
Czy glukometr może być dobrym prezentem?
Każdy model glukometru można opisać za pomocą parametrów technicznych, które bezpośrednio przekładają się na szybkość i dokładność odczytu oraz łatwość wykonania oznaczenia. Rozwiązania zastosowane w glukometrach bywają różne, dlatego przed dokonaniem wyboru należy porównać szereg parametrów istotnych dla przyszłego użytkownika. Należą do nich:
- Wielkość urządzenia i jego wyświetlacza
- Sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebna do wykonania pomiaru
- Zakres i czas pomiaru
- Pojemność pamięci
- Czas działania baterii
Wielkość urządzenia i jego wyświetlacza
Jeżeli osoba, której chcemy podarować glukometr należy do osób aktywnych z pewnością doceni małe poręczne modele o niewielkiej wadze. Natomiast, jeżeli najczęściej będzie używać glukometru w domu przy wyborze urządzenia nie musimy kierować się małymi wymiarami. Należy pamiętać, że małe wymiary urządzenia mogą wpłynąć ujemnie na czytelność wyświetlacza a przede wszystkim na wielkość liter i cyfr.
Sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebna do wykonania pomiaru
Do przeprowadzenia pomiaru niezbędna jest kropla krwi włośniczkowej (np. z opuszka palca)- jej wielkość jest różna i waha się w granicach od 0,3 μl do 4 μl. Poszczególne modele glukometrów różnią się sposobem nanoszenia krwi na pasek testowy. Możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby poboru próbki krwi:
- poprzez samoistne zasysanie krwi przez kanał paska testowego
- poprzez nanoszenie kropli krwi na pasek testowy - w tym przypadku należy zachować większą uwagę związaną z precyzyjnym nanoszeniem kropli krwi na pasek
Polecane dla Ciebie
Zakres i czas pomiaru
Zakres pomiarów glukometrów dostępnych na naszym rynku najczęściej mieści się w granicach 10 -600 mg/dl- uważa się, że zakres ten jest wystarczający. Wartości wykraczające poza w/w granice wskazują na bezpośrednie zagrożenie życia. Czas w jakim otrzymujemy wynik pomiaru poziomu glukozy we krwi powinniśmy otrzymać w jak najkrótszym czasie. W oferowanych na rynku glukometrach czas pomiaru waha się na ogół w granicach od 3 do 30 sekund. W tym przypadku najlepszymi urządzeniami są te odznaczające się najkrótszym czasem oczekiwania na wynik pomiaru.
Pojemność pamięci
Prawie każdy glukometr posiada wbudowaną pamięć w której przechowywane są wyniki dokonywanych pomiarów. Na ogół pojemność pamięci mieści się w przedziale od 10 do 2000 wykonanych pomiarów. Oprócz ilości przechowywanych wyników pomiarów liczy się również przydatność przechowywanych danych, dająca możliwość prawidłowej interpretacji wartości glikemii w odniesieniu do czasu wykonanego pomiaru.
Czas działania baterii
Dużą zaletą zasilania gleukometrów jest zastosowanie w nich baterii, które są ogólnodostępne na naszym rynku. W większości modeli standardem jest, aby jedna bateria wystarczyła na wykonanie około 1000 pomiarów (jeżeli glukometr wyposażony jest w dodatkowe funkcje np. podświetlenie wyświetlacza powinien być zasilany w taki sposób by utrzymać powyższy standard 1000 pomiarów).