Czy glukometr może być dobrym prezentem?
Ewa Nowacka-Polka

Czy glukometr może być dobrym prezentem?

Szukając prezentu dla diabetyka, warto pomyśleć o glukometrze. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które przede wszystkim umożliwia codzienną samokontrolę poziomu cukru. Glukometry różnią się między sobą kolorem, wielkością wyświetlacza, ale przede wszystkim rodzajem i liczbą dodatkowych funkcji. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać potrzebom i stylowi życia osoby, którą chcemy obdarować, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Każdy model glukometru można opisać za pomocą parametrów technicznych, które bezpośrednio przekładają się na szybkość i dokładność odczytu oraz łatwość wykonania oznaczenia.

Rozwiązania zastosowane w glukometrach bywają różne, dlatego przed dokonaniem wyboru należy porównać szereg parametrów istotnych dla przyszłego użytkownika. Należą do nich:

  • wielkość urządzenia i jego wyświetlacza,
  • sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebnej do wykonania pomiaru,
  • zakres i czas pomiaru,
  • pojemność pamięci,
  • czas działania baterii.

Wielkość urządzenia i jego wyświetlacza

Jeżeli osoba, której chcemy podarować glukometr, należy do osób aktywnych z pewnością doceni małe poręczne modele o niewielkiej wadze. Natomiast jeżeli najczęściej będzie używać glukometru w domu, przy wyborze urządzenia nie musimy kierować się małymi wymiarami. Należy pamiętać, że małe wymiary urządzenia mogą wpłynąć ujemnie na czytelność wyświetlacza, a przede wszystkim na wielkość liter i cyfr.

Sposób pobierania i objętość próbki krwi potrzebnej do wykonania pomiaru

Do przeprowadzenia pomiaru niezbędna jest kropla krwi włośniczkowej (np. z opuszka palca) – jej wielkość jest różna i waha się w granicach od 0,3 μl do 4 μl. Poszczególne modele glukometrów różnią się sposobem nanoszenia krwi na pasek testowy. Możemy wyróżnić dwa podstawowe sposoby poboru próbki krwi:

  • poprzez samoistne zasysanie krwi przez kanał paska testowego,
  • poprzez nanoszenie kropli krwi na pasek testowy – w tym przypadku należy zachować większą uwagę związaną z precyzyjnym nanoszeniem kropli krwi na pasek.

Powiązane produkty

Zakres i czas pomiaru

Zakres pomiarów glukometrów dostępnych na naszym rynku najczęściej mieści się w granicach 10-600 mg/dl i uważa się, że zakres ten jest wystarczający. Wartości wykraczające poza w/w granice wskazują na bezpośrednie zagrożenie życia. Czas, w jakim otrzymujemy wynik pomiaru poziomu glukozy we krwi, powinien być jak najkrótszy. W oferowanych na rynku glukometrach czas pomiaru waha się na ogół w granicach od 3 do 30 sekund. W tym przypadku najlepszymi urządzeniami są te odznaczające się najkrótszym czasem oczekiwania na wynik pomiaru.

Pojemność pamięci

Prawie każdy glukometr posiada wbudowaną pamięć, w której przechowywane są wyniki dokonywanych pomiarów. Na ogół pojemność pamięci mieści się w przedziale od 10 do 2000 wykonanych pomiarów. Oprócz ilości przechowywanych wyników pomiarów liczy się również przydatność przechowywanych danych, dająca możliwość prawidłowej interpretacji wartości glikemii w odniesieniu do czasu wykonanego pomiaru.

Czas działania baterii

Dużą zaletą zasilania glukometrów jest zastosowanie w nich baterii, które są ogólnodostępne na naszym rynku. W większości modeli standardem jest, aby jedna bateria wystarczyła na wykonanie około 1000 pomiarów (jeżeli glukometr wyposażony jest w dodatkowe funkcje, np. podświetlenie wyświetlacza, powinien być zasilany w taki sposób, by utrzymać powyższy standard 1000 pomiarów).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Trening czystości psa

    Nauczenie szczeniaka czystości to bardzo ważne zadanie dla opiekuna małego psa. Jak najlepiej zabrać się do tego zadania? Czy potrzebne są akcesoria, które mogą pomóc w treningu czystości? Kiedy w ogóle można zacząć uczyć młodego psa załatwiania się na dworze lub w wyznaczonym miejscu? Wyjaśniamy, jak nauczyć szczeniaka czystości.

  • Niedobory u wegetarian i wegan. Co warto suplementować na diecie bez mięsa lub produktów odzwierzęcych?

    Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską z powodów zdrowotnych, etycznych i środowiskowych. Prawidłowo zbilansowane diety roślinne mogą przynieść korzyści zdrowotne – np. niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia czy otyłości – ale mogą też prowadzić do niedoborów żywieniowych. Z tego względu po przejściu na tego typu dietę warto wdrożyć suplementację kluczowych mikroskładników. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę i kto powinien rozważyć suplementację?

  • Kenia – szczepienia i zalecenia przed podróżą

    Wyjazd do Kenii wiąże się z koniecznością uwzględnienia zagrożeń zdrowotnych typowych dla krajów tropikalnych. Jakie szczepienia należy wykonać i kiedy najlepiej się zaszczepić? Czy w Kenii jest bezpiecznie pod względem zdrowotnym?

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Koc termiczny, czyli folia życia. Jak i kiedy używać?

    Koc termiczny wygląda jak kawałek cienkiej folii. Z jednej strony jest koloru srebrnego, a z drugiej złotego. Jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy w wypadkach. W zależności od sposobu użycia może stanowić ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Powinien być wyposażeniem każdej apteczki samochodowej, ale warto mieć go przy sobie również w innych okolicznościach – np. podczas wypraw górskich czy wycieczek turystycznych.

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl