Dziewczyna słucha przez słuchawki relaskującej muzyki
Weronika Grzywna

Ta piosenka zmniejsza objawy lęku o 65%

Naukowcy przebadali utwór, który zgodnie z wynikami ich badań zmniejsza objawy lęku aż o 65 proc. Jak brzmi piosenka, która redukuje objawy lęku? Czy utwór „Weightless” może być wsparciem w leczeniu zaburzeń lękowych?

  1. Utwór, który redukuje objawy lęku
  2. Co powoduje, że piosenka „Weightless” zmniejsza lęk?
  3. Utwór „Weightless” a inne metody leczenia lęku

Utwór, który redukuje objawy lęku

Utwór „Weightless” angielskiego zespołu ambientowego Marconi Union został stworzony we współpracy z naukowcami, którzy opracowali taki zestaw dźwięków, aby wpływały one pozytywnie na samopoczucie. Utwór ten został nazwany najbardziej relaksującą piosenką na świecie. Jak do tego doszło?

Specjaliści od neuronauki oraz zachowań konsumenckich z Mindlab International przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 40 osób. Osoby badane były proszone o rozwiązywanie trudnych zadań, w trakcie których słuchali 10 różnych piosenek. Badani byli również monitorowani pod kątem reakcji fizjologicznych w celu sprawdzenia, jaki typ muzyki wywołuje u nich podwyższony stan relaksu.

Okazało się, że utwór „Weightless” zmniejszył poziom stresu i niepokoju u badanych aż o 65% w porównaniu z innymi słuchanymi utworami. Osoby badane podczas słuchania „Weightless” miały znacznie wolniejsze tętno, niższe ciśnienie krwi, a ich oddech był spokojniejszy i wolniejszy w porównaniu z reakcjami fizjologicznymi podczas słuchania innych utworów.

Co powoduje, że piosenka „Weightless” zmniejsza lęk?

Utwór „Weightless” został skomponowany w taki sposób, aby wywoływał uczucie spokoju i relaksacji. Piosenka rozpoczyna się od spokojnego tempa 60 uderzeń na minutę, co odzwierciedla średnie tętno spoczynkowe u osoby dorosłej. W miarę upływu czasu tempo utworu zmniejsza się do 50 uderzeń, co ma również prowadzić do zmniejszenia tętna u słuchacza piosenki.

W melodii została także zastosowana technika, która ma dostosować fale mózgowe słuchacza do częstotliwości utworu. W utworze zostały wykorzystane dźwięki pianina, gitary i dzwonków wraz z dźwiękami natury takimi jak odgłosy wody oraz śpiewające ptaki. Zdaniem naukowców połączenie tych wszystkich elementów może wpływać na system nagrody w mózgu, aktywując dopaminę i wywołując dobre samopoczucie u słuchaczy.

Powiązane produkty

Utwór „Weightless” a inne metody leczenia lęku

Muzykoterapia to jedna ze skutecznych metod wykorzystywanych jako terapia wspomagająca leczenie zaburzeń lękowych. Rzadko kiedy muzykoterapia bywa stosowana jako samodzielna metoda leczenia, niemniej jednak w połączeniu z farmakoterapią lub psychoterapią daje bardzo dobre efekty.

Naukowcy chcieli natomiast sprawdzić, jak słuchanie utworu „Weightless” może wpływać na osoby doświadczające objawów lękowych w porównaniu z innymi, popularnymi metodami leczenia lęku.

Badacze z Uniwersytetu Pensylwanii przeprowadzili badanie, w którym porównywali skuteczność utworu „Weightless” oraz leku psychotropowego z substancją o nazwie midazolam. Wyniki przeprowadzonego badania wykazały, że obie metody były skuteczne w obniżeniu lęku u pacjentów, natomiast zaletą słuchania utworu „Weightless” był brak jakichkolwiek skutków ubocznych.

Kolejne badanie z University of Nevada badało jakość snu u pacjentów słuchających „Weightless” oraz innego utworu. Wyniki pokazały, że pacjenci słuchający utworu „Weightless” przed snem deklarowali lepszą jakość snu.

Wstępne wyniki badań dotyczące „Weightless” są obiecujące dla osób doświadczających zaburzeń lękowych i objawów lęku. Aby jednak móc mówić o skuteczności utworu „Weightless” w leczeniu lęku, wciąż potrzeba wielu badań.

Na ważny problem zwróciła uwagę profesor muzyki Kathleen Howland z Berklee College of Music, która zaznaczyła, że nie ma uniwersalnego utworu, który u każdej osoby będzie wzbudzał te same emocje. U jednej osoby „Weightless” może wywołać ukojenie i spokój, natomiast u drugiej wcale nie musi tak być, ponieważ na stosunek do muzyki wpływ mają również preferencje osobowościowe, kultura oraz środowisko.
  1. This Song Can Induce More Relaxation Than a Massage. Dostęp online: https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-reality-gen-z/202006/song-can-induce-more-relaxation-massage [12.02.2024].
  2. World’s Most Relaxing Song May Reduce Anxiety by 65%. Dostęp online: https://www.psychiatrist.com/news/worlds-most-relaxing-song-may-reduce-anxiety-by-65/ [12.02.2024].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij