Szokujące wyniki badań o wpływie COVID-19 na noworodki
W „Nature Communications” opublikowano zaskakujące wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, w których udowodniono wpływ koronawirusa na niewydolność oddechową noworodków.
- Noworodki urodzone terminowo z niewydolnością oddechową wywołaną COVID-19
- Jak wyglądało badanie?
- Szczepienie na COVID-19 przed ciążą jest kluczowe dla zdrowia noworodków?
Noworodki urodzone terminowo z niewydolnością oddechową wywołaną COVID-19
Według dotychczasowych badań zakażenie SARS-CoV-2 podczas ciąży wiąże się z niekorzystnymi skutkami dla matki i noworodka, w tym ze zwiększonym ryzykiem wcześniactwa, urodzenia martwego dziecka oraz ciężkiej zachorowalności i śmiertelności matek. Chociaż szacunki dotyczące przenoszenia SARS-CoV-2 z matki na dziecko są niskie, rosną obawy dotyczące długoterminowych konsekwencji infekcji dla noworodków.
Ryzyko było wyraźnie niższe, gdy matki, które zakaziły się w czasie ciąży, zostały wcześniej zaszczepione, co pokazuje, że szczepienie chroni przed tym powikłaniem. Według naukowców nawet jedna dawka szczepionki mRNA przyjęta przed infekcją znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń oddechowych u urodzonego w terminie niemowlęcia. Warto dodać, że u żadnego z niemowląt objętych badaniem nie stwierdzono obecności SARS-CoV-2 po urodzeniu.
Narażenie wewnątrzmaciczne na wirusa SARS-CoV-2 wywołało tzw. kaskadę zapalną u niemowląt i zwiększyło ryzyko zaburzeń oddychania, które są najczęściej obserwowane u wcześniaków.
Jak wyglądało badanie?
Badacze z UCLA sprawdzali, jak powstają i rozwijają się zaburzenia oddechowe u noworodków po ekspozycji wewnątrzmacicznej na SARS-CoV-2. W tym celu przeprowadzili analizę proteomiczną, dzięki której poznali strukturę, funkcje oraz wpływ białek na poszczególne komórki. Odkryli struktury, które swoim wyglądem przypominały bicz, a były nimi ruchome rzęski aktywnie usuwające śluz z dróg oddechowych. Zaobserwowano, że nie działały one poprawnie (określono je jako rozregulowane) u niemowląt narażonych na kontakt z SARS-CoV-2 i dotkniętych zaburzeniami oddechowymi. Ponadto u niemowląt występowała większa produkcja przeciwciał zwanych immunoglobuliną E (IgE).
Szczepienie na COVID-19 przed ciążą jest kluczowe dla zdrowia noworodków?
W badaniu wzięło udział 221 kobiet. 68% matek nie było zaszczepionych na COVID-19. U 16% z nich koronawirus przebiegał w sposób bardzo ciężki lub krytyczny. Dla porównania – w grupie pacjentek zaszczepionych odsetek ciężkich przypadków nie przekroczył 4%.
Statystycznie niewydolność oddechowa u noworodków urodzonych we właściwym czasie występuje rzadko, bo nie więcej niż u 5% do 6% przypadków. W sytuacji zakażenia koronawirusem było jednak inaczej, ponieważ zaburzenia oddechowe wystąpiły u 17%. Co więcej, 21% dzieci z niewydolnością oddechową zostało urodzonych przez matki, u których koronawirus dawał objawy bardzo ciężkie lub krytyczne.
We wcześniejszych badaniach przypadki niewydolności oddechowej wśród noworodków donoszonych, niezakażonych, ale narażonych na kontakt z SARS-CoV-2 przypisywano niedotlenieniu matki i niewydolności wielonarządowej. Zwiększało to także ryzyko przedwczesnego porodu. Większość pacjentek w ciąży otrzymała szczepionkę przeciwko COVID-19 przed wprowadzeniem do obrotu szczepionek dających odporność na wariant alfa.