Kosmetyki bez SLS – bezpieczne i skuteczne
Dominika Chirek

Kosmetyki bez SLS – bezpieczne i skuteczne

Czytamy listę składników nie tylko produktów żywnościowych, ale również kosmetyków. Unikamy parabenów i innych potencjalnie szkodliwych konserwantów. Ale samo hasło „bez parabenów” nie oznacza, że mamy do czynienia z kosmetykami naturalnymi. Inny składnik, którego warto unikać w kosmetykach, to sodium lauryl/laureth sulfate, czyli popularny SLS/SLES. Dlaczego warto używać kosmetyków bez SLS?

Kosmetyki bez SLS – co to w ogóle za składnik?

Mówiąc SLS-y ,mamy na myśli dwa składniki: Sodium Lauryl Sulfate (w skrócie SLS) oraz jego nieco łagodniejszą odmianę: Sodium Laureth Sulfate (w skrócie SLES). Żaden z nich nie znajdzie się jednak w składzie kosmetyków naturalnych. 

SLS to popularny i niedrogi składnik powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza mydłach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, szamponach, żelach do mycia twarzy, ale także w pastach do zębów czy płynach do higieny jamy ustnej. To środek myjący i pianotwórczy. Skutecznie usuwa tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Jednak ta skuteczność nie jest dobrze tolerowana przez naszą skórę. Amerykański dziennikarz i publicysta David Steinmann zajmujący się ochroną środowiska nazywa SLS agresywnym środkiem myjącym1. A przecież do mycia ciała nie potrzebujemy równie silnego detergentu co płyn do mycia naczyń. 

Kosmetyki bez SLS – łagodniejsze mycie 

SLS nie jest akceptowany w kosmetykach naturalnych. Zamiast niego producenci bio kosmetyków stosują łagodniejsze środki myjące, których używanie nie wiąże się z ryzykiem naruszenia naturalnej bariery lipidowej skóry.

Składnik ten może przenikać przez skórę, a wątroba nie poradzi sobie z jego usunięciem2. SLS może powodować także podrażnienia skóry i oczu, a nawet zaburzać gospodarkę hormonalną3. Wiele osób unika tego składnika, bo stosując żele pod prysznic z SLS, mają wrażenie przesuszonej skóry.  

Polecane dla Ciebie

Kosmetyki bez SLS – czy niewielka ilość SLS szkodzi? 

Producenci kosmetyków zawierających SLS tłumaczą, że ich kosmetyki zawierają niewielką ilość tego składnika, która nie spowoduje alergii czy uczuleń. Ale gdy kąpiemy się w wannie z płynem do kąpieli zawierającym SLS i stosujemy jednocześnie szampon i żel do mycia z tym samym składnikiem – to te niewielkie ilości zaczynają się mnożyć4. A – co warto podkreślić – SLS nie jest niezbędnym składnikiem tych wszystkich kosmetyków. 

Kosmetyki bez SLS – zdrowsza alternatywa

Kosmetyki naturalne nie zawierają SLS. W Polsce nie ma prawnej regulacji na ten temat, ale wynika to z filozofii i przekonań producentów kosmetyków eko5. Przyjęło się, że w kosmetykach ekologicznych, organicznych czy naturalnych nie znajdziemy tego kontrowersyjnego składnika. Nie oznacza to jednak, że ekokosmetyki do pielęgnacji ciała czy włosów nie będą się pienić albo będą gorzej myły. Są po prostu łagodniejsze dla skóry, ale myją równie skutecznie, bez agresywnych detergentów i potencjalnie alergizujących substancji. 

Na liście składników zamiast SLS szukajmy łagodniejszych środków myjących, takich jak Cocamidopropyl Betaine albo Sodium Lauroyl Sarcosinate.

Na rynku jest wiele myjących kosmetyków naturalnych opartych na tych właśnie składnikach. Nie jest to żaden kompromis, tylko zdrowszy wybór. Nasza skóra nam za to podziękuje. 

Żródła:
1) David Steinmann – Safe trip to Eden Ten Steps to Save Planet Earth from the Global Warming Meltdown, Thunder’s Mouth Press, New York, 2007, str. 93-136]
2) Siobhan O’Connor, Alexandra Spunt – No more dirty looks, Da Capo Press, New York, 2010, str. 53
3) https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706110/SODIUM_LAURYL_SULFATE/#.WvGPkC_cfR0 
4) Stacy Malkan, Not just a pretty face, New Society Publishers, Gabriola Island (Canada), 2009, str. 55
5) Dominika Chirek, prawniczka specjalizująca się w prawie kosmetycznym, https://www.youtube.com/watch?v=beKldqDxznU 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij