Czy glukometr może być dobrym prezentem?
Ewa Nowacka-Polka

Czy glukometr może być dobrym prezentem?

Szukając prezentu dla diabetyka, warto pomyśleć o glukometrze. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które przede wszystkim umożliwia codzienną samokontrolę poziomu cukru. Glukometry różnią się między sobą kolorem, wielkością wyświetlacza, ale przede wszystkim rodzajem i liczbą dodatkowych funkcji. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać potrzebom i stylowi życia osoby, którą chcemy obdarować, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Każdy model glukometru można opisać za pomocą parametrów technicznych, które bezpośrednio przekładają się na szybkość i dokładność odczytu oraz łatwość wykonania oznaczenia.

Rozwiązania zastosowane w glukometrach bywają różne, dlatego przed dokonaniem wyboru należy porównać szereg parametrów istotnych dla przyszłego użytkownika. Należą do nich:

  • wielkość urządzenia i jego wyświetlacza,
  • sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebnej do wykonania pomiaru,
  • zakres i czas pomiaru,
  • pojemność pamięci,
  • czas działania baterii.

Wielkość urządzenia i jego wyświetlacza

Jeżeli osoba, której chcemy podarować glukometr, należy do osób aktywnych z pewnością doceni małe poręczne modele o niewielkiej wadze. Natomiast jeżeli najczęściej będzie używać glukometru w domu, przy wyborze urządzenia nie musimy kierować się małymi wymiarami. Należy pamiętać, że małe wymiary urządzenia mogą wpłynąć ujemnie na czytelność wyświetlacza, a przede wszystkim na wielkość liter i cyfr.

Sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebnej do wykonania pomiaru

Do przeprowadzenia pomiaru niezbędna jest kropla krwi włośniczkowej (np. z opuszka palca) – jej wielkość jest różna i waha się w granicach od 0,3 μl do 4 μl. Poszczególne modele glukometrów różnią się sposobem nanoszenia krwi na pasek testowy. Możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby poboru próbki krwi:

  • poprzez samoistne zasysanie krwi przez kanał paska testowego,
  • poprzez nanoszenie kropli krwi na pasek testowy – w tym przypadku należy zachować większą uwagę związaną z precyzyjnym nanoszeniem kropli krwi na pasek.

Powiązane produkty

Zakres i czas pomiaru

Zakres pomiarów glukometrów dostępnych na naszym rynku najczęściej mieści się w granicach 10-600 mg/dl i uważa się, że zakres ten jest wystarczający. Wartości wykraczające poza w/w granice wskazują na bezpośrednie zagrożenie życia. Czas, w jakim otrzymujemy wynik pomiaru poziomu glukozy we krwi, powinien być jak najkrótszy. W oferowanych na rynku glukometrach czas pomiaru waha się na ogół w granicach od 3 do 30 sekund. W tym przypadku najlepszymi urządzeniami są te odznaczające się najkrótszym czasem oczekiwania na wynik pomiaru.

Pojemność pamięci

Prawie każdy glukometr posiada wbudowaną pamięć, w której przechowywane są wyniki dokonywanych pomiarów. Na ogół pojemność pamięci mieści się w przedziale od 10 do 2000 wykonanych pomiarów. Oprócz ilości przechowywanych wyników pomiarów liczy się również przydatność przechowywanych danych, dająca możliwość prawidłowej interpretacji wartości glikemii w odniesieniu do czasu wykonanego pomiaru.

Czas działania baterii

Dużą zaletą zasilania glukometrów jest zastosowanie w nich baterii, które są ogólnodostępne na naszym rynku. W większości modeli standardem jest, aby jedna bateria wystarczyła na wykonanie około 1000 pomiarów (jeżeli glukometr wyposażony jest w dodatkowe funkcje, np. podświetlenie wyświetlacza, powinien być zasilany w taki sposób, by utrzymać powyższy standard 1000 pomiarów).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

  • Czy kot domowy powinien wychodzić na dwór?

    Kot domowy to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących zwierząt, które towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Choć dzisiaj postrzegany jest głównie jako zwierzę domowe, zachował swoje drapieżne instynkty, które niejednokrotnie stają się wyzwaniem – zarówno dla jego opiekunów, jak i dla lokalnych ekosystemów. Jakie są korzenie jego współpracy z człowiekiem i jakie zagrożenia wiążą się z jego swobodnym wypuszczaniem?

  • Dieta niskosodowa – dla kogo? Przepisy od dietetyka

    Sód to pierwiastek niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego podstawową rolą jest kontrola objętości płynów pozakomórkowych oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Sód jest niezwykle ważny, jednak jego nadmiar spożywany głównie w postaci soli kuchennej może wpływać na wzrost ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność nerek oraz na wiele innych patologicznych procesów w organizmie. Czym jest dieta niskosodowa? Jakie niesie za sobą korzyści? Kto szczególnie powinien stosować dietę niskosodową? 

  • Jak się przygotować do sylwestra? Twarz, ciało i... nawodnienie

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, by z radością pożegnać stary rok i przywitać nowy. Aby zabawa była udana, a poranek 1 stycznia okazał się łaskawszy, warto pamiętać o kilku zasadach i wprowadzić je w życie jeszcze przed szampańską imprezą.

  • Jak oczyścić organizm w 3 dni – przepisy dietetyka

    W okresie świątecznym często spożywamy więcej ciężkostrawnych, słodkich i tłustych posiłków niż zazwyczaj, co może prowadzić do zaburzeń trawiennych i gorszego samopoczucia. Czy po takim czasie powinniśmy oczyścić organizm specjalną dietą? Jak racjonalnie oczyścić organizm w 3 dni? Kto nie powinien korzystać z detoksów?

  • Jak skutecznie chronić pupila przed pasożytami? Praktyczne porady

    Pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili. Zarażenie nimi może prowadzić do groźnych chorób, a nawet do stanów zagrażających życiu – szczególnie u młodych zwierząt. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o profilaktykę, regularne odrobaczanie oraz ochronę przed pchłami i kleszczami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.