Gong używany do terapii dźwiękiem
Paulina Kłos-Wojtczak

Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  1. Na czym polega terapia dźwiękiem?
  2. Jakie są terapie dźwiękiem?
  3. Jak zostać terapeutą dźwiękiem?

Terapia dźwiękiem wykorzystuje fizyczne właściwości fal akustycznych do rozchodzenia się w organizmach żywych, które w ok. 70% składają się z wody. Emitowany przez różne urządzenia i ciała dźwięk odbieramy w dwojaki sposób: przez kanał słuchowy i przez ciało (w postaci wibracji). Jeżeli odgłos lub melodia jest „przyjemna dla ucha”, automatycznie zaczynamy się relaksować i przechodzimy w stan odpoczynku. Tak samo jest w przypadku wibroterapii, gdy odgłos bicia w gong dosłownie rezonuje z naszym ciałem, co powoduje swego rodzaju masaż narządów wewnętrznych.

Czy oznacza to, że instrumenty muzyczne mogą być określane jako alternatywne lekarstwa? Muzykoterapia może wspierać leczenie wielu schorzeń, jednak warto pamiętać, że nigdy nie zastąpi farmakoterapii.

Nowe odkrycie naukowców: terapia dźwiękiem spowalnia chorobę Alzheimera - czytaj więcej

Na czym polega terapia dźwiękiem?

Terapia dźwiękiem bywa również określana jako muzykoterapia komórkowa. Liczne badania naukowe udowodniły, że wykazuje ona pozytywne korzyści dla ciała i psychiki człowieka, w tym także dzieci. Taka forma muzykoterapii zaliczana jest do naturalnych metod leczenia, jednakże warto pamiętać o tym, że nie jest ona w stanie zastąpić leczenia konwencjonalnego, szczególnie w przypadku bardzo poważnych schorzeń o podłożu psychiatrycznym.

Za ojca terapii dźwiękiem uznaje się Petera Hessa, niemieckiego fizyka, który w latach 70. ubiegłego wieku wprowadził to pojęcie do słownika naturalnej medycyny. Przez lata propagował wiedzę na temat zastosowania fal akustycznych i wibracji w pedagogice (również przedszkolnej) i psychoterapii. Metoda Hessa stosowana jest do dziś, a liczba publikacji naukowych na ten temat stale rośnie.

Zgodnie z założeniem Hessa wibracja dźwięku jest swego rodzaju masażem, który wprawia w drgania narządy wewnętrzne człowieka. Wykorzystuje się do tego dzwonki, misy tybetańskie i gongi. Średni czas trwania takiej sesji to 45 minut.

Poczytaj również o muzykoterapii na DOZ.pl

Jakie są terapie dźwiękiem?

Istnieje kilka rodzajów terapii za pomocą dźwięku, co uzależnione jest przede wszystkim od wykorzystywanego sprzętu. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się misy tybetańskie. Zwolennicy tej metody twierdzą, że nie tylko zmniejsza skutki stresu i relaksuje, ale pomaga również oczyścić organizm z toksyn i wspomaga krążenie krwi. Istnieją także przypuszczenia, że terapia za pomocą tego rodzaju wibracji poprawia jakość snu i pomaga uporządkować myśli. Nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. Zgodnie z tradycją każdy instrument wykorzystywany podczas muzykoterapii musi mieć odpowiednie pochodzenie. Większość z nich sprowadzana jest aż z Nepalu.

Poza misami grającymi często korzysta się także z kamertonów, które pozwalają idealnie nastroić instrumenty muzyczne. W tym przypadku ważna jest częstotliwość i rozmiar kamertonu, które mają być dopasowane do rodzaju schorzenia danej osoby.

Dla kogo przeznaczona jest terapia dźwiękiem? To przede wszystkim dodatkowe wsparcie dla osób:

  • przemęczonych,
  • zestresowanych,
  • cierpiących na bezsenność, nerwicę i stany lękowe,
  • mających problemy z krążeniem,
  • uskarżających się na migreny.
Sprawdź produkty naszych marek na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak zostać terapeutą dźwiękiem?

Aby móc pomagać ludziom za pomocą dźwięków, należy przejść odpowiedni kurs lub szkolenie. Każdy uczestnik musi zdobyć rozległą wiedzę teoretyczną i praktyczną. Terapeuta powinien posiadać jednak określone przymioty psychiczne i być wrażliwy na piękno, a przy tym wyczulony na rytm. Równie ważne jest poznanie zasad bezpiecznego pracowania z gongami, misami czy z innymi rodzajami instrumentów muzycznych. Wykwalifikowany terapeuta na ogół szczyci się tym, że potrafi znaleźć źródło problemu w tzw. dysharmonii komórkowej, a równowaga ta ma zostać przywrócona za pomocą wibracji fal akustycznych.

Szkolenia i kursy z terapii dźwiękiem są zazwyczaj kilkustopniowe i kończą się uzyskaniem certyfikatu. Koszt każdego stopnia to ok. 1000 złotych.

  1. L. Kataryńczuk-Mania, Terapia dźwiękiem – metoda Petera Hessa w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, „Konteksty Pedagogiczne”, nr 1 2013.
  2. J. Kutyba, W.W. Jędrzejczak, E. Gos i in., Aplikacje mobilne potencjalnie użyteczne w terapii dźwiękiem szumów usznych – przegląd narzędzi dostępnych w języku polskim, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, nr 2 2021.
  3. H. Portalska i M. Portalski, Neurostymulacja z wykorzystaniem dźwięku w pracy z autystą, „Wspólne Tematy”, nr 7-8 2006.
  4. M. Głowacka, Terapia dźwiękiem – powrót do zdrowia i naturalnej równowagi, vibracje.pl [online] https://vibracje.pl/terapia_dzwiekiem [dostęp 24.05.2023].
  5. M. Sereda, J. Xia, A. El Rafaie i in., Sound therapy (using amplification devices and/or sound generators) for tinnitus, „Cochrane Database Syst Rev”, nr 12 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.