Wieża Eiffle'a na tle Sekwany - symbole Paryża
Weronika Grzywna

Syndrom paryski – co to jest, na czym polega?

Wizyta w Paryżu to dla wielu turystów spełnienie odwiecznego marzenia. Niestety, czasem potęgowane przez lata emocje, oczekiwania i wyidealizowane wyobrażenia potrafią odbić się negatywnie na zdrowiu. Przekonały się o tym osoby, które doświadczyły tajemniczego syndromu paryskiego. 

W ciągu każdego roku Paryż odwiedzają miliony turystów. Większość z nich postrzega Paryż jako piękne miasto, ze wspaniałą sztuką i kulturą oraz malowniczymi i romantycznymi uliczkami, które często widzimy w filmach. Niestety rzeczywistość nie zawsze odzwierciedla to wyobrażenie, o czym w szczególności wiedzą osoby cierpiące na syndrom paryski. Czym charakteryzuje się ta zagadkowa przypadłość?

Syndrom paryski – czym jest?

Syndrom paryski został opisany po raz pierwszy w latach 80. XX wieku przez japońskiego psychiatrę Hiroaki Ota. Przebywał on wówczas w jednym z paryskich szpitali, gdzie miał styczność z pacjentami wykazującymi podobne do siebie objawy psychotyczne: halucynacje, urojenia, manię prześladowczą, dezorientację. Zdaniem Oty był to zagadkowy syndrom paryski.

Jak się okazuje, syndrom paryski dotyka turystów, w szczególności tych pochodzących z krajów azjatyckich, w tym przede wszystkim z Japonii. Jako jeden z powodów syndromu paryskiego wymienia się rozczarowanie Paryżem.

Jakie są przyczyny symptomu paryskiego?

W 2012 roku francuskie pismo psychologiczne Nervure” opublikowało artykuł o tajemniczym syndromie paryskim, wymieniając cztery główne przyczyny jego wystąpienia.

Za główną przyczynę wystąpienia syndromu uznaje się wyidealizowany obraz Paryża. W kulturze japońskiej i tak naprawdę w większości filmów, np. Amelia”, czy w serialu Emily w Paryżu” Paryż przedstawiany jest jako zadbane, romantyczne miasto z malowniczymi uliczkami i nastrojowym klimatem. W rzeczywistości jednak turyści przyjeżdżający do Paryża zderzają się z brutalną rzeczywistością i drugą stroną stolicy Francji: bezdomnością, brudnymi i zaniedbanymi ulicami, natarczywymi handlarzami oraz z wysokimi cenami w restauracjach, czy kawiarniach.

Drugą z przyczyn jest bariera językowa, która wynika z ogromnej różnicy między językiem japońskim (oraz innymi językami azjatyckimi) a językiem francuskim, co wywołuje dużą dezorientację wśród turystów.

Kolejną przyczyną syndromu paryskiego mogą być różnice kulturowe. Mianowicie kultura japońska uznawana jest za kulturę o charakterze oficjalnym. Kultura francuska z kolei ma zupełnie inne obyczaje. Przykładowo dla Francuzów pocałunek na ulicy nie jest niczym nadzwyczajnym  stanowi to niejako element ich kultury. Takie zachowanie może jednak wywołać szok kulturowy wśród Japończyków, co przyczyni się do wywołania lub zaostrzenia objawów syndromu paryskiego.

Ostatnim czynnikiem, który może zarówno predysponować do syndromu paryskiego, jak i nasilać jego symptomy jest zmęczenie wywołane podróżą do Francji oraz zwiedzaniem miasta. Podróż nad Sekwanę jest szczególnie uciążliwa dla mieszkańców Dalekiego Wschodu, bowiem lot trwa kilkanaście godzin (większość dobry) i w tym czasie muszą oni zmienić wiele stref czasowych. Przyczynia się to do wywołania tak zwanego jetlagu.

Warto wspomnieć o tym, że mimo tego, że syndrom paryski obserwowany jest głównie u Japończyków, może on wystąpić również u osób innych narodowości. Narażeni są na niego przede wszystkim ci turyści posiadający wyidealizowany obraz Paryża.

Powiązane produkty

Objawy syndromu paryskiego

W przebiegu syndromu paryskiego wskazuje się na występowanie objawów psychosomatycznych. Do głównych symptomów o podłożu psychicznym zalicza się:

  • uczucie niepokoju
  • halucynacje
  • depersonalizację (poczucie oderwania od własnego ciała),
  • derealizację (poczucie funkcjonowania w nierealnej rzeczywistości),
  • manię prześladowczą,
  • urojenia,
  • omamy.

Wśród symptomów somatycznych wymienia się natomiast:

  • duszności,
  • zawroty głowy,
  • szybsze bicie serca,
  • przyspieszony puls,
  • nadmierne pocenie się,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • drżenie lub sztywnienie mięśni.

Syndrom paryski – prawda czy mit? Czy syndrom paryski istnieje?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy syndrom paryski rzeczywiście istnieje. Nie jest on definiowany jako choroba, problem zdrowotny lub zaburzenie psychiczne, dlatego nie znajdziemy go w żadnej klasyfikacji: ani w DSM-5, ani w ICD-11.

Syndrom paryski jest jednak uznawany za istniejącą dolegliwość, która występuje niezwykle rzadko. Dane statystyczne ambasady Japonii wskazują na to, że na syndrom paryski zapada ok. 20 obywateli, co przy ogromnej liczbie turystów przyjeżdżających co roku do Paryża, okazuje się niewielką liczbą.

Jak uchronić się przed syndromem paryskim?

Przed podróżą do Paryża warto poczytać opinie innych turystów, a także mieszkańców stolicy Francji, po to by zapoznać z rzeczywistym obrazem miasta.

Polecane jest również, aby nastawić się sceptycznie do miasta, bo pozwoli to nam się pozytywnie zaskoczyć, a w razie rzeczywistego rozczarowania nie będziemy go tak mocno odczuwali. 

Należy mieć świadomość, że Paryż przedstawiany w literaturze, filmach, serialach, czy w przewodnikach, a Paryż rzeczywisty mogą się znacząco różnić  podobnie zresztą, jak i każde inne miejsce na świecie.

  1. Hartley D., Vacation That Makes People Mentally Ill, [w:] Psychology Today, dostęp online: https://www.psychologytoday.com/us/blog/machiavellians-gulling-the-rubes/201609/vacations-make-people-mentally-ill
  2. Phelan, J. What is Paris syndrome?, LiveScience, dostęp online: https://www.livescience.com/what-is-paris-syndrome

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij