Fiolki z krwią leżą na formularzu badań
Agnieszka Gierszon

Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

 1. Czym jest serotonina? Za co odpowiada w organizmie?
 2. Wskazania do wykonania badania poziomu serotoniny
 3. Jakie są objawy zbyt wysokiego poziomu serotoniny we krwi?
 4. Jakie są objawy zbyt niskiego poziomu serotoniny we krwi?
 5. Badanie poziomu serotoniny – jak się przygotować?
 6. Normy poziomu serotoniny we krwi
 7. Badania poziomu serotoniny – cena, refundacja, skierowanie

Czym jest serotonina? Za co odpowiada w organizmie?

Serotonina to substancja należąca do grupy amin biogennych i stanowiąca pochodną metabolizmu tryptofanu, który jest dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Większość puli serotoniny (ok. 90-95%) zlokalizowana jest w komórkach układu pokarmowego – głównie w komórkach enterochromafinowych jelita, żołądka i dwunastnicy. Pozostała część znajduje się w ziarnistościach płytek krwi oraz w komórkach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Metabolizm serotoniny zachodzi w wątrobie, a jednym z produktów jej rozkładu jest wydalany z moczem kwas 5-hydroksyindolooctowy (5-HIAA). Serotonina jest neurotransmiterem i hormonem tkankowym, a jej funkcje są bardzo złożone, ponieważ wpływa ona m.in. na działanie układu krzepnięcia, krążenia, nerwowego, wydzielania wewnętrznego, moczowo-płciowego, a nawet reguluje pracę narządu wzroku.

Jako ważny neuroprzekaźnik serotonina odpowiada także za regulację temperatury organizmu, za apetyt, cykle snu i czuwania, zachowania seksualne, pamięć, stany emocjonalne i koncentrację. Reguluje także czucie głębokie i odczuwanie bólu, napięcie motoryczne mięśni oraz – co niezmiernie istotne – odgrywa wielką rolę w chorobach o podłożu psychicznym, w tym głównie w przebiegu depresji, manii i zaburzeń nastroju, oraz w chorobach układu nerwowego, tj. w padaczce czy migrenie. Jako hormon tkankowy serotonina odpowiada m.in. za procesy wydzielania i metabolizmu, za utrzymanie odpowiedniej gęstości kości, lipolizę i glukoneogenezę. Jako substancja stymulująca agregację płytek krwi serotonina bierze także udział w procesie krzepnięcia krwi, a dodatkowo uczestniczy w regulacji ciśnienia krwi i rytmu serca. Serotonina reguluje także czynność układu pokarmowego, w tym ośrodek wymiotny, ruchy jelit czy odczuwanie głodu i sytości.

Podstawowym zadaniem greliny jest utrzymanie odpowiedniej równowagi energetycznej w organizmie oraz kontrola masy ciała. Dowiedz się więcej o tym, czym jest hormon głodu – grelina, jak sprawdzić jej ilość we krwi i kontrolować jej poziom

Wskazania do wykonania badania poziomu serotoniny

Mimo że serotonina kojarzy się głównie z dobrostanem psychicznym pacjentów, to nie choroby o podłożu depresyjno-lękowym czy psychicznym stanowią główne wskazanie do oznaczenia poziomu tego hormonu. Najczęstszym wskazaniem do oznaczenia poziomu serotoniny są występujące u pacjenta objawy rakowiaka, czyli hormonalnie czynnego nowotworu wywodzącego się z komórek neuroendokrynnych. W związku z faktem, że aż 99% serotoniny w organizmie pacjentów stanowi zasób komórkowy, oznaczenie poziomu serotoniny zlecane jest zwykle wraz z oznaczeniem poziomu jej metabolitu, czyli kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5-HIAA) w dobowej zbiórce moczu.

Jakie są objawy zbyt wysokiego poziomu serotoniny we krwi?

Podwyższony ponad normę poziom serotoniny może wystąpić u pacjenta w zasadzie w dwóch sytuacjach, tj. w przebiegu tzw. zespołu serotoninowego, który wynika z przedawkowania leków z grupy SSRI lub IMAO, podwyższających poziom serotoniny w organizmie, lub z przyjmowania niektórych narkotyków (np. kokainy, amfetaminy, ecstasy), oraz w sytuacji, gdy u pacjenta występuje rakowiak – nowotwór neuroendokrynny, wytwarzający serotoninę w nadmiarze.

Niekiedy wzrost poziomu serotoniny ponad przyjętą normę obserwuje się także u pacjentów z niedrożnością jelit, zawałem serca i mukowiscydozą. W niektórych przypadkach na podwyższenie poziomu serotoniny może także wpływać specyficzna dieta, na której przebywa pacjent (tj. bogata w tryptofan zawarty w owocach południowych, orzechach i nasionach, kakao i śliwkach). W ponad 80% rakowiaki lokalizują się w narządach przewodu pokarmowego, w trzustce, oskrzelach i płucach. Część tego typu guzów wytwarza tak duże ilości serotoniny, że mogą one prowadzić do objawów tzw. zespołu rakowiaka, który skutkuje m.in. biegunkami, tachykardią, bólami brzucha, przekrwieniem skóry twarzy, wzmożoną potliwością czy napadowymi skurczami oskrzeli.

Podobne objawy jak w zespole rakowiaka i zespole serotoninowym towarzyszą w zasadzie wszystkim innym stanom klinicznym przebiegającym z podwyższonym poziomem serotoniny. U pacjentów występują zatem bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunki, dreszcze, wzrost temperatury ciała i ciśnienia krwi, zaburzenia snu i koncentracji, stany lękowe, nadmierna potliwość i pobudzenie psychoruchowe.

Jakie są objawy zbyt niskiego poziomu serotoniny we krwi?

Najczęstsze przyczyny niedoboru serotoniny w organizmie to:

 • zła dieta,
 • brak odpowiedniej aktywności fizycznej i wystarczającej ilości snu,
 • zakłócenie szlaku syntezy serotoniny,
 • zażywanie niektórych leków (np. litu, metylodopy, rezerpiny),
 • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.
Sprawdź, jakie tabletki i leki na uspokojenie bez recepty znajdziesz na DOZ.pl

Objawami zbyt niskiego poziomu serotoniny są przede wszystkim stany depresyjne i lękowe, obniżenie nastroju, bezsenność, spadek libido, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji i pamięci, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub napady agresji. U pacjentów z niedoborem serotoniny obserwuje się nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej wskutek wzmożonego apetytu na węglowodany proste i napadowe spożywanie nadmiernej ilości słodyczy.

Powiązane produkty

Badanie poziomu serotoniny – jak się przygotować?

Do badania poziomu serotoniny w surowicy lub osoczu krwi nie trzeba przystępować na czczo, jednak jeśli badanie będzie powtarzane w regularnych odstępach czasu, należy zachować tę samą porę pobrania krwi z uwagi na dobową zmienność wydzielania serotoniny.

W uzasadnionych przypadkach lekarz kierujący na badanie może zalecić niewielką zmianę diety bądź odstawienie niektórych przyjmowanych przez pacjenta leków, takich jak np. metylodopa, lit, rezerpina czy morfina. Nigdy nie należy jednak robić tego na własną rękę.

Normy poziomu serotoniny we krwi

Najwyższy poziom serotoniny występuje u noworodków i niemowląt, potem spada w okresie dojrzewania i ponownie wzrasta w wieku dorosłym. Poziom serotoniny u mężczyzn jest o ok. 20-30% niższy niż u kobiet. Normy poziomu serotoniny różnią się w zależności od metody wykorzystywanej przez laboratorium, jednak zwykle plasują się w zakresie pomiędzy 50 a 280 ng/mL.

Badania poziomu serotoniny – cena, refundacja, skierowanie

Badanie poziomu serotoniny można wykonać z refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jednak skierowania nie może wystawić pacjentowi lekarz POZ, a jedynie specjalista, na przykład gastroenterolog, onkolog lub psychiatra.

Jeśli pacjent chce wykonać badanie poziomu serotoniny we krwi odpłatnie, musi liczyć się z kosztami rzędu ok. 80-110 zł, ponieważ ceny różnią się w zależności od lokalizacji laboratorium i wykorzystywanej metody badawczej. Czas oczekiwania na wyniki badania wynosi do 10 dni roboczych.

 1. Bamalan OA, Moore MJ, Al Khalili Y. Physiology, Serotonin. 2022 Jul 9. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan. PMID: 31424752.
 2. Berger M, Gray JA, Roth BL. The expanded biology of serotonin. Annu Rev Med. 2009; 60: 355-66.
 3. Mohammad-Zadeh LF, Moses L, Gwaltney-Brant SM. Serotonin: a review. J Vet Pharmacol Ther. 2008; 31 (3): 187-99.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

  GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

  Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

  Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

 • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

  Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

 • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

  Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

 • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

  Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij