Pielęgnacja skóry wokół oczu
Magdalena Sikora

Pielęgnacja skóry wokół oczu

Na proces starzenia się skóry istotny wpływ wywierają czynniki wewnętrzne, głównie uwarunkowania genetyczne, oraz zewnętrzne, głównie promieniowanie słoneczne i zanieczyszczone środowisko. Szczególnie wrażliwa na tego rodzaju działanie jest delikatna skóra okolic oczu.

Dwudziesty pierwszy wiek przynosi postęp w wielu dziedzinach naszego życia. Towarzyszy mu jednak wiele zagrożeń związanych z rosnącym skażeniem środowiska, które dotyka większość dużych aglomeracji miejskich. W wyniku działania szkodliwych czynników, mogą się tworzyć tzw. reaktywne formy tlenu (RFT) charakteryzujące się wysoką aktywnością. Powstające układy działają destrukcyjnie w stosunku do wielu systemów organicznych w tym także składników strukturalnych naszej skóry: lipidów, białek, sacharydów, związków niskocząsteczkowych. Efektem tego działania jest zmęczona, sucha, matowa przedwcześnie starzejąca się cera.

Cienka jak papier

Bardzo podatna na warunki zewnętrzne jest delikatna skóra wokół oczu. Wiąże się to w ścisły sposób z pewnymi, specyficznymi dla niej elementami budowy. Skóra okolic oczu i powiek jest bowiem cienka, praktycznie najcieńsza na całej twarzy. Jej grubość wynosi około 0,5 mm, podczas gdy w innych miejscach jest kilkakrotnie grubsza. Charakteryzuje ją słaby system podporowy i prawie całkowity brak podściółki tłuszczowej, związanej z małym nagromadzeniem gruczołów łojowych. Skóra w tym obszarze ma słabsze krążenie krwi oraz limfy. Pojawia się tutaj natomiast duże nagromadzenie mastocytów — komórek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznyc.

Wszystkie te elementy powodują, że skóra wokół oczu jest słabo nawilżona, bardziej wrażliwa i podatna na alergie niż w innych częściach ciała. Cechuje ją także duża skłonność do zastojów limfatycznych. Produkty przemiany materii nie przepływają do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w gąbczastej strukturze tkanki łącznej, tworząc tzw. worki pod oczami. Dodatkowy problem z funkcjonowaniem tego obszaru związany jest z naturalnym zmęczeniem oczu wynikającym z ciągłego ruchu powiek.

Mięsień okrężny oka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów twarzy. Podczas mrugania czy też mrużenia oczu jest on praktycznie w ciągłym ruchu. Wszystko to przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych, czasami określanych mianem kurzych łapek.

Przeciw podkrążonym oczom

Z problemem tzw. podkrążonych oczu boryka się coraz więcej osób. Do ich powstawania w widoczny sposób przyczyniają się nieprzespane noce, zmęczenie, brak świeżego powietrza. Szkodzi im również zanieczyszczone środowisko i dym papierosowy, które to czynniki dodatkowo podrażniają delikatną skórę. Dość często cieniom pod oczami towarzyszą obrzęki, które w wyraźny sposób postarzają. Niezależnie zatem od tego, czy pojawiają się one okazjonalnie, czy też są cechą dziedziczną, warto podjąć starania mające na celu ich likwidację.

Podstawowym zabiegiem związanym z pielęgnacją oczu jest ich prawidłowy demakijaż. Pozostałości tuszu do rzęs czy też innych preparatów barwnych mogą bowiem podczas snu powodować nie tylko podrażnienie spojówek, ale także skóry wokół oczu. Oczyszczanie oka należy wykonywać zatem bardzo dokładnie. Zabieg ten powinien być jednak stosunkowo delikatny, aby nie powodował rozciągania skóry. Do oczyszczania stosujemy specjalnie do tego celu przeznaczone preparaty. Na półkach aptek i drogerii produkty tego segmentu pojawiają się w różnorodnych formułach: płynów, mleczek, żeli. Niezależnie od postaci głównym ich zadaniem jest zarówno dokładne usunięcie makijażu, jak i działanie kojące na zmęczone i podrażnione w ciągu całego dnia oczy.

Kolejnym bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry okolic oczu jest dobór odpowiedniego preparatu, który powinien uwzględniać specyfikę miejsca, dla którego jest przeznaczony.

Bardzo chętnie pod oczy wykorzystywane są kosmetyki żelowe. Wyroby tego typu często jednak powodują efekt napinania skóry, który nie przez wszystkie osoby jest pozytywnie odbierany.

Niezależnie od postaci wybranego produktu ważny jest sposób jego aplikacji. Kosmetyk należy nanosić na skórę górnej i dolnej powieki, zaczynając od wewnętrznej, a kończąc na zewnętrznej części oka, a następnie delikatnie, nie rozciągając skóry, należy go wklepać.

Powiązane produkty

Składniki dobrego preparatu

Istotnym elementem działania preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych do skóry wokół oczu jest skład preparatów. W ich recepturach chętnie wykorzystywane są właściwości witamin. I tak witamina F reguluje gospodarkę wodno-tłuszczową, zapewniając odpowiednie i długotrwałe nawilżanie, folacyna stymuluje wzrost komórek skóry, witamina E chroni przed wolnymi rodnikami, zaś witamina C rozjaśnia cienie pod oczami, stymuluje syntezę kolagenu, wygładza drobne zmarszczki.

Spośród surowców tego segmentu na szczególną uwagę zasługuje D-pantenol. Jest to prowitamina witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego, należącego do grupy witamin B, bez których nie mógłby prawidłowo przebiegać cykl przemian metabolicznych komórek. Związek ten łatwo penetruje warstwę rogową. Działa przeciwzapalnie, przyspieszając gojenie i łagodząc podrażnienia skóry. Aktywizuje podziały komórek naskórka, podwyższa wilgotność skóry, uelastycznia ją. D-pantenol chroni skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV, zmniejsza rumień oraz łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Stosowany w połączeniu z witaminą C rozjaśnia skórę.

Do częstych składników preparatów do oczu należy także alantoina. Jest to pochodna mocznika, działająca regenerująco, przyspieszająca odnowę i ułatwiająca gojenie uszkodzonego naskórka. Wykazuje ona silne właściwości łagodzące i kojące. Zmniejsza pieczenie i zaczerwienienie skóry wrażliwej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wykazuje działanie nawilżające, powoduje wygładzenie i zmiękczanie skóry. Preparaty z alantoiną polecane są do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do uczuleń i podrażnień.

Bardzo chętnie wykorzystywane są także różnorodne ekstrakty roślinne. Ważnymi układami tego segmentu są działające łagodząco i nawilżająco wyciągi z rumianku, aloesu czy nagietka. Układy pozyskiwane z kasztanowca, lipy, cyprysa, kokoryczki uelastyczniają naczynia krwionośne, zapobiegają ich kruchości i pękaniu, redukują obrzęki. Do cenionych surowców należą ekstrakty ze świetlika, szałwii, pietruszki czy arniki, które także zapobiegają powstawaniu obrzęków, ale również wyraźnie rozjaśniają cienie pod oczami.

Na szczególną uwagę zasługuje ekstrakt z bławatka, stanowiący bogate źródło flawonoidów, soli mineralnych, kwasów organicznych i witaminy C. Surowiec ten działa kojąco, przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia. Polecany jest do skóry wrażliwej, szczególnie właśnie okolic oczu. Ważnym składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wokół oczu jest także ekstrakt bluszczu, który w wyraźny sposób poprawia mikrokrążenie, przyspiesza metabolizm komórkowy, wygładza skórę, chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pojawia się w nich również łagodzący i zmniejszający podrażnienie oka wyciąg z siemienia lnianego czy też ekstrakt z ryżu, które ujędrniają, działają przeciwzmarszczkowo, poprawiają napięcie skóry okolic oczu.

Ekstrakty z kuchni rodem

Substancjami chętnie wykorzystywanymi w recepturach preparatów do pielęgnacji oczu są ekstrakty pozyskiwane z herbaty i kawy. Obfitują one w alkaloidy purynowe, oraz polifenole, które zapewniają im silne działanie antyoksydacyjne. Surowce te wzmacniają system odpornościowy oraz chronią komórki skóry przed wolnymi rodnikami powstającymi w wyniku działania promieni słonecznych oraz szkodliwych czynników środowiskowych.

Ostatnio wprowadza się do receptur także wyciąg z kakao, które zawiera witaminy A, E, F, magnez oraz kompleks substancji pobudzających w skórze produkcję beta-endorfin, poprawiających samopoczucie skóry.

Do ważnych składników preparatów do pielęgnacji oczu zaliczana jest wydzielana z surowców roślinnych, między innymi z ziaren kawy czy guarany, kofeina. Jest to związek z grupy alkaloidów purynowych, który stymuluje przemianę materii, a także przyspiesza efekt drenażu tkanek. Poprawia on mikrokrążenie krwi w tkankach skóry, zwiększa jej sprężystość. Kofeina wykazuje działanie detoksykujące, antystresowe, rozjaśniające skórę. Często pojawia się w składzie preparatów do pielęgnacji oczu, które zmniejszają obrzęki oraz rozjaśniają pojawiające się w tych miejscach cienie. Działa ona ponadto przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Kolejnym bardzo cenionym związkiem pozyskiwanym ze świata roślinnego jest występujący w rumianku alfa-bisabolol, który nie tylko pielęgnuje skórę, ale także wykazuje w stosunku do niej efekt ochronny. Działa on kojąco, przeciwzapalnie, przyspiesza proces regeneracji naskórka, nie niszcząc jednocześnie jego bariery ochronnej. Z tego też powodu stosuje się go w preparatach kosmetycznych przeznaczonych dla skóry alergicznej, podrażnionej, w tym również delikatnej skóry okolic oczu.

Silne działanie regenerujące DNA

Zastosowanie w tego typu preparatach kosmetycznych znajdują także kwasy nukleinowe — DNA i RNA, a dokładniej ich odpowiedniki pozyskiwane z surowców roślinnych. Są to doskonale przyswajane przez skórę czynniki nawilżające i odżywcze.

Pseudobotulina w walce z kurzymi łapkami

W preparatach kosmetycznych coraz częściej można spotkać także substancje hamujące przekazywanie impulsów nerwowych do włókien mięśniowych. Zapobiegają one ich kurczeniu, ograniczają pracę mięśni, co w efekcie prowadzi do znacznego ograniczenia zmarszczek mimicznych. Pierwszą z substancji charakteryzujących się tego typu działaniem był neuropeptyd, znany jako pseudobotulina.

Zastosowanie tego surowca przynosi pozytywne efekty szczególnie w przypadku tzw. kurzych łapek w okolicach oczu czy też zmarszczek na czole. Pseudobotulina w połączeniu z innymi substancjami o działaniu przeciwstarzeniowym zwiększa jędrność i sprężystość skóry.

Obecnie oferowane są również kremy zawierające inne substancje, które — podobnie jak pseudobotulina — docierając do głębszych warstw skóry, hamują działanie impulsów nerwowych. Po kilku miesiącach ich stosowania wygładzają się bruzdy pojawiające się między brwiami, wokół oczu, ust, między nosem a ustami. Do związków, które ograniczają skurcz włókien mięśniowych, należy m.in. biogenna dla naszego organizmu adenozyna. Związek ten będący składnikiem niektórych nukleotydów, koenzymów i kwasów nukleinowych stanowi połączenie adeniny z rybozą. Stosowany w preparatach kosmetycznych z manganem umożliwia rozluźnienie naprężonej skóry, dzięki czemu bardzo korzystnie koryguje zmarszczki.

Ochrona przez natłuszczanie

Do ważnych składników preparatów przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu zaliczyć można również oleje roślinne, które zabezpieczają i natłuszczają skórę. Często w recepturach tego typu preparatów pojawia się olej z ogórecznika lekarskiego. Dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowychz grupy NNKT, a szczególnie kwasu gamma-linolenowego, uelastycznia i wzmacnia on skórę oraz redukuje transepidermalną utratę wody, obniżając tzw. współczynnik TEWL.

Bardzo często w recepturach tego typu kosmetyków pojawia się masło shea — otrzymywane z nasion drzewa masłowego (Vittelaria paradoxa), znane również jako masło karite lub olej z masłosza. Jest to cenny tłuszcz, w którego skład wchodzą witaminy E, F oraz substancje, które chronią skórę przed promieniami UVB. Tłuszcz ten, charakteryzujący się dużym powinowactwem z warstwami lipidowymi naskórka, wspomaga ich ochronne działanie. Wykazuje wyraźne działanie pielęgnacyjne, nie pozostawiając przy tym uczucia tłustości. Masło shea zaliczane jest do naturalnych filtrów promieniochronnych, zabezpieczających skórę przed działaniem promieni słonecznych. Zalecane jest ono szczególnie do cery suchej i zniszczonej, jako środek pomocny w łagodzeniu podrażnień skóry.

Innym tłuszczem chętnie wykorzystywanym w produktach do pielęgnacji skóry oczu jest masło kakaowe, tłuszcz o przyjemnym zapachu kakao pozyskiwany w procesie tłoczenia nasion kakaowca właściwego. Pomimo stałej konsystencji łatwo się ono rozprowadza, gdyż topi się w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała ludzkiego. Tłuszcz ten efektywnie natłuszcza i uelastycznia skórę. Szczególnie korzystne działanie wykazuje w stosunku do cery suchej, w stanach zapalnych i oparzeniach słonecznych.

Dla osób, u których pojawiają się cienie pod oczami, najlepsze są kremy o właściwościach rozjaśniających.

W przypadku obrzęków pod oczami warto stosować preparaty dające efekt chłodzenia, jak również wyroby bogate w składniki poprawiające krążenie oraz ułatwiające odprowadzanie zalegających w tkankach płynów.

W ofercie handlowej coraz częściej można spotkać także preparaty działające wielokierunkowo, które zmniejszają cienie i opuchnięcia powiek, wygładzają drobne zmarszczki, poprawiają jędrność skóry. Bardzo często oferowane są linie kosmetyków do pielęgnacji skóry wokół oczu zawierające płyn do demakijażu, preparaty do pielęgnacji na dzień, jak i na noc.

W przypadku potrzeby szybkiej regeneracji skóry wokół oczu, można sięgnąć po różnorodne maseczki przygotowane specjalnie z takim przeznaczeniem. Bardzo często są one oferowane w postaci płatków wykonanych między innymi z liofilizowanego kolagenu i uzupełnione o odpowiednio dobrane płyny aktywujące układ, np. wyciąg z kawioru. Pojawiają się również maski z mikronizowanych alg, które uaktywniają przemianę materii oraz efektywnie przyspieszają wydalanie toksyn.

Bardzo często na opakowaniach pojawia się informacja istotna szczególnie dla klientów mających bardzo wrażliwą skórę — „nie zawiera kompozycji zapachowej i barwników”, lub „nie powodują podrażnień, mogą być stosowane przez osoby noszące szkła kontaktowe”. Warto zatem, kupując preparat do pielęgnacji skóry oczu, zwracać uwagę na informacje pojawiające się na opakowaniu.

A na koniec jak zwykle kilka uwag praktycznych. Jeżeli chcesz, aby twoje oczy były ozdobą nie przemęczaj ich, staraj się wysypiać, unikaj zadymionych pomieszczeń, pij dużo wody mineralnej, która wspomaga oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

  Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

 • Niacynamid i jego właściwości – czym jest i na co pomoże?

  Niacynamid, znany również jako nikotynamid, to substancja będąca składową witaminy B3 (niacyny). Charakteryzuje się niezwykle szerokim spektrum działania. Czym dokładnie jest, jakie ma działanie i jak wykorzystać jego właściwości dla swoich korzyści zdrowotnych? O tym piszemy poniżej.

 • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

  Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

 • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

  Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

 • Mezoterapia (mikro)igłowa – dla kogo? Efekty, cena zabiegu

  Mezoterapia mikroigłowa i igłowa to rodzaje zabiegów działających odżywczo-regeneracyjnie na ciało i twarz. Dzięki celowemu naruszeniu bariery skórnej z wykorzystaniem igieł można wprowadzić w głąb skóry zawartość ampułki terapeutycznej. Celowa indukcja stanu zapalnego powoduje pobudzenie do działania (dzielenia się) fibroblastów, które znajdują się w skórze właściwej. Fibroblasty syntezują włókna kolagenowe, elastynowe, glikozamino- i proteoglikany. Stan zapalny umożliwia rozpoczęcie procesu remodelingu twarzy. Ile kosztuje mezoterapia igłowa i mikroigłowa, jakim preparatem złagodzić obrzęk i zaczerwienienie i jak często należy wykonywać ten zabieg na skórę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

  Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

  Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

 • Sucha skóra głowy – przyczyny. Jak nawilżyć przesuszoną skórę głowy?

  Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn – od błędów w pielęgnacji, przez niedobory w diecie, aż po poważne choroby dermatologiczne. Dowiedz się, jak rozpoznać podłoże swędzącej, łuszczącej się i podrażnionej skóry głowy. Poznaj sposoby na jej nawilżenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij