Jak zmierzyć poziom cukru we krwi za pomocą glukometru?
Ewelina Drelich

Jak zmierzyć poziom cukru we krwi za pomocą glukometru?

Pomiar cukru we krwi jest podstawą leczenia chorób związanych z jego nieprawidłowym metabolizmem. Od tego, jaki poziom cukru pokaże badanie glukometrem (wskazana jest duża dokładność) uzależniona jest dawka insuliny i innych leków stosowanych w leczeniu zaburzeń glikemii.

Aby pomiar cukru przebiegł w sposób prawidłowy, powinno być spełnionych kilka podstawowych warunków. Zalecane jest przede wszystkim, aby osoba go wykonująca umiała obsługiwać glukometr. Co prawda, wszystkie te urządzenia działają na tej samej zasadzie, ale sposób korzystania z nich w zależności od modelu może nieco się różnić. Dlatego przy zmianie sprzętu należy zapoznać się z dołączoną instrukcją obsługi. Wskazane jest, aby paski testowe używane do pomiaru były dopasowane do rodzaju glukometru. Ponadto nie zaleca się używania przeterminowanych pasków ani takich, które po otwarciu przechowywane są dłużej niż określony na opakowaniu czas (najczęściej są to 3 miesiące), ponieważ może dojść do zafałszowania wyniku lub braku możliwości wykonania badania. 

Glukometr, nakłuwacz i igły powinny być czyste. Nie można ich przechowywać w jednym miejscu ani wymieniać między sobą (są to przedmioty jednorazowego użytku).

Przed każdym pomiarem warto pamiętać o dokładnym wymyciu rąk ciepłą wodą z mydłem oraz ich osuszeniu. Ciepła woda pobudza krążenie, co ułatwia pobieranie kropli krwi do badania. Stosowanie do dezynfekcji preparatów zawierających spirytus salicylowy, wody utlenionej lub innych substancji może spowodować zakłócenie pomiaru. 

W jaki sposób przeprowadzić badanie za pomocą glukometru?

W celu pomiaru cukru we krwi należy wykonać nakłucie specjalnie do tego zaprojektowanym nakłuwaczem. Jego przygotowanie polega na zdjęciu nasadki, założeniu igły, przekręceniu główki i ustawieniu odpowiedniej głębokości punkcji. 

Przed nakłuciem warto wykonać masaż całej dłoni. Masowanie samego palca powoduje rozcieńczenie krwi płynem tkankowym, co może obniżyć poziom mierzonego cukru. 

Sama technika iniekcji powinna być dostosowana do indywidualnych cech chorego. Osoby, których skóra palców jest gruba i zrogowaciała mogą dokonywać pomiaru przy maksymalnie wysuniętej igle. Zaleca się, aby oszczędzać kciuk oraz palec wskazujący. Nakłucie warto wykonać z boku palca, a nie z centralnej części opuszka, aby jak najdłużej zachować zdolności czuciowe.  Miejsca, w których można również wykonać iniekcję to: wnętrze dłoni poniżej kciuka lub poniżej małego palca, wewnętrzna i zewnętrzna część przedramienia, ramię, łydka oraz zewnętrzna strona uda. Pobrania krwi z tych punktów na ciele należy unikać, jeśli istnieje przypuszczenie, że poziom cukru jest bardzo niski, tuż po lub w trakcie aktywności fizycznej, w czasie choroby oraz do dwóch godzin po posiłku.

Prawidłowy poziom cukru we krwi - jakie są normy? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Wskazane jest, aby natychmiast po nakłuciu nanieść pierwszą kroplę krwi na pasek testowy. W zależności od rodzaju używanego glukometru, krew należy rozprowadzić na pasku lub jego końcówce i umieścić w tym urządzeniu. Po wykonaniu pomiaru zalecane jest opatrzenie miejsca punkcji jałowym gazikiem oraz wrzucenie elementów pomiarowych jednorazowego użytku do pojemnika na odpady.

Pomiar poziomu cukru we krwi — jak uniknąć błędów?

Każdej osobie mogą zdarzyć się błędy, gdy mierzy stężenie cukru we krwi. Jednakże wszystkiemu można zaradzić. W przypadku użycia zbyt małej kropli krwi i pojawienia się informacji o błędzie pomiarowym należy użyć nowego testu paskowego i powtórzyć badanie. Zaleca się korzystanie z tego samego glukometru do wykonywania pomiarów. Nie wskazane jest porównywanie wyników uzyskanych za pomocą różnych rodzajów tego urządzenia. Zarówno paski, jak i glukometr powinny mieć tę samą temperaturę. Zbyt niska (poniżej 5°C) lub zbyt wysoka (powyżej 30°C) temperatura uniemożliwia przeprowadzenie badania. Jeżeli osoba dokonująca pomiaru przebywa w miejscu o dużej wilgotności powietrza, jej obowiązkiem jest użycie paska testowego natychmiast po wyjęciu go z opakowania (należy je niezwłocznie zamknąć). 

Powiązane produkty

Czynniki zakłócające badanie glukometrem

Jakość krwi wykorzystanej do mierzenia poziomu cukru jest jednym z głównych czynników mogących wpłynąć na pomiar. Zarówno duże, jak i niskie stężenie erytrocytów w pobranej krwi, jej pH, podwyższone stężenie bilirubiny, mocznika oraz kwasu moczowego powodują jego zakłócenie. Wspomniane parametry mają nieprawidłowe wartości w kwasicy ketonowej lub nieketonowym hiperglikemicznym zespole hipermolarnym. Wykonywanie pomiaru cukru we krwi za pomocą glukometru w tej grupie chorych może spowodować zaniżenie wartości na wskaźniku. Zażywanie preparatów leczniczych zawierających kwas askorbinowy, acetaminofen, dopaminę i tetracykliny ma również wpływ na jakość wyniku badania.

  1. Zalecenia w opiece diabetologicznej Polskiej Federacji Edukacji w diabetologii na rok 2018, ,,PFED” [online], http://www.pfed.org.pl/aktualno347ci/zalecenia-pfed-w-opiece-diabetologicznej-2018, [dostęp:] 10.04.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Najskuteczniejsze zioła na trądzik

    Trądzik jest schorzeniem skóry, które może pojawić się w każdym wieku, i poważnym problemem estetycznym. Obecnie istnieje wiele metod leczenia trądziku, w tym także opartych na wyciągach roślinnych. Zioła na trądzik mogą stanowić element terapii uzupełniającej lub alternatywę dla terapii lekami syntetycznymi.

  • Hormonalna terapia zastępcza – czy może pomóc w menopauzie?

    Okres menopauzy jest jednym z przełomowych  w życiu kobiety. Charakterystyczne dla niego jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej, czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Afty – przyczyny, objawy i leczenie

    Afty są częstym schorzeniem błony śluzowej jamy ustnej. Zwykle pojawiają się w dzieciństwie. Mogą powodować dyskomfort przy wykonywaniu codziennych czynności, jak mówienie czy jedzenie. Afty i ich przyczyny nie są do końca poznane, dlatego też skuteczne leczenie nawracających aft jest wyzwaniem terapeutycznym.

  • Najlepsze zioła na menopauzę – czy znasz je wszystkie?

    Menopauza to przełomowy okres w życiu każdej kobiety, który wiąże się z przykrymi doznaniami wynikającymi ze zmian fizjologicznych, hormonalnych, biochemicznych i psychicznych. Podstawą tych wszystkich zmian jest zmniejszona biosynteza estrogenów. Można je zastąpić preparatami syntetycznymi lub sięgnąć po zioła na menopauzę.

  • Opryszczka na ustach – leczenie, przyczyny i objawy. Czy można skrócić czas leczenia „zimna" na ustach?

    Opryszczka na ustach to najczęstszy objaw zakażenia wirusem opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1). Jest to bardzo popularny wirus, który pojawia się często w stanach obniżonej odporności, czemu często towarzyszy także stres, np. związany ze ślubem lub innym istotnym wydarzeniem. Zakażenie wirusem opryszczki to defekt głownie estetyczny, który pojawia się na wargach. Schorzenie to opisywane było już przez starożytnych Egipcjan. Jak przyspieszyć gojenie opryszczki i jak uniknąć infekcji HSV-1? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Zioła na przeziębienie – które naprawdę działają?

    Przeziębienie to jedna z najczęstszych przypadłości okresu jesienno-zimowego. Medycyna naturalna zna wiele sposobów na radzenie sobie z jego różnymi objawami. Ale czy tak naprawdę wszystkie zioła na przeziębienie są skuteczne, czy też stosujemy je, mimo że nie mają potwierdzonego działania farmakologicznego, bo tak robiły nasze prababcie?

  • Jakie witaminy suplementować? Ranking najlepiej przyswajalnych witamin

    W aptekach dostępnych jest wiele preparatów witaminowych. Farmaceuci w swojej pracy bardzo często słyszą pytanie o najlepiej przyswajalne witaminy w tabletkach. Na co zwracać uwagę, wybierając dostosowany do naszych potrzeb preparat witaminowy? 

  • Wapń — właściwości, działanie, suplementacja. Lista produktów bogatych w wapń

    Wapń jest podstawowym składnikiem tkanki kostnej. Bierze też udział w procesie krzepnięcia krwi i przekazywaniu bodźców nerwowo–mięśniowych. Odpowiedni jego poziom jest niezbędny do utrzymania równowagi elektrolitowej, utrzymania maksymalnego napięcia i pobudliwości mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Dlatego tak ważne jest dbanie w swojej diecie o produkty bogate w wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij