Ta piosenka zmniejsza objawy lęku o 65%
Naukowcy przebadali utwór, który zgodnie z wynikami ich badań zmniejsza objawy lęku aż o 65 proc. Jak brzmi piosenka, która redukuje objawy lęku? Czy utwór „Weightless” może być wsparciem w leczeniu zaburzeń lękowych?
- Utwór, który redukuje objawy lęku
- Co powoduje, że piosenka „Weightless” zmniejsza lęk?
- Utwór „Weightless” a inne metody leczenia lęku
Utwór, który redukuje objawy lęku
Utwór „Weightless” angielskiego zespołu ambientowego Marconi Union został stworzony we współpracy z naukowcami, którzy opracowali taki zestaw dźwięków, aby wpływały one pozytywnie na samopoczucie. Utwór ten został nazwany najbardziej relaksującą piosenką na świecie. Jak do tego doszło?
Specjaliści od neuronauki oraz zachowań konsumenckich z Mindlab International przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 40 osób. Osoby badane były proszone o rozwiązywanie trudnych zadań, w trakcie których słuchali 10 różnych piosenek. Badani byli również monitorowani pod kątem reakcji fizjologicznych w celu sprawdzenia, jaki typ muzyki wywołuje u nich podwyższony stan relaksu.
Okazało się, że utwór „Weightless” zmniejszył poziom stresu i niepokoju u badanych aż o 65% w porównaniu z innymi słuchanymi utworami. Osoby badane podczas słuchania „Weightless” miały znacznie wolniejsze tętno, niższe ciśnienie krwi, a ich oddech był spokojniejszy i wolniejszy w porównaniu z reakcjami fizjologicznymi podczas słuchania innych utworów.
Co powoduje, że piosenka „Weightless” zmniejsza lęk?
Utwór „Weightless” został skomponowany w taki sposób, aby wywoływał uczucie spokoju i relaksacji. Piosenka rozpoczyna się od spokojnego tempa 60 uderzeń na minutę, co odzwierciedla średnie tętno spoczynkowe u osoby dorosłej. W miarę upływu czasu tempo utworu zmniejsza się do 50 uderzeń, co ma również prowadzić do zmniejszenia tętna u słuchacza piosenki.
Utwór „Weightless” a inne metody leczenia lęku
Muzykoterapia to jedna ze skutecznych metod wykorzystywanych jako terapia wspomagająca leczenie zaburzeń lękowych. Rzadko kiedy muzykoterapia bywa stosowana jako samodzielna metoda leczenia, niemniej jednak w połączeniu z farmakoterapią lub psychoterapią daje bardzo dobre efekty.
Naukowcy chcieli natomiast sprawdzić, jak słuchanie utworu „Weightless” może wpływać na osoby doświadczające objawów lękowych w porównaniu z innymi, popularnymi metodami leczenia lęku.
Badacze z Uniwersytetu Pensylwanii przeprowadzili badanie, w którym porównywali skuteczność utworu „Weightless” oraz leku psychotropowego z substancją o nazwie midazolam. Wyniki przeprowadzonego badania wykazały, że obie metody były skuteczne w obniżeniu lęku u pacjentów, natomiast zaletą słuchania utworu „Weightless” był brak jakichkolwiek skutków ubocznych.
Kolejne badanie z University of Nevada badało jakość snu u pacjentów słuchających „Weightless” oraz innego utworu. Wyniki pokazały, że pacjenci słuchający utworu „Weightless” przed snem deklarowali lepszą jakość snu.
Wstępne wyniki badań dotyczące „Weightless” są obiecujące dla osób doświadczających zaburzeń lękowych i objawów lęku. Aby jednak móc mówić o skuteczności utworu „Weightless” w leczeniu lęku, wciąż potrzeba wielu badań.