Muzykoterapia
Weronika Grzywna

Muzykoterapia – czym jest i jak działa?

Muzyka łagodzi obyczaje – to wiadomo nie od dziś. Jak się jednak okazuje, może być również skuteczną metodą wspomagającą leczenie różnych schorzeń i dolegliwości zdrowotnych. Dowiedz się, czym jest i jak działa muzykoterapia.

Muzykoterapia jako samodzielna metoda terapeutyczna wykorzystywana jest już od wielu lat. Terapia muzyką znajduje bowiem zastosowanie zarówno w leczeniu, jak i wspomaganiu leczenia chorób o podłożu psychicznym oraz somatycznym. Co to jest muzykoterapia? Na czym polega i dla kogo przeznaczona jest terapia muzyką?

Jak działa muzykoterapia?

Muzykoterapia jako metoda terapeutyczna bazuje na leczniczym wpływie dźwięku na człowieka. Badania pokazują, że bodźce dźwiękowe docierają do zmysłu słuchu i jednocześnie wpływają na cały organizm poprzez doznania kinestetyczne. Ponadto zgodnie z badaniami muzyka wywiera wpływ na sieci neuronowe w mózgu, zwiększając jego plastyczność pomiędzy niektórymi rejonami. Skuteczność muzykoterapii została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi i obecnie stanowi nie tylko wspomagającą, ale i samodzielną metodę terapeutyczną.

Wśród rodzajów muzykoterapii wyróżnia się:

 1. Muzykoterapię aktywną  polega na działaniach angażujących pacjenta (np. śpiew, gra na instrumentach). Jej celem jest twórcze pobudzenie pacjenta.
 2. Muzykoterapię receptywną  polega na słuchaniu muzyki przy jednoczesnej relaksacji i wizualizacji. Jej celem jest refleksja, dotarcie do trudnych doświadczeń i emocji.
 3. Muzykoterapię dogłębną komórkową  polega na dobraniu odpowiedniego planu terapeutycznego polegającego na doborze fali dźwiękowej pochodzącej z kamertonów. Znajduje zastosowanie w walce z około 250 schorzeniami o różnym podłożu.
Muzykoterapia może być prowadzona indywidualnie lub grupowo, w zależności od problemu oraz potrzeb pacjenta.

Co leczy muzykoterapia? Dla kogo jest muzykoterapia?

Muzykoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń o różnym podłożu. Wykorzystywana jest w następujących dziedzinach: psychiatria, neurologia, kardiologia, chirurgia, onkologia, profilaktyka zdrowia psychicznego oraz wiele innych. Celem muzykoterapii jest:

Właściwie dobrana muzyka jest skuteczna w leczeniu i wspomaganiu m.in. depresji, schizofrenii, zaburzeń zachowania, zaburzeń napięcia mięśniowego, zespołów otępiennych, zaburzeń pracy mózgu, niepełnosprawności intelektualnej u dzieci i dorosłych, zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz wielu innych chorób i problemów o podłożu psychicznym.

Dowiedz się, na czym polega terapia psem. Sprawdź na DOZ.pl

Powiązane produkty

Muzykoterapia dla dzieci

Muzykoterapia jako metoda terapeutyczna wykorzystywana jest zarówno u dzieci zdrowych, jak i zmagających się z różnego rodzaju trudnościami. Terapia muzyką pozytywnie wpływa na rozwój dziecka: poprawia jego koncentrację i pamięć, łagodzi napięcia w ciele, stymuluje rozwój dziecka, poprawia samoocenę oraz pozytywnie wpływa na pracę umysłową.

Muzykoterapia wykazuje także skuteczność w pracy z dziećmi z autyzmem, z niepełnosprawnością intelektualną oraz zaburzeniami zachowania. W zależności od wybranej muzyki celem muzykoterapii może być bowiem wyciszenie i uspokojenie dziecka, ale także pobudzenie dziecka nieśmiałego.

U dzieci często wykorzystywana jest również muzykoterapia kreatywna, która bazuje na potencjale twórczym danej osoby. Jej celem jest wspomaganie rozwoju i najczęściej stosowana jest w formie muzykoterapii dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.

Poczytaj też o terapii dźwiękiem na DOZ.pl

Muzykoterapia dla seniorów i dla dorosłych

Badania wskazują na to, że muzykoterapia z powodzeniem może być także stosowana u dorosłych osób oraz u seniorów. Terapia muzyką przede wszystkim spowalnia procesy biologiczne starzenia się struktur mózgowych. W związku z tym znajduje zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych i ich profilaktyce.

Muzykoterapia dla seniorów polepsza orientację w przestrzeni, wspomaga procesy poznawcze (pamięć, koncentrację uwagi) oraz łagodzi stany lękowe. Zgodnie z badaniami zastosowanie muzykoterapii pozwala skrócić okres rehabilitacji aż o 25 proc. Mowa tu m.in. o rehabilitacji osób po wypadkach lub udarach mózgu. Dzięki niektórym formom muzykoterapii seniorzy mają również szansę poprawić swoją sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową.

Badania wpływu muzykoterapii na pacjentów ze starczą depresją wykazały, że pacjenci poddani terapii muzyką czuli się bardziej spokojni. Z kolei u osób z otępieniem starczym muzykoterapia wyraźnie wpływała na poziom obniżenia odczuwanego przez nich lęku. Terapia muzyką ma także dobry wpływ na pacjentów z zaburzeniami zachowania. Wówczas sprzyja ona relaksacji, wyciszeniu i poprawie snu.

Zastosowanie muzykoterapii wśród osób dorosłych z chorobą nowotworową pozwoliło natomiast na zmniejszenie zmęczenia, złagodzenie bólu oraz poprawę nastroju.

Kto może prowadzić muzykoterapię? Jak zostać muzykoterapeutą?

Aby zostać muzykoterapeutą, w pierwszej kolejności trzeba podjąć 3-letnie studia licencjackie na kierunku muzykoterapia. Absolwent studiów I stopnia może następnie podjąć dalsze studia magisterskie na tym samym kierunku, które dają mu pełny zakres kwalifikacji. Po zakończeniu studiów absolwent może ubiegać się o Certyfikat Muzykoterapeuty Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów. Warto wspomnieć, że o certyfikat muzykoterapeuty może ubiegać się zarówno osoba po studiach magisterskich, jak i po studiach licencjackich i podyplomowych.

 1. Paszkiewicz-Mes, E. (2013). Muzykoterapia jako metoda wspomagająca leczeni. „Hygeia Public Health” 48(2), s. 168-176.
 2. Galińska, E. (2015). Znaczenie muzykoterapii w rehabilitacji neurologicznej. „Psychiatria Polska” 49(4), s. 835–846.
 3. Dobrzyńska, E., i in. (2006). Muzykoterapia i terapia poznawczo-behawioralna u osób starszych z rozpoznaniem depresji. „Psychogeriatria Polska” 3(2), s. 105-112.
 4. Stańczyk, M. (2012). Muzykoterapia w procesie kompleksowego leczenia pacjentów onkologicznych. „Hygeia Public Health” 47(4), s. 424-426.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

  Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij