Terapia psem - dogoterapia: pies gościem przy szpitalnym łóżku chorego chłopca
Oliwia Janota

Dogoterapia (kynoterapia) – na czym polega? Skuteczność dogoterapii

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem może mieć prozdrowotny wpływ na człowieka. W Polsce już od przeszło ćwierćwiecza psy odgrywają rolę terapeutów, a dogoterapia jest integralnym elementem procesu rehabilitacji pacjentów w każdym wieku.

Co to jest dogoterapia?

Dogoterapia (kynoterapia) to rehabilitacja z udziałem psów. W Polsce to pojęcie zostało użyte po raz pierwszy dopiero w 1996 roku i określa ogół działań mających na celu poprawę stanu zdrowia i funkcjonowania człowieka, które są podejmowane z udziałem psa. W skali świata pierwsze doniesienia o wykorzystaniu psów dla celów terapeutycznych pochodzą z 1792 roku. Wówczas w ośrodku York Retreat (Anglia) wykorzystywano kontakt ze zwierzętami w terapii odwykowej pacjentów nadużywających narkotyków. Na przestrzeni tych 230 lat kynoterapia stała się zdefiniowanym sposobem wspierania chorych w procesie leczenia i rehabilitacji. Podstawowym założeniem terapii było nawiązanie więzi między pacjentem a zwierzęciem, a także ćwiczenia w formie gier i zabaw wspomagające sprawność ruchową. Sposób prowadzenia zajęć organizowanych w ramach kynoterapii został określony przez międzynarodowe stowarzyszenie Delta Society i wyróżnia dwie formy aktywności z udziałem psów:

  • Animal-Assisted Activity (AAA) – spontaniczne, grupowe spotkania psów i dogoterapeutów z pacjentami, głównie w celach rekreacyjnych.
  • Animal-Asissted Therapy (AAT) – spotkania mające ściśle określony cel terapeutyczny oraz plan działań, będące integralną częścią procesu leczenia. Ten rodzaj spotkań jest przeprowadzany indywidualnie lub grupowo, zależnie od potrzeb pacjenta.

Jakie rasy psów nadają się do dogoterapii?

Psy biorące udział w kynoterapii nie muszą być psami rodowodowymi, ale rasowi przodkowie kandydata są dodatkową zaletą. Zwierzęta rasowe posiadają bowiem pewne ogólne cechy charakteru, obejmujące m.in. preferencje rasy do współpracy z człowiekiem. Niemniej każdy kandydat do udziału w zajęciach kynoterapeutycznych jest rozpatrywany indywidualnie. „Psi terapeuci” powinni być pod stałą opieką weterynaryjną, mieć ukształtowany charakter oraz odbyć szereg specjalistycznych kursów przygotowujących do nowej roli. Najczęściej w dogoterapii spotkać możemy psy rasy labrador oraz golden retriever, spaniele, beagle, a także pudle i pekińczyki. Jedną z cech charakterystycznych i preferowanych w terapii jest tzw. miękki pysk, czyli delikatne chwytanie aportu, charakterystyczne dla wyżej wymienionych ras.

Co ważne, powyżej wymienione rasy są podatne na szkolenie i chętnie współpracują z człowiekiem. Istotną z punktu widzenia pacjentów zaletą tych ras jest również miękka w dotyku sierść i pogodny wyraz pyska. Rasy stróżujące i bojowe (rottweiler, dog), z uwagi na ich wrodzone preferencje do zachowań agresywnych, nie są kandydatami do udziału w terapii. Ponadto rasy o niezależnych charakterach (husky, malamute) wymagają bardzo dużego doświadczenia od przewodnika i również są niezalecanymi kandydatami do kynoterapii.

Powiązane produkty

Kto powinien korzystać z dogoterapii?

Odbiorcami kynoterapii mogą być wszystkie osoby z jakąkolwiek niepełnosprawnością, ograniczeniem bądź dysfunkcją. Psy są wykorzystywane do wspomagania leczenia urazów rdzenia kręgowego, zaniku mięśni czy porażenia mózgowego. Ponadto dogoterapia może wspomagać pacjentów zmagających się z zaburzeniami psychicznymi – autyzmem, depresją, zespołem Aspergera, zespołem stresu pourazowego.

Terapia z udziałem psów jest skierowana do pacjentów w każdym wieku: dzieci, dorosłych, a nawet seniorów. Kontakt ze zwierzęciem wspomaga rozwój kontaktów interpersonalnych, pozwala przełamać bariery społeczne. Wspiera rozwój funkcji poznawczych i umiejętności komunikacji. Oprócz tego zabawy ze zwierzęciem są formą ćwiczeń wspierających koordynację ruchową, poprawę płynności ruchów i orientacji przestrzennej.

  1. K. Bochowicz, Pies i dogoterapia – historia, [w:] Dogoterapia. Terapia kontaktowa z udziałem psów: Założenia i wykorzystanie w pracy z osobami niepełnosprawnymi, red. N. Bekasiewicz, Warszawa 2003, s. 10–11.
  2. N. Pieczyńska i in., Dogoterapia i dogoaktywności – podobieństwa i różnice, Poznań 2012, s. 4-8, 13-16.
  3. M. Paszkiewicz, Dogoterapia w pigułce, Konin 2017, s. 15, 17-22, 23-24.
  4. A. Franczyk i in., Animaloterapia, Kraków 2008, s. 21.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij