Gong używany do terapii dźwiękiem
Paulina Kłos-Wojtczak

Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 1. Na czym polega terapia dźwiękiem?
 2. Jakie są terapie dźwiękiem?
 3. Jak zostać terapeutą dźwiękiem?

Terapia dźwiękiem wykorzystuje fizyczne właściwości fal akustycznych do rozchodzenia się w organizmach żywych, które w ok. 70% składają się z wody. Emitowany przez różne urządzenia i ciała dźwięk odbieramy w dwojaki sposób: przez kanał słuchowy i przez ciało (w postaci wibracji). Jeżeli odgłos lub melodia jest „przyjemna dla ucha”, automatycznie zaczynamy się relaksować i przechodzimy w stan odpoczynku. Tak samo jest w przypadku wibroterapii, gdy odgłos bicia w gong dosłownie rezonuje z naszym ciałem, co powoduje swego rodzaju masaż narządów wewnętrznych.

Czy oznacza to, że instrumenty muzyczne mogą być określane jako alternatywne lekarstwa? Muzykoterapia może wspierać leczenie wielu schorzeń, jednak warto pamiętać, że nigdy nie zastąpi farmakoterapii.

Nowe odkrycie naukowców: terapia dźwiękiem spowalnia chorobę Alzheimera - czytaj więcej

Na czym polega terapia dźwiękiem?

Terapia dźwiękiem bywa również określana jako muzykoterapia komórkowa. Liczne badania naukowe udowodniły, że wykazuje ona pozytywne korzyści dla ciała i psychiki człowieka, w tym także dzieci. Taka forma muzykoterapii zaliczana jest do naturalnych metod leczenia, jednakże warto pamiętać o tym, że nie jest ona w stanie zastąpić leczenia konwencjonalnego, szczególnie w przypadku bardzo poważnych schorzeń o podłożu psychiatrycznym.

Za ojca terapii dźwiękiem uznaje się Petera Hessa, niemieckiego fizyka, który w latach 70. ubiegłego wieku wprowadził to pojęcie do słownika naturalnej medycyny. Przez lata propagował wiedzę na temat zastosowania fal akustycznych i wibracji w pedagogice (również przedszkolnej) i psychoterapii. Metoda Hessa stosowana jest do dziś, a liczba publikacji naukowych na ten temat stale rośnie.

Zgodnie z założeniem Hessa wibracja dźwięku jest swego rodzaju masażem, który wprawia w drgania narządy wewnętrzne człowieka. Wykorzystuje się do tego dzwonki, misy tybetańskie i gongi. Średni czas trwania takiej sesji to 45 minut.

Poczytaj również o muzykoterapii na DOZ.pl

Jakie są terapie dźwiękiem?

Istnieje kilka rodzajów terapii za pomocą dźwięku, co uzależnione jest przede wszystkim od wykorzystywanego sprzętu. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się misy tybetańskie. Zwolennicy tej metody twierdzą, że nie tylko zmniejsza skutki stresu i relaksuje, ale pomaga również oczyścić organizm z toksyn i wspomaga krążenie krwi. Istnieją także przypuszczenia, że terapia za pomocą tego rodzaju wibracji poprawia jakość snu i pomaga uporządkować myśli. Nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. Zgodnie z tradycją każdy instrument wykorzystywany podczas muzykoterapii musi mieć odpowiednie pochodzenie. Większość z nich sprowadzana jest aż z Nepalu.

Poza misami grającymi często korzysta się także z kamertonów, które pozwalają idealnie nastroić instrumenty muzyczne. W tym przypadku ważna jest częstotliwość i rozmiar kamertonu, które mają być dopasowane do rodzaju schorzenia danej osoby.

Dla kogo przeznaczona jest terapia dźwiękiem? To przede wszystkim dodatkowe wsparcie dla osób:

 • przemęczonych,
 • zestresowanych,
 • cierpiących na bezsenność, nerwicę i stany lękowe,
 • mających problemy z krążeniem,
 • uskarżających się na migreny.
Sprawdź produkty naszych marek na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak zostać terapeutą dźwiękiem?

Aby móc pomagać ludziom za pomocą dźwięków, należy przejść odpowiedni kurs lub szkolenie. Każdy uczestnik musi zdobyć rozległą wiedzę teoretyczną i praktyczną. Terapeuta powinien posiadać jednak określone przymioty psychiczne i być wrażliwy na piękno, a przy tym wyczulony na rytm. Równie ważne jest poznanie zasad bezpiecznego pracowania z gongami, misami czy z innymi rodzajami instrumentów muzycznych. Wykwalifikowany terapeuta na ogół szczyci się tym, że potrafi znaleźć źródło problemu w tzw. dysharmonii komórkowej, a równowaga ta ma zostać przywrócona za pomocą wibracji fal akustycznych.

Szkolenia i kursy z terapii dźwiękiem są zazwyczaj kilkustopniowe i kończą się uzyskaniem certyfikatu. Koszt każdego stopnia to ok. 1000 złotych.

 1. L. Kataryńczuk-Mania, Terapia dźwiękiem – metoda Petera Hessa w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, „Konteksty Pedagogiczne”, nr 1 2013.
 2. J. Kutyba, W.W. Jędrzejczak, E. Gos i in., Aplikacje mobilne potencjalnie użyteczne w terapii dźwiękiem szumów usznych – przegląd narzędzi dostępnych w języku polskim, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, nr 2 2021.
 3. H. Portalska i M. Portalski, Neurostymulacja z wykorzystaniem dźwięku w pracy z autystą, „Wspólne Tematy”, nr 7-8 2006.
 4. M. Głowacka, Terapia dźwiękiem – powrót do zdrowia i naturalnej równowagi, vibracje.pl [online] https://vibracje.pl/terapia_dzwiekiem [dostęp 24.05.2023].
 5. M. Sereda, J. Xia, A. El Rafaie i in., Sound therapy (using amplification devices and/or sound generators) for tinnitus, „Cochrane Database Syst Rev”, nr 12 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij