Muzykoterapia
Weronika Babiec

Muzykoterapia – czym jest i jak działa?

Muzyka łagodzi obyczaje to wiadomo nie od dziś. Jak się jednak okazuje, może być również skuteczną metodą wspomagającą leczenie różnych schorzeń i dolegliwości zdrowotnych. Dowiedz się, czym jest i jak działa muzykoterapia.

  1. Jak działa muzykoterapia?
  2. Co leczy muzykoterapia? Dla kogo jest muzykoterapia?
  3. Muzykoterapia dla dzieci
  4. Muzykoterapia dla seniorów i dla dorosłych
  5. Kto może prowadzić muzykoterapię? Jak zostać muzykoterapeutą?

Muzykoterapia jako samodzielna metoda terapeutyczna wykorzystywana jest już od wielu lat. Terapia muzyką znajduje bowiem zastosowanie zarówno w leczeniu, jak i wspomaganiu leczenia chorób o podłożu psychicznym oraz somatycznym. Co to jest muzykoterapia? Na czym polega i dla kogo przeznaczona jest terapia muzyką?

Jak działa muzykoterapia?

Muzykoterapia jako metoda terapeutyczna bazuje na leczniczym wpływie dźwięku na człowieka. Badania pokazują, że bodźce dźwiękowe docierają do zmysłu słuchu i jednocześnie wpływają na cały organizm poprzez doznania kinestetyczne. Ponadto zgodnie z badaniami muzyka wywiera wpływ na sieci neuronowe w mózgu, zwiększając jego plastyczność pomiędzy niektórymi rejonami. Skuteczność muzykoterapii została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi i obecnie stanowi nie tylko wspomagającą, ale i samodzielną metodę terapeutyczną.

Wśród rodzajów muzykoterapii wyróżnia się:

  1. Muzykoterapię aktywną  polega na działaniach angażujących pacjenta (np. śpiew, gra na instrumentach). Jej celem jest twórcze pobudzenie pacjenta.
  2. Muzykoterapię receptywną  polega na słuchaniu muzyki przy jednoczesnej relaksacji i wizualizacji. Jej celem jest refleksja, dotarcie do trudnych doświadczeń i emocji.
  3. Muzykoterapię dogłębną komórkową  polega na dobraniu odpowiedniego planu terapeutycznego polegającego na doborze fali dźwiękowej pochodzącej z kamertonów. Znajduje zastosowanie w walce z około 250 schorzeniami o różnym podłożu.
Muzykoterapia może być prowadzona indywidualnie lub grupowo, w zależności od problemu oraz potrzeb pacjenta.

Co leczy muzykoterapia? Dla kogo jest muzykoterapia?

Muzykoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń o różnym podłożu. Wykorzystywana jest w następujących dziedzinach: psychiatria, neurologia, kardiologia, chirurgia, onkologia, profilaktyka zdrowia psychicznego oraz wiele innych (m.in. przy leczeniu oparzeń). Celem muzykoterapii jest:

Właściwie dobrana muzyka jest skuteczna w leczeniu i wspomaganiu m.in. depresji, schizofrenii, zaburzeń zachowania, zaburzeń napięcia mięśniowego, zespołów otępiennych, zaburzeń pracy mózgu, niepełnosprawności intelektualnej u dzieci i dorosłych, zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz wielu innych chorób i problemów o podłożu psychicznym.

Dowiedz się, na czym polega terapia psem. Sprawdź na DOZ.pl

Powiązane produkty

Muzykoterapia dla dzieci

Muzykoterapia jako metoda terapeutyczna wykorzystywana jest zarówno u dzieci zdrowych, jak i zmagających się z różnego rodzaju trudnościami. Terapia muzyką pozytywnie wpływa na rozwój dziecka: poprawia jego koncentrację i pamięć, łagodzi napięcia w ciele, stymuluje rozwój dziecka, poprawia samoocenę oraz pozytywnie wpływa na pracę umysłową.

Muzykoterapia wykazuje także skuteczność w pracy z dziećmi z autyzmem, z niepełnosprawnością intelektualną oraz zaburzeniami zachowania. W zależności od wybranej muzyki celem muzykoterapii może być bowiem wyciszenie i uspokojenie dziecka, ale także pobudzenie dziecka nieśmiałego.

U dzieci często wykorzystywana jest również muzykoterapia kreatywna, która bazuje na potencjale twórczym danej osoby. Jej celem jest wspomaganie rozwoju i najczęściej stosowana jest w formie muzykoterapii dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.

Poczytaj też o terapii dźwiękiem na DOZ.pl

Muzykoterapia dla seniorów i dla dorosłych

Badania wskazują na to, że muzykoterapia z powodzeniem może być także stosowana u dorosłych osób oraz u seniorów. Terapia muzyką przede wszystkim spowalnia procesy biologiczne starzenia się struktur mózgowych. W związku z tym znajduje zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych i ich profilaktyce.

Muzykoterapia dla seniorów polepsza orientację w przestrzeni, wspomaga procesy poznawcze (pamięć, koncentrację uwagi) oraz łagodzi stany lękowe. Zgodnie z badaniami zastosowanie muzykoterapii pozwala skrócić okres rehabilitacji aż o 25 proc. Mowa tu m.in. o rehabilitacji osób po wypadkach lub udarach mózgu. Dzięki niektórym formom muzykoterapii seniorzy mają również szansę poprawić swoją sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową.

Badania wpływu muzykoterapii na pacjentów ze starczą depresją wykazały, że pacjenci poddani terapii muzyką czuli się bardziej spokojni. Z kolei u osób z otępieniem starczym muzykoterapia wyraźnie wpływała na poziom obniżenia odczuwanego przez nich lęku. Terapia muzyką ma także dobry wpływ na pacjentów z zaburzeniami zachowania. Wówczas sprzyja ona relaksacji, wyciszeniu i poprawie snu.

Zastosowanie muzykoterapii wśród osób dorosłych z chorobą nowotworową pozwoliło natomiast na zmniejszenie zmęczenia, złagodzenie bólu oraz poprawę nastroju.

Kto może prowadzić muzykoterapię? Jak zostać muzykoterapeutą?

Aby zostać muzykoterapeutą, w pierwszej kolejności trzeba podjąć 3-letnie studia licencjackie na kierunku muzykoterapia. Absolwent studiów I stopnia może następnie podjąć dalsze studia magisterskie na tym samym kierunku, które dają mu pełny zakres kwalifikacji. Po zakończeniu studiów absolwent może ubiegać się o Certyfikat Muzykoterapeuty Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów. Warto wspomnieć, że o certyfikat muzykoterapeuty może ubiegać się zarówno osoba po studiach magisterskich, jak i po studiach licencjackich i podyplomowych.

  1. Paszkiewicz-Mes, E. (2013). Muzykoterapia jako metoda wspomagająca leczeni. „Hygeia Public Health” 48(2), s. 168-176.
  2. Galińska, E. (2015). Znaczenie muzykoterapii w rehabilitacji neurologicznej. „Psychiatria Polska” 49(4), s. 835–846.
  3. Dobrzyńska, E., i in. (2006). Muzykoterapia i terapia poznawczo-behawioralna u osób starszych z rozpoznaniem depresji. „Psychogeriatria Polska” 3(2), s. 105-112.
  4. Stańczyk, M. (2012). Muzykoterapia w procesie kompleksowego leczenia pacjentów onkologicznych. „Hygeia Public Health” 47(4), s. 424-426.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl