Muzykoterapia
Weronika Babiec

Muzykoterapia – czym jest i jak działa?

Muzyka łagodzi obyczaje to wiadomo nie od dziś. Jak się jednak okazuje, może być również skuteczną metodą wspomagającą leczenie różnych schorzeń i dolegliwości zdrowotnych. Dowiedz się, czym jest i jak działa muzykoterapia.

  1. Jak działa muzykoterapia?
  2. Co leczy muzykoterapia? Dla kogo jest muzykoterapia?
  3. Muzykoterapia dla dzieci
  4. Muzykoterapia dla seniorów i dla dorosłych
  5. Kto może prowadzić muzykoterapię? Jak zostać muzykoterapeutą?

Muzykoterapia jako samodzielna metoda terapeutyczna wykorzystywana jest już od wielu lat. Terapia muzyką znajduje bowiem zastosowanie zarówno w leczeniu, jak i wspomaganiu leczenia chorób o podłożu psychicznym oraz somatycznym. Co to jest muzykoterapia? Na czym polega i dla kogo przeznaczona jest terapia muzyką?

Jak działa muzykoterapia?

Muzykoterapia jako metoda terapeutyczna bazuje na leczniczym wpływie dźwięku na człowieka. Badania pokazują, że bodźce dźwiękowe docierają do zmysłu słuchu i jednocześnie wpływają na cały organizm poprzez doznania kinestetyczne. Ponadto zgodnie z badaniami muzyka wywiera wpływ na sieci neuronowe w mózgu, zwiększając jego plastyczność pomiędzy niektórymi rejonami. Skuteczność muzykoterapii została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi i obecnie stanowi nie tylko wspomagającą, ale i samodzielną metodę terapeutyczną.

Wśród rodzajów muzykoterapii wyróżnia się:

  1. Muzykoterapię aktywną  polega na działaniach angażujących pacjenta (np. śpiew, gra na instrumentach). Jej celem jest twórcze pobudzenie pacjenta.
  2. Muzykoterapię receptywną  polega na słuchaniu muzyki przy jednoczesnej relaksacji i wizualizacji. Jej celem jest refleksja, dotarcie do trudnych doświadczeń i emocji.
  3. Muzykoterapię dogłębną komórkową  polega na dobraniu odpowiedniego planu terapeutycznego polegającego na doborze fali dźwiękowej pochodzącej z kamertonów. Znajduje zastosowanie w walce z około 250 schorzeniami o różnym podłożu.
Muzykoterapia może być prowadzona indywidualnie lub grupowo, w zależności od problemu oraz potrzeb pacjenta.

Co leczy muzykoterapia? Dla kogo jest muzykoterapia?

Muzykoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń o różnym podłożu. Wykorzystywana jest w następujących dziedzinach: psychiatria, neurologia, kardiologia, chirurgia, onkologia, profilaktyka zdrowia psychicznego oraz wiele innych (m.in. przy leczeniu oparzeń). Celem muzykoterapii jest:

Właściwie dobrana muzyka jest skuteczna w leczeniu i wspomaganiu m.in. depresji, schizofrenii, zaburzeń zachowania, zaburzeń napięcia mięśniowego, zespołów otępiennych, zaburzeń pracy mózgu, niepełnosprawności intelektualnej u dzieci i dorosłych, zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz wielu innych chorób i problemów o podłożu psychicznym.

Dowiedz się, na czym polega terapia psem. Sprawdź na DOZ.pl

Powiązane produkty

Muzykoterapia dla dzieci

Muzykoterapia jako metoda terapeutyczna wykorzystywana jest zarówno u dzieci zdrowych, jak i zmagających się z różnego rodzaju trudnościami. Terapia muzyką pozytywnie wpływa na rozwój dziecka: poprawia jego koncentrację i pamięć, łagodzi napięcia w ciele, stymuluje rozwój dziecka, poprawia samoocenę oraz pozytywnie wpływa na pracę umysłową.

Muzykoterapia wykazuje także skuteczność w pracy z dziećmi z autyzmem, z niepełnosprawnością intelektualną oraz zaburzeniami zachowania. W zależności od wybranej muzyki celem muzykoterapii może być bowiem wyciszenie i uspokojenie dziecka, ale także pobudzenie dziecka nieśmiałego.

U dzieci często wykorzystywana jest również muzykoterapia kreatywna, która bazuje na potencjale twórczym danej osoby. Jej celem jest wspomaganie rozwoju i najczęściej stosowana jest w formie muzykoterapii dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.

Poczytaj też o terapii dźwiękiem na DOZ.pl

Muzykoterapia dla seniorów i dla dorosłych

Badania wskazują na to, że muzykoterapia z powodzeniem może być także stosowana u dorosłych osób oraz u seniorów. Terapia muzyką przede wszystkim spowalnia procesy biologiczne starzenia się struktur mózgowych. W związku z tym znajduje zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych i ich profilaktyce.

Muzykoterapia dla seniorów polepsza orientację w przestrzeni, wspomaga procesy poznawcze (pamięć, koncentrację uwagi) oraz łagodzi stany lękowe. Zgodnie z badaniami zastosowanie muzykoterapii pozwala skrócić okres rehabilitacji aż o 25 proc. Mowa tu m.in. o rehabilitacji osób po wypadkach lub udarach mózgu. Dzięki niektórym formom muzykoterapii seniorzy mają również szansę poprawić swoją sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową.

Badania wpływu muzykoterapii na pacjentów ze starczą depresją wykazały, że pacjenci poddani terapii muzyką czuli się bardziej spokojni. Z kolei u osób z otępieniem starczym muzykoterapia wyraźnie wpływała na poziom obniżenia odczuwanego przez nich lęku. Terapia muzyką ma także dobry wpływ na pacjentów z zaburzeniami zachowania. Wówczas sprzyja ona relaksacji, wyciszeniu i poprawie snu.

Zastosowanie muzykoterapii wśród osób dorosłych z chorobą nowotworową pozwoliło natomiast na zmniejszenie zmęczenia, złagodzenie bólu oraz poprawę nastroju.

Kto może prowadzić muzykoterapię? Jak zostać muzykoterapeutą?

Aby zostać muzykoterapeutą, w pierwszej kolejności trzeba podjąć 3-letnie studia licencjackie na kierunku muzykoterapia. Absolwent studiów I stopnia może następnie podjąć dalsze studia magisterskie na tym samym kierunku, które dają mu pełny zakres kwalifikacji. Po zakończeniu studiów absolwent może ubiegać się o Certyfikat Muzykoterapeuty Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów. Warto wspomnieć, że o certyfikat muzykoterapeuty może ubiegać się zarówno osoba po studiach magisterskich, jak i po studiach licencjackich i podyplomowych.

  1. Paszkiewicz-Mes, E. (2013). Muzykoterapia jako metoda wspomagająca leczeni. „Hygeia Public Health” 48(2), s. 168-176.
  2. Galińska, E. (2015). Znaczenie muzykoterapii w rehabilitacji neurologicznej. „Psychiatria Polska” 49(4), s. 835–846.
  3. Dobrzyńska, E., i in. (2006). Muzykoterapia i terapia poznawczo-behawioralna u osób starszych z rozpoznaniem depresji. „Psychogeriatria Polska” 3(2), s. 105-112.
  4. Stańczyk, M. (2012). Muzykoterapia w procesie kompleksowego leczenia pacjentów onkologicznych. „Hygeia Public Health” 47(4), s. 424-426.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.