PABA – jakie ma właściwości? Czy witamina B10 to cudowny suplement na siwienie i zmarszczki?
Alicja Świątek

PABA – jakie ma właściwości? Czy witamina B10 to cudowny suplement na siwienie i zmarszczki?

PABA, czyli kwas para-aminobezoesowy, to substancja, którą wykorzystuje się zarówno w terapii poważnych problemów zdrowotnych, np. zaburzeń płodności, jak i w opóźnianiu momentu pojawienia się siwych włosów i zmarszczek mimicznych. PABA wpływa na pigmentację włosów, dzięki czemu dłużej zachowują swój kolor. Ponadto chroni skórę przez szkodliwym działaniem promieni UV, spowalniając powstawanie zmarszczek. Ponadto odpowiada za syntezę kwasu foliowego (witaminy B9), który jest zalecany kobietom w ciąży i tym planującym bycie mamą, ponieważ przeciwdziała powstawaniu wad cewy nerwowej.


Czego między innymi dowiesz się z niniejszego artykułu:

  • Jakie są najlepsze źródła „witaminy B10”?
  • Na które procesy metaboliczne organizmu wpływa PABA?
  • Gdzie najlepiej kupować suplementy?
  • Czy „witamina B10” hamuje proces siwienia i powstawania zmarszczek?


Kwas para-aminobenzoesowy (PABA) często nazywany jest „witaminą B10”, chociaż nie jest obecnie zaliczany do grupy witamin.  Związek ten może znacząco poprawić wygląd skóry, jak i wytworów naskórka, ponieważ wpływa na pigmentację włosów oraz chroni skórę przed szkodliwym działaniem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (UV). Jego stosowanie jest szczególnie zalecane osobom, które borykają się z przedwczesnym siwieniem oraz nadmiernym postępem procesów starzenia. Dodatkowo jest prekursorem kwasu foliowego (witamina B9), a zatem wpływa na powstawanie żelaza, czerwonych krwinek oraz bierze udział w wielu przemianach biologicznych.

Witamina B10 (PABA) – właściwości

Kwas para-aminobenzoesowy (PABA), często nazywany „witaminą B10”, jest substancją dobrze rozpuszczalną w wodzie. Dawniej zaliczany był do witamin z grupy B, jednak obecnie uznawany jest za substancję witaminopodobną, ponieważ organizm jest w stanie sam ją wytworzyć. Kwas para-aminobenzoesowy jest prekursorem i bierze udział w tworzeniu kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Bakterie jelitowe mogą go wykorzystać do produkcji folianów, dzięki czemu odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. PABA uczestniczy w licznych reakcjach biologicznych prowadzących zarówno do naprawy struktury DNA, jak i opóźnienia procesów starzenia. Chroni organizm przed wystąpieniem niedokrwistości, czyli anemii, poprzez udział w przemianach żelaza i powstawaniu czerwonych krwinek. Wykazuje również aktywność bakteriobójczą oraz wspiera odporność. Dodatkowo właściwości „witaminy B10” są wykorzystywane w leczeniu zaburzeń płodności. Pochodne kwasu p-aminobenzoesowego w postaci estrów, takich jak np. nowokaina czy benzokaina mają także działanie znieczulające.

PABA – źródła w pożywieniu

W celu uzupełnienia niedoborów witaminy B10 należy spożywać produkty mięsne, do których zaliczono: wołowinę, wieprzowinę, cielęcinę, podroby, a także jajka i jogurty. Bogatym i dobrze przyswajalnym źródłem PABA są drożdże oraz produkty pełnoziarniste.

PABA – kto i kiedy powinien suplementować?

Kwas para-aminobenzoesowy jest przez wiele osób nazywany „eliksirem młodości”, ponieważ przyjmuje się, że spowalnia on procesy starzenia oraz ogranicza pojawianie się siwych włosów.

Dlatego stosowanie PABA zalecane jest osobom borykającym się z przedwczesnym siwieniem oraz chcącym na dłużej zachować młody wygląd skóry, opóźniając pojawianie się kolejnych zmarszczek. W przypadku długotrwałej kuracji antybiotykami lub w zaburzeniach funkcjonowania jelit zapotrzebowanie na „witaminę B10” znacząco wzrasta i wówczas warto rozważyć jej suplementację.

Powiązane produkty

PABA na siwienie i zmarszczki? Co mówią dane naukowe?

Zdarza się, że proces siwienia włosów oraz powstawania zmarszczek pojawia się wcześniej, niż byśmy tego chcieli lub na co wskazuje nasz wiek. Pomimo faktu, że te zmiany w wyglądzie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a są jedynie kwestią estetyczną, mogą skutecznie pogorszyć jakość życia, dodając nam wizualnie kilka lat. Na forach internetowych można znaleźć wiele porad „jak zapobiegać siwieniu" lub jak zapobiegać zmarszczkom" jednak nie wszystkie są skuteczne i dlatego warto poddać je weryfikacji.

Jedną z substancji, która może być skutecznym rozwiązaniem w spowolnieniu procesów starzenia „od wewnątrz"  jest kwas para-aminobezoesowy. Zwłaszcza w obecnych czasach przy dużym narażeniu na stres, mimowolnie marszczymy twarz, szczególnie w obrębie pomiędzy brwiami, co prowadzi do powstania tzw. lwiej zmarszczki, lub okolic oczu i powstania „kurzych łapek". W takich sytuacjach, jak również wówczas, kiedy już przed 30. rokiem życia pojawiają się siwe włosy lub znaczna ilość zmarszczek, warto wprowadzić zwiększoną dawkę kwasu para-aminobenzoesowego. Dodatkowo związek ten stanowi swego rodzaju tarczę ochronną przed szkodliwym działaniem promieni UV, co ogranicza uszkodzenia skóry spowodowane Słońcem, spowalnia powstawanie zmarszczek oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia raka skóry. PABA wpływa na pigmentację włosów, dzięki czemu dłużej zachowują swój kolor.

Jakie są objawy niedoboru i nadmiaru witaminy B10 (PABA)?

Obniżony poziom kwasu para-aminobezoesowego manifestuje się przede wszystkim uczuciem zmęczenia, nerwowością, stanami depresyjnymi i obniżeniem samopoczucia. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z wypadaniem włosów oraz przedwczesnym siwieniem, spowodowaną utratą barwnika.

Jednocześnie nadmiar PABA również może być niebezpieczny dla zdrowia. Zbyt wysoki poziom tej witaminy powoduje zazwyczaj nudności i wymioty, wysypkę oraz reakcje alergiczne. W rzadkich przypadkach może prowadzić także do cięższych powikłań, jak uszkodzenia wątroby i nerek oraz zaburzenia pracy serca.

Jak suplementować PABA? Który preparat wybrać? Ile kosztuje

Nie ma ustalonego określonego zapotrzebowania na PABA, jednak zazwyczaj zaleca się stosowanie maksymalnie kilku miligramów tej substancji na dobę. W związku z działaniami niepożądanymi, jakie mogą nastąpić w przypadku nadmiaru „witaminy B10" w organizmie, ewentualną suplementację warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Warto również wzbogacić dietę w naturalne źródła tego składnika. Wchłanianie PABA wspomaga jednoczesne spożywanie pokarmów zawierających witaminy z grupy B oraz witaminę C. Jednocześnie warto ograniczyć picie kawy i alkoholu, ponieważ mogą one znacząco obniżyć przyswajanie kwasu para-aminobenzoesowego. Wśród dostępnych preparatów z PABA najczęściej występują te w postaci kapsułek i tabletek, które można kupić w cenie od ok. 25 do 50 zł. Wybierając odpowiedni suplement, warto wziąć pod uwagę zaufanych producentów, których produkty są długo na rynku, mają dobrą jakość i pochodzą z wiarygodnych źródeł. W przypadku wątpliwości zawsze można poradzić się farmaceuty, który posiada wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu uzyskamy fachową poradę.

  1. H.Czeczot, Kwas foliowy w fizjologii i patologii, „phmd.pl”, [online], https://phmd.pl/api/files/view/2780.pdf, [dostęp:] 31.05.2021 r.
  2. Praca zbiorowa, Witaminy prawda i mity, „biotechnologia.wpt.uni.opole.pl” [online],  http://biotechnologia.wpt.uni.opole.pl/wp-content/uploads/WITAMINY-PRAWDA-I-MITY.pdf, [dostęp:] 31.05.2021 r.
  3. E. Cieślik i in., Kwas foliowy – występowanie i znaczenie, „phie.pl”, [online],  http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-1-001.pdf, [dostęp:] 31.05.2021 r.
  4. K. Sikorska-Zimny, Występowanie oraz wpływ kwasu foliowego na organizm ludzki, „ptfarm.pl”, [online], https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2013/4/BR%204-2013%20s.%20496-501.pdf, [dostęp:] 31.05.2021 r.
  5. A. Gryszczyńska, Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, „czytelniamedyczna.pl” [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/2659,witaminy-z-grupy-b-naturalne-rlda-rola-w-organizmie-skutki-awitaminozy.html, [dostęp:] 31.05.2021 r.
  6. Ł. CZYŻEWSKA-MAJCHRZAK, P. PARADOWSKA, SKUTKI NIEDOBORU I RYZYKO SUPLEMENTACJI FOLIANÓW W DIECIE, „jms.ump.edu.pl” [online], https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/6/457_6_79_2010.pdf, [dostęp:] 31.05.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Ranking najlepszych serum do skóry z przebarwieniami

    Odkryj tajemnicę promiennej skóry. Sprawdź nasz ranking najlepszych serum nawilżających, stworzonych specjalnie do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Zanurz się w luksusie nawilżenia i redukcji przebarwień – wybierz produkt, który podkreśli naturalną witalność Twojej skóry.

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij