×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę

Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana bowiem ekspozycja na słońce po ich wykonaniu, jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

Zbędne owłosienie? Jest na to sposób

Jednym z zabiegów kosmetycznych, które zdecydowanie lepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym, jest depilacja laserowa. Dzięki niej nasze nogi, okolica bikini i pachy będą gładkie, a latem nie trzeba będzie martwić się już o to, aby regularnie pozbywać się uciążliwego owłosienia.

W jaki sposób należy przygotować się do zabiegu depilacji laserowej? Na okres kilku tygodni przed wykonaniem zabiegu nie wolno usuwać zbędnego owłosienia – trzeba poczekać, aż włoski w okolicy, którą będziemy chciały poddać zbiegowi staną się dostatecznie długie.

Dopiero wtedy laser będzie mógł je skutecznie usunąć. I chociażby z tego powodu zabieg depilacji laserowej lepiej jest wykonywać w sezonie jesienno-zimowym – większość z nas nie zdecydowałaby się bowiem nie usuwać zbędnego owłosienia wiosną i latem. Poza tym do zabiegu depilacji laserowej skóra nie może być też nadmiernie opalona – jest to kolejny argument przemawiający za zasadnością wykonywania tego zabiegu wtedy, kiedy na dworze jest zimno. Poza tym bezpośrednio po zabiegu również należy unikać przez jakiś czas ekspozycji na słońce, dlatego tym bardziej odpada wykonanie zabiegu latem, gdy słońca mamy przecież pod dostatkiem.

Peeling chemiczny dla pięknej skóry

Jesień i zima to również doskonały czas na to, aby zafundować naszej skórze peeling chemiczny kwasami, dlatego że w tym czasie skóra zdecydowanie mniej narażona jest na różnego rodzaju podrażnienia i alergie, które w sezonie wakacyjnym są przecież dość częste. Ponadto latem, kiedy jest duża ekspozycja na słońce, skóra jest narażona na jego silne działanie, co mogłoby doprowadzić do znacznych podrażnień po wykonaniu peelingu chemicznego.

Na czym polega zabieg? Peeling chemiczny wykonywany jesienią ma na celu pozbycie się martwego naskórka z powierzchni skóry. Dzięki temu skóra staje bardziej gładka; ponadto znikają z jej powierzchni wszelkiego rodzaju przebarwienia. Regularne stosowanie peelingu chemicznego stymuluje również skórę do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej gładka, jędrna i elastyczna. Aby uzyskać jak najbardziej optymalne efekty, peeling chemiczny należy wykonać kilka razy.

Solidne złuszczenie naskórka, czyli mikrodermabrazja

W porze jesienno-zimowej warto też wykonać zabieg mikrodermabrazji. Latem nie powinno wykonywać się tego zabiegu – skóra jest nadmiernie narażona na działanie promieni słonecznych, które będą ją podrażniać i uszkadzać, a po tego rodzaju zabiegu absolutnie nie jest to wskazane.

Zabieg mikrodermabrazji polega na złuszczeniu nadmiernie zrogowaciałego naskórka za pomocą głowic diamentowych lub korundowych. W zależności od potrzeb skóry każdej klientki (czyli m.in. od grubości warstwy zrogowaciałego naskórka) mikrodermabrazja może być płytka lub głęboka. Po zabiegu skóra staje się bardziej gładka, a jej koloryt zostaje wyrównany. Dzięki temu skóra wydaje się młodsza, zdrowsza i zdecydowanie bardziej napięta.

Należy pamiętać, że po zabiegu mikrodermabrazji skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie wszelkich czynników zewnętrznych, w tym również promieni słonecznych. Dlatego nawet jesienią i zimą po takim zabiegu należy skórę zabezpieczać kremami z filtrem wysokości co najmniej 20 SPF.

Na kłopoty z naczynkami

Kolejnym zabiegiem, który warto wykonać w okresie jesieni lub zimy jest laserowe zamykanie naczynek. W wyniku fototermolizy selektywnej, czyli kontrolowanego oparzenia za pomocą lasera IPL, wykwalifikowana kosmetyczka lub lekarz specjalista medycyny estetycznej zamyka pajączki na skórze.

Światło lasera doprowadza do obkurczania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Po laserowym zamykaniu naczynek skóra na twarzy staje się bardzo delikatna i wrażliwa; jest bardzo podatna na działanie rożnego rodzaju czynników środowiska zewnętrznego. Dlatego po takim zabiegu należy unikać słońca, poza tym przez jakiś czas odradza się stosowania wszelkiego rodzaju kosmetyków.

Więcej kolagenu

Fotoodmładzanie skóry światłem lasera IPL również powinno się wykonywać w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie bowiem działanie promieni słonecznych jest zdecydowanie mniejsze i słabsze niż wiosną i latem; skóra ma w związku z tym dużo czasu, aby zregenerować się po takim zabiegu.

Na czym polega zabieg fotoodmładzania skóry światłem lasera IPL? Dzięki falom emitowanym przez laser dochodzi do pobudzenia fibroblastów zlokalizowanych w skórze – fibroblasty są komórkami produkującymi kolagen. Zabieg fotoodmładzania zwiększa więc po prostu ilość kolagenu w skórze, co z kolei powoduje, że skóra staje się bardziej napięta, elastyczna i wygląda zdecydowanie młodziej.

Usuwanie znamion

W okresie jesienno-zimowym warto też usunąć wszelkiego rodzaju „podejrzane” znamiona barwnikowe. Dzięki temu latem i wiosną będzie można już bez obaw o podrażnienie znamion korzystać z kąpieli słonecznych. Poza tym, jeśli zabieg usunięcia znamion odbędzie się jesienią lub zimą, wtedy bez problemu wygoją się szwy po chirurgicznym usunięciu znamienia barwnikowego – nie będą bowiem narażone na częste działanie słońca i wody, co byłoby nieuniknione w okresie letnim.


Podziel się: