Czy glukometr może być dobrym prezentem?
Ewa Nowacka-Polka

Czy glukometr może być dobrym prezentem?

Szukając prezentu dla diabetyka, warto pomyśleć o glukometrze. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które przede wszystkim umożliwia codzienną samokontrolę poziomu cukru. Glukometry różnią się między sobą kolorem, wielkością wyświetlacza, ale przede wszystkim rodzajem i liczbą dodatkowych funkcji. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać potrzebom i stylowi życia osoby, którą chcemy obdarować, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Każdy model glukometru można opisać za pomocą parametrów technicznych, które bezpośrednio przekładają się na szybkość i dokładność odczytu oraz łatwość wykonania oznaczenia.

Rozwiązania zastosowane w glukometrach bywają różne, dlatego przed dokonaniem wyboru należy porównać szereg parametrów istotnych dla przyszłego użytkownika. Należą do nich:

 • wielkość urządzenia i jego wyświetlacza,
 • sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebnej do wykonania pomiaru,
 • zakres i czas pomiaru,
 • pojemność pamięci,
 • czas działania baterii.

Wielkość urządzenia i jego wyświetlacza

Jeżeli osoba, której chcemy podarować glukometr, należy do osób aktywnych z pewnością doceni małe poręczne modele o niewielkiej wadze. Natomiast jeżeli najczęściej będzie używać glukometru w domu, przy wyborze urządzenia nie musimy kierować się małymi wymiarami. Należy pamiętać, że małe wymiary urządzenia mogą wpłynąć ujemnie na czytelność wyświetlacza, a przede wszystkim na wielkość liter i cyfr.

Sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebnej do wykonania pomiaru

Do przeprowadzenia pomiaru niezbędna jest kropla krwi włośniczkowej (np. z opuszka palca) – jej wielkość jest różna i waha się w granicach od 0,3 μl do 4 μl. Poszczególne modele glukometrów różnią się sposobem nanoszenia krwi na pasek testowy. Możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby poboru próbki krwi:

 • poprzez samoistne zasysanie krwi przez kanał paska testowego,
 • poprzez nanoszenie kropli krwi na pasek testowy – w tym przypadku należy zachować większą uwagę związaną z precyzyjnym nanoszeniem kropli krwi na pasek.

Polecane dla Ciebie

Zakres i czas pomiaru

Zakres pomiarów glukometrów dostępnych na naszym rynku najczęściej mieści się w granicach 10-600 mg/dl i uważa się, że zakres ten jest wystarczający. Wartości wykraczające poza w/w granice wskazują na bezpośrednie zagrożenie życia. Czas, w jakim otrzymujemy wynik pomiaru poziomu glukozy we krwi, powinien być jak najkrótszy. W oferowanych na rynku glukometrach czas pomiaru waha się na ogół w granicach od 3 do 30 sekund. W tym przypadku najlepszymi urządzeniami są te odznaczające się najkrótszym czasem oczekiwania na wynik pomiaru.

Pojemność pamięci

Prawie każdy glukometr posiada wbudowaną pamięć, w której przechowywane są wyniki dokonywanych pomiarów. Na ogół pojemność pamięci mieści się w przedziale od 10 do 2000 wykonanych pomiarów. Oprócz ilości przechowywanych wyników pomiarów liczy się również przydatność przechowywanych danych, dająca możliwość prawidłowej interpretacji wartości glikemii w odniesieniu do czasu wykonanego pomiaru.

Czas działania baterii

Dużą zaletą zasilania glukometrów jest zastosowanie w nich baterii, które są ogólnodostępne na naszym rynku. W większości modeli standardem jest, aby jedna bateria wystarczyła na wykonanie około 1000 pomiarów (jeżeli glukometr wyposażony jest w dodatkowe funkcje, np. podświetlenie wyświetlacza, powinien być zasilany w taki sposób, by utrzymać powyższy standard 1000 pomiarów).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Okno żywieniowe (IF) – na czym polega? Jak działa?

  Przerywany post, w którym występuje okno żywieniowe, zyskuje z każdym kolejnym rokiem coraz większe grono sympatyków, zwłaszcza wśród osób, którym w głównej mierze zależy na schudnięciu i poprawie stanu zdrowia.

 • Dieta dla morsa – co powinny jeść osoby uprawiające morsowanie?

  Morsowanie jest formą rekreacji ruchowej uprawianej na świeżym powietrzu, która w ostatnich latach zyskuje na popularności nie tylko w Polsce, ale także w wielu różnych krajach Europy i Ameryki Północnej. Polega ono na zanurzaniu ciała w zimnej wodzie jeziora, rzeki lub morza, najczęściej w okresie zimowym, w celu odnowy sił psychofizycznych oraz poczucia relaksu i dobrej zabawy.

 • Dieta w depresji – co jeść?

  Skuteczność aktualnie stosowanych metod zapobiegania i leczenia depresji jest ograniczona, w dodatku często wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Obecnie dobrze wiadomo, że dieta wywiera istotny wpływ na ogólny stan zdrowia i dobrostan psychiczny, co sugeruje, że może być również ważnym elementem terapii wspomagającej leczenie depresji.

 • Dieta dla młodego piłkarza – co powinien jeść młody sportowiec uprawiający piłkę nożną?

  W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych sportowców ma świadomość, że na ostateczny sukces w sporcie wpływ ma nie tylko systematyczny trening, lecz również dieta i zdrowy styl życia.

 • Dieta siatkarza – co jedzą zawodowi siatkarze?

  Nieadekwatna podaż energii oraz składników odżywczych w diecie siatkarza może przyczyniać się do zmniejszenia masy, siły i wytrzymałości mięśniowej, zakłócenia regeneracji potreningowej, jak również obniżenia odporności oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia przetrenowania i kontuzji. Oznacza to, że na ostateczny sukces zawodowych siatkarzy ma istotny wpływ nie tylko systematyczna realizacja indywidualnie dobranego programu treningowego, lecz także przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej i zróżnicowanej diety oraz jej suplementacji.

 • Bułka z bananem – na czym polegała dieta Adama Małysza?

  Adam Małysz jest niezwykle utytułowanym skoczkiem narciarskim, który odniósł znaczące sukcesy sportowe zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. O ulubionym przysmaku „Orła z Wisły” – słynnej bułce z bananem – słyszał każdy kibic skoków narciarskich w Polsce.  

 • BCAA – czym jest, jak stosować i efekty

  Aminokwasy egzogenne to grupa dziewięciu aminokwasów, których organizm człowieka nie potrafi samodzielnie wytwarzać i dlatego muszą być regularnie dostarczane wraz z pokarmem. Wśród nich znajdują się trzy aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych, które od wielu lat przykuwają uwagę osób systematycznie uprawiających sport. Dzieje się tak ze względu na potencjalne korzyści wynikające z ich dodatkowej suplementacji.

 • Dieta Montignaca – czym jest?

  Dieta Montignaca jest metodą walki z nadwagą i otyłością, która jeszcze do niedawna była dosyć powszechnie stosowana w wielu krajach europejskich. Jej popularność wzięła się w dużej mierze z braku potrzeby skrupulatnego liczenia kalorii oraz ograniczenia ilości spożywanego pokarmu w celu uzyskania pożądanego efektu odchudzającego. Według opinii samego autora diety, Michela Montignaca, głównym powodem rozwoju nadwagi i otyłości nie jest zbyt wysokie spożycie kalorii w diecie, lecz nadmierna konsumpcja pokarmów węglowodanowych charakteryzujących się wysokim indeksem glikemicznym (IG).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij