Kobieta w ciąży siedzi na krześle i ma maseczkę na twarzy
Arkadiusz Dąbek

Czy kobieta w ciąży chora na COVID-19 może zakazić swoje dziecko?

Naukowcy z Birmingham przeanalizowali wiele baz danych i repozytoriów badań naukowych dotyczących SARS CoV-2, w tym także zbiory Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), żeby sprawdzić, czy wirus z kobiety ciężarnej może ulec transmisji na jej dziecko. Jakie były wyniki tych badań?

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przedstawili wyniki badań, które przeprowadzili na ponad 14 tysięcy pacjentek z całego świata. Dotyczyły one  ryzyka zakażenia wirusem SARS CoV-2 dziecka, które znajduje się w łonie chorej na COVID-19 matki.  

Bariera łożyskowa pokonana przez wirusa

Najnowsze wyniki badań opublikowane w czasopiśmie naukowym BMJ wskazują, że niespełna 2% noworodków urodzonych przez kobiety chore na COVID-19 zostało zakażonych, co potwierdzano testami PCR. Oznacza to, że wirus rzadko pokonuje barierę łożyskową, niemniej może być przenoszony na dziecko. Naukowcy wskazują także, że przeniesie wirusa miało najczęściej miejsce w sytuacji, w której przebieg choroby u matki był ciężki.

Na czym polegało badanie?

Brytyjczycy przebadali próbki pozyskane od:
•    płodów – płyn owodniowy, materiał łożyskowy;
•    noworodków – wymazy z nosogardzieli, próbki kału;
•    matek – wymaz z pochwy.

Wzięto także pod uwagę czas i drogę zakażenia koronawirusem, aby odróżnić sposób zakażenia:

  • zakażenie pochodzące od matki,
  • zakażenie podczas podczas porodu,
  • zakażenia nabytego wkrótce po urodzeniu poprzez kontakt z matką, opiekunami lub pracownikami szpitala.

Naukowcy przeanalizowali wiele baz danych i repozytoriów badań naukowych dotyczących SARS CoV-2, w tym także zbiory Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Powiązane produkty

Czy poród naturalny i kamienie piersią zwiększa ryzyko choroby u noworodka?

Zespół z Birmingham podaje, że zarówno poród naturalny, jak i etap karmienia piersią nie zwiększają ryzyka zakażenia dziecka. Nie ma zatem potrzeby unikania schematu porodu naturalnego, czy odradzania pacjentce karmienia potomstwa piersią. Główna badaczka prof. Shakila Thangaratinam podkreśla jednak, że nawet niskie ryzyko transmisji nie powinno usypiać czujności lekarzy prowadzących ciążę, szczególnie kiedy ciężarna przechodzi COVID-19 w ciężki sposób. Zachęciła także wszystkie przyszłe mamy do poddawania się szczepieniom na koronawirusa.

Ciąża a szczepienie na COVID-19

Biorąc pod uwagę dane wynikające z Charakterystyki Produktów Leczniczych (ChPL) wszystkie szczepionki na koronawirusa, które dopuszczono do stosowania w Polsce, można podawać także kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Zaznacza się jednak, że „potencjalne korzyści muszą przewyższać potencjalne ryzyko" zarówno dla matki, jak i dla płodu. Eksperci zaznaczają jednak, że istnieje bardzo niskie ryzyko zagrożenia dla kobiety lub dziecka. Należy także pamiętać, że kobiety w ciąży to pacjentki, które zaliczono do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Szczególną świadomość medyczną powinny mieć także ciężarne, u których zdiagnozowano otyłość i cukrzycę.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda kalendarz badań w ciąży
  1. SARS-CoV-2 positivity in offspring and timing of mother-to-child transmission: living systematic review and meta-analysis, „theBMJ" [online], https://www.bmj.com/content/376/bmj-2021-067696, [dostęp:] 23.03.2023 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl