Gong używany do terapii dźwiękiem
Paulina Kłos-Wojtczak

Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?
 1. Na czym polega terapia dźwiękiem?
 2. Jakie są terapie dźwiękiem?
 3. Jak zostać terapeutą dźwiękiem?

Terapia dźwiękiem wykorzystuje fizyczne właściwości fal akustycznych do rozchodzenia się w organizmach żywych, które w ok. 70% składają się z wody. Emitowany przez różne urządzenia i ciała dźwięk odbieramy w dwojaki sposób: przez kanał słuchowy i przez ciało (w postaci wibracji). Jeżeli odgłos lub melodia jest „przyjemna dla ucha”, automatycznie zaczynamy się relaksować i przechodzimy w stan odpoczynku. Tak samo jest w przypadku wibroterapii, gdy odgłos bicia w gong dosłownie rezonuje z naszym ciałem, co powoduje swego rodzaju masaż narządów wewnętrznych.

Czy oznacza to, że instrumenty muzyczne mogą być określane jako alternatywne lekarstwa? Muzykoterapia może wspierać leczenie wielu schorzeń, jednak warto pamiętać, że nigdy nie zastąpi farmakoterapii.

Na czym polega terapia dźwiękiem?

Terapia dźwiękiem bywa również określana jako muzykoterapia komórkowa. Liczne badania naukowe udowodniły, że wykazuje ona pozytywne korzyści dla ciała i psychiki człowieka, w tym także dzieci. Taka forma muzykoterapii zaliczana jest do naturalnych metod leczenia, jednakże warto pamiętać o tym, że nie jest ona w stanie zastąpić leczenia konwencjonalnego, szczególnie w przypadku bardzo poważnych schorzeń o podłożu psychiatrycznym.

Za ojca terapii dźwiękiem uznaje się Petera Hessa, niemieckiego fizyka, który w latach 70. ubiegłego wieku wprowadził to pojęcie do słownika naturalnej medycyny. Przez lata propagował wiedzę na temat zastosowania fal akustycznych i wibracji w pedagogice (również przedszkolnej) i psychoterapii. Metoda Hessa stosowana jest do dziś, a liczba publikacji naukowych na ten temat stale rośnie.

Zgodnie z założeniem Hessa wibracja dźwięku jest swego rodzaju masażem, który wprawia w drgania narządy wewnętrzne człowieka. Wykorzystuje się do tego dzwonki, misy tybetańskie i gongi. Średni czas trwania takiej sesji to 45 minut.

Poczytaj również o muzykoterapii na DOZ.pl

Jakie są terapie dźwiękiem?

Istnieje kilka rodzajów terapii za pomocą dźwięku, co uzależnione jest przede wszystkim od wykorzystywanego sprzętu. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się misy tybetańskie. Zwolennicy tej metody twierdzą, że nie tylko zmniejsza skutki stresu i relaksuje, ale pomaga również oczyścić organizm z toksyn i wspomaga krążenie krwi. Istnieją także przypuszczenia, że terapia za pomocą tego rodzaju wibracji poprawia jakość snu i pomaga uporządkować myśli. Nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. Zgodnie z tradycją każdy instrument wykorzystywany podczas muzykoterapii musi mieć odpowiednie pochodzenie. Większość z nich sprowadzana jest aż z Nepalu.

Poza misami grającymi często korzysta się także z kamertonów, które pozwalają idealnie nastroić instrumenty muzyczne. W tym przypadku ważna jest częstotliwość i rozmiar kamertonu, które mają być dopasowane do rodzaju schorzenia danej osoby.

Dla kogo przeznaczona jest terapia dźwiękiem? To przede wszystkim dodatkowe wsparcie dla osób:

 • przemęczonych,
 • zestresowanych,
 • cierpiących na bezsenność, nerwicę i stany lękowe,
 • mających problemy z krążeniem,
 • uskarżających się na migreny.
Sprawdź produkty naszych marek na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak zostać terapeutą dźwiękiem?

Aby móc pomagać ludziom za pomocą dźwięków, należy przejść odpowiedni kurs lub szkolenie. Każdy uczestnik musi zdobyć rozległą wiedzę teoretyczną i praktyczną. Terapeuta powinien posiadać jednak określone przymioty psychiczne i być wrażliwy na piękno, a przy tym wyczulony na rytm. Równie ważne jest poznanie zasad bezpiecznego pracowania z gongami, misami czy z innymi rodzajami instrumentów muzycznych. Wykwalifikowany terapeuta na ogół szczyci się tym, że potrafi znaleźć źródło problemu w tzw. dysharmonii komórkowej, a równowaga ta ma zostać przywrócona za pomocą wibracji fal akustycznych.

Szkolenia i kursy z terapii dźwiękiem są zazwyczaj kilkustopniowe i kończą się uzyskaniem certyfikatu. Koszt każdego stopnia to ok. 1000 złotych.

 1. L. Kataryńczuk-Mania, Terapia dźwiękiem – metoda Petera Hessa w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, „Konteksty Pedagogiczne”, nr 1 2013.
 2. J. Kutyba, W.W. Jędrzejczak, E. Gos i in., Aplikacje mobilne potencjalnie użyteczne w terapii dźwiękiem szumów usznych – przegląd narzędzi dostępnych w języku polskim, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, nr 2 2021.
 3. H. Portalska i M. Portalski, Neurostymulacja z wykorzystaniem dźwięku w pracy z autystą, „Wspólne Tematy”, nr 7-8 2006.
 4. M. Głowacka, Terapia dźwiękiem – powrót do zdrowia i naturalnej równowagi, vibracje.pl [online] https://vibracje.pl/terapia_dzwiekiem [dostęp 24.05.2023].
 5. M. Sereda, J. Xia, A. El Rafaie i in., Sound therapy (using amplification devices and/or sound generators) for tinnitus, „Cochrane Database Syst Rev”, nr 12 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij