Czy glukometr może być dobrym prezentem? - portal DOZ.pl
Czy glukometr może być dobrym prezentem?
Ewa Nowacka-Polka

Czy glukometr może być dobrym prezentem?

Szukając prezentu dla diabetyka warto pomyśleć o glukometrze. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które przede wszystkim umożliwia codzienną samokontrolę poziomu cukru. Glukometry różnią się między sobą kolorem, wielkością wyświetlacza, ale przede wszystkim rodzajem i liczbą dodatkowych funkcji. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać potrzebom i stylowi życia osoby, którą chcemy obdarować, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Każdy model glukometru można opisać za pomocą parametrów technicznych, które bezpośrednio przekładają się na szybkość i dokładność odczytu oraz łatwość wykonania oznaczenia. Rozwiązania zastosowane w glukometrach bywają różne, dlatego przed dokonaniem wyboru należy porównać szereg parametrów istotnych dla przyszłego użytkownika. Należą do nich:

 • Wielkość urządzenia i jego wyświetlacza
 • Sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebna do wykonania pomiaru
 • Zakres i czas pomiaru
 • Pojemność pamięci
 • Czas działania baterii

Wielkość urządzenia i jego wyświetlacza

Jeżeli osoba, której chcemy podarować glukometr należy do osób aktywnych z pewnością doceni małe poręczne modele o niewielkiej wadze. Natomiast, jeżeli najczęściej będzie używać glukometru w domu przy wyborze urządzenia nie musimy kierować się małymi wymiarami. Należy pamiętać, że małe wymiary urządzenia mogą wpłynąć ujemnie na czytelność wyświetlacza a przede wszystkim na wielkość liter i cyfr.

Sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebna do wykonania pomiaru

Do przeprowadzenia pomiaru niezbędna jest kropla krwi włośniczkowej (np. z opuszka palca)- jej wielkość jest różna i waha się w granicach od 0,3 μl do 4 μl. Poszczególne modele glukometrów różnią się sposobem nanoszenia krwi na pasek testowy. Możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby poboru próbki krwi:

 • poprzez samoistne zasysanie krwi przez kanał paska testowego
 • poprzez nanoszenie kropli krwi na pasek testowy - w tym przypadku należy zachować większą uwagę związaną z precyzyjnym nanoszeniem kropli krwi na pasek

Polecane dla Ciebie

Zakres i czas pomiaru

Zakres pomiarów glukometrów dostępnych na naszym rynku najczęściej mieści się w granicach 10 -600 mg/dl- uważa się, że zakres ten jest wystarczający. Wartości wykraczające poza w/w granice wskazują na bezpośrednie zagrożenie życia. Czas w jakim otrzymujemy wynik pomiaru poziomu glukozy we krwi powinniśmy otrzymać w jak najkrótszym czasie. W oferowanych na rynku glukometrach czas pomiaru waha się na ogół w granicach od 3 do 30 sekund. W tym przypadku najlepszymi urządzeniami są te odznaczające się najkrótszym czasem oczekiwania na wynik pomiaru.

Pojemność pamięci

Prawie każdy glukometr posiada wbudowaną pamięć w której przechowywane są wyniki dokonywanych pomiarów. Na ogół pojemność pamięci mieści się w przedziale od 10 do 2000 wykonanych pomiarów. Oprócz ilości przechowywanych wyników pomiarów liczy się również przydatność przechowywanych danych, dająca możliwość prawidłowej interpretacji wartości glikemii w odniesieniu do czasu wykonanego pomiaru.

Czas działania baterii

Dużą zaletą zasilania gleukometrów jest zastosowanie w nich baterii, które są ogólnodostępne na naszym rynku. W większości modeli standardem jest, aby jedna bateria wystarczyła na wykonanie około 1000 pomiarów (jeżeli glukometr wyposażony jest w dodatkowe funkcje np. podświetlenie wyświetlacza powinien być zasilany w taki sposób by utrzymać powyższy standard 1000 pomiarów).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) – przyczyny, objawy i leczenie

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) nazywane również chorobą Bechterewa to przewlekły, postępujący proces zapalny, swoim zasięgiem zazwyczaj obejmujący stawy krzyżowo–biodrowe, drobne stawy i więzadła kręgosłupa oraz pierścienie włókniste krążków międzykręgowych (tzw. dysków). Jego głównym objawem jest uciążliwy ból i sztywność kręgosłupa. Częstość występowania ZZSK w populacji ogólnej szacuje się na 0,1–1,4%.

 • Jak zadbać o serce w młodym wieku?

  Powszechnie wiadomo, że bez względu na to, o jakich schorzeniach byśmy nie mówili, to lepiej jest im zapobiegać niż leczyć. Te znane od starożytności słowa (łac. morbum evitare quam curare facilius est), przypisywane Hipokratesowi oznaczają, że profilaktyka (w tym przypadku chorób układu krążenia) jest łatwiejszym, skuteczniejszym i tańszym rozwiązaniem, niż usuwanie skutków chorób, którym nie udało się zapobiec. Na to, w jak dobrym lub w jak złym stanie jest lub będzie nasze serce pracujemy całe życie, dlatego profilaktykę i dbałość o nie powinniśmy rozpocząć od jak najmłodszych lat.

 • Ból łydki – przyczyny

  Ból łydek to dolegliwość, która występuje u wielu osób. Z jednej strony może być objawem stanów łagodnych (jak np. zmęczenie nóg), a z drugiej poważnych chorób o ciężkim i niebezpiecznym dla życia przebiegu. Ból bez względu na umiejscowienie jest objawem subiektywnym i mało swoistym. Niekiedy bywa nagły, silny, innym razem stopniowo narastający, ćmiący. Może być zarówno obrazem procesu toczącego się miejscowo, tzn. może dotyczyć wszystkich struktur znajdujących się w łydce (m.in. mięśni i naczyń), ale także może być objawem ogólnoustrojowych zaburzeń (np. w przypadku niedoboru m.in. magnezu).

 • Zapalenie torebki stawowej

  Zapalenie torebki stawowej to patologiczny stan dotyczący najczęściej dużych stawów, do których możemy zaliczyć: staw barkowy, łokciowy, kolanowy oraz biodrowy. Do głównych objawów towarzyszących temu schorzeniu należy zaliczyć m.in. ból stawu objętego chorobą oraz ograniczenie jego ruchomości.

 • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej a choroby serca

  Antykoncepcja hormonalna jest jedną z wysoce skutecznych i najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Z roku na rok, na całym świecie, rośnie liczba stosujących ją kobiet, dlatego istotne jest monitorowanie jej wpływu na organizm kobiety (m.in. układ sercowo-naczyniowy), a także ocena ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z jej stosowaniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij