym jest paranoja indukowana i jakie są jej objawy? Sprawdź na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jakie są objawy syndromu sztokholmskiego?

Zdaniem naukowców, aby wytworzył się syndrom sztokholmski, konieczne jest wystąpienie następujących okoliczności:

 • brak możliwości ucieczki lub przekonanie o jej braku,
 • izolacja od innych osób,
 • odruchy życzliwości napastnika,
 • poczucie zagrożenia ze strony kata.

Ofiara doświadczająca syndromu sztokholmskiego:

 • zaprzecza, że jest krzywdzona,
 • bagatelizuje zachowania swojego oprawcy,
 • stara się tłumaczyć, usprawiedliwiać i racjonalizować zachowania oprawcy zarówno przed innymi, jak i przed sobą,
 • ukrywa dowody wskazujące na niekorzyść oprawcy,
 • odmawia składania zeznań przeciwko swemu oprawcy,
 • odczuwa pozytywne emocje wobec oprawcy,
 • niekiedy uważa, że zasługuje na to, co ją spotkało,
 • jest niezdolna do ucieczki,
 • negatywnie reaguje na osoby, które chcą udzielić jej pomocy.

Syndrom sztokholmski w związku

Z syndromem sztokholmskim możemy również mieć do czynienia w małżeństwie czy w związku. Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy wobec jednego z partnerów druga osoba stosuje przemoc fizyczną, psychiczną lub seksualną bądź dopuszcza się nieustannych zdrad. Ofiara będąca w toksycznym związku z kolei usprawiedliwia zachowania partnera, stara się tłumaczyć jego postępowanie. Izoluje się od innych osób, staje się całkowicie zależna od partnera i jednocześnie niezdolna do zakończenia toksycznej relacji.

Syndrom sztokholmski w pracy

Syndrom sztokholmski w środowisku pracy objawia się silnym przywiązaniem pracownika do miejsca zatrudnienia. Dzieje się tak, pomimo że pracownik jest m.in. poniżany lub nieuprzejmie traktowany. Nierzadko również wobec pracownika doświadczającego syndromu sztokholmskiego stosowany jest mobbing, dyskryminacja lub molestowanie seksualne. Pracownik godzi się na takie traktowanie i bardzo często stara się usprawiedliwiać zachowania swojego „oprawcy”.

Czy syndrom sztokholmski to choroba?

Syndrom sztokholmski nie został zaklasyfikowany w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) ani w Kryteriach Diagnostycznych Zaburzeń Psychicznych (DSM-5), w związku z czym nie jest on uznawany za chorobę. Niemniej jednak jest to poważny stan psychiczny, uznawany za pewnego rodzaju mechanizm obronny, który wymaga specjalistycznej pomocy.

Dowiedz się, na czym polega syndrom paryski. Sprawdź na DOZ.pl

Syndrom sztokholmski – przypadki

Jednym z przypadków syndromu sztokholmskiego jest historia Colleen Stan, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu pt. „Dziewczyna w skrzyni”. W 1977 roku kobieta podróżowała autostopem z Oregano do Kalifornii i została porwana przez Camerona Hookera oraz jego żonę, Janice.

Colleen Stan do 1984 roku była przetrzymywana w domu małżeństwa w Kalifornii. W tym czasie oprawca kobiety stosował wobec niej przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną. W niektóre dni kobieta była zmuszana do przebywania przez 22 godziny na dobę w drewnianej skrzyni, podobnej do trumny.

Zachowanie Colleen Stan zostało zaklasyfikowane jako syndrom sztokholmski, ponieważ kobieta miała kilka możliwości ucieczki, jednak przez wiele lat nie zdecydowała się na uwolnienie od oprawcy. Ofiara ponadto kontaktowała się m.in. ze swoimi bliskimi, jednak nigdy nie przyznała, że została porwana i jest przetrzymywana.

Po 7 latach od porwania, za namową żony Camerona, ofiara uciekła z domu oprawcy, ale jednocześnie zapewniała Janice, że nie zgłosi sprawy na policję. Zachowanie ofiary w stosunku do całej sytuacji i do jej oprawcy jest więc klasycznym przykładem syndromu sztokholmskiego.

Syndrom sztokholmski – leczenie. Jak wyleczyć syndrom sztokholmski?

Leczenie syndromu sztokholmskiego jest skomplikowanym i długotrwałym procesem. Przede wszystkim nie należy stosować presji ani nacisków na osoby doświadczające syndromu. Ogromną rolę odgrywa wsparcie bliskich osób, cierpliwość i zrozumienie.

Jak wyleczyć syndrom sztokholmski? Konieczne jest wdrożenie psychoterapii, a w niektórych przypadkach również leczenia psychiatrycznego. Ofiara w trakcie terapii musi zrozumieć, że jej zachowanie jest patologiczne. Psychoterapia skupia się na nauce adekwatnych mechanizmów radzenia sobie, na powrocie do normalnego funkcjonowania oraz na odzyskaniu kontroli nad własnym życiem.

 1. Carver, J. M. (2014, December 20). Love and Stockholm syndrome: The mystery of loving an abuser, https://counsellingresource.com/therapy/self-help/stockholm, [dostęp:] 20.11.2022.
 2. Grygorczuk, A., Dzierżanowski, K., Kiluk, T. (2009). Mechanizmy psychologiczne występujące w relacji ofiara-sprawa przemocy. Via Medica, tom 6, nr 2, s. 61-65.
 3. Julich, Sh. (2004). Stockholm Syndrome and Child Sexual Abuse. Journal of Child Sexual Abuse, tom 15, nr 3, s. 107-129.
 4. Namnyak, M., Tufton, N., Szekely, R., Toal, M., Worboys, S., Sampson, E. L. (2007). 'Stockholm syndrome’: psychiatric diagnosis or urban myth?. Acta Psychiatrica Scandinavica, tom 117, nr 1, s. 4-11.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białe i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle zaczyna się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50.-60. roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, w owłosionej skórze głowy a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij