×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy glukometr może być dobrym prezentem?

Szukając prezentu dla diabetyka warto pomyśleć o glukometrze. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które przede wszystkim umożliwia codzienną samokontrolę poziomu cukru. Glukometry różnią się między sobą kolorem, wielkością wyświetlacza, ale przede wszystkim rodzajem i liczbą dodatkowych funkcji. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać potrzebom i stylowi życia osoby, którą chcemy obdarować, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Każdy model glukometru można opisać za pomocą parametrów technicznych, które bezpośrednio przekładają się na szybkość i dokładność odczytu oraz łatwość wykonania oznaczenia. Rozwiązania zastosowane w glukometrach bywają różne, dlatego przed dokonaniem wyboru należy porównać szereg parametrów istotnych dla przyszłego użytkownika. Należą do nich:

  • Wielkość urządzenia i jego wyświetlacza
  • Sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebna do wykonania pomiaru
  • Zakres i czas pomiaru
  • Pojemność pamięci
  • Czas działania baterii

Wielkość urządzenia i jego wyświetlacza

Jeżeli osoba, której chcemy podarować glukometr należy do osób aktywnych z pewnością doceni małe poręczne modele o niewielkiej wadze. Natomiast, jeżeli najczęściej będzie używać glukometru w domu przy wyborze urządzenia nie musimy kierować się małymi wymiarami. Należy pamiętać, że małe wymiary urządzenia mogą wpłynąć ujemnie na czytelność wyświetlacza a przede wszystkim na wielkość liter i cyfr.

Sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebna do wykonania pomiaru

Do przeprowadzenia pomiaru niezbędna jest kropla krwi włośniczkowej (np. z opuszka palca)- jej wielkość jest różna i waha się w granicach od 0,3 μl do 4 μl. Poszczególne modele glukometrów różnią się sposobem nanoszenia krwi na pasek testowy. Możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby poboru próbki krwi:

  • poprzez samoistne zasysanie krwi przez kanał paska testowego
  • poprzez nanoszenie kropli krwi na pasek testowy - w tym przypadku należy zachować większą uwagę związaną z precyzyjnym nanoszeniem kropli krwi na pasek

Zakres i czas pomiaru

Zakres pomiarów glukometrów dostępnych na naszym rynku najczęściej mieści się w granicach 10 -600 mg/dl- uważa się, że zakres ten jest wystarczający. Wartości wykraczające poza w/w granice wskazują na bezpośrednie zagrożenie życia. Czas w jakim otrzymujemy wynik pomiaru poziomu glukozy we krwi powinniśmy otrzymać w jak najkrótszym czasie. W oferowanych na rynku glukometrach czas pomiaru waha się na ogół w granicach od 3 do 30 sekund. W tym przypadku najlepszymi urządzeniami są te odznaczające się najkrótszym czasem oczekiwania na wynik pomiaru.

Pojemność pamięci

Prawie każdy glukometr posiada wbudowaną pamięć w której przechowywane są wyniki dokonywanych pomiarów. Na ogół pojemność pamięci mieści się w przedziale od 10 do 2000 wykonanych pomiarów. Oprócz ilości przechowywanych wyników pomiarów liczy się również przydatność przechowywanych danych, dająca możliwość prawidłowej interpretacji wartości glikemii w odniesieniu do czasu wykonanego pomiaru.

Czas działania baterii

Dużą zaletą zasilania gleukometrów jest zastosowanie w nich baterii, które są ogólnodostępne na naszym rynku. W większości modeli standardem jest, aby jedna bateria wystarczyła na wykonanie około 1000 pomiarów (jeżeli glukometr wyposażony jest w dodatkowe funkcje np. podświetlenie wyświetlacza powinien być zasilany w taki sposób by utrzymać powyższy standard 1000 pomiarów).


Podziel się: