Wieża Eiffle'a na tle Sekwany - symbole Paryża
Weronika Grzywna

Syndrom paryski – co to jest, na czym polega?

Wizyta w Paryżu to dla wielu turystów spełnienie odwiecznego marzenia. Niestety, czasem potęgowane przez lata emocje, oczekiwania i wyidealizowane wyobrażenia potrafią odbić się negatywnie na zdrowiu. Przekonały się o tym osoby, które doświadczyły tajemniczego syndromu paryskiego. 

W ciągu każdego roku Paryż odwiedzają miliony turystów. Większość z nich postrzega Paryż jako piękne miasto, ze wspaniałą sztuką i kulturą oraz malowniczymi i romantycznymi uliczkami, które często widzimy w filmach. Niestety rzeczywistość nie zawsze odzwierciedla to wyobrażenie, o czym w szczególności wiedzą osoby cierpiące na syndrom paryski. Czym charakteryzuje się ta zagadkowa przypadłość?

Syndrom paryski – czym jest?

Syndrom paryski został opisany po raz pierwszy w latach 80. XX wieku przez japońskiego psychiatrę Hiroaki Ota. Przebywał on wówczas w jednym z paryskich szpitali, gdzie miał styczność z pacjentami wykazującymi podobne do siebie objawy psychotyczne: halucynacje, urojenia, manię prześladowczą, dezorientację. Zdaniem Oty był to zagadkowy syndrom paryski.

Jak się okazuje, syndrom paryski dotyka turystów, w szczególności tych pochodzących z krajów azjatyckich, w tym przede wszystkim z Japonii. Jako jeden z powodów syndromu paryskiego wymienia się rozczarowanie Paryżem.

Jakie są przyczyny symptomu paryskiego?

W 2012 roku francuskie pismo psychologiczne Nervure” opublikowało artykuł o tajemniczym syndromie paryskim, wymieniając cztery główne przyczyny jego wystąpienia.

Za główną przyczynę wystąpienia syndromu uznaje się wyidealizowany obraz Paryża. W kulturze japońskiej i tak naprawdę w większości filmów, np. Amelia”, czy w serialu Emily w Paryżu” Paryż przedstawiany jest jako zadbane, romantyczne miasto z malowniczymi uliczkami i nastrojowym klimatem. W rzeczywistości jednak turyści przyjeżdżający do Paryża zderzają się z brutalną rzeczywistością i drugą stroną stolicy Francji: bezdomnością, brudnymi i zaniedbanymi ulicami, natarczywymi handlarzami oraz z wysokimi cenami w restauracjach, czy kawiarniach.

Drugą z przyczyn jest bariera językowa, która wynika z ogromnej różnicy między językiem japońskim (oraz innymi językami azjatyckimi) a językiem francuskim, co wywołuje dużą dezorientację wśród turystów.

Kolejną przyczyną syndromu paryskiego mogą być różnice kulturowe. Mianowicie kultura japońska uznawana jest za kulturę o charakterze oficjalnym. Kultura francuska z kolei ma zupełnie inne obyczaje. Przykładowo dla Francuzów pocałunek na ulicy nie jest niczym nadzwyczajnym  stanowi to niejako element ich kultury. Takie zachowanie może jednak wywołać szok kulturowy wśród Japończyków, co przyczyni się do wywołania lub zaostrzenia objawów syndromu paryskiego.

Ostatnim czynnikiem, który może zarówno predysponować do syndromu paryskiego, jak i nasilać jego symptomy jest zmęczenie wywołane podróżą do Francji oraz zwiedzaniem miasta. Podróż nad Sekwanę jest szczególnie uciążliwa dla mieszkańców Dalekiego Wschodu, bowiem lot trwa kilkanaście godzin (większość dobry) i w tym czasie muszą oni zmienić wiele stref czasowych. Przyczynia się to do wywołania tak zwanego jetlagu.

Warto wspomnieć o tym, że mimo tego, że syndrom paryski obserwowany jest głównie u Japończyków, może on wystąpić również u osób innych narodowości. Narażeni są na niego przede wszystkim ci turyści posiadający wyidealizowany obraz Paryża.

Polecane dla Ciebie

Objawy syndromu paryskiego

W przebiegu syndromu paryskiego wskazuje się na występowanie objawów psychosomatycznych. Do głównych symptomów o podłożu psychicznym zalicza się:

 • uczucie niepokoju
 • halucynacje
 • depersonalizację (poczucie oderwania od własnego ciała),
 • derealizację (poczucie funkcjonowania w nierealnej rzeczywistości),
 • manię prześladowczą,
 • urojenia,
 • omamy.

Wśród symptomów somatycznych wymienia się natomiast:

 • duszności,
 • zawroty głowy,
 • szybsze bicie serca,
 • przyspieszony puls,
 • nadmierne pocenie się,
 • wymioty,
 • bóle głowy,
 • drżenie lub sztywnienie mięśni.

Syndrom paryski – prawda czy mit? Czy syndrom paryski istnieje?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy syndrom paryski rzeczywiście istnieje. Nie jest on definiowany jako choroba, problem zdrowotny lub zaburzenie psychiczne, dlatego nie znajdziemy go w żadnej klasyfikacji: ani w DSM-5, ani w ICD-11.

Syndrom paryski jest jednak uznawany za istniejącą dolegliwość, która występuje niezwykle rzadko. Dane statystyczne ambasady Japonii wskazują na to, że na syndrom paryski zapada ok. 20 obywateli, co przy ogromnej liczbie turystów przyjeżdżających co roku do Paryża, okazuje się niewielką liczbą.

Jak uchronić się przed syndromem paryskim?

Przed podróżą do Paryża warto poczytać opinie innych turystów, a także mieszkańców stolicy Francji, po to by zapoznać z rzeczywistym obrazem miasta.

Polecane jest również, aby nastawić się sceptycznie do miasta, bo pozwoli to nam się pozytywnie zaskoczyć, a w razie rzeczywistego rozczarowania nie będziemy go tak mocno odczuwali. 

Należy mieć świadomość, że Paryż przedstawiany w literaturze, filmach, serialach, czy w przewodnikach, a Paryż rzeczywisty mogą się znacząco różnić  podobnie zresztą, jak i każde inne miejsce na świecie.

 1. Hartley D., Vacation That Makes People Mentally Ill, [w:] Psychology Today, dostęp online: https://www.psychologytoday.com/us/blog/machiavellians-gulling-the-rubes/201609/vacations-make-people-mentally-ill
 2. Phelan, J. What is Paris syndrome?, LiveScience, dostęp online: https://www.livescience.com/what-is-paris-syndrome

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • „Urwany film” po spożyciu alkoholu. Co wtedy dzieje się z mózgiem?

  Nadużywanie alkoholu jest związane z wieloma długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Jedną z konsekwencji może być upośledzenie funkcji poznawczych i pamięci. Niektóre osoby po spożyciu alkoholu wykonują różne czynności, nawet złożone zadania, o których potem nie pamiętają. Naukowcy odkryli mechanizm, który jest molekularną podstawą tego zjawiska i mają nadzieję, że lepsze zrozumienie problemu pozwoli zapobiec wielu negatywnym konsekwencjom.

 • Kim są WWO? Czy jesteś jednym z nich?

  WWO to pojęcie oznaczające osoby wysoko wrażliwe. Pod terminem tym kryje się cała gama cech, które wyróżniają tego typu ludzi, stanowiąc o ich wyjątkowości. Warto wiedzieć, w jaki sposób traktować osoby WWO, aby czuły się komfortowo i mogły w pełni wykorzystywać swój potencjał w pracy, w związkach i innych sferach życia.  

 • Problemy z zaśnięciem – przyczyny, jak sobie radzić?

  Problemy z zaśnięciem to coraz powszechniejsze zjawisko, które może dotyczyć tak naprawdę każdego – niezależnie od wieku, płci czy przynależności etnicznej. Za tym dotkliwym problemem często kryje się bezsenność, ale również szereg zaburzeń zarówno psychicznych, jak i somatycznych. 

 • Perfekcjonizm – czym jest i jak sobie z nim radzić?

  Dzisiejsze czasy kreują nowe modele pożądanych zachowań i postaw – jedna z nich jest perfekcjonizm, który ma swoje źródła między innymi w wyidealizowanym świecie znanym z mediów społecznościowych. Jednak perfekcjonizm może być również dużą trudnością dla obarczonego nim człowieka, która znacznie utrudnia życie i relacje z innymi ludźmi.

 • Skąd się bierze déjà vu i czy jest to niebezpieczne zjawisko?

  Déjà vu to jeden z najbardziej tajemniczych stanów, jakie występują w ludzkim umyśle. Co jakiś czas doświadcza go niemal każdy człowiek, a jednak wciąż nie udało się wypracować jednolitej naukowej interpretacji tego dość niepokojącego zjawiska. Jedno jest pewne – déjà vu na chwilę zaburza nasze postrzeganie teraźniejszości, zasiewając wątpliwość, czy przypadkiem „to się już kiedyś nie działo?".  

 • Wybudzanie się w nocy – budzenie się w nocy i problem z zaśnięciem

  Wybudzanie się w środku nocy należy do bardzo frustrujących, a jednocześnie niestety powszechnych sytuacji, które co jakiś czas dotykają każdego z nas. Jeśli powtarza się to regularnie, należy poszukać przyczyny i wyeliminować czynnik, który wywołuje nocne, niechciane pobudki. Poza tym warto poznać uniwersalne, sprawdzone sposoby, które mogą być skuteczne w radzeniu sobie z wybudzaniem się w nocy.

 • Paraliż senny – czym jest i jak się przejawia?

  Zaburzenia snu są powszechnym zjawiskiem dotykającym co drugą osobę na świecie. Wśród nich wyróżnić można bardzo nieprzyjemne doznanie, jakim jest paraliż senny. Charakteryzuje się on uczuciem całkowitego bezwładu ciała przy zachowaniu pełnej świadomości. Co jest przyczyną powstawania tego niepokojącego zjawiska, które w potocznym wyobrażeniu kojarzy się z obecnością demonów?

 • Labilność emocjonalna – czym jest, w jaki sposób się przejawia, jak sobie z nią radzić?

  Nagłe wybuchy gniewu, płaczu czy złości, chwiejność nastrój i stanów psychicznych oraz przesadna wrażliwość to jedne z najważniejszych cech wyróżniających osoby labilne emocjonalnie. Warto znać przyczyny tego stanu oraz proponowane sposoby radzenia sobie z nim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij