Kosmetyki bez SLS – bezpieczne i skuteczne
Dominika Chirek

Kosmetyki bez SLS – bezpieczne i skuteczne

Czytamy listę składników nie tylko produktów żywnościowych, ale również kosmetyków. Unikamy parabenów i innych potencjalnie szkodliwych konserwantów. Ale samo hasło „bez parabenów” nie oznacza, że mamy do czynienia z kosmetykami naturalnymi. Inny składnik, którego warto unikać w kosmetykach, to sodium lauryl/laureth sulfate, czyli popularny SLS/SLES. Dlaczego warto używać kosmetyków bez SLS?

Kosmetyki bez SLS – co to w ogóle za składnik?

Mówiąc SLS-y ,mamy na myśli dwa składniki: Sodium Lauryl Sulfate (w skrócie SLS) oraz jego nieco łagodniejszą odmianę: Sodium Laureth Sulfate (w skrócie SLES). Żaden z nich nie znajdzie się jednak w składzie kosmetyków naturalnych. 

SLS to popularny i niedrogi składnik powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza mydłach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, szamponach, żelach do mycia twarzy, ale także w pastach do zębów czy płynach do higieny jamy ustnej. To środek myjący i pianotwórczy. Skutecznie usuwa tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Jednak ta skuteczność nie jest dobrze tolerowana przez naszą skórę. Amerykański dziennikarz i publicysta David Steinmann zajmujący się ochroną środowiska nazywa SLS agresywnym środkiem myjącym1. A przecież do mycia ciała nie potrzebujemy równie silnego detergentu co płyn do mycia naczyń. 

Kosmetyki bez SLS – łagodniejsze mycie 

SLS nie jest akceptowany w kosmetykach naturalnych. Zamiast niego producenci bio kosmetyków stosują łagodniejsze środki myjące, których używanie nie wiąże się z ryzykiem naruszenia naturalnej bariery lipidowej skóry.

Składnik ten może przenikać przez skórę, a wątroba nie poradzi sobie z jego usunięciem2. SLS może powodować także podrażnienia skóry i oczu, a nawet zaburzać gospodarkę hormonalną3. Wiele osób unika tego składnika, bo stosując żele pod prysznic z SLS, mają wrażenie przesuszonej skóry.  

Powiązane produkty

Kosmetyki bez SLS – czy niewielka ilość SLS szkodzi? 

Producenci kosmetyków zawierających SLS tłumaczą, że ich kosmetyki zawierają niewielką ilość tego składnika, która nie spowoduje alergii czy uczuleń. Ale gdy kąpiemy się w wannie z płynem do kąpieli zawierającym SLS i stosujemy jednocześnie szampon i żel do mycia z tym samym składnikiem – to te niewielkie ilości zaczynają się mnożyć4. A – co warto podkreślić – SLS nie jest niezbędnym składnikiem tych wszystkich kosmetyków. 

Kosmetyki bez SLS – zdrowsza alternatywa

Kosmetyki naturalne nie zawierają SLS. W Polsce nie ma prawnej regulacji na ten temat, ale wynika to z filozofii i przekonań producentów kosmetyków eko5. Przyjęło się, że w kosmetykach ekologicznych, organicznych czy naturalnych nie znajdziemy tego kontrowersyjnego składnika. Nie oznacza to jednak, że ekokosmetyki do pielęgnacji ciała czy włosów nie będą się pienić albo będą gorzej myły. Są po prostu łagodniejsze dla skóry, ale myją równie skutecznie, bez agresywnych detergentów i potencjalnie alergizujących substancji. 

Na liście składników zamiast SLS szukajmy łagodniejszych środków myjących, takich jak Cocamidopropyl Betaine albo Sodium Lauroyl Sarcosinate.

Na rynku jest wiele myjących kosmetyków naturalnych opartych na tych właśnie składnikach. Nie jest to żaden kompromis, tylko zdrowszy wybór. Nasza skóra nam za to podziękuje. 

Żródła:
1) David Steinmann – Safe trip to Eden Ten Steps to Save Planet Earth from the Global Warming Meltdown, Thunder’s Mouth Press, New York, 2007, str. 93-136]
2) Siobhan O’Connor, Alexandra Spunt – No more dirty looks, Da Capo Press, New York, 2010, str. 53
3) https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706110/SODIUM_LAURYL_SULFATE/#.WvGPkC_cfR0 
4) Stacy Malkan, Not just a pretty face, New Society Publishers, Gabriola Island (Canada), 2009, str. 55
5) Dominika Chirek, prawniczka specjalizująca się w prawie kosmetycznym, https://www.youtube.com/watch?v=beKldqDxznU 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl