PABA – jakie ma właściwości? Czy witamina B10 to cudowny suplement na siwienie i zmarszczki?
Alicja Świątek

PABA – jakie ma właściwości? Czy witamina B10 to cudowny suplement na siwienie i zmarszczki?

PABA, czyli kwas para-aminobezoesowy, to substancja, którą wykorzystuje się zarówno w terapii poważnych problemów zdrowotnych, np. zaburzeń płodności, jak i w opóźnianiu momentu pojawienia się siwych włosów i zmarszczek mimicznych. PABA wpływa na pigmentację włosów, dzięki czemu dłużej zachowują swój kolor. Ponadto chroni skórę przez szkodliwym działaniem promieni UV, spowalniając powstawanie zmarszczek. Ponadto odpowiada za syntezę kwasu foliowego (witaminy B9), który jest zalecany kobietom w ciąży i tym planującym bycie mamą, ponieważ przeciwdziała powstawaniu wad cewy nerwowej.


Czego między innymi dowiesz się z niniejszego artykułu:

  • Jakie są najlepsze źródła „witaminy B10”?
  • Na które procesy metaboliczne organizmu wpływa PABA?
  • Gdzie najlepiej kupować suplementy?
  • Czy „witamina B10” hamuje proces siwienia i powstawania zmarszczek?


Kwas para-aminobenzoesowy (PABA) często nazywany jest „witaminą B10”, chociaż nie jest obecnie zaliczany do grupy witamin.  Związek ten może znacząco poprawić wygląd skóry, jak i wytworów naskórka, ponieważ wpływa na pigmentację włosów oraz chroni skórę przed szkodliwym działaniem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (UV). Jego stosowanie jest szczególnie zalecane osobom, które borykają się z przedwczesnym siwieniem oraz nadmiernym postępem procesów starzenia. Dodatkowo jest prekursorem kwasu foliowego (witamina B9), a zatem wpływa na powstawanie żelaza, czerwonych krwinek oraz bierze udział w wielu przemianach biologicznych.

Witamina B10 (PABA) – właściwości

Kwas para-aminobenzoesowy (PABA), często nazywany „witaminą B10”, jest substancją dobrze rozpuszczalną w wodzie. Dawniej zaliczany był do witamin z grupy B, jednak obecnie uznawany jest za substancję witaminopodobną, ponieważ organizm jest w stanie sam ją wytworzyć. Kwas para-aminobenzoesowy jest prekursorem i bierze udział w tworzeniu kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Bakterie jelitowe mogą go wykorzystać do produkcji folianów, dzięki czemu odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. PABA uczestniczy w licznych reakcjach biologicznych prowadzących zarówno do naprawy struktury DNA, jak i opóźnienia procesów starzenia. Chroni organizm przed wystąpieniem niedokrwistości, czyli anemii, poprzez udział w przemianach żelaza i powstawaniu czerwonych krwinek. Wykazuje również aktywność bakteriobójczą oraz wspiera odporność. Dodatkowo właściwości „witaminy B10” są wykorzystywane w leczeniu zaburzeń płodności. Pochodne kwasu p-aminobenzoesowego w postaci estrów, takich jak np. nowokaina czy benzokaina mają także działanie znieczulające.

PABA – źródła w pożywieniu

W celu uzupełnienia niedoborów witaminy B10 należy spożywać produkty mięsne, do których zaliczono: wołowinę, wieprzowinę, cielęcinę, podroby, a także jajka i jogurty. Bogatym i dobrze przyswajalnym źródłem PABA są drożdże oraz produkty pełnoziarniste.

PABA – kto i kiedy powinien suplementować?

Kwas para-aminobenzoesowy jest przez wiele osób nazywany „eliksirem młodości”, ponieważ przyjmuje się, że spowalnia on procesy starzenia oraz ogranicza pojawianie się siwych włosów.

Dlatego stosowanie PABA zalecane jest osobom borykającym się z przedwczesnym siwieniem oraz chcącym na dłużej zachować młody wygląd skóry, opóźniając pojawianie się kolejnych zmarszczek. W przypadku długotrwałej kuracji antybiotykami lub w zaburzeniach funkcjonowania jelit zapotrzebowanie na „witaminę B10” znacząco wzrasta i wówczas warto rozważyć jej suplementację.

Powiązane produkty

PABA na siwienie i zmarszczki? Co mówią dane naukowe?

Zdarza się, że proces siwienia włosów oraz powstawania zmarszczek pojawia się wcześniej, niż byśmy tego chcieli lub na co wskazuje nasz wiek. Pomimo faktu, że te zmiany w wyglądzie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a są jedynie kwestią estetyczną, mogą skutecznie pogorszyć jakość życia, dodając nam wizualnie kilka lat. Na forach internetowych można znaleźć wiele porad „jak zapobiegać siwieniu" lub jak zapobiegać zmarszczkom" jednak nie wszystkie są skuteczne i dlatego warto poddać je weryfikacji.

Jedną z substancji, która może być skutecznym rozwiązaniem w spowolnieniu procesów starzenia „od wewnątrz"  jest kwas para-aminobezoesowy. Zwłaszcza w obecnych czasach przy dużym narażeniu na stres, mimowolnie marszczymy twarz, szczególnie w obrębie pomiędzy brwiami, co prowadzi do powstania tzw. lwiej zmarszczki, lub okolic oczu i powstania „kurzych łapek". W takich sytuacjach, jak również wówczas, kiedy już przed 30. rokiem życia pojawiają się siwe włosy lub znaczna ilość zmarszczek, warto wprowadzić zwiększoną dawkę kwasu para-aminobenzoesowego. Dodatkowo związek ten stanowi swego rodzaju tarczę ochronną przed szkodliwym działaniem promieni UV, co ogranicza uszkodzenia skóry spowodowane Słońcem, spowalnia powstawanie zmarszczek oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia raka skóry. PABA wpływa na pigmentację włosów, dzięki czemu dłużej zachowują swój kolor.

Jakie są objawy niedoboru i nadmiaru witaminy B10 (PABA)?

Obniżony poziom kwasu para-aminobezoesowego manifestuje się przede wszystkim uczuciem zmęczenia, nerwowością, stanami depresyjnymi i obniżeniem samopoczucia. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z wypadaniem włosów oraz przedwczesnym siwieniem, spowodowaną utratą barwnika.

Jednocześnie nadmiar PABA również może być niebezpieczny dla zdrowia. Zbyt wysoki poziom tej witaminy powoduje zazwyczaj nudności i wymioty, wysypkę oraz reakcje alergiczne. W rzadkich przypadkach może prowadzić także do cięższych powikłań, jak uszkodzenia wątroby i nerek oraz zaburzenia pracy serca.

Jak suplementować PABA? Który preparat wybrać? Ile kosztuje

Nie ma ustalonego określonego zapotrzebowania na PABA, jednak zazwyczaj zaleca się stosowanie maksymalnie kilku miligramów tej substancji na dobę. W związku z działaniami niepożądanymi, jakie mogą nastąpić w przypadku nadmiaru „witaminy B10" w organizmie, ewentualną suplementację warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Warto również wzbogacić dietę w naturalne źródła tego składnika. Wchłanianie PABA wspomaga jednoczesne spożywanie pokarmów zawierających witaminy z grupy B oraz witaminę C. Jednocześnie warto ograniczyć picie kawy i alkoholu, ponieważ mogą one znacząco obniżyć przyswajanie kwasu para-aminobenzoesowego. Wśród dostępnych preparatów z PABA najczęściej występują te w postaci kapsułek i tabletek, które można kupić w cenie od ok. 25 do 50 zł. Wybierając odpowiedni suplement, warto wziąć pod uwagę zaufanych producentów, których produkty są długo na rynku, mają dobrą jakość i pochodzą z wiarygodnych źródeł. W przypadku wątpliwości zawsze można poradzić się farmaceuty, który posiada wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu uzyskamy fachową poradę.

  1. H.Czeczot, Kwas foliowy w fizjologii i patologii, „phmd.pl”, [online], https://phmd.pl/api/files/view/2780.pdf, [dostęp:] 31.05.2021 r.
  2. Praca zbiorowa, Witaminy prawda i mity, „biotechnologia.wpt.uni.opole.pl” [online],  http://biotechnologia.wpt.uni.opole.pl/wp-content/uploads/WITAMINY-PRAWDA-I-MITY.pdf, [dostęp:] 31.05.2021 r.
  3. E. Cieślik i in., Kwas foliowy – występowanie i znaczenie, „phie.pl”, [online],  http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-1-001.pdf, [dostęp:] 31.05.2021 r.
  4. K. Sikorska-Zimny, Występowanie oraz wpływ kwasu foliowego na organizm ludzki, „ptfarm.pl”, [online], https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2013/4/BR%204-2013%20s.%20496-501.pdf, [dostęp:] 31.05.2021 r.
  5. A. Gryszczyńska, Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, „czytelniamedyczna.pl” [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/2659,witaminy-z-grupy-b-naturalne-rlda-rola-w-organizmie-skutki-awitaminozy.html, [dostęp:] 31.05.2021 r.
  6. Ł. CZYŻEWSKA-MAJCHRZAK, P. PARADOWSKA, SKUTKI NIEDOBORU I RYZYKO SUPLEMENTACJI FOLIANÓW W DIECIE, „jms.ump.edu.pl” [online], https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/6/457_6_79_2010.pdf, [dostęp:] 31.05.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.